Kabul edelim, geleneksel epilasyon yöntemleri zaman alıcı, etkisiz ve bazen acı verici olabilir. Bu nedenle buz lazer epilasyonun ülkedeki en popüler kozmetik tedavilerden biri haline gelmesine şaşmamalı çünkü erkek ve kadınlara tıraş, ağda veya tüy dökücü kremler ile ilgili sorunları olmadan kalıcı olarak pürüzsüz bir cilt sağlayabilir. Ancak buz lazer epilasyonla ilgili sık sorulan bir dizi soru var, bu yüzden burada prosedürle ilgili en yaygın 50 soruyu yanıtlıyoruz.

 1. Buz Lazer Epilasyon Nedir?

Buz lazer epilasyon, kıl folikülünün kökünü yok ederek çalışır. Tedavi sırasında ışık parlamaları cilt üzerinde dağılır ve kıl folikülündeki melanin tarafından emilir. Lazerden gelen enerji ısınır ve kıl folikülüne zarar verir, yeniden büyümeyi uyaran hücreleri başarılı bir şekilde yok eder. Tüylerin bir döngü içinde büyüdüğünü ve tüy almanın yalnızca aktif büyüme aşamasında etkili olduğunu belirtmek önemlidir.

Her tüy üç büyüme evresinden geçer: anagen evresi, katagen evresi ve telojen evresi. Büyüme aşaması olarak da bilinen anagen faz, tüylerinizin aktif olarak büyümeye devam ettiği süreçtir.

Geçiş fazı olarak da bilinen katagen faz, kıl folikülünün büzüştüğü ve folikülün tabanındaki bir yapı olan papilladan ayrıldığı zamandır. Dinlenme evresi olarak da bilinen telojen evresi, eski tüylerin serbest kaldığı ve döküldüğü evredir. Eski tüy döküldüğünde, tüy folikülü yeniden papillaya bağlanır ve döngüyü tekrarlayarak anajen faza yeniden girer.

Vücudunuzdaki her tüy, herhangi bir zamanda büyüme döngüsünün farklı bir aşamasında olabilir. Bu nedenle, anagen fazda kılları hedeflemek için, büyüme evreleri sırasında çok sayıda kıl folikülünü hedeflemek için birden fazla buz lazer epilasyon tedavisi gereklidir.

 1. Buz Lazer Epilasyon Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Epilasyon alanlarınıza öncelikle jel uygulanır, kıl rengine, yapısına ve ten rengine uygun olan buz lazer cihazının başlığı ile kıl köklerine atışlar yapılır, bölgenin tamamı eşit şekilde taranır.

 1. Işık Bazlı Epilasyon Türleri Nelerdir?

Kalıcı tüy azaltma için kullanılan iki ana teknoloji lazerler “diyot” ve yoğun darbeli ışık “IPL” sistemleridir. Alma lazer, Soprano Ice Buz Lazer teknolojileri ile dünya çapında uygulayıcılar ve hastalar tarafından güvenilen hem IPL hem de diyot lazer epilasyon teknolojileri aynı başlıkta sunmaktadır.

 1. Lazer ve IPL Tedavisi Arasındaki Fark Nedir?

Lazerler, tüydeki melanini spesifik olarak hedeflemek için tek, konsantre bir ışık dalga boyu üretir. Diyot teknolojisi tipik olarak 800 nm ila 810 nm civarında bir dalga boyu kullanır.

Yoğun Atımlı Işık (IPL), tüydeki melanini hedeflemek için belirli bir dalga boyundan ziyade 550 nm ila 1200 nm civarında geniş bir ışık spektrumu üretir. Aksi takdirde, her iki tedavi de en iyi sonuçları elde etmek için saçı verimli bir şekilde hedefler ve temelde aynı şekilde çalışır.

 1. En Etkili Lazer Epilasyon Cihazı Hangisidir?

Buz Lazer epilasyon teknolojisinin sağladığı sonuçlar ile, Soprano Ice cihazları en etkili cihazlardır. Lazer epilasyondan etkili sonuçlar elde etmek için kıl türüne ve ten rengine uygun doğru lazer cihazının tercihi son derece önemlidir.

