terleme tedavisi

Koltuk Altı Terlemesi Tedavisi

Koltuk Altı Terlemesi Tedavisi

Koltuk altı terlemesi tedavisi ile yaşam kalitenizi arttırın!

Terleme, vücudun su, tuz, vücut ısısını ayarlayarak sıcaklık ve soğukluk dengesini sağlayan, doğal metabolizmik bir durumdur. Kişinin isteği dışında çalışan terleme mekanizması yaşam kalitesini düşüren bir durumdur. Vücutta yaklaşık dört milyon civarında bulunan ter bezleri erkeklerde daha yoğun olarak çalışmaktadır.
Terleme vücut ısısının belirli bir düzeyde stabil kalması için ter bezlerinin sıvı üretilmesidir. Vücudun ısı dengesini ayarlar ve korur. Ter bezlerinin aşırı çalışması sonucunda vücutta olması gerekenden çok daha fazla miktarda sıvı kaybı oluşur. Terleme nedeni bir hastalığın habercisi olduğu gibi lokal terlemeler de oluşabilmektedir.

Koltuk Altı Terlemesi Neden Olur?

  • Vücudumuzun tümünü etkileyen kalp-damar ve kan hastalıkları, solunum sistemi hastalıkları, sindirim sistemi hastalıkları, sinir sistemi hastalıkları,  böbrek ve idrar yolu hastalıklarıyla kanser gibi sistemik hastalıklar,
  • Diyabet, cushing sendromu, tiroid bezinin aşırı çalışması sonucu oluşan ve büyümeyi etkileyen hipertiroid, yeterli miktarda tirod hormonu üretilmemesi sonucunda ortaya çıkan hipotiroid, polikistik over, çoklu endokrin neoplazmi gibi metabolizmayı hızlandıran hormonal bozukluklar ve hastalıklar;
  • Kadınlardaki menstürasyon döneminin bitmesiyle beraber yumurtlama sürecinin bittiği dönem olan menapoz  ve menapoz sonrası dönem
  • Fazla kilo alımıyla beraber kişide görülen aşırı yağlanma sonucu obez, morbid obez ve süper obezite
  • Psikolojik ve duygusal sebepler, stres, kaygı, endişe, içe kapanıklık gibi durumlar
  • Birtakım ilaçların kullanımı da terlemeye sebep olmaktadır.

Koltuk Altı Terlemesi Teşhisi

Koltuk altı terlemesi yaşayan ve bu durumdan yakınan kişilere öncelikle muayene sırasında çeşitli sorular sorularak bazı tahlil ve tetkikler istenir. Bu tahlillerin ve tetkiklerin neticesinde ortaya çıkan bir hastalık durumunda hastalığın tedavi edilmesiyle beraber terleme sorunu da ortadan kalkar.
Yapılan tahlil ve tetkikler sonucunda bir hastalık ortaya çıkmamışsa, o zaman lokal terlemeden bahsedilir. Lokal terleme için yapılan tedavi işlemi için birkaç seçenek mevcuttur. Botoks işlemi bu tedavilerden en etkili, acısız ve hızlı olanıdır.

Koltuk altı Terlemesi Kişiyi Nasıl Etkiler?

Koltuk altı terlemesi istem dışı gelişen vücudun çeşitli durumlara otomatik olarak verdiği bir sonuçtur. Kişinin yaptığı spor sonrasında , stresli, huzursuz, heyecanlı, sinirli ya da kaygı hissettiği durumlarda ortaya çıkarak doğal bir tepki verir.
Olmadık zamanlarda ve olmadık durumlarda kişi isteği dışında ortaya çıkan terleme sonucunda toplum içinde zor durumda kalabilir. Kıyafetlerdeki kötü görüntünün yanı sıra koltuk altındaki kötü koku da kişinin kendisinin ve toplum içinde olduğu zamanlarda diğer kişilerin rahatsızlığına sebep olur.
Terleme sorunu olan ve bu sorununun farkında olan kişiler genellikle özgüven kaybı yaşarlar. İçlerindeki endişe ise daha fazla terlemelerine sebep olarak utanç kaynağı haline gelmesine neden olur. Endişeli tavırlar sergileyen kişi toplum içinde farklı algıya sebep olur. Farklı davranışları yüzünden diğer insanlar tarafından da güven teşkil etmezler. Çoğu zaman yanlarında yedek kıyafet taşıyan bu kişiler için terleme hayatlarını negatif etkilemenin yanı sıra psikolojik baskıya da sebep olmaktadır. Bu kısır döngü botoks tedavisi ile hızlı bir şekilde çözüme kavuşturulabilir.

Koltuk Altı Terlemesi Nasıl Önlenir?

