Liposuction zararları Liposuction zararları nedir diye bahsetmeden önce gelin isterseniz liposuction nedir ondan bahsedelim.

Liposuction vücudun karın, bel, basen, göbek ve bacak gibi bölgelerinde biriken ve görünüm olarak kişiyi rahatsız eden, vücudun proporsiyonunu bozan ve kişinin özgüveninin azalmasına neden olan fazla yağların alınma işlemedir.

Cerrahi bir uygulamadır. Öncesinde parçalanan yağlar bir vakum aracılığıyla vücuttan uzaklaştırılır.

Liposuction, kilo verme operasyonu değildir. Liposuction, bir bölgesel incelme operasyonudur.

Düzenli diyet ve egzersiz uygulanmasına rağmen uzun süre gitmeyen inatçı yağ birikmeleri için çözüm sunar. Liposuction operasyonu sayesinde vücutta yağ birikmelerinin olduğu bölgedeki fazla yağ hücreleri alınır ve incelme sağlanır.

Alınan yağ hücreleri geri gelmez; ancak kişi beslenme ve spor düzenine dikkat etmez ve tekrar kilo alırsa geri kalan yağ hücreleri hacimsel olarak büyür ve bu hücrelerin içerisinde yağ birikmeleri meydana gelir.

Sonuç olarak tekrar bölgesel yağlanma ve vücut orantısında istenmeyen düzensizlikler meydana gelebilir. Peki bölgesel incelme sağlayarak kişinin kurtulamadığı bu inatçı yağ birikmelerinden kurtulmasını sağlayan Liposuction’in zararları nelerdir?

Her cerrahi uygulamada olduğu gibi, Liposuction operasyonlarının da bu alanda tecrübeli ve uzman doktorlardan tarafından yapılmadıkları takdirde bazı zararları olabilmektedir. Örneğin, hastanın vücudundan gereğinden fazla yağ alınması halinde kişinin vücudunda hasar oluşabilir.

Sigara ve alkolü çok tüketenler ile diyabet hastaları bu operasyonlar için uygun kişiler değillerdir. Bu kişilerde iyileşme süreci geç olabildiğinden operasyon sonrasında zorlanmalar yaşanabilir.

Bu nedenle liposuction operasyonları için uygun aday olmayan bu kişilere uygulamanın yapılması halinde işlem sonrasında hastaları zorlu iyileşme süreçleri ve enfeksiyon riskleri bekleyebilir.

Aynı şekilde 60 yaş üstü kişiler ve cilt dokusunda aktif enfeksiyonu bulunan kişiler de liposuction operasyonları için uygun aday değillerdir. Yine bu kişilere liposuction işleminin uygulanması halinde zararları olabilmektedir.

Ayrıca doğum kontrol ilaçları, kan sulandırıcılar, aspirin ve benzeri ilaçlar, yeşil çay gibi bitkisel içerikli içecekler ve farklı nedenler ile kullanılan tüm ilaç ve vitaminler operasyon esnasında emboli ve kanam gibi risklere neden olabilir.

Bu nedenle operasyondan en az 4 hafta önce kesilmelidir. Bu konuda tüm düzenli kullanılan vitamin ve ilaçların operasyon öncesi doktorunuza söylenmesi çok önemlidir.

Aynı zamanda doktorun bu konudaki tecrübesi operasyon risklerini azaltmak için önemlidir. Bunların dışında kalan ve liposuction operasyonları sonrasında görülen hafif şişlik ve morluklar işlemin kısa süreli ve geçici yan etkilerindendir.

Uygulamanın nasıl yapıldığını öğrenmek ve ayrıntılı bilgi için Liposuction sayfamızı ziyaret ediniz.

Liposuction işlemi

Liposuction Ameliyatı Riskli midir?

Liposuction ameliyatı riskli midir diye soracak olursanız, cevabımız her ameliyat kadar risklidir olur.

Liposuction ameliyatları genel anestezi altında yapıldığı için tabii ki az da olsa risk taşırlar.

Eskiden yapılan klasik liposuction ameliyatları ile günümüzde sıklıkla tercih edilen vaser liposuction ameliyatları arasında riskleri bakımından da belirli bir fark vardır.

Artık pek tercih edilmeyen klasik liposuction ameliyatlarında bulunan emboli ve pıhtı atması gibi ciddi ve hayati riskler, uygulaması sıklıkla yapılan vaser liposuction ameliyatlarında bulunmamaktadır.

Yine aynı şekilde vaser liposuction ameliyatları sonrasında morluk, kanama ve ödem oluşma ihtimali klasik liposuction ameliyatlarına oranla çok daha azdır.

Tüm bu risklerin vaser liposuction ameliyatlarında daha az olma sebebi, bu ameliyatlarda ultrasonik bir cihaz olan Vaser’in kullanılıyor olmasıdır.

Bu ultrasonik cihaz sayesinde liposuction ameliyatı esnasında yalnızca yağ hücrelerine müdahale edilir. Diğer çevre dokuları etkileyecek herhangi bir müdahalede bulunulmaz.

Vaser ultrasonik liposuction cihazı bir arada duran yağ hücrelerini parçalar ve bu yağ hücrelerini daha küçük parçalar haline getirerek vücuttan uzaklaştırılmalarını kolaylaştırır.

