Vajina Sıkılaştırma Egzersizleri İşe Yarar mı?

1.83K görüntülenmeGenital Estetik
0
1 Yorum

Hocam Merhabalar, Vajina sıkılaştırma için egzersizler işe yarar mı? Ben bir doğum yaptım ve vajinamda gevşemeler ve sarkmalar mevcut, cerrahi bir işlem yaptırmama eşim izin vermiyor ben çok istiyorum fakat eşim vajinal bölgemin zarar görmesinden korkuyor açıkçası. İnternette araştırdırdım bazı kas egzersizleri vardı, bu egzersizler sıkılaşma sağlar mı?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, öncelikle genel anlamda vajina kasları nedir? vajina kasları ne işe yarar? Bu soruların cevabını vermeliyiz. Cinsel ilişki, doğum ve boşaltım sisteminin son evresi olan dışkılama sürecinde vajinal kaslar kullanılır. Bu kasların güçlenmesini sağlamayı hedef alan egzersizlere de genel tabiri ile Kegel Egzersizi denir. Fakat vajinanın da vücudumuzun her alanı gibi yağ kas ve deri tamamlayıcılarından biri veya hepsi zarar gördüğünde sadece kas egzersizi yapmanız vajinal deri sarkmalarınızı veya bölgedeki deri deformasyonuna bağlı yağ kaybını da geriye getirmez. Sadece kas egzersizi yapmak vajina sıkılaştırmaya tamamen çözüm olamaz ne yazık ki. Cerrahi işlem istemiyorsanız eğer vajinal alana yapılabilecek bir çok cihaz ve medikal uygulamalar mevcuttur. Vajinal Radyofrekans yani “Viveve” ortalama 30 dakika sürer, ağrısız ve acısızdır. Anesteziye ihtiyaç duyulmaz. Vajina daraltma ameliyatından farklıdır, kesi yapılmaz. Vajinal Radyofrekans cerrahi bir işlem değildir. Bu gibi yöntemler sayesinde cerrahi olmadan da vajina sıkılaştırma yapılabilir.

0

Merhaba Leyla Hanım, vajina genişlemesi sebebiyle çok sıkıntı yaşıyorum. Ancak cerrahi operasyon da yaptırmak istemiyorum. Vajina sıkılaştırma egzersizleri işe yarar mı?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, vajina sıkılaştırma egzersizleri kegel egzersizi olarak da bilinmektedir. Kegel egzersizleri vajinal kasların güçlenmesinde önemli bir yere sahiptir. O nedenle vajinal genişlemeyi geciktirebilir ancak tam olarak etkili bir çözüm yöntemi değildir. Vajinal genişlemeden kalıcı olarak kurtulmak isteyen kadınlar vajina daraltma ameliyatı yaptırmalıdır.

0

Merhaba hocam, vajinamda son zamanlarda meydana gelen genişlemeden oldukça rahatsızım. Özellikle doğum sonrası böyle oldu ve cinsel hayatım da bu durumdan olumsuz etkileniyor. Acaba vajina sıkılaştırma egzersizleri işe yarar mı? Ne önerirsiniz?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, vajina sıkılaştırma egzersizleri Kegel egzersizleri olarak bilinir. Bu egzersizler vajinadaki kasların çalışmasını sağlayarak vajina genişlemesi ve gevşemesinin önüne geçmede etkilidir. Ancak bu gibi yöntemler yalnızca vajinadaki genişlemeyi geciktirir. Problem için bir çözüm değildir. Özellikle doğum sonrası genişleyen vajina kanalı için en etkili yöntem vajinoplasti, yani vajina daraltma ameliyatıdır. Ameliyat dışındaki en etkili vajina daraltma yöntemi ise vajinal radyofrekans tır. Bunlar dışında vajinadaki gevşekliğe ve genişlemeye çözüm olabilecek bir yöntem mevcut değildir.

0

Leyla Hocam merhaba, ben geçen yıl ikiz bebek dünyaya getirdim. Vajinamda baya genişleme oldu. Bunun için vajina sıkılaştırma egzersizleri işe yarar mı? Önerir misiniz? Teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, doğum sebebiyle meydana gelen vajina genişlemelerinde ne yazık ki vajina sıkılaştırma egzersizleri işe yaramaz. Bu egzersizler vajinadaki kasları güçlendirir ancak bunun amacı gevşeme sorununu geciktirmektir. Gevşemeyi tedavi etmek değildir. Uygun bir zamanda muayene için gelebilirseniz genişlemenin boyutlarına bir bakalım ve bunun tedavisinde sizin için hangi yöntem daha uygun ve etkili olur buna karar verelim. Sonrasında da hızlıca uygulamaya geçebiliriz. Sağlıklı günler diliyorum.

0

Leyla Hanım merhaba, 3 yıl içerisinde 2 doğum yaptım. Doğumlardan sonra vajinamda genişleme oldu. Bundan kurtulmak için egzersiz yapsam? Vajina sıkılaştırma egzersizleri işe yarar mı? Yanıtlayabilir misiniz?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, doğumlardan sonra ve yaşa da bağlı olarak birçok kadın vajina genişlemesi ya da sarkması problemleri ile karşı karşıya kalıyor. Kişideki sarkma ve genişlemenin boyutuna göre hangi işlemin uygulanacağına karar vererek bu sorunu gideriyoruz. Bu operasyon ameliyatlı ya da ameliyatsız olabiliyor. Sorunuza gelince bazı egzersizler ile vajinadaki kaslar güçlendirilebiliyor. Böylelikle gevşeme sorunu geciktirilebiliyor. Ancak bu egzersizler ne yazık ki doğum gibi etkenler nedeniyle oluşan vajina genişlemesini gidermekte etkili değil. Sizin için uygun yöntemin belirlenmesi için öncelikle muayene olmanız gerekli. Sonrasında en etkili tedavi planınız oluşturulacaktır. Sağlıklı günler dilerim.

0

Merhaba Leyla hanım, doğum nedeniyle vajina genişleyen birisi vajina sıkılaştırma egzersizi yapsa faydasını görür mü,  sizce vajina sıkılaştırma egzersizleri işe yarar mı?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, kegel egzersizi olarak bilinen vajina sıkılaştırma egzersizleri vajinal kasları güçlendirmek amacıyla yapılan egzersizlerdir. Düzenli bir şekilde yapıldığında vajinal kasların güçlenmesine destekte bulunur ama maalesef doğum nedeniyle oluşan vajina genişlemesinde maalesef etki etkili olmaz. Çünkü doğum nedeniyle vajinal kaslar ciddi bir şekilde zayıflar. Kegel egzersizlerinin bu kasları eski haline getirmesi ve vajinanın daralmasını sağlaması mümkün değil. Bu egzersizler sadece vajinal kasların daha fazla zayıflamamasına yardım eder. Eğer vajinal genişlikten şikayetçiyseniz ya vajina daraltma ameliyatı olmalısınız ya da vajinal radyofrekans sisteminden faydalanmalısınız.

Doktorunuza Sorun

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Sidebar