 1. Hastalar Ne Tür Sonuçlar Bekleyebilir?

Çoğu hasta, istenen sonuçları elde etmek için 4 ila 6 hafta arayla minimum 6 ila 8 tedavi uygulama almalıdır. Soprano Ice teknolojisi ile cilt veya tüy tipi ne olursa olsun hemen hemen her hasta istenmeyen tüyler için uzun süreli kalıcı sonuçlar alabilir. Daha açık renkli tüylere sahip hastalar diğerlerinden daha fazla tedaviye ihtiyaç duyabilir, ancak tedavilerinin sonunda yine de etkili sonuçlar göreceklerdir.

Çoğu hasta, kalıcı tüy azaltma sonuçları elde etmek için 8 ila 12 tedaviye ihtiyaç duyar. Tedaviler, büyüme aşamasında folikülleri hedeflemek için 4 ila 6 hafta arayla yapılır. Kullanılan teknoloji ne olursa olsun, hastalar cilt tipine ve tüy rengine bağlı olarak farklı oranlarda sonuçlar alacaktır.

 1. Buz Lazer Epilasyonda Standart Prosedür Nasıl?

Tedavi sırasında, ışık bazlı bir sistem başlığı, istenmeyen tüylerin bulunduğu cilde parlak ışık flaşları yayar. Tüy kökleri ışık enerjisini emer, ısınır ve hasar görür.

Her bir ışık enerjisi darbesi birkaç saniye sürer ve aynı anda birden fazla tüyü tedavi eder, bu işlemi çok hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlar.

Tedaviler, tedavi edilen alanın büyüklüğüne bağlı olarak 10 ila 90 dakika arasında sürebilir. Buz lazer epilasyon sistemleri, daha hızlı tedavi seansları için daha büyük tedavi başlıklarına sahiptir.

 1. Tüy Büyüme Aşamasına Bağlı Prosedür Süreci Nasıldır?

Tüyler farklı aşamalarda büyüdüğünden, büyüme evreleri sırasında tüy köklerini hedeflemek için birden fazla tedaviye ihtiyaç vardır. Çoğu hasta, kalıcı, uzun süreli sonuçlar görmek için en az 6 ila 8 tedaviye ihtiyaç duyar. Zamanla rötuşlar gerekebilir.

Hastalar ilk tedaviden sonra sonuçları görmelidir – tüyleri daha ince ve daha zayıf büyür ve cilt daha pürüzsüz hale gelir. Sonuçlar, tüm foliküller yok edilene ve sürekli tüy büyümesini başarıyla durdurana kadar her ek tedaviyle daha belirgin ve etkileyici hale gelecektir.

 1. Buz Lazer Cildim İçin Güvenli mi?

Lazer epilasyon, kalıcı epilasyon için güvenli ve etkili bir çözümdür. Buz Lazer ışığının atımlarını istenilen bölgeye yönlendirerek çalışır. Bu ışıktan gelen ısı tüy köklerini etkisiz hale getirir, bu da tüylerin dökülmesine neden olur ve gelecekteki büyümeyi engeller.

Hafif bir karıncalanma veya yanma hissi fark edebilirsiniz, ancak bu yan etkiler genellikle çok hafiftir ve kendi kendine azalır. Ek olarak, buz lazer epilasyon, cildiniz ile ilgili çok az veya hiç iyileşme süresi olmayan bir prosedürdür, bu nedenle seansınızın hemen ardından normal günlük aktivitelerinize devam etmeyi bekleyebilirsiniz.

 1. Kimler Buz Lazer Epilasyon Yaptırabilir?

Hem kadınlar hem de erkekler bu tedaviden rahatlıkla faydalanabilir. Çoğu kadın koltuk altlarındaki, bikini bölgesindeki ve bacaklarındaki tüyleri almaya çalışırken, erkekler daha çok sırtlarındaki ve boyunlarındaki tüyleri tedavi etmekle ilgilenir.

Epilasyon lazerleri ilk piyasaya sürüldüğünde, prosedür başlangıçta açık tenli ve koyu renkli tüyleri olan hastalara yönelikti. Ancak Soprano Ice sistemleri gibi daha yeni teknolojiler, tüm cilt tipleri ve saç rengindeki hastaları güvenli ve etkili bir şekilde tedavi eder.

 1. Hastalar Neden Buz Lazer Epilasyonu Tercih Ediyor?

İster üst dudakta, kollarda, bacaklarda, bikini bölgesinde, isterse sırtta, omuzlarda ve ensede olsun, istenmeyen tüylerin varlığı Türkiye’de en önemli kozmetik ıstırap kaynağıdır.

Birçok kişi, istenmeyen tüyleri tıraş, ağda ve cımbız gibi sıkıcı ve acı verici yöntemlerle tekrar tekrar almak zorunda kalmaktan bıkmıştır. Bu nedenle, buz lazer ile tüy azaltma talebi hızla artmıştır.

 1. Buz Lazer Epilasyonun Fiyatları

Buz Lazer epilasyonun fiyatları büyük ölçüde tedavi edilecek alanın boyutuna bağlıdır. Vücudun daha büyük bölgeleri, tedavi etmek için daha fazla zaman ve sabır gerektirdiğinden, küçük alanlardan daha maliyetlidir.

Fiyat, istenen sonuçları elde etmek için gereken seans sayısından da etkilenir. Vücudun belirli bölgeleri, hormonal değişikliklerden daha fazla etkilenebileceğinden, diğerlerinden daha fazla tedavi gerekebilir.

 1. Buz Lazer Epilasyon ile Hangi Bölgeler Tedavi Edilebilir?

Vücudun herhangi bir bölgesi tedavi edilebilir. Hastaların en çok tedavi görmek istediği bölgeler bacaklar, bikini-genital, koltuk altı, sırt ve yüzdür.

 1. Buz Lazer Epilasyon Acıtır mı?

İşlem sırasında hissedilen en yaygın his, cildinize aynı bölgede birkaç sinek ısırığı hissidir. Bu his sadece birkaç saniye sürer ve genellikle lazer durduğunda biter. Soğutma teknolojisi ve büyük başlık boyutlarına sahip Soprano Ice lazer cihazları rahatsızlığı en aza indirmeye yardımcı olur.

 1. Buz Lazer Epilasyon Kalıcı Mıdır?

Buz Lazerler, tüy büyüme miktarını kalıcı olarak azaltacaktır. Vücudun bazı bölgelerinde tüyler kalıcı olarak yok olurken, diğer bölgelerin zaman zaman kontrol seansına ihtiyacı olabilir. Her ziyaretten sonra tüy büyümesi daha da azalacaktır ve daha az seansa ihtiyacınız olacaktır.

 1. Lazer Epilasyon Bir Seans Ne Kadar Sürer?

Bir seansın uzunluğu, tedavi edilecek alanın büyüklüğüne bağlıdır. Üst dudak 30 saniye kadar kısa bir süre alabilirken, bacaklar gibi daha geniş bir alanın tedavi edilmesi 60-90 dakika sürebilir.

 1. Buz Lazer Epilasyona Nasıl Hazırlanmalıyım?

İlk tedavinizden önce yapmanız gereken en önemli şey, randevunuzdan 3 hafta önce ağda veya tüy yolmayı durdurmaktır. Ayrıca, en iyi sonuçları elde etmek için, cildinizde herhangi bir aşırı duyarlılığı önlemek için tedaviler boyunca güneş kremi uyguladığınızdan emin olmak isteyeceksiniz. Ve işlemden bir gün önce işlem görecek tüm alanları jiletleme yapmanız gerekiyor.

 1. Buz Lazer Epilasyon İçin En İyi Lazer Cihazı Hangisidir?

Bu sorunun cevabı çok tartışılsa da oldukça basittir. Her klinik size lazerlerinin en iyisi olduğunu söyleyecektir. Bununla birlikte, hiç kimse birden fazla lazer ışınının bir lazer ışınını barındıran bir cihazdan daha iyi olduğunu iddia edemez.

Birden fazla lazer ışınına sahip bir cihaz olmak, cilt tonunuz için en etkili olanla tedavi edileceğiniz anlamına gelir ve bazen vücudun belirli bölgeleri için en etkili sonuçları elde etmek için birden fazla lazer ışınına ihtiyaç duyarsınız.