Tüm bu süreç boyunca parçalanacak olan yağ hücrelerinin etrafındaki sinirlere ve dokulara müdahalede bulunulmaz. Özellikle alanında uzman bir doktor tarafından yapıldığı takdirde liposcution ameliyatının riskleri yok denecek kadar az olmaktadır.

Liposuction - lokal anestezi

Lokal Anestezi ile Liposuction Yapılır mı?

Lokal anestezi ile liposuction yapılıp yapılamayacağı liposuction uygulamasının yapılacağı bölgenin genişliğine ve alınacak olan yağ miktarına göre değişkenlik göstermektedir.

Yağ miktarının az olduğu gıdık ve bacak içi gibi küçük bölgelerde lokal anestezi ile o bölge uyuşturulup rahatlıkla liposuction uygulaması yapılabilmektedir.

Ancak karın, kalça, basen ve bel bölgeleri gibi yağ birikmelerinin fazla olduğu ve uygulamanın daha geniş bir alanı kapsadığı bölgelerde hastanın konforu ve liposuction işleminin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için operasyonun genel anestezi altında yapılması çok daha uygundur.

Yine aynı şekilde hastanın vücudunda birden fazla bölgede istenmeyen yağ birikmesi varsa veya hastanın ihtiyaçlarına göre kombine bir uygulama yapılacaksa, operasyonun genel anestezi şartları altında yapılması daha uygun olur.

Liposuction uygulamaları her ne kadar basit uygulamalar gibi görünseler de mutlaka tecrübeli ve alanında uzman doktorlar tarafından tam teşekküllü bir hastanede yapılmaları gerekmektedir. Liposuction ile yağ alma operasyonlarında anesteziyi uygulayacak kişinin de alanında uzman bir anestezist olması oldukça önemlidir.

Liposuction Acı Verir mi?

Liposuction acı verir mi sorusu, liposuction ile yağ aldırma işleminden korkan kişilerin sıklıkla merak ettikleri sorulardan biridir.

Liposuction ameliyatları bölgenin genişliğine ve alınacak olan yağ miktarına göre lokal veya genel anestezi altında yapıldıkları için uygulama esnasında hasta herhangi bir acı ya da ağrı hissetmez.

Liposuction ameliyatlarının sonrasında ise uygulamanın yapıldığı bölgede bir süre boyunca hafif bir ağrı ve morlukların oluşması normaldir.

Ancak bu ağrı hastanın dayanamayacağı kadar kuvvetli bir ağrı değildir. Uzman doktorun önereceği hafif ağrı kesici ilaçlar sayesinde hasta bu dönemi oldukça konforlu bir şekilde geçirip günlük hayatına rahatlıkla dönüş yapabilir.

Liposuction bölgeleri

Liposuction Ölüm Riski Var mı?

Günümüzde sıklıkla uygulanan vaser liposuction uygulamaları için ciddi ve hayati riskler söz konusu değildir.

Eskiden yapılan klasik liposuction uygulamalarında nadirde olsa emboli atma veya pıhtılaşma sorunlarının oluşması gibi ciddi hayati riskler olabilmekteydi; ancak günümüzde uygulanan son teknolojik vaser liposuction operasyonlarında kullanılan ultrasonik bir alet olan Vaser cihazı sayesinde, uygulama esnasında yalnızca biriken yağ hücreleri hedef alınmaktadır.

Vaser cihazı bu yağ hücrelerini parçalayarak daha küçük parçalar halinde vücuttan kolaylıkla uzaklaştırılmasını sağlar.

Bunu yaparken de yalnızca yağ hücrelerini hedef alıp, hücrelerin etrafında bulunan sinirlere veya dokulara hiçbir zarar vermemektedir. Bu sayede klasik liposuction ameliyatlarında bulunan tüm hayati riskler ortadan kaldırılmış olunur.

Tabii ki tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi liposcution operasyonlarının riski de ameliyatı yapan kişinin işin uzmanı olmasına, anestezistin uzman bir anestezist olmasına ve uygulamanın tam teşekküllü bir hastanede yapılıyor olmasına da önemli ölçüde bağlıdır.

Liposuction Hangi Durumlarda İşe Yaramaz?

Liposuction uygulamasının işe yarayıp yaramaması tamamen kişinin uygulama sonrası davranışlarına bağlı olmaktadır. Liposuction ile yağ alma operasyonlarında biriken yağların bir arada bulunduğu yağ hücreleri hedeflenir.

Bu yağ hücreleri parçalanarak vücuttan uzaklaştırılır ve liposuction ameliyatları sonrasında vücuttaki yağ hücre sayısında bir artış yaşanmaz çünkü bu hücre sayıları insan vücudunda sabittir.

Ancak, hasta liposuction ameliyatı sonrasında beslenme ve spor düzenine gereken özeni göstermezse uygulama sonrasında vücutta kalan yağ hücreleri hacimsel olarak genişlemeye ve içleri dolmaya başlar. Bir süre sonra da vücutta tekrar bölgesel yağ birikmeleri ve rahatsız olunan görünüm meydana gelir.

Bu durumda daha önceden yapılan liposuction işlemi işe yaramaz olur, fonksiyonunu yitirir. Hasta liposuction uygulaması sonrasında elde ettiği etkinin kalıcı olmasını istiyorsa, geri kalan yaşamında beslenme ve egzersiz düzenine dikkat etmek zorundadır.