popo kucultmeKalça küçültme operasyonları genellikle liposuction ile yapılır. Yağ alma yöntemiyle yapılan bu uygulamada kişinin kalçasındaki fazla yağ çekilerek daha küçük popoya sahip olması hedeflenir.

Büyük ve dolgun popo görünümü her ne kadar popüler olsa da aşırı büyük popolar arzu edilen görünümü sağlayamayabilir. İstenen görünüm dik ve büyük kalçalardır. Bu kalça görünümüne kavuşmak için popo küçültme ile beraber şekillendirmede yapılarak görünüm düzeltilebilir.

Anatomik olarak bakıldığında aşırı büyük popoya sahip olmak; vücudun daha kalın, kısa ve hantal görünmesine yol açabilir. Kişinin vücudu her ne kadar ince dahi olsa, aşırı büyük popo nedeniyle vücut daha şişman görünebilir.

Popo küçültme ameliyatı sayesinde kadınların poposu daha orantılı ve dengeli görünür. Böylece vücut hatları belirginleşir ve kadınların kendine olan özgüveni artar.

Büyük kalça bütün vücut simetrisini bozulmasının nedenlerinden biridir. Sık kilo alıp veren kişilerde popo sarkması da görülür. Bu gibi durumlarda kalça küçültme ameliyatı, kalça dikleştirme ile kombine edilmelidir.

Popo Küçültme Ameliyatı Nedir?

Popo küçültme ameliyatı, kalçada biriken yağların liposuction ile dışarı çekilmesi ile yapılan estetik cerrahi bir uygulamadır. Popodan yağ aldırma uygulaması ile kişinin kalçalarındaki ideal popo görünümü ve boyutu oluşturulur.

Popo küçültme ameliyatı için liposuction yani yağ alımı yöntemi tercih edilir. Popodaki fazla yağlar dışarı çekilerek kalçanın vücut hattları ile orantılı oranda kalması sağlanır.

Kalçalar kilo vermesi en zor yerlerden biridir ve bazı kişilerde kilo alımı tek bölgede toplanabilir. Aldığı kilosu kalçasında toplanan kişiler, büyük basenleriyle mutsuz olabilir. Kıyafet bulmakta zorlanan, yürüme ve spor aktivitelerinde zorlanan kişiler popo estetiği ile daha fit ve dinamik popo görünümüne kavuşabilir.

kalca kucultmeKalça Küçültme Estetiği Kimlere Uygundur?

Popo küçültme ameliyatları şekilsiz ve estetik olmayan kalçalara sahip kişiler için uygundur. Popo görünümünden mutlu olmayan, vücut simetrisini bozan kişiler, kalça küçültme operasyonu ile mutlu olabilir.

Büyük kalça sorunu genetik, yapısal veya kilo nedenli olabilir. Kalça küçültme operasyonundan önce kalçanızda ki yağlanmanın sebebi araştırılarak size en uygun olan ameliyat planı çizilir. Yoğun kilodan dolayı formunu kaybetmiş olan kalçalar için alternatif estetik operasyonlar da önerilir.

Kalçayı küçültmek için yapılan liposuction da önemli olan kişinin vücuduna uygun bir popo görüntüsü ortaya çıkarmaktır. Sağlık durumunuz incelendikten sonra vücudunuza ve kilonuza en uygun olan popo görünümü planlanır.

Popo estetiğini, özellikle ince olmasına rağmen vücuduna göre büyük, sarkık ve geniş kalça yapısına sahip olanlara öneriyoruz. Popoya liposuction yaptırmak zayıflama yöntemi değildir. Bu nedenle kilolu olan hastalarımıza ilk önce diyet ve egzersiz yapmaları önerilir.

İncelme sürecinizin sonunda popoda kalan inatçı yağlar için liposuction yaptırabilirsiniz. Aşağı sarkık popo yapısı da popo küçültme ameliyatı ile düzeltilebilir.

Popo Küçültme Ameliyatı Öncesi

Basen küçültme yaptırmadan önce muayene de kişinin vücut yapısı ve kalça bölgesi incelenir. Kalçadaki yağların toplanma şekli ve nasıl estetik bir görünüm istediği hastanın beklentileri belirlenir. Bu doğrultuda operasyon planlanır.

Popo küçültme ameliyatı öncesi kişinin işleme uygun olup olmadığı yada kronik hastalıkları varsa bunların ameliyata engel olup olmayacağı araştırılır.  Ameliyat öncesi kan sulandırıcı ilaçlar, hormonlar ve bitki çayları kesilmelidir.

Popo küçültme yapılmadan önce hastaya uygulanacak işlem ile ilgili çizim yapılarak ameliyat planlanır.

Popo Küçültme Estetiği Nasıl Yapılır?

Kalça küçültme ameliyatı genel anestezi altında liposuction uygulaması ile yapılır. Poponun oturma bölgesinin dışındaki bir alandan küçük kesilerden, kanüller yardımıyla fazla bölgelerden deri altındaki yağ dokusu vaser liposuction yöntemi kullanılarak dışarı çekilir. Kalçaları küçültmek için alınacak yağ dokusunun miktarı kişinin kilosuna ve vücuduna bağlıdır. İstenen şekil verildikten sonra kesiler dikiş ile kapatılır ve hastaya bedenine uygun bir korse giydirilir. Popo küçültme uygulamasında belirgin bir iz kalmaz, izler popo bacak katlantısı arasına gizlenir.

Eğer yağ dokusu alındıktan sonra kişinin poposunda sarkma veya form bozukluğu oluşma ihtimali var ise, popo dikleştirme ameliyatı ve yağ enjeksiyonu yapılabilir.

Popodan yağ aldırma ameliyatı genel anestezi altında ortalama 1,5 saat sürer. Popo küçültme sonrası kişinin formuna göre belirlenen korsenin 4-6 hafta giyilmesi önerilir.

Eğer vücut şekillendirme estetiği de yaptırmak isterseniz popodan çekilen yağlar meme büyütme estetiğinde de kullanılabilir veya erkeklerde göğüs üstü kas görünümü yaratmak da mümkündür. Kombine ameliyat seçenekleri sayesinde daha hızlı iyileşme süresi ve tek seferde daha kusursuz bir değişim sağlayabilirsiniz.

Kalça (Popo) Küçültme Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Popo küçültme ameliyatı sonrasında hastanede bir gün kalmanız önerilir. Ameliyattan sonra 4-6 hafta boyunca özel bir korse giyilir. Korse poponuzda oluşacak ödem ve şişliği azaltmaya yardımcı olur ve operasyon sonrası iyileşme zamanını hızlandırır. Korse kullanmak poponuzun yeni şeklini daha hızlı almasını sağlar.

Popoyu küçültme operasyonu sonrası birkaç gün hareket etmekte zorlanabilirsiniz, bu normaldir. İlk iki hafta yürüyüş dışında bir spor önerilmez. İkinci haftadan sonra yavaş yavaş hafif spor aktivitelerine başlayabilirsiniz. Kalçayı küçültme ameliyatı sonrasında ilk günlerde oturmada zorlanabilirsiniz fakat, ameliyat oturma bölgesine yapılmadığı için sonraki günlerde oturup kalkmakta sıkıntı olmayacaktır.

Liposuction  ile popo küçültme yaptırdıktan sonra iki hafta boyunca doğrudan kalça üzerine oturulması önerilmez. Doktorunuzun önerdiği popo şeklini korumaya yarayan yastıklar oturmanızı kolaylaştıracaktır. İyileşme sürecinde sırt üstü yatmamalı, yüz üstü uyumalısınız.

Popo küçültme estetiğinden sonra iş hayatına geri dönmeniz 7-10 gün alacaktır. Bu süre boyunca evde dinlenmelisiniz. Bu süreçte günlük aktivitelerinizi yapmak serbesttir.

Kalça Küçültme Ameliyatı Fiyatları

Popo küçültme fiyatları uygulanan tekniğe, doktorun tecrübesine ya da yapıldığı hastaneye göre değişebilir. Popo küçültmede vaser liposuction yapılması cihaz kullanımı nedeni ile fiyatlarda değişkenliğe sebep olabilir.

Popo Küçültme Ameliyatı Kalıcı Mı?

Popo küçültme ameliyatıu ile popoya verilen şekil kilo alıp verme olmadığı sürece kalıcıdır. Liposuction ile yağlar o bölgeden alınırken geride kalan yağ hücrelerinin kilo alındığında büyüme potansiyelleri vardır ve bu nedenle kilo alımında popo şekli bozulabilir.

Egzersizle Kalça Küçültülür Mü?

Egzersiz ve diyet ile kalçalar küçülebilir ve kasların düzenli hareketleri popoya şekil verebilir. Ancak kalçada ne kadar zayıf olunsada yada ne kadar egzersiz ve kas yapılsada  genetik yapıdan kaynaklı bazı istenmeyen kalıcı bölgesel yağlar olabilir. Bu yağlar ancak cerrahi olarak liposuction bölgeden uzaklaştırılabilir.

Erkek ve Kadınlarda Popo Küçültme Ameliyatı Aynı Mı?

Erkek ve kadınlarda popo şekli ideal görünüm olarak birbirinden farklıdır. Kadınlarda büyük dik bir popo ve ince bel ideal görünüm iken, erkeklerde dar ve dik kalça görünümü istenir. Erkek kalça (popo) küçültme en sık yaptığımız uygulamalardan biridir. Kalça küçültme ameliyatında bu beklentileri karşılamak üzere belirli bölgelerden daha az yada daha fazla yağ alınarak vücut şekillendirme yapılır.

Kalça Dikleştirme ve Küçültme Aynı Anda Yapılabilir Mi?

Kalça dikleştirme ve küçültme aynı ameliyatta yapılabilir. Ancak hastanın vücut yapısı ve kilosu bu iki işlemin bir arada yapılmasında farklı uygulamalar gerektirebilir. Bunun için bazı kişilerde liposuction ile şekil verme tek başına yeterli iken bazı kişilerde yağ enjeksiyonu, popo protezi yada popo germe gerekebilir. Hangi işlemin uygulanacağı hasta beklentilerine ve vücut yapısına bağlı olarak muayene sırasında belirlenir.

Kalça Küçültme ile Brezilya Poposu Yapılır Mı?

Kalça küçültme ameliyatında alınan yağ alımı bel bölgesinden ve popo yan ve altlarından yapılarak popoya şekil verilir. eğer kişinin popo yapısı uygunsa bu şekilverme sırasında popo hem küçültülüp hemde brezilya poposu şekli verilebilir. Burada istenen brezilya popo görünümünü sağlamak için  liposuction ile beraber yağ enjeksiyonu birlikte uygulanabilir.

KAYNAKLAR

 • Gluteal reduction: a new technique with tightening, lifting, and reshaping effects on the buttocks.
  Mejia JA.
  Aesthetic Plast Surg. 2012 Jun;36(3):550-6. doi: 10.1007/s00266-011-9863-0.
 • Staying Safe during Gluteal Fat Transplantation.
  Villanueva NL, Del Vecchio DA, Afrooz PN, Carboy JA, Rohrich RJ.
  Plast Reconstr Surg. 2018 Jan;141(1):79-86. doi: 10.1097/PRS.0000000000003934.
 • The Effects of Small-Volume Liposuction Surgery of Subcutaneous Adipose Tissue in the Gluteal-Femoral Region on Selected Biochemical Parameters.
  Lubkowska A, Chudecka M.
  Int J Environ Res Public Health. 2019 Sep 8;16(18):3298. doi: 10.3390/ijerph16183298.
 • Gluteal Region Reshaping of Massive Weight Loss Patients-A Decision-Making Strategy.
  Mahgoub MA, Zeina AM, Bahaa El-Din AM, El-Sabbagh AH, Bassetto F, Vindigni V.
  Arch Plast Surg. 2022 May 27;49(3):289-295. doi: 10.1055/s-0042-1748640. eCollection 2022 May.