 1. Kimler Buz Lazer Epilasyon Yaptırmamalıdır?

Buz lazer uygulanacak alanda açık yara, enfeksiyon var ise lazer epilasyon yapılmaz. Hamile ve emziren kadınlara lazer epilasyon önerilmez. Dermotolojik cilt hastalıkları, epilepsi, lazer veya ısı ile etkilenen herhangi bir hastalığı kişilere lazer epilasyon yaptırmadan önce mutlaka dermatoloğa başvurmalıdır.

 1. Buz Lazer Epilasyondan Sonra Tüylerim Ne Zaman Dökülecek?

Tüylerin dökülmesi süreci kişilerin hormonal değişikliklerine ve uygulanan bölgeye göre değişiklik gösterir. Buz lazer ile maksimum 3-4 hafta takibinde tüylerinizin dökülmesi evresine kavuşursunuz.

 1. Buz Lazer Epilasyonu Yüze Yaptırmak Zararlı Mıdır?

Buz lazer epilasyonun yüze özellikle bir zararı olduğunu gösteren sonuç yaşanmamıştır. Uygulama eğitimli uzmanlar tarafından yapıldığı ve tedavi sonrası önerilen tedbirler uyguladığı takdirde herhangi bir zararı yoktur. Lazer Öncesi Yüze Jilet Vurulur Mu?

 1. Genital Bölgeye Buz Lazer Epilasyon Yaptırmak?

Buz lazer epilasyonun genital bölge ve üreme organları üzerinde herhangi bir negatif etkisi görülmemiştir. Bu konu bilimsel açıklamalar ile kanıtlanmıştır.

 1. Buz Lazer Epilasyondan Sonra Lekem Olur mu, Cildimin Yanma Riski Var mıdır?

Eğitimli uzmanlar tarafından gerçekleştirilen seans sonrası önerilen gerekli talimatlara uyulduğu bir süreçte leke kalması söz konusu değildir.

 1. Buz Lazer ile Tek Bir Tedavide Tüm Tüylerden Kurtulmak Mümkün müdür?

Ne yazık ki dünya teknolojisinde tüm tüyleri aynı anda ve bir seferde tamamen yok edebilecek bir cihaz teknolojisi icad edilmedi.

 1. Ten Rengi Buz Lazer Epilasyon İlişkisi?

Buz Lazer ışınları, kıl kökünde var olan, kıla rengini veren melanin adlı siyah maddeyi takip eder ve onu yakarak kıl kökünü yok eder. Ten rengi çok koyu olduğu zaman lazerin bu siyah maddeyi görmesi zorlaştığı için etkisini azaltabilir. Bu yüzden açık ten rengi üzerindeki koyu kıl kökleri üzerinde daha etkili olurken, esmer ya da bronz tenlerde daha az etkili olabilir.

 1. Koyu Benlerim Buz Lazerden Zarar Görür mü?

Benler buz lazer epilasyon öncesi beyaz bir kalem yardımı ile kapatılır ve zarar görmezler.

 1. Solaryum Sonrası Buz Lazer Epilasyon Yaptırabilir Miyim?

Soprano Ice Buz Lazer teknolojisi sayesinde solaryumdan sonra bile lazer epilasyon elbette yaptırabilirsiniz. Yalnızca dikkat etmeniz gereken konu araya en az 3-4 gün koymanız olacaktır.

 1. Bronz Tene Buz Lazer Epilasyon Yapılır mı?

Buz Lazer cihazı yani Soprano Ice teknolojisi bronz tene hatta siyah tene dahi uygulanabilir. Ancak en son güneşlenmeden sonra en az 4-5 gün geçmesini doğru buluyoruz.

 1. Yüz Bölgesine Buz Lazer Epilasyon Yaptırdıktan Sonra Makyaj Uygulayabilir miyim?

Çok gerekli değilse nefes almasına izin verilmeli cildin.  Fakat yapılması gerekiyorsa önce güneş koruyucusu uygulanarak bölgeyi çekiştirmekten kaçınarak uygulama yapılabilir.

 1. Hormonal Bozukluk Var ise Buz Lazer Epilasyonla Tüylerden Yine de Kurtulabilir Miyim?

Buz Lazer epilasyon tüylenme problemini çözebilir ama tamamen kurtulmak için epilasyon tedavisi ile birlikte hormonal bozukluğun dermatolog ile takipli şekilde tedavi edilmesi gerekir.

 1. Hamile İken ve Doğum Sonrası Buz Lazer Epilasyon Yaptırabilir miyim?

Buz Lazer epilasyonun anne karnındaki bebeğe herhangi bir zararı olduğunu gösteren sonucu gözlemlenmemiştir, fakat doktorunuzun onayı gerekir, doğum sonrası ve emzirme dönemlerinde lazer epilasyon önerilmez.

 1. Buz Lazer Epilasyon Seansı Almak İçin Nelere Dikkat Etmeliyim?

Doktorunuz ile ilk olarak bir görüşme yapmanız tüy analizi ve cihaz tespiti açısından faydalı olacaktır. Tüylerin yapısı, yoğunluğu ve ten rengine göre hangi soprano ice cihazına uygun olup olmadığınız belirlenmeli ve nasıl bir süreç planlanacağı konusunda detaylı bir şekilde bilgilendirilmelisiniz.

 1. FDA Onayı Nedir?

Food and Drug Association, Amerikan gıda ve ilaç dairesi tüm dünyada en güvenilir sertifikadır.

 1. Neden Buz Lazer Epilasyon Cihazında FDA Onayı Beklenmeli?

Buz Lazer epilasyon söz konusu olduğunda, insanların genellikle tedavinin ne içerdiği ve ne beklemeleri gerektiği hakkında birçok sorusu vardır. Vücudunuzu içeren herhangi bir prosedür hakkında endişe duymanız doğaldır.

Bu nedenle, bu sık sorulan sorular listesini okumanın yanı sıra, tüm sorularınızı yeterince yanıtlayabilmemiz ve endişelerinizi giderebilmemiz ve size doğru teknolojiyi sunabilmemizi sağlık örgütleri sağlar. Dolayısıyle FDA onaylı olmayan hiçbir teknolojiyi tüketicimize sunmayı tercih etmeyiz.

 1. Erkekler Buz Lazer Epilasyonu En Çok Hangi Bölgelerde Tercih Ediyor?

Modern zamanların en çok ivme kazanan bakım teknolojisi erkeklerde şüphesiz ki epilasyon, erkek epilasyonunda özellikle sırt, omuz, sakal üzerindeki ufak tüyler gibi rahatsız edici alanlardaki tüylerinden kalıcı olarak kurtulmayı talep ediyor.

 1. Erkeklerde de Buz Lazer Epilasyon Gerçekten Etkili mi?

Erkeklerin hormonal yapıları gereği tüyleri daha kalın ve kökleri daha koyu renkli olduğu için, açık ten rengi de söz konusu ise lazer epilasyon erkeklerde kadınlardan dahi çok daha etkili sonuçlar elde etmemizi sağlar.

 1. Buz Lazer Epilasyonun Uygulama Mevsimi Var mı?

Buz lazer uygulaması her mevsim uygulanabilir bir teknolojidir.

 1. Buz Lazer Epilasyon Sonrası Tüylerimi Almalı Mıyım? Nasıl?

Genel anlamda mümkün mertebe seans aralıklarında tüylerinize hiçbir işlem yapılmaması gerekmektedir. Fakat her zaman buna uygun hayat şartları olmayabilir böyle zamanlarda seanslar arasında tıraş olabilirsiniz. Tedaviler arasında biraz kıl büyümesi beklenir.

 1. Buz Lazer Epilasyon Seansları Tamamladım; Tüylerimden %100 Kurtuldum mu?

İnce ve zayıf tüylerde bile oldukça etkili olan buz lazer epilasyon, tüylenmenin yüksek bir oranında tekrar çıkmamak üzere yok olmasını sağlayabilmektedir. Yine de yılda bir kontrol yapılması önerilir.

 1. Buz Lazer Epilasyonun Leke ve Kararmalar Üzerinde Etkisi Var mı?

Buz Lazer Epilasyon işlemi leke için herhangi bi sonuç vaad etmez. Fakat yüzeyel çil lekelerinde işlem sonrası çok azda olsa açıldığı görülmüştür. Asıl amaç kıl folikülü olduğu için herhangi bir yan etkisinde bulunmamaktadır.

 1. Buz Lazer Epilasyon Batık Tedavisi Yapar mı?

Buz lazer epilasyon cildinizi aynı zamanda batik izlerinden de kurtarır. Batıklar tüylerin deri altında dönmesinden ve orada uzamaya devam etmesi kaynaklı oluşur. Buz lazer kıl kökünü hedef alarak onu öldürdüğü için artık batık sorunu yaşamayacaksınız.

 1. Buz Lazer Epilasyon Tedavimden Önce Güneşlenebilir Miyim?

Elbette. Fakat tedaviyi güneşlenmeyi bıraktıktan 4-5 gün sonra uygulatmanız gerekir.

 1. Buz Lazer Epilasyon Tedavimden Sonra Güneşlenebilir Miyim?

Tıpkı öncesinde olduğu gibi, buz lazer epilasyon tedavinizde 4-5 gün sonrasında güneşlenmeniz teninizi korumanız açısından faydalıdır.

 1. Buz Lazer En Acısız Sistem Midir?

Soprano Ice sistemleri buz lazer epilasyon uygulamaları arasında en acısız teknolojiyi oluşturabilmiş sistemdir.

 1. Evde Buz Lazer Epilasyon Yapılır mı?

Ağda, jilet, tüy dökücü kremler de bir epilasyon yöntemidir. Evde kullanılan epilasyon aletleri de epilasyon yani tüy giderme işlemini yapar ancak sonuçları kalıcı değildir.

Ev tipi epilasyon aletleri buz lazer epilasyon cihazı değildir. Bu aletlerle yapılan tüy giderme işlemi geçici denemeler ile vakit kaybıdır. Evde buz lazer epilasyon yapılmaz.

 1. Kaş Arası Kıllara Buz Lazer Epilasyon Yapılıyor mu?

Buz Lazer özel minyatür yüz başlığına sahiptir. Kaş arası kıllara bu başlık ile buz lazer epilasyon rahatlıkla uygulanır.

 1. Burnumun Üstünde ve Yanlarında Çıkan Kıllar İçin Buz Lazer Uygun mu?

Burun üstüne ve çevresine tıpkı kaşlar için olduğu gibi minyatür Buz Lazer başlığı ile uygulama yapılır. Bu başlık sayesinde burun üstüne, burun çevresine ve hatta burun içine hassas bir şekilde buz lazer epilasyon yapılır.

 1. Kullanılan Cihazın Orijinalliğini Nasıl Anlayabilirim?

Alma lazer firmasının orijinal cihazlarının takibi buz lazer sitesinden kolayca yapılabiliyor. Bizim kullandığımız cihazları ve adres telefon numarası dahil tüm bilgilerimiz buz lazer sitesinde kayıtlıdır.

 1. Kıl Dönmesi Nasıl Geçer, Kıl Dönmesi Yaşamamak İçin Buz Lazer Epilasyon Etkili Bir Tedavi Midir?

Kıl dönmesinin en etkili çözümü buz lazer epilasyon tedavisidir. Ameliyat sonrasında kıl dönmesinin tekrarlamaması için de lazer epilasyondan yararlanılmaktadır.

Ense ve sırttan dökülen kıllar, genellikle kuyruk sokumu bölgesinde bazı nedenlerle cilt altına girerek cilt altında kıl yuvası oluştururlar. İçi kıl dolu kist oluşur ve kist iltihaplanarak apseye neden olabilir.

Apse meydana geldiğinde tek çözüm ameliyattır. Ameliyat sonrasında ameliyat yarası tamamen iyileştikten ve doktorunuz onay verdikten sonra buz lazer epilasyon önerilir.

 1. Buz Lazer Epilasyon Yaptırmak İstiyorum Buz Lazer Epilasyon Fiyatlarını Nasıl Öğrenebilirim?

Buz lazer epilasyon fiyatları bölgesel değişiklik göstermektedir. Sağlık bakanlığı onaylı internet sitelerinde fiyat belirtmek yasal değildir. Bu nedenle +90212 241 46 24 no’lu telefonu arayarak buz lazer epilasyon fiyatları ve ücretsiz konsültasyon ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.