Meme Ameliyatından Sonra Ne Zaman Spor Yapabilirim?

1.50K görüntülenmeMeme Estetiği
0
1 Yorum

Hocam merhabalar ben 26 yaşındayım, 3 hafta önce meme büyütme ameliyatı oldum. Samsunda ikamet ediyorum ameliyatımı da burada bir hastanede oldum. Hocam ben ameliyat öncesinde aktif olarak spor yapıyordum ama şimdi hareketlerim kısıtlandı hatta kolumu kaldırdığımda bile ağrım oluyor. Ama biran önce de sporuma tekrar başlamak istiyorum. Bana bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim. Meme büyütme ameliyatından ne kadar zaman sonra tekrar spor yapabilirim aktif yaşam tarzıma ne zaman dönebilirim? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, meme büyütme ameliyatlarından sonra hasta günlük işlerini hemen yapmaya başlayabilir. Yemeğinizi kendiniz yiyebilir, tuvalet işlerinizi kendiniz görebilirsiniz. Meme büyütme operasyonlarında hasta en fazla 1 gün hastanede kalır. Sonrasında hastanın evinde 1-2 gün dinlenmesini öneriyoruz. Sonrasında kişi ağır kol hareketleri gerektirmeyen masa başı bir işte çalışıyorsa 3. günden sonra iş hayatına dönebilir. Operasyonun 4. gününden sonra duş alabilirsiniz. Sadece dikkat etmeniz gereken ameliyat bölgesini sert bir lif benzeri bir şey ile ovalamamalısınız. Meme büyütme ameliyatından sonra ilk bir ay sporcu sütyeni giymenizi öneriyoruz.Operasyondan 1 hafta sonra kontrolünüz olmakta bu kontrolde kesi bölgesinde ki bantları çıkartıyoruz, böylece daha rahat duş almanız sağlanıyor. 1-2 hafta normal sporlardan uzak durmanız gerekiyor. Özellikle ağır sporlardan (Tenis, Halter gibi…) en az 1 ay kesinlikle uzak durmanız gerkiyor. Meme büyütme operasyonlarından sonra memenin formunu alması 6 ay kadar sürmektedir. Meme büyütme girişiminden 3 gün sonra hafif tempolu yürüyüşler yapılabilir. Üst vücudu çalıştıracak omuz, göğüs ağırlık kaldırma gibi hareketleri yapmak için en az bir ay beklemelisiniz. Eğer yüzme sporuyla ilgileniyorsanız yine 1 ay beklemenizi tavsiye ederim. Sauna ve solaryum için kesi izlerinin iyileşmesini beklemeniz ve bunun için hekimize danışmanızda fayda vardır.Sağlıklı günler dilerim.

0

Merhabalar Leyla Hanım, çok fazla spor yapan ve düzenli spor salonuna giden biriyim. Yakın zamanda da meme büyütme estetiği yaptıracağım. Acaba meme ameliyatından sonra ne zaman spor yapabilirim?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, meme büyütme estetiğinde iyileşme dönemi yaklaşık 3 ay sürmektedir. Bu süre memelerin yeni şeklini alması ve tamamen toparlaması olarak tanımlanabilir. Gündelik yaşantısında yoğun aktivite gerektirmeyen, genellikle masa başı işlerde çalışan kişiler 1 hafta içerisinde normal hayatlarına geri dönebilmektedir. Çok fazla spor yapan biriyseniz en az 1 ay beklemenizi tavsiye ederim. Meme büyütme sonrasında ilk bir ay oldukça kritiktir. Bu süreçte meme yeni şekline alışmaya başlar ve memenin yeni şeklini alması büyük oranda tamamlanır. 1 ay sonrasında sizi çok fazla zorlamayacak egzersizleri yapmanızda bir sakınca yoktur. Daha ağır ve zorlayıcı egzersizler için 2-3 ay daha beklemeniz gerekmektedir.

0

Merhaba Leyla Hocam iyi çalışmalar, ben bir fitness eğitmeniyim. İşim gereği devamlı yoğun antrenman yapıyorum. Bir yandan da meme büyütme ameliyatı olmak istiyorum fakat iyileşme süreci çok uzun sürüyor mu bilmiyorum. Meme ameliyatından sonra tahminen ne zaman spor yapmaya devam edebilirim? Yanıtlarsanız çok sevinirim.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhabalar, meme büyütme estetiği ameliyatında hasta genel anestezi etkisinde olur. Bu sebeple işlemden sonra ilk gece hastanede misafir edilmeniz gerekmektedir. Cerrahi operasyonlar sonrasında işlem bölgesinde bir müddet görülen morarma ve ödem gibi komplikasyonlar belirir. Bunlar olağan durumlardır ve geçici bir süre vücudunuzda kalır. Meme büyütme ameliyatından sonraki ilk zamanlar kollarınızı kaldırırken zorluk çekebilirsiniz. Sizin gibi ağır aktivite gerektiren işlerde çalışan hastalarımız ameliyattan sonraki ilk 2-3 ay yoğun aktivitelere dönüş yapmamalıdır. Bu süre geçtikten sonra normal yaşamınıza dönmeniz sizin açınızdan daha sağlıklı olur ve ameliyat etkisini daha net gösterir. Sevgiler.

0

Leyla Hocam merhaba, ben meme büyütme ameliyatı olmak istiyorum. Meme ameliyatından sonra ne zaman spor yapabilirim? Spor hocasıyım çünkü. Bilgi verirseniz çok memnun olacağım. Kolaylıklar dilerim.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, meme büyütme estetiği genel anestezi altında gerçekleştirilen cerrahi bir operasyon. Bu ameliyatlarda genellikle tercih ettiğimiz yöntem meme altından kesi atarak silikon protezi kas altına yerleştirmek. Dolayısıyla ameliyat sonrasında vücudun ve kasların buna adapte olması önemli. Özellikle ilk 2 hafta yorucu spor aktivitelerini kesinlikle önermiyorum. Göğüslerinizin istediğiniz forma ulaşması için ilk 1 ay dikkatli olmanızda yarar var. Bu sürede ağırlık vs kaldırmayın. Hangi spor alanında uzmansınız tam olarak bilemiyorum ancak benim tavsiyem minimumda 2- 3 ay yoğun spor yapmamanız. Muayene için gelebilirseniz nasıl bir rutininiz olduğu ve ameliyat sonrası nasıl bir yol izlemeniz gerektiği üzerine daha detaylı görüşebiliriz. Sağlıklı günler dilerim.

0

Leyla Hanım, ben sağlıklı beslenen ve düzenli egzersiz yapan, fit görünüme sahip 36 yaşında bir kadınım. Sadece göğüslerimin biraz daha iri bir görüntüye sahip olmasına ihtiyacım var. Spor kulüplerinde düzenli olarak üyeliğim de var. Meme ameliyatından sonra ne zaman spor yapabilirim? Teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, ne yazık ki hiçbir sportif faaliyet meme büyümesinde etkili olmuyor. Bu yüzden fit görüntünüzü meme büyütme ameliyatından alacağınız güzel sonuçlar ile perçinleyebilirsiniz. Meme büyütme ameliyatları genel anestezi altında gerçekleştirilen operasyonlardır. Ameliyattan sonraki ilk gece hastanede kalırsınız. Ameliyattan sonraki birkaç gün boyunca göğüslerde ödem ve hafif morluklar oluşması çok normaldir. Ameliyattan sonra size giydirilecek olan korseyi düzenli kullanarak ödem oluşumunu en aza indirgeyebilirsiniz. Spor ile ilgili olarak, 2 hafta boyunca yorucu aktiviteler yapılmamasında yarar vardır. İlk 1 ay göğüslerin yeni formunu almasında kritik öneme sahip. Dolayısıyla fiziki güç gerektiren aktivitelerden kaçının. Hafif tempolu yürüyüşler yapabilirsiniz. En az 2- 3 ay yoğun güç gerektiren spor faaliyetlerinden uzak durmanızı tavsiye ederim. Sağlıklı günler dilerim.

0

Merhaba leyla hanım, aktif olarak spor yapan biriyim benim için oldukça önemli bir konu uzun süre spora ara vermekten pek hoşlanmıyorum. Ama memelerim çok üçük olduğu için meme büyütme ameliyatı yaptırmak istiyorum. Bu süreçte ne kadar süre spora ara vermem gerekir, meme büyütme ameliyatından sonra ne zaman tekrar spor yapmaya başlayabilirim?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, meme büyütme ameliyatından sonra iyileşme süreci genellikle 2- 7 gün arasında sürer. İlk günlerde kişiler kollarını kaldırırken ağrı hissedebilir, bu süreçte kollarınızı kesinlikle zorlamamalısınız. Ameliyattan sonraki 3-4 gün içinde günlük hayatınıza dönebilirsiniz ancak 2 hafta boyunca ağır hareketlilik gerektiren eylemlerde bulunmamalısınız. Bu süreçte yürüyüş gibi yoğun aktivite gerektirmeyen egzersizler yapabilirsiniz. Ancak spor salonunda yapılan ağırlık kaldırma vb. gibi yoğun aktivite gerektiren eylemlere meme büyütme ameliyatından yaklaşık 3 ay sonra başlamalısınız, daha önce başladığınız takdirde iyileşme süreciniz aksayabilir.

Doktorunuza Sorun

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Sidebar
    error: Kopyalama Yasaklandı