Merhaba Leyla hocam, ben yüzüme lazer epilasyon yaptırmak istiyorum ama lazerden önce jiletle yüzdeki tüyler alınıyormuş sanırım. Bu sakıncalı değil mi, lazer öncesi yüze jilet vurulur mu? Ağda ile ya da başka bir yöntemle almak daha uygun olmaz mı?

Merhabalar, lazer epilasyonda amaç, kıl köklerine etki etmek ve onları yok etmektir. Eğer epilasyondan önce ağda gibi kılları kökünden alan bir yöntem uygularsak, kıl köklerini eritememiş oluruz ve işlem amacına ulaşmaz. En makbul olan, kılları yüzeyden alan ve kökleri içerde bırakan jilet gibi uygulamalarla epilasyon öncesi tüyleri almaktır. Dolayısıyla jiletle almanın bir sakıncası yoktur. Zaten epilasyon sonrası alınan tüyler uzadıkça dökülmeler meydana gelecektir, bu yüzden jiletle almanın herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Lazer epilasyon uygulaması ile ilgili merak ettiğiniz herhangi başka bir soru varsa, iletişim hattımız ile irtibat kurabilir yahut randevu alarak kliniğimizi ziyaret edip bizzat görüşme sağlayabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim…

Leyla Hanım merhaba, lazer epilasyon öncesi yüzdeki tüylerin jiletle alındığına dair bir bilgi duydum. Yüzüme lazer epilasyon yaptırmak istememe rağmen jilet beni korkuttuğu için çekiniyorum. Lazer öncesi yüze jilet vurulur mu? En doğru bilgiyi sizden öğreneceğimden eminim.

Merhaba, yüz bölgesine yaptığımız lazer epilasyon uygulamaları memnuniyet verici sonuçlar yaratmaktadır. Göz çevresi haricinde yüzün tüm bölümlerine kişinin ihtiyacı dâhilinde uygulama yapabiliyoruz. Genellikle bıyık, favori, çene bölgesi yüzde en çok tüylenmenin görüldüğü bölümlerdir. Uygulama öncesi yüzdeki tüylerin jiletle alınması doğru bir bilgidir. Çünkü lazer işlemi için tüy köklerinin olmasına ihtiyaç vardır. Ağda benzeri uygulamalar kılı köküyle birlikte aldığı için kıl kökü olmadan lazer uygulaması bir işe yaramamaktadır.

Lazer epilasyonun amacı kıl kökünü zayıflatarak tamamen yok etmektir. Bu nedenle jiletle yapılan tıraş uygulaması doğru olmaktadır. Eğer jilet kullanmak istemiyorsanız lazer epilasyon öncesi 1,5 aylık bir süre ağda yapılmamış olması gerekiyor. Yani kıl kökü yok olmamış, derinin üzerinde kıl uzaması oluşmamış bir durum lazer epilasyon için en uygun ortamı oluşturmaktadır.

Merhaba doktor hanım, yüzümde özellikle çene bölgemde güneş vurmasa dahi rahatlıkla görülebilen ve gür tüyler mevcut. Ağda ya da ip ile aldığımda sürekli sivilceler çıkıyor. Bu nedenle lazer epilasyon yaptırmak istiyorum. Ancak bildiğim kadarıyla lazer epilasyon öncesinde tüyler jilet ile alınıyor.

Bu durumda çenemdeki tüylerin daha sert ve daha belirgin çıkmalarından korkuyorum. Emin olmak için size sormak istedim. Lazer öncesi yüze jilet vurulur mu? Eğer vuruluyorsa, sonrasında kıllar daha belirgin çıkarlar mı? Teşekkürler. Kolay gelsin.

Merhaba, lazer epilasyon süresince kılları kökünden alan ağda, ip, cımbız vb. tüm uygulamalar yasaktır. Bunun da nedeni kılların alınması esnasında kökleri de beraberinde geldiğinden dolayı lazer epilasyon işlemi esnasında kıl kökleri tahrip edilememiş olacağından dolayı yeniden kıl çıkışının meydana gelmesidir. Bu yüzden lazer epilasyon seans aralığında ve öncesinde kılları yalnızca yüzeysel olarak almak doğrudur. Bunun da yolu jilet uygulamasıdır. Ancak jilet uygulamasının korktuğunuz gibi kılların daha belirgin çıkmaları gibi bir yan etkisi yoktur. Zaten işlem esnasında lazer ışınları uygulanan tüyler uzadıkça dökülecektir. Sevgiler.