Saç Ekimi Sonrası Şişlik Nasıl Geçer?

blank
1 Cevap

Merhaba doktor hanım, saç ekimi yaptırdıktan sonra yüzümde şişlik meydana geldi. Görüntüden çok rahatsız olmasam da yine de sormak istiyorum,  saç ekimi sonrası şişlik nasıl geçer?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Ağustos 17, 2020

Merhaba, Saç ekiminden sonra görülen yan etkilerin başında şişlikler gelmektedir. Saç ekimi operasyonlarından sonra saç derisinde, alın bölgesinde, yüzün üst kısmında ya da gözlerin biri ya da ikisinde şişlik yani ödem oluşabilmektedir. Saç ekimi sonrasında yüzde meydana gelen şişlik, saç ekim işleminin doğal bir sonucudur. Nadir olarak bu durum şiddetli olabilmektedir. Bazen hastanın göz kapaklarında morluklar da oluşabilmektedir. Ödemler hastalar için tedirgin edici ve hiç geçmeyecek hissi uyandırsa da saç ekimi yaptıran hastaların yarısından fazlasının karşılaştığı bir durumdur. Ödemler yaklaşık 3 ila 5 gün arasında sürmektedir ve akabinde bir haftalık süre içerisinde tamamen kaybolmaktadır. Saç ekimi sırasında saç köklerini yerleştirmek için baş derisinde mikro kanallar açılmaktadır. Açılan mikro kanallar içerisine saç kökleri teker teker yerleştirilmektedir. Her ne kadar yapılan işlem mikro boyutta olsa da yine de saç derisi için bir travmadır. Vücut bu travmaya karşı bir savunma mekanizması geliştirir ki bu savunma mekanizmasının adı ödemdir. Saç derisinden verilen izotonik sıvı ekim yapıldıktan 2 ya da 3 gün sonra alın bölgesine inmeye başlar ve yüz şişer. Şişlikler yaklaşık olarak bir hafta içerisinde kendiliğinden kaybolmaktadır. Bu sıvılar vücut dolaşımından böbrekler aracılığıyla atılmaktadır. Ayrıca alın ve yüz bölgesine buz torbası uygulamasıyla şişlikler inmektedir. İki saat arayla tekrar edilen buz torbası uygulamasıyla ödemin inmesi sağlanabilir.

blank

İyi günler doktor hanım, saç ekimi yaptırdıktan sonra yüzüm şişti. Çalışan bir kadın olarak bu durumdan biraz rahatsızım. Saç ekimi sonrası şişlik nasıl geçer?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Ekim 16, 2020

İyi günler, Saç ekimi yaptırdıktan sonra baş derisinde , yüzlerde , gözlerde ödem hatta gözlerde kısmi morluklar oluşabilmektedir. Ense bölgesindeki saç kökleri özel bir makinayla alındıktan sonra başınızın üst kısmındaki saçsız bölgeye başka bir aletle çok minik kanallar açılmaktadır. Açılan kanallara alınan saç kökleri tek tek yerleştirilmektedir. Yerleştirme esnasında baş derisinden hastaya verilen izotonik sıvı yüz bölgesinde, gözlerde ödem ve şişliklere sebep olabilmektedir. Yapılan işlemde baş derisi ilk kez bu tür bir uygulamaya maruz kaldığı için tepki göstermekte ve ödem oluşturmaktadır. İzotonik sıvının baş bölgesinden 3 gün içinde yüz bölgesine inmesi beklenir. Bu ödem, şişlik hatta kısmi morluklar yapılan işlemin doğal bir sonucudur ve engellenemez. Ancak iki saatte bir uygulanan buz kompresi gibi soğuk uygulamalarla şişlikler indirilebilmektedir. İzotonik sıvı daha sonra vücudun dolaşım sistemine katılır ve böbrekler yoluyla vücuttan atılır. Ortalama bir hafta içerisinde oluşan ödem ve şişlikler inmektedir.

blank

Merhaba Leyla Hanım, geçtiğimiz günlerde saç ekimi yaptırdım. Yüzümde şişlik meydana geldi. Bu süreyi evde geçiriyorum ama görüntümden hoşnut değilim. Saç ekimi sonrası şişlik nasıl geçer?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 16, 2020

Merhaba, saç ekimi sonrasında yüz bölgesinde , gözlerde, şişlikler oluşması saç ekim işleminden sonra yaşanan doğal bir durumdur. Hemen hemen bütün hastalarda şiddeti değişik olarak görülen şişlikler saç nakli operasyonun doğal bir sonucudur. Baş derisine açıklan mikro büyüklükteki kanallara ense bölgesinden alınan saç kökleri teker teker yerleştirilmektedir. Bu işlem kafa derisi için küçük çaplı da olsa bir travma niteliğindedir. Saç derisinden verilen izotonik, yavaş yavaş takriben 3 gün içerisinde yüz bölgesine inmekte ve ödeme sebep olmaktadır. Vücudun savunma sistemi saç ekim işlemine tepki olarak şişlik geliştirmektedir. Saç ekimi işlemi tamamlandıktan sonra 4 ile 5 gün baş derisinde ve yüzde şişlikler devam etmektedir. Bu şişliklere neden olan izotonik sıvı vücudun dolaşım sistemine karışarak böbreklerden süzüldükten sonra dışarı atılır. Yüz ve baş bölgesindeki şişlikleri buz torbası kompresiyle azaltılması sağlanmaktadır.

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Kullanıcı deneyimini geliştirmek ve size daha özel bir deneyim yaşatmak için çerez kullanıyoruz. Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.
    Sidebar