Koltuk altı terlemesi yaşayan bir kişi birkaç saatliğine terlemelerini engelleyebilir ancak tamamen önüne geçemez ve ya bitiremez. Antiperspirant içerikli deodorantlar terlemenin süresini kısaltabilirler. Ancak terleme bu şekilde önlenemediği için devam ederek kişiyi zor durumda bırakmaya devam edebilir. Sadece koltuk altında oluşan kötü kokuya sebep olan bakterileri baskılayarak parfüm kokusu ortaya çıkmasına sebep olur.
Koltuk altı terlemesi için kişinin günde bir ya da günde iki defa duş almasının yanı sıra koltuk altı temizliğine dikkat ederek kıllardan arıtılmış olmasını sağlamalıdır. Bunun yanı sıra alüminyum zirkonyum cholorohydrate ajana sahip fresh antiperspirant stick kullanımı ile birkaç saatliğine terleme ve koku oluşumunu engellenmektedir.
Koltuk altı terlemesinin azaltılması için kıyafet seçimi de oldukça önemlidir. Naylon içermeyen ham pamuk kıyafetler cildin nefes almasını sağlayarak terlemeyi azaltıcı özelliğe sahiptir. Kışın giyilecek ham yünden yapılan kıyafetler yine terlemenin azalmasını sağlamaktadır. Özellikle yaz ayları yaklaşırken yapmaya daha çok zaman ayırdığımız spor aktiviteleri ve egzersizler yapılırken özel üretim terlemeyi azaltan kıyafetler seçilerek terleme azaltılır.

Koltuk Altı Terlemesine Çözüm

Terleme sorunu yaşayan ve bu durumdan negatif etkilenen kişiler için öncelikle terleme tedavisi yapılarak ter bezlerinin çalışması kontrol altına alınır. Botoks uygulaması koltuk altı terlemesinin önüne geçen ve durduran bir tedavi şeklidir.
Botoks uygulandığı bölgedeki kas ve sinirleri geçici felce uğratan, estetikte çok sık olarak kullanılan bir uygulamadır. Botoks içeriğinde bulunan botulinum toksini, kas yapısına uygulandığı zaman sinir iletimi kısa süreliğine durdurularak ter bezlerinin çalışması engellenir. Bu şekilde ter üretimi durdurulur ve vücut içinde bulunan nemin koltuk altlarından dışarı atılmasının önüne geçilir.
Koltuk altı terleme tedavisi için koltuk altında bulunan yaklaşık 10 ile 15 ayrı noktadan botoks uygulaması yapılır. Her bir noktaya 100 ile 150 ünite içeren botoks uygulaması ile aşırı terleme yaşanan bölgedeki sinirlerin çalışması geçici olarak engellenir. Koltuk altı terlemesi için etkin, hızlı ve konforlu bir uygulama olan botoks işlemi bu sorunun çözümünde başarı sağlamaktadır.

Koltuk Altına Yapılan Botoks İşleminin Sonuçları Ne Zaman Görülmeye Başlanır?

Koltuk altı terlemesi için uygulanan botoks tedavisinin etkisi ortalama olarak bir hafta içinde kendisini göstermektedir. Yapılan uygulamanın süresi 10 dakika kadar kısa bir sürede yapılmaktadır. Bu bakımdan oldukça konforlu ve etkin bir tedavidir. Uygulama boyunca ve uygulamadan sonra herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmez. Koltuk altı botoksu yaptırdıktan sonra ortalama 4-6 ay boyunca uygulama alanında terleme meydana gelmez. Botoks uygulamasından sonraki 3-4 gün spor yapmamak, sauna ya da buhar banyosu gibi aşırı sıcak ortamlarda bulunmamak gerekir. Bu tür aktiviteler botoksun etkisini yitirmesine sebep olabilir.

Koltuk altı Terlemesi İçin Yapılan Botox Tedavisinin Riski ya da Yan Etkisi Bulunuyor Mu?

Koltuk altında olan lokal terleme sonucunda yapılan botox uygulanması FDA yani ABD Ulusal Gıda Dairesi Tarafından onaylanmıştır. İnsan sağlığı için herhangi bir risk ya da yan etkisi bulunmayan bu işlemde botoksun etkisi geçtikten sonra, ter bezleri eski haline dönerek ter üretmeye devam eder. İşlemin kalıcılığının sağlanması bakımından yılda bir kez düzenli olarak yapılan koltuk altı botoks uygulamalarıyla terlemenin önüne geçilebilir.

Koltuk Altı Terleme Tedavisi Fiyatları Nedir?

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. +902122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Koltuk Altı Terleme Tedavisi fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Koltuk Altı Terlemesi Tedavisi” İçin 41 Soru Soruldu

  1. deniz dedi ki:

    Peki botoks uygulaması kalıcı mı? (yani hayat boyu koltukaltı terlemesi sorunum kalkar mı ortadan?)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.