Saç Ekimi Sonrası Şişlik Nasıl Geçer?

1.84K görüntülenmeSaç Ekimi
0
1 Yorum

Merhaba doktor hanım, saç ekimi yaptırdıktan sonra yüzümde şişlik meydana geldi. Görüntüden çok rahatsız olmasam da yine de sormak istiyorum,  saç ekimi sonrası şişlik nasıl geçer?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, Saç ekiminden sonra görülen yan etkilerin başında şişlikler gelmektedir. Saç ekimi operasyonlarından sonra saç derisinde, alın bölgesinde, yüzün üst kısmında ya da gözlerin biri ya da ikisinde şişlik yani ödem oluşabilmektedir. Saç ekimi sonrasında yüzde meydana gelen şişlik, saç ekim işleminin doğal bir sonucudur. Nadir olarak bu durum şiddetli olabilmektedir. Bazen hastanın göz kapaklarında morluklar da oluşabilmektedir. Ödemler hastalar için tedirgin edici ve hiç geçmeyecek hissi uyandırsa da saç ekimi yaptıran hastaların yarısından fazlasının karşılaştığı bir durumdur. Ödemler yaklaşık 3 ila 5 gün arasında sürmektedir ve akabinde bir haftalık süre içerisinde tamamen kaybolmaktadır. Saç ekimi sırasında saç köklerini yerleştirmek için baş derisinde mikro kanallar açılmaktadır. Açılan mikro kanallar içerisine saç kökleri teker teker yerleştirilmektedir. Her ne kadar yapılan işlem mikro boyutta olsa da yine de saç derisi için bir travmadır. Vücut bu travmaya karşı bir savunma mekanizması geliştirir ki bu savunma mekanizmasının adı ödemdir. Saç derisinden verilen izotonik sıvı ekim yapıldıktan 2 ya da 3 gün sonra alın bölgesine inmeye başlar ve yüz şişer. Şişlikler yaklaşık olarak bir hafta içerisinde kendiliğinden kaybolmaktadır. Bu sıvılar vücut dolaşımından böbrekler aracılığıyla atılmaktadır. Ayrıca alın ve yüz bölgesine buz torbası uygulamasıyla şişlikler inmektedir. İki saat arayla tekrar edilen buz torbası uygulamasıyla ödemin inmesi sağlanabilir.

0

Merhaba hocam, saç ekimi yaptırmak istiyorum ancak sonrasında kafada şişlik oluştuğunu duydum. Acaba bu doğru mu? Doğruysa bu şişlik ne zaman ve nasıl geçer? Teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhabalar, saç ekimi sonrasında görülen şişlik oldukça olağan bir durum. Çünkü dokular hasar gördüğü için şişlik oluşması doğal. Genellikle 1 hafta boyunca varlığını sürdürse de daha sonra hemen geçer, kalıcı değildir. Şişliğin daha kısa sürede geçmesini diliyorsanız bol su tüketerek, çok yağlı ve tuzlu yiyeceklerden kaçınarak mevcut süreyi azaltabilirsiniz. Sevgiler.

0

Leyla Hocam merhaba, ben saç ekimi yaptıracağım. Önümüzdeki ay için düşünüyorum. İşlem sonrası şişlik yaşanabileceğini duydum. Saç ekimi sonrası şişlik nasıl geçer? Yanıtlar mısınız? İyi çalışmalar dilerim.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, saç ekimi esnasında ekim yapılacak bölgeye küçük kanalların açılması dolayısıyla dokular travmaya uğrar ve bunun sonucunda bu bölgede hafif şişlikler meydana gelir. Bu durum iyileşme sürecinin bir parçasıdır diyebilirim. 7- 10 gün süren bu dönem sonrasından şişlikler kendiliğinden geçer. Bu süreçte bol bol su tüketerek, tuzlu yiyeceklerden uzak durarak ve hafif tempolu yürüyüşler yaparak şişliklerin daha hızlı bir sürede kaybolmasına katkıda bulunabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

0

Merhabalar Leyla Hanım, bazı arkadaşlarım saç ekimi sonrası şişlik görüldüğünü söyledi. Ben de yaptırmak istiyorum ama bu yüzden çekincem var. Saç ekimi sonrası şişlik oluşuyor mu? Peki bu şişlik nasıl geçer?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, saç ekimi yapılırken mevcut dokular travmaya uğradığı için işlem bölgesinde operasyon sonrası şişlik ortaya çıkması oldukça normal olan ve sık karşılaştığımız bir durumdur. Bu şişlik ortalama bir hafta sizinle beraber olsa da sonrasında geçer ve kalıcı değildir. Eğer bu süreyi kısaltmak isterseniz bol su tüketmeli, aşırı yağlı ve tuzlu yiyeceklerden kaçınmalısınız. Böylece şişlik daha kısa sürede inebilir.

0

Leyla Hanım merhaba, 5 gün önce saç ekimi yaptırdım. Saç ekilen bölgede hafif bir şişkinlik var. Saç ekimi sonrası şişlik nasıl geçer? Bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, saç ekimi yaptıralı 5 gün olmuş. Saç ekimi operasyonundan sonra bir süre şişkinlik görülmesi son derece olağan bir durum. Çünkü saç ekimi yapılırken saç köklerinizin yerleştirilebilmesi için ekim yapılan alana küçük kanallar açılıyor. Dolayısıyla dokularınız travmaya uğramış oluyor ve bu da bölgede hafif şişliklerin oluşmasına yol açıyor. Bu durum aslında iyileşme sürecinin de bir parçası. Ortalama 7- 10 gün kadar sürebilir ve kendiliğinden geçer. Endişe duymanıza gerek yok. Sadece ödemin atılmasını içeren bu süreci hızlandırmak isterseniz bol bol su tüketmenizi, tuzlu gıdalardan bir süre uzak durmanızı ve hafif tempolu yürüyüşler yapmanızı öneririm. Kesinlikle farklı krem vs şeylerden uzak durun ve işlem gören bölgeyi farklı kimyasallar ile temas ettirmeyin. Sağlıklı günler dilerim.

0

Merhaba leyla hanım, saç ektirmek istiyorum ama saç ekimi tedavisi hakkında pek bilgi sahibi değilim. Bir arkadaşım saç ekiminden sonra şişlik oluşabildiğini söyledi. Saç ekimi sonrası oluşan şişlik nasıl geçer, şişliği geçirmek için ne yapmak gerekir?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, saç ekimi uygulamasında saç köklerinin yerleştirilmesi için cilde küçük kanallar açılır. Bu işlem sırasında dokular travmaya uğradığı için saç ekiminden sonraki iyileşme sürecinde ekim yapılan bölgede şişlik görülebilir. Dokuların kendini yenilemesi ile ilişkili olan bu şişlikler yaklaşık olarak 1 hafta sonra geçer. Ancak eğer süreci hızlandırmak isterseniz bol su içebilirsiniz ve ödemi artıran tuz vb. gıdalardan uzak durabilirsiniz. Ancak kesinlikle ekim yapılan bölgeye dışarıdan bir müdahale yapılmaması gerekir.

Doktorunuza Sorun

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Sidebar