Blog, Botox®
alın botoksu

Alın çizgileri botoksu, alın çizgilerini açmak ve kırışıklıkları gidermek için yapılan gençleşme uygulamasıdır. Alın bölgesi her ne kadar küçük görünse de aslında yüzümüzün üçte birlik bölümünü içerir. Genç yaşlarda alın bölgesi pürüzsüzdür. Fakat yaş faktörü ve tekrarlayan alın kaslarının kullanımıyla birlikte bu bölgede çizgiler meydana çıkar. Bu çizgiler daha sonra kat izleri gibi derin bir çizgi haline dönüşür.

Alın bölgesindeki çizgiler yataydır, iki kaş arasında beliren çizgiler ise dikey olarak belirir. Enine olarak beliren kaslara frontal, dikey olan kaslara ise corrugatör kaslar denir. Bu kasların çok kullanımı, kırışıklıkların erken yaşlarda belirmesine neden olabilir. Bu nedenle genç yaştaki kişilere kaşlarını çatmamaları veya güneş gözlüğü olmadan parlak havalarda dışarı çıkmamaları önerilir. Alın çizgileri belirdikten sonra bu görünümden kurtulmak için alın botoxu yaptırabilirsiniz.

Alın kırışıklığının nedeni nedir?

Alın kasları yüzümüzün en çok çalışan kaslarından biridir. Yüz kaslarımız, mimik kullanımıyla birlikte kırışıklığa sebep olabilir. Yüzde en çok alın bölgesinde, göz çevresinde ve dudak kenarlarında bu kırışıkları görebiliyoruz. Fakat bu kırışıklar arasında en büyük ve göze çarpan kırışıklık alın bölgesindeki yatay kırışıklardır.

Bazı kişilerin alın kırışıklığının sebebi genetik olabilir, bazen de mimik kullanımına ve çevresel şartlara göre alındaki hafif kırışıklar derinleşerek ileri dereceli alın kırışıklığına ve oluklara yol açabiliyor. İleri derecedeki alın kırışıklığında, kaşlarınızı çatmasanız dahi kırışık izlerini alın bölgenizde görebilirsiniz.

Alın kırışıklığını gizlemek mümkün değildir. Makyajla kırışıklığı gizlemeye çalıştığınızda, kırışıklarınıza dolan pudra ve fondöten bu bölgeyi daha da belirgin hale getirecektir. Günümüzdeki son teknoloji estetik imkanlardan yararlanarak alın kırışıklarını sonsuza kadar silebilirsiniz.

Alın Kırışıklığında Cerrahi Tedaviler

  • Kaş ve şakak kaldırma

Alın kırışıklığı zamanla alın bölgesinde sarkma yaratır. Alın sarkması kaşları ve göz kapaklarını da etkileyerek yüze yaşlı bir ifade kazandırır. Kaş ve şakak kaldırma estetiği lokal anestezi altında yapılan minimal cerrahidir. Kulak üzerindeki saçlı derinin içinden minik bir kesi açılır. Buradan içeri girilerek alın bölgesindeki fazla deri kesilir.

Kalan alın derisi de yukarı doğru gerilerek saçlı derinin içinde tekrar dikilir. Kaşların tekrar sarkmaması için dikişle kaşlar yukarı doğru asılır. Böylece alın bölgesindeki kırışıklar ve sarkma azalır. Kişilerin üst göz kapağındaki düşüklük ortadan kaldırılır. Kaş ve şakak kaldırma estetiği 2 saat içinde tamamlanır.

Kaş ve şakak kaldırma estetiğinden sonra 5 gün boyunca evde dinlenmeniz önerilir. Ameliyat bölgesi ilk günlerde sargı ile kapatılarak mikrop kapmaması sağlanır. Sargılar açıldığında ufak morluklar ve şişlikler görülmesi normaldir. 5.günden sonra hastalar duş alabilir.

Kaş ve şakak kaldırma estetiğinin kalıcılığı 10 yıl boyunca sürer. 10 yılın sonunda dilerseniz tekrar kaş gerdirme ameliyatı olabilir veya ameliyatsız alın germe işlemleriyle alın bölgenizin genç görünmesini sağlayabilirsiniz.

Alın Kırıklıkları için medikal tedaviler

  • Yağ Enjeksiyonu ile Alın Germe

Alın bölgesindeki kırışıklar yağ dolgusu denen kişinin kendi yağı kullanılarak da ortadan kaldırılabilir. Alındaki derinleşmiş kırışıklar yağ dolgusu ile doldurularak alın bölgesi daha pürüzsüz bir hale getirilir. Bu işlem için öncelikle kişinin kendi yağı Vaser liposuction yöntemi ile alınır. İnce kanüllerle karın ve ya bel bölgesinden yağ çekilir. Dolgu işleminin kalıcılığı için yağ hücrelerinin canlı kalması çok önemlidir.

Yağ hücreleri ayrıştırılır hatta nano yağ olarak hazırlanabilir ve sonra alın bölgesine kırışıklıkların altına enjekte edilir. Alın bölgesindeki yağ dolgusunun doğal görünmesi için doğru noktalara yeterli miktarda yağ dolgusu uygulanmalıdır. Uygulanan yağ dolgusunun %30’u işlemden 3 ay sonra eriyecektir.

Kalan yağ dolgusunun kalıcılığı ise hastaya bağlıdır. Alın bölgesinde yoğun bir kas hareketi olmadığı için yağ dolgusunun kalıcılığını uzun süre görebilirsiniz. Alın kırışıklığına uygulanan yağ dolgusu sayesinde alnınız daha düz, pürüzsüz ve canlı görünecektir. Alın dolgusundan sonra ihtiyaç duyarsanız botox da yaptırabilirsiniz.

Ameliyatsız alın gerdirme işlemlerinden bir diğeri de botox işlemidir. Botox günümüzde tercih edilen en yaygın, en etkili gençlik uygulamalarından biri olarak görülüyor. Alın bölgesine yapılan botox, kasları gevşeterek 4-5 aylığına alın bölgesinde daha rahatlamış ve pürüzsüz bir görüntü ortaya çıkarır.

Botoks uygulama bölgesi ve uygulama miktarı kişinin alın bölgesindeki kırışıklara bağlıdır. Alındaki kırışıkların arasına yapılan botox, hem alın çizgilerinin görünürlüğünü azaltır, hem de kaşların daha kalkık görünmesine yardımcı olur. Kaşların üzerine yapılan botox ise kaş arasındaki kaş çatma çizgilerini yok eder, yüzünüzün kızma refleksinin azalmasını sağlar. Alın bölgesine genellikle 25 ünite botox yapılması tavsiye edilir.

  • İple Alın Germe

Ameliyatsız alın germe denilince ilk akla gelen uygulamalardan biri de iple askı yani iple alın germe yöntemidir. İple askı yönteminde medikal ipler kullanılır, böylece iplerin kopmaması ve cilt altı dokusu ile uyumlu olması sağlanır. İple alın gerdirme için saçlı derinin altından minik kesilerden içeri girilerek iplerle alın derisi yukarı doğru çekilir. Ameliyatsız iple askı yönteminde fazla alın derisi kesilmez, herhangi bir dikiş uygulanmaz.

Anestezik kremlerle uyuşturulan alın bölgesinde sadece medikal iplerle lifting etkisi yaratılır. İple alın germe aynı zamanda kaşların da daha kalkık görünmesine yardımcı olur, göz kapağındaki sarkıklık giderilir. İple askı yönteminin kalıcılığı iki sene boyunca devam eder. İple alın gerdirme işleminden memnun olmayan hastalar, ikinci bir operasyonla deri altından ipler çıkartılarak eski görüntüsüne kavuşturulabilir.

Alın Botoxu kimlere uygundur?

