Altın İğne Radyofrekans ile Ameliyatsız Gençlik Mümkün!

Altın iğneli radyofrekans yüz gençleştirme, germe ve skar, leke, çatlak izlerini gidermede oldukça etkili bir uygulamadır.

Altın iğneli radyofrekans işlemi ucunda mikro iğneler olan kişiye özel başlıkları ile cilde kontrollü şekilde enerji verir. Böylece cildin yenilenmesini sağlar.

İğneli Radyofrekans Nedir?

İğneli radyofrekans işlemi, kişiye özel kullanılan ve üzerindeki mikro iğneler bulunan bir başlıkla gerçekleşir. Altın iğne başlığındaki iğnelerin uzunlukları kullanılacağı cilt bölgesinin inceliğine göre 0.5, 4 ile 7 mm arasında değişmektedir.

Kullanılan bu yöntemde amaç ciltte tüm cilt kalınlığı boyunca hasar yaratarak cildin kendisini yenilemesini sağlamaktır.

Altın iğne başlığında yaklaşık 24, 12 ve 40 adet mikro iğne bulunur. Bu iğneler deriye girip çıkar ve girdiğinde radyofrekans enerjisi vererek ısı enerjisi etkisini arttırır.

İğneli radyofrekans başlığının üzerindeki mikro altın iğneler sayesinde derinin üst ve alt tabakası olan epidermis ve dermis tabakalarına kontrollü olarak radyofrekans enerjisi gönderilir.

Deriye radyofrekans enerjisi gönderilmesi, ciltteki elastini ve kolajeni uyararak yeniden üretilmesini destekler.

İğneli radyofrekans uygulamasında cildinizdeki ton farklılıkları azalır, gözenekleriniz küçülür, sivilce izleriniz tedavi edilir ve ince çizgilerde gözle görülen azalmalar meydana gelir.

Tek seansta tamamlanan altın iğne sayesinde derinlemesine cilt bakımı yapılarak yüzünüzün daha genç, temiz ve fresh görünmesi sağlanır.

İğneli Fraksiyonel Radyofrekans Uygulamasının Etkileri Nelerdir?

iğneli radyofrekansAltın iğneler aracılığı ile doğrudan dermis tabakasına ulaşan fraksiyonel radyofrekans enerjisi kolajen liflerin hızlıca parçalanmasını sağlar. Bunun sonucunda yeniden organize olan lifler kısa bir süre içinde kasılmayı, toparlanmayı sağlayacak şekle gelirler ve yeni kolajen üretimi başlatılır.

Kolajen ve elastin üretimi, cilt yüzeyinde pürüzsüzlük ve gençlik etkisi gösterir. Boyun ve gıdı bölgesine de uygulanabilen iğneli fraksiyonel radyofrekans sayesinde yüzde bütün olarak lifting etkisi görmek mümkündür.

Fraksiyonel İğneli Radyofrekans Hangi Bölgelere Uygulanır?

İğneli radyo frekans genellikle yüz ve vücuttaki tüm sorunlu bölgelerde kullanılabilir. Özellikle Morpheus 8’in farklı iğne boyları sayesinde yüz dışında cildin kalın olduğu vücut alanlarında da etkin kullanımı vardır.
Bu amaçla kullanıldığı bölgeler:

 • Yüz,
 • Boyun,
 • Dekolte,
 • Kol içleri,
 • Bacak içleri,
 • Diz üstleri,
 • Karın,
 • Kalçalar.

İğneli Radyo Frekans Ne İçin Kullanılır?

İğneli radyofrekans ciltte oluşturduğu farklı etkiler nedeni ile farklı amaçlar ile kullanılabilir: Cilt germe etkisi, cilt gençleştirme, akne izi tedavisi, genişlemiş gözenekler, ince çizgilerin tedavisi, çatlak tedavisi, leke tedavisidir.

 • Cilt Gençleştirme ve Kırışıklık Tedavisi için Altın İğne

İğneli radyofrekans işlemi yüzde, alın bölgesinde, iki kaşın arasında, göz çevresinde, dudak üzerinde, yanaklardaki kırışıklıkları pürüzsüzleştirmek için tercih edilir.

Mikro altın iğneler cilde girip çıkarken cildi yeniden rejenarasyon sürecine sokar. Buda kırışıklıkların açılmasını sağlar. Altın iğnelerden deri altına ulaşan radyofrekans sayesinde kolajen aktive olur, yüzde daha gergin bir görünüm sağlanır, sarkma toparlanır.

