Kalçadaki Çatlaklar Nasıl Geçer?

blank
1 Cevap

Merhaba, gençlik yıllarımda ortaya çıkan kalça bölgemdeki çatlaklar, özellikle mayo giydiğim zaman kalçamın iki tarafından görülüyor ve ben bu durumdan rahatsızlık duyuyorum. Kalça bölgemdeki çatlaklar nasıl geçer? Tedavi nasıl olmaktadır?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Ağustos 21, 2020

Merhaba, çatlaklar cildin incelerek elastik yapıdaki liflerin deformasyonu sonucunda ortaya çıkarlar. Gençlik ve ergenlik yıllarındaki glukokordikoid hormonunun sebep olduğu değişiklikler sonucunda ortaya çıkan ve yıllar boyu kişinin taşımak zorunda olduğu çatlak izlerinden Fraxel Lazer ile kurtulmak mümkündür. Çatlakların en fazla oluşma yerleri olan kalça, karın bölgesi, bel bölgesi, göğüsler ve diz kapağı arkasında deri gerilmesine bağlı olarak çatlak oluşabilmektedir. Çatlaklar ilk görülmeye başladığı zaman pembe ya da kırmızı renktedir. Bu renk daha sonra cilt rengine bağlı olarak beyaz ya da gri renge dönmektedir. Çatlak tedavisinde olumlu sonuç alınan Fraksiyonel Lazer uygulaması çatlakların görünümünü azaltmakta etkili bir yöntemdir. Bu uygulamanın yanı sıra mezoterapi yöntemi, PRP, dermaroller ve lazer tedavileriyle beraber cildin yenilenmesine yardımcı kremlerin de kullanılması cilt çatlaklarının geçmesinde yararlı olmaktadır. Fraxel lazerde iki çeşit bulunmaktadır. Cildi soyarak tedavi eden ve cildi soymadan tedavi eden bu iki farklı uygulamada hasta için hangi cihazın uygun olduğunu hekim karar vermelidir. Fraxel lazer ısı etkisiyle cilt yapısında bulunan kolajenleri sıklaştırır ve böylelikle gözle görülür şekilde çatlaklar sıkılaşır ve azalır. Cildin üst katmanını soyarak cilt yenilemesi yapan Fraxel lazer 2940 nm dalga boyutlu, 2970 nm dalga boyutlu erbium lazerler ve 10600 nm dalga boyuna sahip karbondioksit lazerlerdir. Soymadan cilt yenileyen Fraksiyonel Lazer cihazı 1550 nm, 1540 nm ve 1440 nm dalga boyutlarındadır ve cildin üst katmanında değişiklik yapmadan cildin alt kısmına odaklanmaktadır. Böylelikle deri yüzeyinde yumuşak ve pürüzsüz bir sonuç ortaya çıkmaktadır. Fraxel lazer ile seans seans tedavi olunmalıdır. Ortalama 3 ile 5 seans aralığında Fraxel Lazer yaptırılmalıdır. Seanslar ayda bir yapılmalı, cilt hasara uğratılmamalıdır. İki seans aralığında cilde iyi gelen ve rahatlamasına yardımcı A, C ve E vitaminlerinden oluşan kremlerin kullanılabilmektedir.

blank
Op. Dr. Leyla Arvas 0 Cevap

Uygulamanın nasıl yapıldığını öğrenmek ve ayrıntılı bilgi için Çatlak Tedavisi sayfamızı ziyaret ediniz.

blank

İyi günler Leyla Hanım, basen ve kalça bölgemde hızlı kilo alıp verdiğim için çatlaklar oluştu. Kullandığım çatlak kremleri ve sıkılaştırıcı kremler hiçbir işe yaramadı. Kalçadaki çatlaklar nasıl geçer hocam?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Ekim 19, 2020

İyi günler, sizin de belirttiğiniz gibi hızlı kilo alma ve verme sırasında, beslenme hataları yapıldığı zaman ya da hormon değişiklikleri yaşandığı zaman cildin elastik yapısında hasar oluşabilmektedir. Bu hasar genel olarak derinin incelerek elastik liflerin yıpranması şeklinde olmaktadır. Bunun yanı sıra ergenlik yıllarında kişilerde salgılanan glikokordikoid hormonunun neden olduğu değişiklikler sebebiyle deri üzerinde kişinin yıllar boyunca taşıyacağı izler oluşabilmektedir. Çatlak kremleri ve sıkılaştırıcı özelliği olduğu söylenen kremler cildin altına nüfuz etmediği için ciltte bir yapılandırma olması mümkün değildir. Kliniğimde Fraksiyonel Lazer uygulaması ile çatlak tedavisini uygulamaktayım. Fraksiyonel Lazer cihazı çatlakların görünümünü azaltan medikal tedavi yöntemlerinde tercih edilen bir uygulama yöntemidir. Bu yöntemde mikroskobik düzeydeki lazer kolonları ısı etkisiyle hasarlı deriyi tedavi etmektedir. Vücuttaki kolajen düzeyini ve yeni hücre oluşumunu hızlandırmaya yardımcı bir tedavi yöntemidir. Uygulamayla deri üzerinde bir ısı meydana gelmektedir. Tedavi edilen kişinin bu ısıdan negatif etkilenmemesi için uygulama öncesinde uyuşturma etkisi gösteren bir krem sürülmesi kişiyi konforlu bir şekilde tedavi almasına yardımcı olmaktadır. Seansa aralıkları en az 15 gün olmalı ve cildin ısı nedeniyle zarar görmesi engellenmelidir. Bu bakımdan hekim gözetiminde uygulanması gereken bir tedavi yöntemidir. Tedavinin sonunda daha pürüzsüz bir cilt görünümüne kavuşulmaktadır.

blank

Merhaba Leyla Hocam , size Marmaristen  yazıyorum. Uzun süredir burada yaşıyorum. Biliyorsunuz buranın havası her zaman sıcak ve denize her zaman girilebiliyor. Mayo giydiğim zaman kalçamdaki çatlakların görünmesinden çok rahatsız oluyorum artık. Bir hafta sonra İstanbula geleceğim, kalçadaki çatlakların bir tedavisi var mı? Kalçadaki çatlaklar nasıl geçer?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 21, 2020

Merhaba, derideki çatlak oluşumu derinin elastik yapıda olup olmamasına bağlıdır. Cilt elastikiyeti genetik olarak kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Ergenlik, kilo alıp vermedeki hız oranı, beslenme bozuklukları kalça bölgesindeki deri çatlaklarına sebep olmaktadır. Çatlaklara derideki elastik liflerin bozulması da diyebiliriz. Çatlaklar ilk oluşmaya başladıkları zaman kırmızı renkte olurlar. Daha sonra morumsu bir renk alan bu çatlaklar cilt rengine göre beyaz ya da açık gri olabilmektedir. Medikal estetik uygulamalarda çatlak tedavisinde tercih edilen bir uygulama olan Fraksiyonel Lazer çatlakların görünümünü azaltıcı özelliklere sahiptir. Fraxel Dual Lazer cihazı cilt üzerinde yara yapmadan cilt altına lazer dalga boyutu göndermekte ve cildin sıkılaşmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda ciltteki kolajen yapısında ve pigment hücrelerinde ısı ile değişiklik yapabilmektedir. Uygulamadan sonra soğuk hava tedavisiyle cilde rahatlama hissi verilmektedir. Tedavinin ardından gündelik yaşantıya dönülmesinde herhangi bir problem yoktur. Tedavi ayda bir ya da ayda iki kereden fazla yapılmamalıdır. Uygulamayla beraber kalçalardaki çatlak görünümü azalmakta ve cilt kısmen de olsa hatasız görülebilmektedir.

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Kullanıcı deneyimini geliştirmek ve size daha özel bir deneyim yaşatmak için çerez kullanıyoruz. Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.
    Sidebar