Meme Ameliyatından Sonra Ne Zaman Spor Yapabilirim?

blank
1 Cevap

Hocam merhabalar ben 26 yaşındayım, 3 hafta önce meme büyütme ameliyatı oldum. Samsunda ikamet ediyorum ameliyatımı da burada bir hastanede oldum. Hocam ben ameliyat öncesinde aktif olarak spor yapıyordum ama şimdi hareketlerim kısıtlandı hatta kolumu kaldırdığımda bile ağrım oluyor. Ama biran önce de sporuma tekrar başlamak istiyorum. Bana bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim. Meme büyütme ameliyatından ne kadar zaman sonra tekrar spor yapabilirim aktif yaşam tarzıma ne zaman dönebilirim? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 13, 2019

Merhaba, meme büyütme ameliyatlarından sonra hasta günlük işlerini hemen yapmaya başlayabilir. Yemeğinizi kendiniz yiyebilir, tuvalet işlerinizi kendiniz görebilirsiniz. Meme büyütme operasyonlarında hasta en fazla 1 gün hastanede kalır. Sonrasında hastanın evinde 1-2 gün dinlenmesini öneriyoruz. Sonrasında kişi ağır kol hareketleri gerektirmeyen masa başı bir işte çalışıyorsa 3. günden sonra iş hayatına dönebilir. Operasyonun 4. gününden sonra duş alabilirsiniz. Sadece dikkat etmeniz gereken ameliyat bölgesini sert bir lif benzeri bir şey ile ovalamamalısınız. Meme büyütme ameliyatından sonra ilk bir ay sporcu sütyeni giymenizi öneriyoruz.Operasyondan 1 hafta sonra kontrolünüz olmakta bu kontrolde kesi bölgesinde ki bantları çıkartıyoruz, böylece daha rahat duş almanız sağlanıyor. 1-2 hafta normal sporlardan uzak durmanız gerekiyor. Özellikle ağır sporlardan (Tenis, Halter gibi…) en az 1 ay kesinlikle uzak durmanız gerkiyor. Meme büyütme operasyonlarından sonra memenin formunu alması 6 ay kadar sürmektedir. Meme büyütme girişiminden 3 gün sonra hafif tempolu yürüyüşler yapılabilir. Üst vücudu çalıştıracak omuz, göğüs ağırlık kaldırma gibi hareketleri yapmak için en az bir ay beklemelisiniz. Eğer yüzme sporuyla ilgileniyorsanız yine 1 ay beklemenizi tavsiye ederim. Sauna ve solaryum için kesi izlerinin iyileşmesini beklemeniz ve bunun için hekimize danışmanızda fayda vardır.Sağlıklı günler dilerim.

blank

Merhaba Leyla Hocam, benim göğüslerim biraz küçük. Küçüklüğümden beri yüzmeyle ilgilendiğim için göğüslerim gelişmemiş olabilir, ancak memelerimin bu küçük hali beni memnun etmiyor. Meme ameliyatından ne kadar süre sonra spor yapmaya tekrar başlayabilirim? Bana bu konuda bilgi verebilir misiniz? Saygılar.

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Kasım 9, 2020

Merhaba, meme büyütme operasyonundan sonra bir gün hastanede kalış süresi vardır. Bir iki gün istirahatten sonra yemek yapma, yemeği tek başına yeme, tuvalet ihtiyacını giderme gibi günlük işler hastanın kendisi tarafından rahat biçimde yapılmaktadır. Kola hareketlerine fazla ihtiyaç duyulmayan masa başı işlerde 3. Günden sonra iş hayatına dönülebilmektedir. Operasyondan sonraki 4.günde duş alınabilir ancak memelere itinalı ve hassas yaklaşmak gerekir. En az iki hafta boyunca kollarınızı ve göğüs çevresini yoracak sporlardan kaçınmak gereklidir. Zorlayıcı hareketlerle ameliyatta kullanılan dikişlerin sökülme olasılığı yüksek olmaktadır. Normal sporlardan iki hafta, ağır sporlardan iki ay ve yüzme gibi sporlardan da en az bir ay boyunca uzak durmak gerekmektedir. Bu süre zarfında spordan ve egzersizden uzak kalmamak adına hafif yürüyüşler yapabilir, formunuzu koruyabilirsiniz. Sevgiler.

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Kullanıcı deneyimini geliştirmek ve size daha özel bir deneyim yaşatmak için çerez kullanıyoruz. Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.
    Sidebar