Yağ Enjeksiyonu, Brezilya Poposu (BBL)
hip dips

Kalça bölgesinde görünüm açısından çöküklük olmasına Hip Dips denilmektedir. Hip Dips günümüz estetik teknikleri ile kolayca düzeltilebilmektedir.

Genetik faktörlerden dolayı her bireyin fizik yapısı farklıdır. Bazı kişilerde doğuştan anatomik olarak sorunlar vardır. Hip Dips sorunu da kalça da özellikle yan kısımlarda var olan fiziksel problemlere verilen bir isimdir.

Estetik açıdan istenmeyen bir görüntüye neden olan bu sorun kadınların dar giyinmesine engel olmaktadır. Özellikle bikini, mayo, tayt giyerken kalça kenarındaki kısımların kötü görüntüsü özgüven kaybına neden olabilmektedir. Kalçanın başlangıç yerinden oluşan ve yapısal bir varyasyon olan Hip Dips gelişimsel bir görünümdür. Kalça ekleminin yapısal durumu ile ilgili olarak ortaya çıkmaktadır.

hip dips

Hip Dips Nedir?

Yapısal bir sorun olan bu görüntünün meydana gelmesinin nedeni kalça ekleminde yer alan kemik ile ilgilidir. Hip Dips kalça ekleminde bulunan ve büyük bir kemik olan ilik kemiğin altında yer alan deriye gereğinden fazla bir şekilde çıkıntı yapması nedeniyle meydana gelir. Kemiğin deriye doğru çıkıntı yapmasından dolayı hemen altında ortaya çukur bir görüntü çıkar. Bu da Hip Dips görüntüsünün meydana gelmesini sağlar.

Bir anomali ya da hastalık değildir, daha çok estetik açıdan kötü bir görünüme neden olan bu durumu fark etmek için dar kıyafetler giyip aynada kendinizi kontrol edebilirsiniz. Eğer tayt giydiğinizde yan kısımlarda birden fazla kıvrım veya çukur görüntüsü var ise hip dips sorunu vardır. Genellikle kalça bölgesi kadın anatomisinde yuvarlak bir görüntüdedir. Fakat bu sorunun olduğu kişilerde çökük ve çukur bir görüntü kendini göstermektedir.

Hip Dips Nasıl Tedavi Edilir?

Estetik hip dips görüntüsünü düzeltmek isteyen kişiler bu sorunu çözmek için estetik cerrahiden yardım alabilir. Tedavi öncesinde sorunun boyutunu belirlemek ve kişinin genel sağlık durumunu gözden geçirmek için fiziki muayene yapılmaktadır.

Fiziki muayenede kişinin fiziği göz önünde tutularak kalçasında var olan görünüm sorunları belirlenir. Sonrasında ise nasıl düzeltileceği ile ilgili detaylar kişiye anlatılır. Ayrıca kişinin ameliyata uygun olup olmadığını belirlemek için belirli testler yapılmaktadır.

Hip Dips sorununu düzeltmek için ameliyat dışında farklı yöntemler de vardır. Belli başlı egzersizler ve doğru beslenme ile de sorun bir miktar çözülebilir. Eğer çukur görünümü çok fazla ise bu durumda cerrahi ile tedavi etmek gerekmektedir. Plastik cerrahi sayesinde sorunlu bölgeye yağ enjeksiyonu yapılarak anatomik görüntü düzeltilebilmektedir.

Hip Dips Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Fiziki muayene sonrasında kişi eğer ameliyata uygun ise operasyon planlanır. Ameliyat sırası ile şu aşamalarda gerçekleşir;

  • İlk olarak hastaya genel anestezi uygulanır.
  • Anestezi sonrasında enjekte edilecek olan yağın alınması gerekir. Enjekte edilecek yağ çukur görüntüsünün üst ve altında yer alan bölgelerden yuvarlak görünümü sağlayacak şekilde alınmaktadır. Yeterli yağ elde edilene kadar liposuction yapılır.
  • Bu bölgelerdeki fazla yağ alındıktan sonra sorunlu bölgeye transfer edilir.
  • Eğer kişinin bu bölgesinde yeterli yağ yok ise bel, basen, kalça veya karın bölgesinden de transfer edilecek yağlar alınabilir.
  • Ne kadar yağ transfer edileceğine kişinin durumunu baz alarak doktor karar vermektedir.
  • Operasyon ortalama olarak 2 saat kadar sürmektedir.
  • Operasyon sonrasında herhangi bir dikiş atılmamaktadır. Çünkü yağ enjeksiyonunda kesi atılmaz. İnce uçlu bir araç veya enjektör ile işlem yapılmaktadır.
  • Operasyon sona erdikten sonra hasta kontrol altında tutulur. Herhangi bir problem yok ise taburcu edilir.
  • Operasyon ortalama olarak 2 saat kadar sürmektedir.

hip dips

Hip Dips Operasyonu Sonrası İyileşme Dönemi

İyileşme döneminde korse kullanımı oldukça önemlidir. Operasyondan hemen sonra giyilen korseyi bir ay kadar kullanmanız gerekmektedir. Korse vücudun doğru şekillenmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca bu bölgeye transfer edilen yağların düzgün bir şekilde bölgede durmasını sağlamaktadır. Korse kullanmadığınız takdirde tekrardan aynı sorunu yaşayabilirsiniz.

Operasyondan sonra günlük hayata dönmeden önce mutlaka 4-5 gün dinlenmeniz gerekmektedir. Spor, yüzme, egzersiz gibi aktivitelerin bir ay boyunca yapılmaması gerekir. 1 ay sonrasında tekrardan düzenli bir şekilde spor ve egzersiz yapabilirsiniz. Eğer kişinin çukuru çok fazla ise bir ikinci operasyon ile tekrardan yağ enjeksiyonu yapılabilmektedir.

İyileşme sürecinde çok fazla yağlı, karbonhidratlı ve şekerli besinler tüketmemeye özen göstermelisiniz. Dengeli ve sağlıklı beslenme ile vücut şeklinizi koruyabilir, egzersizler ile formda kalabilirsiniz. 4-5 günlük istirahat sonrasında günlük ve iş hayatınıza dönebilirsiniz.

Operasyon sonrasında bölgede kızarıklık, şişme, morluk gibi komplikasyonların oluşması normaldir. Bunlar geçici ve doğal komplikasyonlardır. Komplikasyonlar geçmez ve ödem artar ise mutlaka doktorunuz ile görüşmelisiniz.

Hip Dips Hakkında Sıkça Sorulanlar

Operasyon için yaş sınırı nedir?
Estetik operasyonların hepsinde yaş sınırı +18’dir. Hip dips operasyonu için yaşınızın +18 olması gerekir.

Erkekler de yaptırabilir mi?
Evet yaptırabilir. Hip dips sorunu genellikle kadınlarda görülse de erkekler de de görülebilmektedir. Estetik görüntüsüne dikkat eden erkekler de hip dips operasyonunu kolayca yaptırabilir.

Hamilelik ve emzirme döneminde yaptırılır mı?
Hayır yaptırılmaz. Oldukça risklidir. Hamilelik ve emzirme dönemi sona erdikten sonra yaptırılmalıdır.

Operasyon için enjekte edilecek yağlar nereden alınır?
Genellikle bel, basen, bacak, göbek bölgelerinden alınmaktadır. Eğer tek bir bölgede yeterli yağ yok ise birden fazla alandan yağ hücresi alınabilmektedir.

Hip Dips Neden Oluşur?

Bu sorunun tek cevabı genetiktir. Hip dips sorunu genetik yapıdan kaynaklanır.

Ortaya çıkan sonuç kalıcı mıdır?
Evet kalıcıdır. Bu bölgeye transfer edilen yağlar oraya tutunur ve uyum sağlar. Ortaya çıkan genel görüntü yıllar boyunca korunur. Eğer kişide çukurluk çok fazla ise tam sonuç birden fazla seans ile yağ enjeksiyonu yapılabilmektedir.

Hip dips operasyonu riskli midir?
Uzman doktor ve doğru teknikler ile yapıldığı sürece riskli değildir. Hip dips operasyonunda alınan yağ miktarı oldukça önemlidir. Eğer donör bölgeden fazla yağ alınır ise o bölgede deformasyonlar meydana gelir. Bu da daha kötü bir görüntünün ortaya çıkmasına neden olur.

Hip Dips operasyonu ile kalça şekillendirmek mümkün müdür?
Evet mümkündür. Operasyon sayesinde kalçanın yan kısımlarındaki kötü görüntü düzeldiği için daha yuvarlak ve şekilli bir kalça görüntüsü ortaya çıkmaktadır.

Hip Dips Tedavi Fiyatları

Sağlık Bakanlığının kuralları gereği internet sayfalarında sağlık işlemleri ile ilgili fiyat vermek doğru değildir. Tecrübeli ve hasta memnuniyeti yüksek doktorların tedavinizi yapması fiyatları da artabilmektedir. Hip dips operasyonu fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için bize iletişim sayfamızda yer alan bilgilerden ulaşabilir kolayca randevu oluşturabilirsiniz.

Randevu aldıktan sonra kliniğimizde yer alan çalışan ve doktorlar Hip dips operasyonu fiyatları hakkında aklınıza takılan tüm soruları cevaplayacaktır. Daha sağlıklı olmanız ve kendinizi daha mutlu hissetmeniz için birçok hastalığın tedavisinde alanında uzmanlarımız ile hizmet veriyoruz. 0212 241 46 24 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Hip dips operasyonu fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir