Genital Estetik

Labioplasti Ameliyatı

labioplasti ameliyatı

Labioplasti ameliyatı özgüvenini geri kazanmak isteyenler kadınlara önerilen ve özel bölgesindeki iç dudak sarkması problemlerini görmezden gelmek istemeyen kadınlar  tarafından tercih ediliyor. Her kadın benzersiz yaratılmıştır. Günümüzde kadınlar genital bölgelerinde uzun ve sarkık görünen küçük dudaklardan (labia minora) ya da dış dudaklarından rahatsızlık duyarlar. Özellikle sarkık iç  dudak görüntüsü, mayo ve ince pantolon giydiklerinde rahatsız edici olabiliyor ya da ilişki sırasında ağrıya ve cinsellikten utanmalarına neden olabiliyor.

Bu tip fizyolojik ya da psikolojik sorunlar karşısında özgüven kaybı yaşayan kadınlar için, iç ve dış dudakların yeniden şekillendirilmesi gerekir. Labia minoraların yani genital bölgedeki iç dudakların uzun, sarkık olması ya da eşit ölçüde olmaması gibi durumlarda rahatsızlığı ortadan kaldırmak veya içi boşalmış veya sarkmış dış dudaklar için estetik olarak Labioplasti denilen Labia Küçültme ya da iç dudakları yeniden şekillendirme ameliyatı yapılabilir.

Labioplasti Ameliyatı Nedir?

Genital İç dudak estetiği Labioplasti; genital bölgedeki küçük ya da iç dudakların belirgin olarak uzun, daha sarkık ya da asimetrik olması durumunda iç dudakların şeklinin değiştirilmesi, küçültülmesi, klitoris üzerindeki derinin inceltilmesi ve vajinal açıklığın tekrar ayarlanması veya dış dudakların küçültülmesi dolgunlaştırılması operasyonlarıdır. İç dudak küçültme ameliyatında genellikle V ya da kama şeklinde doku çıkartılır. Kalan uçlar dikilerek ve serbest kenarlar korunarak doğal bir görüntü sağlanır.

Genital bölgedeki iç dudaklar yağ ve kıl hücresi içermezler. Bu bölge genellikle kan damarları ve sinir uçlarından meydana gelir. Labioplasti ameliyatı için hekim önerisi arayanlar mutlaka alanında uzman hekimleri tercih etmeliler. Cinsel açıdan kadınların zevk almasını sağlayan klitoris noktası da bu bölgede olduğu için Labioplasti estetiğinde oldukça hassas davranılmalıdır.

Dış dudak (Labia Majora) estetiğinde sorunlar biraz daha farklıdır. genellikle estetik beklenti genital dış dudakların dolgun görünmesidir. Ancak bu dolgunluk çamaşır üstünden görünmeyecek şekilde olmalıdır. Dış dudaklar yaşla ve yer çekiminin etkisi ile sarkar ve içleri boşalır. Bu durumda dış dudak estetiği yapmak gerekir. Vulvoplasti denen dış dudak estetiğinde, genital görüntüyü idealize etmek için dış dudaklar küçültülür ve yağ enjeksiyonu ile dolgunlaştırılır. 

Genital İç Dudakların Sarkmasının Etkileri Nelerdir?

Öncelikle iç dudaklar yani Labium minorları tanımalıyız. Kadınların genital bölgesinde yer alan iç dudaklar vajina içinde yer alır. İç dudaklar iki tanedir ve katlanarak klitoris üzerini kaplarlar. Genital bölgenin anatomisine baktığımızda dış dudaklar, iç dudakların üzerlerini örterler. Böylelikle dışarıdan bakıldığında iç dudaklar görülmez. Fakat yapısal olarak doğuştan gelen faktörlerden dolayı sarkık iç dudaklar, dış dudakların üzerine doğru yığılabilir. İç dudakların normalden büyük veya sarkık olduğu durumlarda cinsel ilişki sırasında dudaklar içeri doğru kıvrılarak kadınların canını acıtır. Aynı zamanda sarkan iç dudaklar genital hijyen konusunda da kadınlara rahatsızlık hissederler.

Dış dudak sarkması ise yaşla birlikte yer çekiminin etkisi ile derinin sarkması ve cilt altı yağ dokusunun azalmasından kaynaklanan içi boş bir dudak görüntüsüne neden olur. Bu sarkık ve boş görüntü dışardan iç çamaşırı yada pantolon üstünden görünebilir. Vulvoplasti ile düzeltilir.

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı yaklaşık 45 dakika 1 saat kadar sürer. Sedasyon denilen hafif uyku hali ve lokal anestezi ile uygulanabildiği gibi genel anesteziyle de uygulanabilir. Labioplasti ameliyatı regl döneminden hemen sonra yapılır. İşlem öncesinde doktor, küçülmenin tam olarak nereden yapılacağını belirler, daha sonra fazla olan doku çıkartılarak vajinanın iç dudakları daha sıkı bir forma sokulur. Eğer dış dudak sarkması varsa dış dudaklardan fazla doku çıkarılarak dış dudaklar küçültülür veya liposuction ile alınan yağlar enjekte edilerek bu bölgedeki boşluklar doldurulabilir. 

Labioplastide kullanılan medikal dikişler kendiliğinden eridiği için dikişlerin sonradan alınmasına gerek kalmaz. Hasta ameliyattan sonraki gün iş hayatına dönebilir. Ortalama bir ay sonra ameliyat izlerinin tamamen kaybolduğunu görebilirsiniz. Labioplasti ameliyatının hamile kalmaya, doğum yapmaya veya idrar yapmaya engel değildir.

Labioplasti Ameliyatından Ne Beklemeliyim?

Labioplasti ameliyatı sayesinde genital bölgede normal ve estetik bir görünüm sağlanır. İyileşme sonrasında ameliyat iz kalmaz. Labioplasti estetiğinden sonra kıyafetlerinizin üzerinden bir potluk görülmez. Kendinizi daha güzel ve çekici hissedersiniz. Labioplasti yaptıran kadınlar, ameliyat sonrası cinsel ilişkiden daha fazla haz aldığını söylüyorlar.  Labioplasti operasyonu sonradan normal doğum için engel de oluşturmaz ve kızlık zarına kesinlikle zarar vermez. Kızlık zarı operasyon bölgesinden 4-5 cm o daha içerdedir.

Labioplasti Ameliyatı Sonrası İyileşme Nasıl Olur?

Genellikle labioplasti ameliyatı sonrası iyileşme iki hafta sürer. İlk bir hafta ödem ve hafif rahatsızlık hissi olur. Labial kesiler çok çabuk iyileşir ve nadiren seçilebilir. Dikişler eriyebilen dikiş olduğundan almaya gerek yoktur. İlk 2 hafta ağır egzersizden, ilk altı hafta vajinal ilişkiden kaçınılmalıdır. Günlük duş alınabilir.

Labioplasti Ameliyatı Fiyatları

Labioplasti ameliyatı fiyatları iç dudak ve dış dudak estetiğine ve yağ enjeksiyonu yapılmasına göre değişkenlik gösterir. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. 02122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Labioplasti ameliyatı fiyatları ve hakkında bilgi alabilirsiniz.

Labioplasti Ameliyatı” İçin 1 Soru Soruldu

  1. Aaa dedi ki:

    fiyat alabilirmiyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir