Blog

Annelik Estetiği (Mommy Makeover) İyileşme Süreci

doğum sonrası estetik

doğum sonrası estetikMommy Makeover (Annelik Estetiği) sonrasında iyileşme sürecinin en iyi şekilde geçirilmesi için bazı tavsiyelerimiz olacak. Ameliyat sonrasında bu tavsiyelere uyulması hem ameliyatın yorucu etkisini azaltacak hem de iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Öncesinde Mommy Makeover hakkında biraz bilgilendirme yapalım.

Mommy Makeover, Annelik Estetiği de denilen kadınların doğum sonrası vücutlarında oluşan deformasyonları gidermeye yönelik toplu ameliyatlardır. Doğumdan sonra en çok yıpranma ve değişime uğrayan bölgeler karın, göğüs, basen bölgeleridir. Bu nedenle kişilerin de ihtiyacı göz önünde bulundurularak liposuction, karın germe, meme estetiği ameliyatlarının kombine şekilde bir arada uygulanması Mommy Makeover olarak adlandırılmıştır. Bazı kişilerde genital bölge estetiğine de ihtiyaç duyulmaktadır. Böyle bir ihtiyaç durumunda genital bölge estetiği de Mommy Makeover içeriğine dâhil edilmektedir. Annelik estetiğinde gerekli ameliyatlar tek oturumda peş peşe yapılır. Örneğin, bel-basen bölgesine liposuction, karın germe, meme dikleştirme.

Mommy Makeover (Annelik Estetiği) Kimlere Uygulanır?

mommy makeoverAnnelik estetiği, doğumdan sonra vücudu değişikliğe uğramış kadınlar için uygun bir ameliyattır. Bu ameliyatın yapılması için doğumdan ve emzirme döneminden sonra en az 1 yıllık bir sürenin geçmiş olması gerekir. Eğer kişi kilo vermeye devam ediyorsa ya da vermek istediği kilolar varsa ideal kilosuna ulaşması beklenir. Yeniden bir hamilelik planlanıyorsa annelik estetiği doğum sonrasına bırakılmalıdır. Çünkü yapılan doğumlar vücudu her seferinde deformasyona uğrattığı için ameliyat gereksinimi yeniden oluşmaktadır. Bu nedenle en son doğumdan sonra ameliyatın yapılması en başarılı sonucu sağlar.

Kadınlar hamilelik ve doğum dönemlerinde genetik yapılarına göre değişik yerlerden kilo alabilirler. Kimi kadınların sadece basen bölgeleri yağlı bir yapıya bürünürken kimileri bel, basen, kalça bölgelerinde kilo alımı ve yağlanma yaşayabilir. Bu bölgelerdeki kilo verme ile verilemeyen yağların liposuction yöntemiyle alınması sağlanır. Doğum sonrası emzirmeyle birlikte memelerde sarkma, içi boşalma ve şekil bozukluğu oluşması olağandır. Mommy Makeover ameliyatı ile meme dikleştirme, meme büyütme, meme küçültme gibi ameliyatlarla memeye ideal formu kazandırılır. Yine doğumla birlikte karında oluşan sarkma ve buruşukluklar karın germe ameliyatı ile toparlanabilir. Kişinin toplu halde bu operasyonları tek seferde alarak genç ve güzel bir vücuda kavuşması oldukça önemlidir.

Annelik Estetiği Avantajları Nelerdir?

Mommy Makeover ameliyatı doğum yapan kadınlara yönelik hem sağlık hem estetik yönden iyileştirici faydalara sahiptir. Annelik estetiğinin avantajları şunlardır:

* Ameliyat sonrası iyileşme sürecinde tek ameliyat hissi yaşanması

* Tek ameliyatla, tek sefer genel anesteziyle pek çok işlemin gerçekleştirilmesi

* Ödenen fiyatın daha avantajlı olması

* Estetik anlamda daha iyi sonuçlar elde etme (liposuction ile kalçadan alınan yağın memede kullanılması gibi)

* Zaman tasarrufu sağlaması

* Aynı hekimin elinden çıktığı için sonucun daha başarılı olması

Mommy Makeover (Annelik Estetiği) Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

mommy makeover sonrasıMommy Makeover sonrası iyileşme süreci düşünülenin aksine oldukça rahat ve konforlu geçmektedir. Kişiler birden fazla ameliyatın iyileşme sürecini her defasında ayrı ayrı yaşamak yerine tek seferde yaşadıkları için daha kolay bir süreç yaşanır. Ameliyat sonrası 1-3 gün arası hastanede kalmak gerekir. Korse kullanımı mecburidir.  Bu süreçte kişilerin ameliyat etkisini daha az hissetmeleri için uymalarını istediğimiz tavsiyelerimiz şunlardır:

* Bol su tüketimi hem ödem ve şişliklerin azalmasında hem de vücudun kendini toparlamasına yaptığı katkıyla önem taşır.

* Mümkün olduğunca hareket etmek, yürüyüş yapmak ameliyat iyileşme sürecini hızlandırıcı etkiye sahiptir.

* Ameliyat yerlerini darbelerden korumak gerekir.

* Ağır aktivite ve spor 3 ay süreyle yapılmamalıdır.

* Şeker ve tuz tüketimi az ve kontrollü olmalıdır.

* İlk günler sıcak suyla banyo yapılmamalı, güneşlenmemeli, hamam, sauna, solaryum gibi yerlerden uzak durulmalıdır.

* Ameliyat sonrası 2 ay kollar yukarıya kaldırılmamalı, ağır eşya taşınmamalıdır.

* Sırt üstü yatılmalı, karın germe ameliyatı yapıldıysa bir süre eğik durulmalıdır.

* Pansumanlar, verilen ilaç veya kremler aksatılmamalıdır.

Mommy Makeover(Annelik Estetiği) Sonrası Korse Kullanmak Gerekir Mi?

Mommy Makeover sonrası korse kullanımı zorunludur. Çünkü hangi ameliyatlar yapılırsa yapılsın, vücudun korunması ve ideal formunu yakalaması için korse kullanımı gereklidir. Özellikle liposuction işleminden sonra derinin yeni yerine daha kolay uyum sağlaması için oldukça önemlidir. Korse aynı zamanda ameliyat bölgesinde kan birikimini de önlemektedir. Göğüs bölgesi için meme estetiği sonrasında özel üretilmiş korseli sütyenler kullanılmaktadır. Korse, ilk haftalarda gece gündüz olacak şekilde sürekli kullanılır. Daha sonrasında sadece gece olacak şekilde doktorun uygun gördüğü süre uyarınca kullanıma devam edilmelidir. Korseyi sıkıcı bulan kişiler için rahat ve ayarlanabilir korseler üretildiği için bu anlamda sıkıntı yaşanması minimuma inmiştir.

Mommy Makeover Sonrası Ağrı Yaşanır Mı?

Mommy Makeover genel anestezi altında yapılmaktadır. Operasyon sonrası bir müddet anestezinin etkisiyle ağrı görülmez. Anestezinin etkisi kaybolduğunda ağrı yaşanması doğaldır. Bu durumda kullanılan ağrı kesicilerin etkisiyle ağrı ya da acı duyulması engellenir. Kişi taburcu olduktan sonra ağrının minimum düzeyde hissedilmesi için doktor tavsiyelerini uygulamak, verilen ağrı kesici ilaçları kullanmak, gerekirse ağrı bölgesine doktor onayıyla masaj uygulamak çözüm sağlayacaktır.  

Mommy Makeover Kalıcı Mıdır?

Mommy Makeover ameliyatı kalıcı bir ameliyattır. Etkisi bir ömür boyu sürer. Fakat bazı kriterlerin yerine gelmesi gerekmektedir. Vücudun ameliyat sonrası formunu koruyabilmesi için hastaya da oldukça görev düşmektedir. Mommy Makeover sonrası yeniden hamilelik ve doğum süreci yaşamak vücutta yeniden deformasyonlara neden olacaktır. Bunun haricinde kişinin aşırı miktarda kilo alması, sağlıksız beslenmesi, hareketsizlik gibi etkenlerle de vücutta deformasyonlar oluşabilmektedir. Annelik estetiğini son hamilelik sonrasında yaptırmak alınan sonuç ve kalıcılık açısından önemlidir. Kişinin sağlığına dikkat etmesi, düzenli spor yapmak, dengeli beslenmek, yüksek motivasyonlu olmak gibi olumlu etkenler ameliyat etkilerinin korunmasında büyük katkı sağlamaktadır.

annelik estetıgıMommy Makeover Sonrası Ameliyat İzi Kalır Mı?

Mommy Makeover sonrası yapılan operasyona göre ameliyat izi minimum da olsa kalmaktadır. Sadece liposuction işleminde hiçbir iz kalmamaktadır. Karın germe, meme estetiği, genital estetik gibi operasyonlar kesi açılarak yapıldığı için iz görülmektedir. Bu izler genellikle iç çamaşırı altında, sezaryen izinin üstünde, meme altında gibi görünmeyecek yerlerde bırakılır. Ameliyat sonrası kişinin doktor tavsiyelerini uygulaması ve gösterdiği özen izlerin kalıcılığını doğrudan etkilemektedir. Her bünye farklı olduğu için kimi kişilerde silik şekilde kalırken kimi kişilerde minik bir iz kalabilmektedir. İz görüntüsünden rahatsız olan kişiler için 1 yıl sonra olmak koşuluyla lazerle iz silme yapılabilmektedir. 

Mommy Makeover (Annelik Estetiği)Fiyatları 

Mommy Makeover ameliyatı kombine bir ameliyat olduğu için fiyatı tek yapılan ameliyatlara oranla uygundur. Bu ameliyatlar her kişide ihtiyaca göre kombine edilerek belirlendiği için belirli bir fiyatı yoktur. Fiyat belirlenirken vücudun deformasyon derecesi, ameliyat alanının büyüklüğü, hangi işlemlerin yapılacağı, ameliyatın uygulanacağı hastane gibi faktörler de etkili olmaktadır. Üstelik annenin vücut deformasyonlarını gidererek yeniden kendini iyi ve genç hissetmesi paha biçilemez bir duygudur. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir