Vajina Sıkılaştırma Egzersizleri İşe Yarar mı?

blank
1 Cevap

Hocam Merhabalar, Vajina sıkılaştırma için egzersizler işe yarar mı? Ben bir doğum yaptım ve vajinamda gevşemeler ve sarkmalar mevcut, cerrahi bir işlem yaptırmama eşim izin vermiyor ben çok istiyorum fakat eşim vajinal bölgemin zarar görmesinden korkuyor açıkçası. İnternette araştırdırdım bazı kas egzersizleri vardı, bu egzersizler sıkılaşma sağlar mı?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Haziran 30, 2020

Merhaba, öncelikle genel anlamda vajina kasları nedir? vajina kasları ne işe yarar? Bu soruların cevabını vermeliyiz. Cinsel ilişki, doğum ve boşaltım sisteminin son evresi olan dışkılama sürecinde vajinal kaslar kullanılır. Bu kasların güçlenmesini sağlamayı hedef alan egzersizlere de genel tabiri ile Kegel Egzersizi denir. Fakat vajinanın da vücudumuzun her alanı gibi yağ kas ve deri tamamlayıcılarından biri veya hepsi zarar gördüğünde sadece kas egzersizi yapmanız vajinal deri sarkmalarınızı veya bölgedeki deri deformasyonuna bağlı yağ kaybını da geriye getirmez. Sadece kas egzersizi yapmak vajina sıkılaştırmaya tamamen çözüm olamaz ne yazık ki. Cerrahi işlem istemiyorsanız eğer vajinal alana yapılabilecek bir çok cihaz ve medikal uygulamalar mevcuttur. Vajinal Radyofrekans yani “Viveve” ortalama 30 dakika sürer, ağrısız ve acısızdır. Anesteziye ihtiyaç duyulmaz. Vajina daraltma ameliyatından farklıdır, kesi yapılmaz. Vajinal Radyofrekans cerrahi bir işlem değildir. Bu gibi yöntemler sayesinde cerrahi olmadan da vajina sıkılaştırma yapılabilir.

blank

Merhaba hocam, 32 yaşındayım, yaptığım doğumlar sonrasında vajinam genişledi. Artık eşimle ilişkiden hiç mutlu olamıyorum. Hiçbirşey hissetmiyorum. Vajina ameliyatlarıyla  darlaştırma yapılıyormuş ama ben ameliyattan çok korkuyorum. Vajina sıkılaştırma egzersizleri vajinamda daralma yapar mı? Vajinam bu egzersizlerle sıkılaşır mı?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 13, 2021

Merhaba, vajina kaslarının çalıştırılarak bu kasların güçlenmesini amaçlayan egzersiz bütününe Kegel Egzersizi denilmektedir. Kegel egzersizi vajinanızda doğum gibi nedenlerden meydana gelen sarkmayı ve genişlemeyi daraltamaz. Vajinanın Kegel egzersizleriyle vajinanın daralması ve sıkılaşması mümkün değildir. Çünkü bu egzersizlerin doku yenileyici bir özelliği bulunmamaktadır. Ameliyattan korktuğunuzu belirtmişsiniz. Vajina daraltma ameliyatını tercih etmeyen ya da bu işlemden korkan hastalarımız için çeşitli medikal cihaz ve uygulamalar bulunmaktadır. Viveve yani Vajinal Radyofrekans yöntemi ile vajina kanalının dışa doğru olan bölümüne ve giriş kısmına, saat yönünde 11 ile 1 arası hariç radyofrekans ısı dalgaları verilmektedir. Cilt altına verilen ısı dalgaları bağ dokusunu güçlendirerek kolajen artımını sağlar ve cildi sıkılaştırır. Aynı zamanda doku yenilenmesine de yardımcı olan bu tedavinin uygulama süresi yaklaşık olarak 30 dakika civarındadır. Viveve ile sağlanan daralma sonrasında cinsel birlikteliğiniz daha keyifli hale gelmektedir.

blank

İyi günler Leyla Hanım, benim dört tane çocuğum var, hepsini normal yolla doğurdum. Vajinamda sarkma ve gevşeme problemim var. Eşim ilişki sırasında zevk almadığını söylüyor. Ameliyatla vajina sıkılaştırması yapıldığını biliyorum ama eşim ameliyata karşı. İnternette vajina sıkılaştırma egzersizlerinin olduğunu öğrendim. Vajina sıkılaştırma egzersizleri işe yarar mı?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 14, 2020

İyi günler, kadınlardaki vajinal kaslar doğum yapılmasıyla ya da kalıtsal sebeplerden dolayı sarkabilir ve gevşeyebilir. Vajinanın gevşemesi ile kadınlar çeşitli rahatsızlıklar duyabilmektedirler. Cinsel ilişki sırasında partnerin ya da kendisinin cinsel birliktelik kalitesinde azalma, idrar kaçırma gibi sorunlara neden olabilmektedir. Vajina kaslarını çalıştıran Kegel egzersizi yöntemiyle vajina kaslarınız çalışır. Ancak bu egzersiz deformasyona uğramış vajina yapısını sıkılaştırmaz ve eski formuna döndüremez. Eloktromanyetik ısı tedavisi yöntemlerinden biri olan radyofrekans, uygulandığı bölgede ısı oluşturmaktadır. Derideki kolajen lifler ısının etkisiyle yenilenmeye başlar, cilt sıkılaşır ve gerginleşir. Viveve radyofrekans sistemi vajinanın giriş bölgesine uygulanmaktadır. Bu uygulamayla vajina daraltılabilmektedir. İşlem öncesinde uygulama yapılacak hastanın vajinal enfeksiyonu olup olmadığına istenen tetkik sonuçlarına bakılarak netleştirilir. Ayrıca hastanın mens döneminde olmaması da gerekmektedir. Vajina kanalının dışa yakın bölümüne uygulanan yöntemde cildin yaklaşık 4 mm altına ısı enerjisi verilmekte ve bu şekilde kolajen dokunun sıkılaşması sağlanmaktadır. Uygulama yarım saat sürmektedir. Uygulama sonrasındaki 3 gün cinsel birliktelik yaşamamanız gerekmektedir.

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Kullanıcı deneyimini geliştirmek ve size daha özel bir deneyim yaşatmak için çerez kullanıyoruz. Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.
    Sidebar