Jinekomasti

Erkek Meme Küçültme

erkek meme küçültme

Erkek meme küçültme, erkeklerin görünümlerini iyileştiriken jinekomasti adı verilen meme büyümesini de tedavi ediyor. Jinekomasti bazı ilaçların kullanımına, hormonlara veya genetik alt yapıya bağlı gelişebilir.

Jinekomasti, ergenlik çağında, yaşlılıkta ve aşırı kilo alımının olduğu durumlarda fizyolojik (bir hastalığa bağlı olmaksızın) olarak görülebilir.

Ergenlik çağında, hızlı büyümeyle ortaya çıkan jinekomasti çoğu kez zamanla geriler. Bu nedenle, genç hastaların 18 yaşına kadar cerrahi tedaviden kaçınması gerekir.

Erkeklerde Meme Büyümesinin Nedenleri Nelerdir?

Memenin büyümesine iki problem neden olur; bunlardan birincisi yapısal bir bozukluk veya şişmanlık, ikincinsi ise gelişen memede aşırı yağlanmadır. Jinekomasti ise; ergenlik döneminde erkeklerde sıkça görülen göğüslerdeki çocukluktan kalan büyümenin gerilememesi, ısrarlı olmasıdır.

Jinekomasti, ellili yaşlarda daha sık görülür. Sağlıklı bir insanda tamamen fizyolojik olarak nedensiz ortaya çıkabildiği gibi, ilaç kullanımı, kronik hastalıklar, bazı hormon bozukluklarında ve bazı tümörlerde de ortaya çıkabilir.

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Jinekomasti ameliyatı, genel anestezi altında gerçekleştirilir ve 2-3 saat kadar sürer. Jinekomastiye karar verilen ve operasyon planlanan hastalarda, vakaların ağırlığına göre tedavi şekli değişir.

Eğer büyüyen meme bezi yumuşak ve yağlı ise sadece liposuction, yani yağ alma ameliyatı yeterli olabilir. Küçük kanüller kullanılarak, yağ dokusu tahliye edilir. Fibrotik doku yoğunsa Vaser-ultrasonik liposuction vb. Yöntemleri kullanılabilir.

Cilt kalitesinin düşük ve meme dokusunun sarkık olduğu durumlarda Lazer Liposuction yöntemi uygulanabilir. Eğer liposuction işleminin yeterli gelmeyeceği düşünülüyorsa (daha büyük göğüslerde) deri-areola birleşim yerinden girilip yağ ve meme dokusu çıkarılır, liposuction da ek olarak uygulanabilir. Bir ay sonra sonuçlar daha gözle görünür hale gelir.

Jinekomasti Çeşitleri Nelerdir?

Kişi ile yapılan görüşme sonrasında göğüs büyümesinin nedeni araştırılır. Jinekomastinin nedeni saptandıktan sonra tedavi planlanmasına geçilir. Büyüklüğü ve ciltteki sarkıklığa göre jinekomasti 3 gruba ayrılır.

Birinci evrede büyüklüğü sınırlı ölçülerdedir, deride gevşeklik veya sarkma yoktur. İkinci evrede ise irice bir kadın göğüsü gibidir ancak deride sarkma oluşmamıştır. Üçüncü evrede ise ek olarak deride tedavi gerektirecek ölçüde gevşeklik ve sarkma vardır.

Aşırı yağlanma nedeniyle oluşan erkekteki göğüs büyüklüğü tedavisi erken evrelerde çok basit bir uygulama olan liposuction işlemiyle lokal anestezi altında kısa bir sürede yapılmaktadır.

Bazen ileri yaşlarda olan hastalıklar, kullanılan ilaçlar veya kilo değişikliklerine bağlı olarak da oluşabilen cilt fazlalığı olan ileri evrelerde jinekomastinin tedavisinde vakumla emme ve veya meme başının çevresinden yapılan kesiyle meme dokusu ile birlikte cilt dokusundan da çıkarmak gerekebilir. Operasyon uygulanan tekniğe göre, genel anestezi ve lokal-sedasyon anestezi altında yapılabilir.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Jinekomasti ameliyatı sonrası hasta bir hafta içinde işe dönebilir. Ameliyatın 7. günü dikişler alınır. Meme başında geçici olarak duyu kaybı oluşabilir. Çoğunlukla altı ay içinde bu problem geriler.

Ameliyat sonrasında sıkı bir korse giyilmesi gereklidir. Ortalama 3 hafta süreyle korsenin kullanılması yeterlidir. Ameliyattan bir ay sonra hafif sporlara başlayabilirsiniz, ağır sporlara başlamak için 3 ay beklemeniz önerilir.

Erkek Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatları

Erkek meme küçültme ameliyat fiyatları jinekomastinin nedenine, büyüklüğüne ve buna yönelik operasyon şekline göre değişkenlik gösterir. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. +902122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak erkek meme küçültme fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir