Göz Altı Çökmesi ve Çukurları TedavisiGöz altı çukurları ve çökmeleri tedavi, göz altlarındaki bu görüntüden rahatsız olan kişilere uygulanan farklı tedavileri içerir ve en sık uygulanan tedavi göz altı ışık dolgusudur.

İnsanların gözlerinin altındaki çökme, çukur ve koyu halkalardan kurtulmak veya görünümünü azaltmak için kullandıkları hem doğal hem de tıbbi olarak reçete edilen bir dizi yöntem vardır.

Bu tedavilerin tümü ömür boyu kalıcı olmasa da, bakım ve tutarlılık ile koyu halkaların görünümünü azaltmaya yardımcı olacaktır.

Göz Altı Çökmesi Nedir? Neden Olur?

Göz altındaki çökmelere en çok yorgunluk neden olsa da dinlenildiğinde geçer ancak kalıcı olarak görülen göz altı çukurlaşması, aşağıdakiler dahil başka nedenler de vardır:

  • Alerjik rinit 
  • Atopik dermatit “egzama”
  • Kalıtım
  • Kilo kaybı
  • Yaşa bağlı kolajen kaybı
  • Göz altlarındaki yağ yastıkçıklarının kaybı ya da kayması
  • Pigmentasyon düzensizlikleri
  • Gözleri sık ovalamak
  • Güneşe fazla maruz kalmak

Göz altı çökme ve çukurların bir başka nedeni de doğal yaşlanma sürecidir. Yaşlandığınızda, yağ ve kolajen kaybetme eğilimindesinizdir ve cildiniz genellikle incelir.

Bu, elmacık kemiklerinizin daha geride durmasından da kaynaklı gözlenebilir bir estetik eksikliktir. Bazen bu fiziksel değişiklikler, gözlerin altında koyu halkalar gibi görülebilen gölgeler oluşturur.

Gözaltı Çukurları Nedir? Neden Olur?

Göz altı çukurlaşması genellikle göz altlarında bulunan yağın kaybolması ile olur. Bu hızlı kilo kaybına ya da yaşlanma sürecine bağlıdır. Bu bölgedeki yağlar en değerli ve kaybetmek istemeyeceğimiz yağlardır.

Bazen bu yağların göz altlarından öne doğru kayması ile göz altı çukurlaşırken, aynı zamanda göz altı torbaları da görülür. 

Göz Altı Çukur ve Çökmelerin Tedavi Yöntemleri

Yüksek Doz C vitamini

Bir çalışma, 6 ay boyunca koyu halkaların tedavisinde %10 C vitamini enjeksiyonunun etkilerini incelenmiştir ve C vitamini, göz altındaki karanlığın aydınlatılmasında etkili bir yöntemdir.

Direk göz altına uygulanan c vitaminli kremler ya da saf C vitamin ürünleri göz altlarını aydınlatabilir. Ancak düzenli uygulamak gerekir.

Lazerler

Koyu halkalar için lazer tedavisi etkili bir tedavi olabilir. Fotona Lazerler, Thulium lazer veya altın iğne lazerler gibi daha az invazif lazer prosedürleri, farklı kombine tedaviler ile kullanılabilir.

Lazer uygulamaları cildin üst yüzeyine yapıldığından cilt kalitesini arttırarak etki gösterirler. 

Dolgu maddeleri ile “Göz Altı Işık Dolgusu

Cildin incelmesi veya yağ dokusunun kaybı gözlerin altında koyu halkalara neden oluyorsa, dolgu maddeleri ile bu boşluğun desteklenmesi etkili bir seçenek olabilir.

Kişiler, göz altındaki alana trombosit açısından zengin plazma veya hyaluronik asit dolgu enjeksiyonu yapabilirler. Hem vitamin ve mineraller bu bölgeye bir parlaklık verirken hem de doldurma etkisi ile çukurları giderirler. Ancak etki süresi 12-18 aydır.

Yağ Enjeksiyonu 

Başka bir bölgeden alınan yağlar göz altına enjekte edilerek bu bölgedeki çukurlaşma giderilebilir. Yağ enjeksiyonu kalıcı bir uygulamadır. Dolgu maddeleri gibi süreli değildir.

Alt Göz Kapağı Ameliyatı

Blefaroplasti adı verilen alt göz kapağı ameliyatı ile, göz çevresindeki yağ birikintileri veya ekstra deri nedeniyle oluşan çökme ve koyu halkalar tedavi edilebilir. 

Göz Altı Çökmesi ve Çukurları Tedavisi Fiyatları Nedir?

Göz Altı Çökmesi ve Çukurları Tedavisi fiyatları yapılacak tedavi şekline göre değişiklik göstermektedir. Lazer uygulamaları, dolgu uygulamaları kullanılacak lazer ve dolgu markasına göre değişkenlik gösterir.

Ancak göz altına yağ enjeksiyonu ya da alt göz kapağı ameliyatı fiyatları cerrahi bir müdahale olduğundan diğer tedavilere kıyasla pahalıdır ancak etkileri uzun süre kalıcıdır.

Zayıflayınca Göz Altında Çökme ve Çukurlaşma Oluşur mu?

Zayıflama özellikle fazla miktarda hızlı kilo kaybı yüzdeki yağ dokusunu eritebilir. Bu nedenle göz altında çukurlaşmalar olabilir. Ancak her kilo vermede göz altında çökme görülmez. Özellikle zayıflarken yüzden kilo veren insanlarda daha çok görülür.

Göz Altı Çökmesi ve Çukurları Tedavisi Ameliyatlı Mı Oluyor?

Göz altı çukur ve çökmelerinde hem ameliyatlı hem de ameliyatsız tedaviler yapılabilir. Ameliyatsız uygulamalar etkisini 1-1,5 yıl devam ettirirken ameliyatlı uygulamalar 8-10 yıl gibi daha kalıcı etkilere sahiptir. Ancak yaşlanma süreci devam ettiği sürece yine görülebilir.