Alın çizgileri veya iki kaş arasındaki çizgilenmeleri tedavi etmek için öncelikle bu çizgileri iyi araştırmalı, nedenlerini öğrenmelisiniz. Eğer kişinin alın çizgisi çok derin değilse bu kişiler botox sayesinde bu ince çizgilerden kurtulabilir. Alın botoksu, bu kasların kasılma gücünü ortadan kaldıracağı için kırışıkların üzerindeki yük azalacak. Bununla birlikte alın çizgisi açılacak ve daha da artması önlenecektir.

Kişinin alın çizgileri derinse bu kişiler için botoks tek başına kusursuz bir sonuç sağlamaz. Bu çizgileri dolgu ile desteklemek gerekir. Dolgu ve botoks uygulamaları kombine edilerek derin çizgilerin tedavisinde kullanılabilir. Alın botoks uygulaması ve dolgu aynı anda yapıldığında derin çizgilerin görünümü azaltır ve işlemin kalıcılığı uzatılır. Çünkü alın botoksunun statik hale getirdiği alın bölgesinde dolgu üzerindeki kas direnci azalır. Bu da dolgunun ömrünü uzatır.

Alın botoksu nasıl yapılır?

Alın botoksu,  botulinum toksin A içeren botoks ve ya dysport kullanılarak yapılabilir. Kişinin alın bölgesindeki çizgilerin durumuna göre botoks miktarı belirlenir. Alın çizgilerinin arasına yapılan botoks uygulaması kaşların yukarı kaldırıldığında ortaya çıkan kırışıkların önler. Kaş üzerine yapılan botox uygulaması, kaş çatma kaslarının bloke edilmesini sağlar, kızma refleksinin yok olmasını sağlar. Eğer kişinin burun kökünde oluşan enine çizgilenmeler varsa iki kaş arasına botoks yapılarak procerus kası bloke edilir. İki kaş arasına yapılan botoks ayrıca kaş çatma refleksinin azalmasını sağlar.

Alın bölgesine uygulanan botox miktarı

Alın bölgesinde ortalama olarak 25 ünite botoks yapılması yeterli olabiliyor. Fakat bunun belirlenmesi için hastanın kaş çatma veya alın kaslarının gücünü ölçebileceğimiz animasyonlar yaptırılır. Ortaya çıkan çizgilenmelere göre doz ayarlanması yapılır. Alın botoksunun etkisi kişiden kişiye göre değişir, ortalama olarak 4-5 ay boyunca etkisini görebilirsiniz.

Alın Botoksu Fiyatları

Alın botoksu fiyatları kullanılan botoks miktarına göre değişkenlik gösterebilir. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. +902122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak alın botoksu fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Alın Kırışıklığı Nasıl Giderilir?

Alında genetik ya da yaşlanmaya bağlı oluşan çizgi, kırışıklık, sarkma, deri gevşemesi gibi sorunlar için en etkili çözüm alın germe ameliyatıdır. Alın görüntüsünden memnun olmayan kişiler bize başvurduklarında öncelikle kişi muayene edilerek alın bölgesindeki deformasyon incelenir. Botoks, dolgu gibi uygulamalar başlangıç seviyesindeki kırışıklıklar için yeterli olurken derin yaşlanma etkileri için alın germe ameliyatı en sağlıklı sonucu sağlamaktadır. Alın germe ameliyatı 1-1,5 saat süren, genel ya da lokal anestezi ile uygulanan bir işlemdir. Uygulanan tekniğe göre ya saçlı deri içerisinden kesi açılarak alın derisi gerilir ya da minik kesiler açılarak endoskopi yöntemiyle kırışıklık yapan kaslara müdahale edilir. Bu yöntemlerle alın, kaş bölgesi gergin hale getirilir, kırışıklık ve sarkmalar yok olur. Alın germe ameliyatı kişinin ihtiyacına göre botoks ve dolgu uygulamalarıyla kombineli olarak da uygulanmaktadır. Her cilt yapısı ve deformasyon derecesi farklı olduğu için kişinin durumu incelenip kişiye özel çözümler sunulmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir