Mezoterapi, Blog

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?

güneş lekeleri

güneş lekeleriGüneş lekeleri nasıl geçer, güneş lekelerinin geçmesi için tedavi yöntemleri nelerdir sorularının cevaplarını sizler için derledik. 

Güneş lekesi her yaşta ve her iki cinsiyette de görülebilen bir durumdur. Özellikle hassas bir cilde sahip olmak, sürekli olarak güneşe maruz kalmak güneş lekelerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Güneş ışınlarından cildimizi korumak için her mevsim güneş kremi kullanmamız gerekmektedir. Bunun haricinde aşırı hassas bir cilde sahipsek doktor kontrolünde ilaçlar kullanmak gerekir. Özellikle yaz aylarında bronzlaşma ve güneş ışınlarına maruz kalmaktan dolayı güneş lekeleri oluşabilir.

Güneş lekelerinin veya yanıkları büyük boyutta ve yoğun ise kalıcı lekeler haline gelmektedir. Kalıcı güneş lekeleri ise özgüven kaybına ve estetik açıdan kötü bir görünüme neden olmaktadır. Her ne kadar güneşe çıktığınızda güneş koruyucu kremler sürseniz de lekeler yine de oluşabilir. Oluşan lekelerden kurtulmak için doğru tedavi yöntemlerini uygulamak gerekir. Güneş ışınları ayrıca var olan lekelerin daha da koyulaşmasına da neden olmaktadır. Lekeler koyulaştıkça tedavisi de zor bir hale gelmekte ve kalıcı olabilmektedirler. Bu nedenle güneş lekelerini tedavi etmekte, vakit kaybetmemenizi öneririz. 

Güneş Lekeleri İçin Tedavi Yöntemleri

Güneş lekeleri için bilinen ve uygulanan birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinden en çok kullanılanları; 

 • Lazer tedaviler,
 • Leke açıcı kremler veya losyonlar,
 • Kimyasal peeling uygulaması,
 • Enzimatik Peeling 
 • Mezoterapi- PRP uygulamalarıdır. 

Yukarıda yer alan yöntemlerden hangisinin uygulanacağı hastanın güneş lekelerinin durumuna bağlı olarak değişkenlik gösterir. Hangi tekniğin uygulanacağı doktor muayenesi sonrasında belirlenir. Bu nedenle uzman olmayan kişilere veya kulaktan dolma bilgilerle leke uygulaması tedavileri yaptırmamanızı öneririz. Aksi takdirde cildinizde daha belirgin ve kalıcı lekelenmeler ortaya çıkabilir. Bu durum estetik görünümünüzü iyice bozacak ve özgüveninizi azaltacaktır. 

Güneş Lekeleri İçin Lazer Tedavileri 

Lazer tedavilerinde amaç sorunlu alanda yer alan hücreleri tahrip edip yenilenmesini sağlamaktır. Lazer uygulaması sonrasında lekelenmenin olduğu alanda soyulma ve dökülme görülür. Bu durumlar oldukça normaldir. Soyulma ve dökülme ile sorunlu alan yani lekeli deri vücuttan atılır.

Baby Face uygulaması ile güneş lekelerinden kurtulabilirsiniz. Baby Face uygulaması ile hem lekeler giderilmekte hem cildin yapısı bebeksi bir görünüme kavuşmaktadır. Ayrıca bu uygulamada tedavi süresi diğerlerine göre daha kısa ve sonuçlar daha kısa zamanda görülmektedir. Ortalama olarak 4 seans sonrasında güneş lekelerinizin çoğu gidecektir. Baby Face Beauty uygulamasında seans aralıkları 2 haftadır. Her uygulama öncesinde doktorunuzun lekeleri muayene eder ve duruma göre seans sayısını değişebilir. Çok hassas bir cilde sahip değilseniz 2 hafta bir olmak üzere toplam 4 seans sonrasında cilt lekelerinizden kurtulabilirsiniz.

Güneş Lekeleri İçin Krem Tedavileri 

Krem tedavileri yeni oluşan ve yoğunluğu az olan lekelerin tedavisinde kullanılır. Tamamen kalıcı bir çözüm sunmasa da lekelerin renginde azalma oluşur. Kremleri düzenli kullanmak ve krem kullanırken güneşe çıkınca güneş koruyucular kullanmak gerekmektedir. Aksi takdirde cildinizde daha fazla lekelenme meydana gelebilir. Bu nedenle krem tedavisini de doktor kontrolünde gerçekleştirmenizi öneririz.

Güneş Lekeleri İçin Kimyasal Peeling Uygulamaları

Kimyasal peelig uygulamalarının tecrübeli ve profesyonel bir doktor tarafından yapılması gerekir. Aksi takdirde yüzünüzde kimyasal yanıklar oluşur. Bu da kalıcı leke ve hasarlar demektir. Kimyasal peeling uygulamaları ile cilt yenilenir. Yenilenen ciltte lekeli alanlar giderek azalır. Kimyasal peeling uygulamaları sonucunda cilt soyulur. Soyulma sırasında el ile müdahale etmemek gerekir. Kendi kendine soyulup derinin atılması gerekmektedir. Müdahale ettiğinizde lekelenmeler meydana gelir. Oldukça dikkatli uygulanması gereken bir uygulamadır.

Güneş Lekeleri İçin Mezoterapi- PRP Uygulamaları

Bu iki yöntemde de amaç deri altına C vitamini, glutatyon, traneksamic asit, pürivik asit maddelerini gönderip cildin yenilenmesini sağlamaktır. Eğer çok ciddi ve yoğun güneş lekeleriniz var ise bu yöntem sizin için uygun olacaktır. Toplamda 4-5 seans uygulanmaktadır. Her seans arasında en az 2-3 hafta olması gerekmektedir. PRP uygulamaları cilt yenileme konularında oldukça sık kullanılan ve başarı düzeyi yüksek olan uygulamalardır. Ayrıca kısa bir zaman içerisinde gözle görülür bir şekilde güneş veya diğer lekelerin renginin azaldığını zamanla kaybolduğunu göreceksiniz.

Güneş Lekeleri Tedavisi İçin Fiyatlar Nedir?

Güneş lekelerinin tedavisinde fiyatı etkileyen en önemli nokta hangi yöntemin kullanılacağıdır. Lazer, mezoterapi veya PRP uygulamalarında ücret diğer yöntemlere göre değişmektedir. Tedavinizi yapıp sizi sürekli kontrol edecek doktorun tecrübesi de fiyatı etkilemektedir. Bu tür uygulamalarda direk olarak doktorun muayenesine gidip muayene olduktan sonra fiyat almanızı öneririz. İnternetten veya telefondan alınan fiyatlar hiçbir zaman sağlıklı ve doğru fiyatlar değildir. Ayrıca muayene olduğunuzda doktora güven duygusuna da dikkat etmeniz gerekir. Doktor tecrübesi, klinik donanımı, hangi tedavi yönteminin kullanılacağı leke tedavisini etkileyen faktörlerdir.

Güneş lekeleri tedavi fiyatları ve dermatolog muayene ücretleri hakkında daha fazla bilgi almak için bize iletişim sayfamızda yer alan bilgilerden ulaşabilir kolayca randevu oluşturabilirsiniz. Randevu aldıktan sonra kliniğimizde yer alan çalışan ve doktorlar Güneş lekeleri tedavi fiyatları hakkında aklınıza takılan tüm soruları cevaplayacaktır. Daha sağlıklı olmanız ve kendinizi daha mutlu hissetmeniz için birçok hastalığın tedavisinde alanında uzmanlarımız ile hizmet veriyoruz. +902122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Güneş lekeleri tedavi fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?” İçin 6 Soru Soruldu

 1. Elif dedi ki:

  Merhaba sevgili Leyla Hanım, sizi instagramdan takip ediyorum, öncelikle elleriniz dert görmesin herkesin sorununa çare buluyorsunuz, insanları mutlu ediyorsunuz. Benim de bir sorum olucak size; Bodrumun güneşini bilirsiniz, bu güzelim güneş benim dekolte bölgemi nokta nokta lekeli hale getirdi. Güneş lekeleri nasıl geçer? Eğer evet ise bir haftaya kadar yanınızdayım sevgili hocam. Görüşmek üzere.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, dekolte bölgesindeki noktalar halinde olan kırmızı ya da kahverengi cilt lekelenmeleri çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Güneşin yakıcı etkisi, terleme ile su damlacıklarının güneş altında mercek görevini görmesi, sağlıksız beslenme şekilleri ya da kalıtsal faktörler cildin yapısını bozmaktadır. Bozulan cilt yüzeyinde farklı boyutlarda ve renklerde lekelenmeler oluşabilmektedir. Bu lekelenmelere karşı Baby Face Beauty tedavisini kullanmaktayım. Tedavide Thulium Lazer cihazı kullanılarak cilt yapılanması ve yenilenmesi sağlanmaktadır. Bu işlem cilt üzerinde açılan mikro kanallardan içeriye vitamin kompleks ampullerinin verilmesiyle gerçekleşir. Kompleks ampuller sayesinde cilt bebeksi bir pürüzsüzlükte olmaktadır. Lekelenmelerin giderilmesi Baby Face Beauty uygulaması ile acısız bir şekilde olmasından dolayı tercih edilen bir uygulama özelliğindedir. Bu uygulama 15 günde bir seans olacak şekilde toplam dört seanstan oluşmaktadır. Uygulama ile cilt yenilenmekte ve bebek gibi bir cilde sahip olunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.