Blog, Erkeklere Özel, Jinekomasti

Erkeklerde Meme Büyümesi

erkeklerde meme büyümesi

Jinekomasti, erkeklerde meme büyümesi nedeni ile memenin,kadın memesi gibi büyük görünmesidir. Jinekomasti erkeklerde bebeklik döneminde, ergenlik döneminde, orta yaşlarda, yaşlı erkeklerde yaygın olarak görülebiliyor. Jinekomasti, obez erkeklerin meme bölgesinde yağ birikintilerinin varlığını ifade eden psödojinekomasti veya lipomastiden farklı bir durumdur. Gerçek jinekomasti erkeklerde çok az miktarda bulunan glandüler veya meme dokusunun büyümesinden kaynaklanır. Erkeklerde meme büyüklüğünün en etkili tedavi şekli ameliyattır. Jinekomasti ameliyatında büyük meme görünümüne daha düz, sıkı ve erkeksi bir şekil verilir. Jinekomasti ameliyatının etkileri kalıcıdır, ameliyattan sonra aşırı kilo almadığınız sürece meme görünümünde tekrar büyüme oluşmaz.

Erkeklerde meme büyümesi neden oluşur?

Genetik, belirli ilaçların kullanımı veya sebebi henüz bilinmeyen diğer nedenlerden dolayı, bazı erkekler normalden daha büyük göğüslere sahip olur. Amerika Birleşik Devletlerindeki erkeklerin% 50sinin yaşamları boyunca bir dereceye kadar jinekomasti deneyimlediği tahmin edilmektedir. Jinekomasti her yaşta ortaya çıkabilir. Erkeklerde meme küçültme ameliyatı, hem gençler hem de yetişkin erkekler için güvenli ve başarılı bir şekilde yapılabilir.

İleri dereceli jinekomasti ameliyat ile tedavi edilmediğinde, yaşlanmayla birlikte testosteron üretiminde probleme yol açabilecek azalmalara neden olabilir. Erkeklerde büyük meme problemi spesifik hastalıklar ve siroz hastalıklara sebep olabilir.

Erkeklerde meme büyümesi olduğu nasıl anlaşılır?

Jinekomastinin birinci semptomu erkek memelerinin genişlemesidir.Çünkü jinekomasti, yağ dokusundan ziyade glandüler dokunun büyümesidir. Meme, konum bakımından simetriktir, bazı kişilerde meme yumuşak bazılarında ise sert olabilir. Genellikle erkeklerde kadın memesi görünümü her iki tarafta da ortaya çıksa da nadir durumlarda sadece tek memede de görülebilir.

Jinekomastinin normal memeden en büyük ayrımı, genel meme kanseri vakalarının yaklaşık% 1ini oluşturan erkek meme kanserine sebep olmasıdır. Genellikle, kanser memenin tek bir bölgesinde görülür, meme ucunun etrafında yoğunlaşmaz. Erkeklerde meme kanserinde, memede sert bir doku hissedilir, meme ucu bollaşır ve koltuk altındaki lenf düğümleri büyür.

Jinekomasti nedir?

Tüm bireyler, ister erkek ister kadın olsun, hem kadın hormonlarına (östrojenler) hem de erkek hormonlarına (androjenler) sahiptir. Ergenlik döneminde, bu hormonların seviyeleri değişken seviyelerde dalgalanma gösterebilir ve bu da östrojen konsantrasyonunun nispeten yüksek olduğu geçici bir duruma neden olabilir.

Jinekomasti, androjen (erkek hormonları) seviyelerine göre östrojen seviyelerinin (dişi hormonlar) arttığı hormon seviyelerindeki dengesizlikten kaynaklanmaktadır. Bazı durumlarda erkeklerde meme büyümesi problemi, büyüyen bebek ve erkek çocuklarda zamanla kendiliğinden düzelir. Bu fizyolojik jinekomasti olarak bilinir.

Erkeklerde meme büyümesi nasıl tedavi edilir?

Erkeklerde meme büyümesi bazı durumlarda kendiliğinden geçse de bazı kişilerde kalıcıdır. Bu nedenle mutlaka hekiminize danışarak size en uygun tedaviyi tercih etmelisiniz.

Mamoplasti Küçültme (meme küçültme ameliyatı), jinekomasti durumunun ileri vakalarında, uzun süreli büyük memeli durumlarında veya ilaç tedavilerinin normal göğüs görünümünün yenilenmesine yardımcı olmadığı durumlarda tercih edilir.

Jinekomasti ameliyatı kişinin meme büyüklüğüne göre değişebilir. İleri dereceli büyük memelerde öncelikle genel anestezi altında göğüsün her iki tarafına küçük bir kesi yapılır. Ameliyat sonrasında belirgin bir iz kalmasını istemiyorsanız bu kesiler meme başlarına veya meme uçlarına da yapılabilir. Bu kesilerden içeri girilerek Liposuction yöntemiyle meme içerisindeki fazla yağ dokusu dışarı çıkarılır. Sarkma olmaması için ameliyat sırasında göğüs tekrar şekillendirilir.

Jinekomasti ameliyatından sonra, göğsünüzün şekli ve görünümünde hemen bir gelişme olduğunu fark edersiniz. Birkaç gün boyunca ağrı hissedebilirsiniz, ağrı kesicilerle günlük hayatınıza dönmeniz mümkündür.

Benzer Yazılar

Erkeklerde Meme Büyümesi” İçin 2 Soru Soruldu

  1. Ali Riza Dogdu dedi ki:

    Merhaba,
    Gelisme doneminde yaptigim agir spor nedeniyle gosulerimde buyume ve ileri yaslarda sarkma meydana geldi. Estetik ameliyat sonrasında orantinin bozulmasindan korktugum icin estetik cerrah ile irtibata gecmedim. Sarkan goguslerimdeki kotu goruntuden kurtulmak isitiyorum. Operasyon veya baska bir etkili yontem hakkinda bilgi alabilirmiyim ve ucret bilgisi hakkinda.

    1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

      Merhaba, tıpkı kadınlardaki sarkma gibi erkeklerde de göğüs sarkmasını düzeltmek ve yağlanma var ise azaltmak mümkün. Size doğru tedaviyi önerebilmem için sizi görmem gerekir. Cerrahi ve cerrahi olmayan tedaviler uygulanabilir. Ama sizin beklentiniz ve yapabileceklerimi beraber yüz yüze tartışmak daha doğru olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.