Geniş Alın Daraltma

Saç Ekimi Fue Tekniği
Alın Bölgenizin Genişliğinden Rahatsız Mısınız?

Alın bölgesi günümüz teknolojisi ile kolayca daraltılabiliyor.

Geniş Alın Daraltma Nedir?

Bazı kişilerin alın bölgeleri genetik nedenlerden dolayı ya da saç dökülmesi nedeni ile normalden daha geniş olabilir. Alın yapısı erkekler kadar kadınlar açısından da oldukça önemlidir. Yüz ile orantılı olmayan bu durumun nedenlerinin başında saç köklerinin geriden başlaması veya alın bölgesindeki saç dökülmeleri gelmektedir.

Saç dökülmelerinin ileri aşamalarında görülen kellik durumu alın bölgesinde genişliğe neden olur. Kişinin saçları rengiyle, modeliyle, uzunluğu ile tarzını ve duruşunu belirler.

Bir kadın için saçları o kadının zevkleri ve beğenileri hakkında fikir verebilmektedir. Bu duruma özellikle kadınlar kendince çözümler üretirler. Kahküllü saç modelleri alın bölgesindeki genişliği gizlemenin en kolay çözümüdür. Ancak alın bölgesinde kellik sorunu yaşayan hastalarımız saç modeliyle alın bölgesini gizleyemez.

Saç şekli değiştirilmesiyle istenilen darlık sağlanamaz ve bu çözüm asla yeterli gelmez. Saç dökülmesi yaşayan kadınlar gündelik ve sosyal hayatlarında saçlarından dolayı özgüven eksikliği yaşamaktadırlar. Bu durumdan rahatsız olan hastalar alın daraltma operasyonu ile alın bölgesinde daha normal boyutlara geri dönebilmektedir.

Geniş alın daraltma operasyonu alın bölgesindeki saç çizgisinin yeri değiştirilerek alına istenilen darlığın verilmesi işlemidir. Yüz çevresinin daha minyon görünümü için yapılan bu operasyonla kadınlar daha hoş bir yüz yapısına kavuşmaktadırlar. Geniş alından rahatsız olan kadınlarda bölgesel saç ekimi ile saç çizgisi 1 – 1,5 cm öne çekilir.

Günümüz şartlarında saç modeliyle geçici çözümler üretmek yerine estetik cerrahi sayesinde kalıcı çözümler üretebilmekte ve yüz oranlarını dengelemeye yardımcı olabilmektedir.

Alın Bölgesi Neden Genişler?

Alın Daraltma

Alın bölgesi yüz yapısının kemik yapısına göre dar, geniş, bombeli ya da düz yapıda olabilir. Ancak kalıtımsal olarak bazı kadınlarda alın bölgesi daha geniş olabilmektedir. Alın bölgesinin genişlemesinin en önemli nedenlerinden biri saç dökülmesi ve kelliktir. Saç dökülmesi sorunu genetik olabileceği gibi stres ve dış faktörlerden dolayı da gerçekleşebilir.

Saçların dökülmesi hastalarda güven problemini de beraberinde getirir. İlerleyen yaşla birlikte saç dökülmesi yoğunluğunu arttırır. Böyle durumlarda saç ekimi yapılarak geniş alın daraltma yapılabilmekte ve kişinin sosyal hayata daha uyumlu olması sağlanabilmektedir. Yüz bölgesi vücudumuzda ilk bakılan yer olduğu için saç çizgisinin yüz ile orantılı olduğu bir ifade ile kişinin özgüveni daha yüksek olacaktır.

Alın Çizgisi Nerede Olmalıdır?

Alın çizgisinin doğru belirlenmesi çok önemlidir. Ön alın çizgisi (ön saç çizgisi) kafa bölgesinin ön tarafında alın ile saçın birleştiği noktadır. Buna bağlı olarak ön saç çizgisinin yeri yani alnın genişliği yüzün karakteristik özelliklerine göre değişmektedir. Ön saç çizgisi her kişide birbirinden farklı olsa da belirli özellikleri bulunmaktadır.

Cinsiyete, yaşa, yüzün yapısına göre değişiklik gösterebilen ön saç çizgisi başlama yerine göre kişinin daha genç ya da daha yaşlı görünmesine sebep olmaktadır. Bazı saç dökülmesi yaşamayan kişilerde bile ön saç çizgisi olması gereken çizgiden daha arkada olabilmekte ve bu alın açıklığı kişiyi kimi durumlarda rahatsız edebilmektedir.

Yanlış yerde başlayan alın çizgisi yüze olması gerekenden bambaşka bir görünüm katabilmektedir. Alın çizgisinin belirlenmesinde 3 faktör göz önünde bulundurulur.

Bunlardan birinci faktör, altın orandır. Altın oran bütün estetik operasyonların en önemli ölçütü niteliğindedir. Kişinin yüz şeklinin ayrıntılı analizi sonucunda estetik açıdan en uygun ve olması gereken ön saç çizgisi belirlenmektedir. Yüzümüzde ki altın oranın bozulmaması için 3/1 oranını korumakta yarar vardır.

İkinci faktör ise hastanın yaşıdır. Yapılan araştırmalar, kişilerin yaş tahminlerini yaparken ilk önce yüz bölümüne bakıldığından dolayı saç ve alın açıklığına odaklandıklarını daha sonra da cilt kırışıklık seviyesine baktıklarını göstermiştir. Bu bakımdan ön saç çizgisinin yüzdeki yeri oldukça önemlidir.

Ön saç çizgisinin geride olduğu durumlarda kişi olduğundan daha yaşlı görünebilmektedir. Saç çizgisinin önde olması da yüzün estetik öğelerini bozmakta ve doğallığı ortadan kaldırmaktadır.

Saç ön çizgisini belirlerken yaş etmeninin göz önüne alınması bu tip sorunların da ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Belli bir yaşın üzerinde olan hastalarımıza doğal bir görünüm kazandırmak için alın çizgisinin çok fazla önde olmaması gerekir.

Çok önde yapılan alın çizgileri, hastalarda doğal olmayan bir görüntü yaratacaktır. Bu bakımdan alın daraltılma işlemindeki saç çizgisi belirleme işlemi mutlaka hekim tarafından yapılmalıdır.

Üçüncü faktör ise hastanın kellik durumudur. İleri derecede kellik problemi yaşayan hastaların alın bölgesindeki açıklıklarını tamamen kapatmak mümkün değildir. Bu nedenle yapılacak saç ekimi operasyonunda bu göz önünde bulundurulmalıdır.

Geniş alın daraltma operasyonlarında görünüşü bu denli etkileyecek olan ön saç çizgisi, ekim operasyonunun planlanması sırasında belirlenmektedir. Çizgi ölçümü ve belirlemesi sadece doktor tarafından yapılmalıdır.

Öncelikle iki kaş arasından başlanan ölçümde alın açıklığı belirlenir. Saçlı bölgenin başladığı noktadan cilt sınırına kadar yaklaşık yedi santimetrelik bir orta alan belirlenir. Bu çizgi ön saç çizgisinin başladığı yer olarak kabul edilir.

Geniş alın daraltma operasyonlarında öncelikle alın açıklığı donör sahanın verimliliğine göre değerlendirilmektedir. Saç ekiminde doğallığı sağlamak üç faktörle doğru orantılıdır. Bunlar ekilen saçların sıklığı ve yoğunluğu, ekim yönü ve ekim açısı ile ön saç çizgisinin planlanmasıdır.

Saç ekimi yaptıracak kişinin saç dökülme sürecinin devam edip etmediği, kişinin yaşı, yüz ve kafa yapısı ve saç ekimi yaptıracak kişinin istekleri hasta memnuniyeti bakımından dikkate alınmalıdır.

Geniş alın daraltma operasyonlarında önemli bir başka husus da saç çizgisinin hangi şekilde olacağıdır. Saç çizgisi göz hizasında ve ön tarafta olduğu için diğer saç ekim bölgelerinden çok daha fazla önem taşımaktadır.

Saç ekim operasyonunda ön saç bölgesine ekilen greftlerin yönü ve açısı büyük önem taşımaktadır. Saç telleri tek bir sıra halinde ekilemez. Bu durum estetik görünümü bozmaktadır. Saç tellerinin doğal ve karışık bir sistemle ekilmesi doğallığı ve estetik görünümü sağlamaktadır. Ön saç çizgisindeki sıralamanın asimetriler oluşturması daha estetik bir görünüm sağlamaktadır.

Geniş Alın Daraltma Operasyonundan Sonra Yeni Saçların Oluşumu

Saç ekimi ile geniş alın daraltma operasyonundan sonraki üç gün boyunca alın bölgesine kesinlikle su değdirilmemeli ve yıkanmamalıdır. Üçüncü günün sonunda saç ekimi yapılan klinikte ilk yıkama işlemi gerçekleştirilmektedir. Saç ekimi yapılan alın bölgesinde sivilce görünümünde kırmızı noktalar ve minik yaralar görülebilmektedir.

Hastaların endişelenmemesi gereken bu durum son derece olağandır. Saç ekilen alın bölgesini yoğun sıcak, aşırı soğuk, güneş ve rüzgâr gibi faktörlerden korumak gerekir. Böylelikle enfeksiyon kapması engellenmiş olur. Bu amaçla hastalarımıza şapka kullanmalarını öneriyoruz.

Saç ekimi yapılan bölgede oluşan minik yaraların korunmasıyla yaklaşık 7-8 gün içerisinde geçmektedir. Alın bölgesini daha dar göstermek için yapılan saç ekiminden sonra, ekilen saçlar zamanla zayıflayarak dökülür.

Dökülen saçların yerine köklerinden sağlıklı saçların çıkması ise 2-3 ay sürebilir. Bir yılın sonunda diğer saçlar ile aynı boya ulaşan alın bölgesindeki saçların, hayat boyu kullanılması mümkündür. Ön saç çizgisindeki orantıyla tamamen doğal bir görüntü ortaya çıkmaktır.

Geniş Alın Daraltma Fiyatları

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. 0212 241 46 24 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak geniş alın daraltma fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Geniş Alın Daraltma Soru ve Cevapları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.