 • İğneli Radyofrekans ile Yüz, Boyun ve Dekolte Bölgesi Toparlama

Boyun ve dekolte bölgesindeki kırışıklıkları düzeltmek ve boyundaki sarkmaları toparlamak için altın iğne tekniği radyofrekans ve altın iğnelerin uyarısı ile etkilenen kolajen liflerin sıkılaşması sağlanır.

Uygulanan seans sayısında artış ile beklenen sıkılaşma elde edilene kadar devam edilir.

 • Sivilce İzi Tedavisinde Etkili Yöntem İğneli Radyofrekans

İğneli radyofrekans uygulamasının en çok tercih edildiği alanlardan biri de sivilce izleridir. Yüzdeki sivilce izleri radyofrekans ve fraksiyonel lazer tekniğiyle kombine edilerek çapları küçültülür, izlerin derinliği azaltılır.

Altın iğne sayesinde kişinin cildindeki gözenekler küçültülür ve cilt daha canlı ve pürüzsüz bir forma kavuşturulur.

 • Çatlak Tedavisinde İğneli Radyofrekans

Sık kilo alıp verme veya genetik faktörlerden dolayı vücutta çatlaklar oluşabilir. Çatlaklar da bir çeşit iz olarak görüldüğü için fraksiyonel radyofrekans ile tedavi edilebilir.

Deri ve deri altı yırtıkları tedavisinde kullanılan bu yöntem, çatlaklar için de uygundur.

Çatlakların tamamen yok olması imkânsızdır fakat radyofrekans sayesinde daha pürüzsüz bir hale gelir ve bu yöntemle çatlakların görünürlüğü azalır. Çatlak tedavisinde, iğneli radyofrekansı 3-4 hafta aralıklarla ortalama 3 seans olarak yapılmalıdır.

Çatlak tedavisinden etkili bir sonuç almak için fraksiyonel lazerle kombine edilmesi önerilir.
Kol ve Bacaklardaki Sarkmalarında İğneli Radyofrekans Tedavisi

Aşırı kilodan veya kilo alıp vermeden dolayı cilt sarkmaya başlar ve gevşekliği artar. Kolların iç yüzeylerine, bacak içlerine yapılan altın iğne RF sayesinde buradaki deri dokusu gerginleşir, sarkmaların azaldığı gözle görülür bir hale gelir.

Uygulama son derece konforlu bir ortamda ortalama 3 seansta gerçekleşir. 1 ay içinde uygulama yapılan bölgede gözle görülür sıkılaşma sağlanır. İstenen etki elde edilene kadar seans sayısı arttırılabilir.

 • Leke Tedavisinde İğneli Faksiyonel Radyofrekans

Altın iğne leke tedavisinde oldukça etkin bir tedavidir. Özellikle yaşlanma ve güneş lekelerine altın iğnenin etkisi her seansta gözle görülür şekilde artacaktır. Genellikle 4 seans ile lekeler silik hale gelir.

İğneli Radyofrekans Nasıl Uygulanır?

İğneli radyofrekans uygulama öncesinde anestezik krem kullanılır ve oluşabilecek ağrı ve acı minimale indirilir. Her mevsim uygulanabilen bu uygulamanın süresi yüz bölgesi için yaklaşık 40-45 dakikadır.

İğneli başlıklar uygulanacak bölgeye göre seçilir, cilt kalınlığı burada belirleyicidir. Kişiye özel başlıkla uygulanır ve tüm bölge sırayla taranarak iğneleme ve radyofrekans verme sağlanır.
3-4 haftada bir 3-4 seans uygulanması önerilir. Ancak tedavi edilecek soruna göre seans sayısı artıp azalabilir.

Uygulama sonrası 1-2 gün bir miktar kızarıklık ve kabuklanma görülebilir. Bu belirtiler son derece normaldir. Uygulama sonrası ertesi gün günlük yaşama rahatlıkla dönülebilir. Etkinin görünmesi birkaç hafta almaktadır. Maksimum etki ise son seanstan 3-4 hafta sonra izlenmektedir. Uygulama sonrası düzenli olarak nemlendirici krem ve güneş koruyucu kullanılmalıdır.

İğneli Radyofrekans Fiyatları

İğneli fraksiyonel radyofrekans fiyatları alınan seans sayısına ve kullanılan aletin teknolojik gücüne göre değişkenlik gösterir. Cihazın etkinliği başlıkların kişiye özel olması ve iğnelerin sayısı fiyatlar üzerinde etkilidir.

Kliniğimizde kullanılan Morpheus8 bu konuda teknolojik olarak fark yaratmaktadır. Hem yüz bölgesindeki ince deriye uygun, hemde vücut bölgesindeki kalın deriye uygun kişiye özel başlıkları vardır.

Bu başlıklar tekrarlayan seanslarda kullanılabilir. Bu nedenle paket olarak belirli bir fiyat belirlemek ve aynı cihazın kullanılmasını sağlamak, tedavi etkinliğini ve fiyatı etkiler.

İğneli RF Kaç Seansta Etkisini Gösterir?

İğneli Radyofrekans 3 seans önerilir. Eğer gerekli ise daha fazla seans uygulanabilir. Etkisi ilk seanstan başlayarak artarak devam eder. Seans aralarında 3-4 hafta ara verilir.

Fraksiyonel İğneli Radyofrekans Yüzdeki Dolguyu Eritir Mi?

Fraksiyonel iğneli radyofrekans cilt kalınlığı boyunca etkilidir. Cilt altına inmediğinden var olan dolguları eritmez. Ancak cihazın bu konudaki duyarlılığı ve etkinliği önemlidir.

Aynı gün iğneli radyofrekans uygulamasından hemen önce dolgu yapılması önerilmez. İğneli radyofrekans yapıldıktan 30 dakika sonra dolgu yapılması önerilir.

İğneli Radyofrekans Yüzü İnceltir Mi?

İğneli radyofrekans yağ dokuyu eritmediğinden, yüzü inceltmez, ancak cildi sıkılaştırdığından incelmiş etkisi verebilir. Sarkan cilt toparlandığından yüz hatları daha keskin görünür olur.

İğneli Radyofrekans Sonuçları Kalıcı Mı?

İğneli radyofrekans seansları tamamlandıktan sonra etkisi kalıcıdır. Ancak yaşlanma, lekelenme ve sarkma devam ettiğinden tekrarlanması gerekebilir.

İğneli Radyofrekans Olarak Hangisi Daha Etkili? Scarlet Mi Morpheus 8 Mi?

Scarlet ve Morpheus ( çalışma prensibi olarak aynıdır. Ancak iğne uzunlukları ve cilt boyunca etkileri değişebilir. Scarlet daha yüzeyseldir 0.5 ve 3.5 mm arasında etkili tek modelde başlığı vardır. Morpheus daha derin etkili başlığı ile vücuttada etkin sonuçlar oluşturur.

KAYNAKLAR

 • Adjustable Depth Fractional Radiofrequency Combined With Bipolar Radiofrequency: A Minimally Invasive Combination Treatment for Skin Laxity.
  Dayan E, Chia C, Burns AJ, Theodorou S.
  Aesthet Surg J. 2019 Apr 8;39(Suppl_3):S112-S119. doi: 10.1093/asj/sjz055.
 • Multimodal Radiofrequency Application for Lower Face and Neck Laxity.
  Dayan E, Rovatti P, Aston S, Chia CT, Rohrich R, Theodorou S.
  Plast Reconstr Surg Glob Open. 2020 Aug 26;8(8):e2862. doi: 10.1097/GOX.0000000000002862. eCollection 2020 Aug.
 • Noninvasive Abdominoplasty.
  Hurwitz DJ, Wright L.
  Clin Plast Surg. 2020 Jul;47(3):379-388. doi: 10.1016/j.cps.2020.03.005. Epub 2020 Apr 27.
 • Transcutaneous Radiofrequency Microneedling in the Facial Plastic Surgeon’s Practice: A Review.
  Magro I, Kochhar A, Arnaoutakis D, Karimi K.
  Facial Plast Surg Aesthet Med. 2022 Sep-Oct;24(S1):S3-S10. doi: 10.1089/fpsam.2022.0226.
 • A clinical study to evaluate the safety and efficacy performance of the Morpheus8 applicator for the treatment of cellulite: A case series.
  Ugonabo N, Ward R, Chapas A.
  J Cosmet Dermatol. 2022 Oct;21 Suppl 1:S20-S23. doi: 10.1111/jocd.15283.
 • The Role of Noninvasive and Minimally Invasive Techniques in Open Surgical Interventions for the Purpose of Body Contouring.
  Sharkov EV.
  Clin Plast Surg. 2024 Jan;51(1):147-159. doi: 10.1016/j.cps.2023.06.005. Epub 2023 Jul 24.