Saç Ekimi

Saç Ekimi Nedir?

saç ekimi

HAARTRANSPLANTATION METHODEN

Saçlarda seyrelmenin, dökülmenin olduğu bölgere, sıkı ve yoğun olan bölgelerden alınan saç köklerinin nakledilmesi işlemine saç ekimi denir.  Saç foliküllerinin,  saç derisinde sağlıklı ve güçlü saç köklerinin bulunduğu bölgelerden, genellikle başın arka kısmından alınarak kel olan yada incelmiş tamamen açılmış bölgelere cerrahi müdahale ile aktarılması şeklinde gerçekleştirilir. Çağdaş cerrahi teknolojileri  kullanarak saç ekimi sonrası son derece doğal görünümler elde edilebilmektedir.

Saç kaybında saç ekimi işlemi ile kelliğe çözüm olabildiği gibi, travmalar ya da yanıklar, cerrahi müdahaleler sonrasında oluşan saç kaybına da çözüm olmaktadır.

Saç Ekiminde Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Saç ekiminde FUT ve FUE olmak üzere iki yöntem kullanılabilir. Saç ekimi operasyonun uygun bir diğer aday grubu ise göğüs, sırt, bacak vb. bölgelerde yeterli miktarda sağlıklı kıl kökleri bulunan kişilerdir. Bu kişilerde kullanılan saç ekimi yöntemi FUE’dır. FUE yönteminde özel olan cerrahi aletler vasıtasıyla ense bölgesinden tekli veya ikili saç kökleri greftler şeklinde çıkarılır ve ekilmek istenen alanlarda açılan kanallara yerleştirilir. Kesme ve dikiş uygulanmaz. Saç derisinden alınan saçlar ikili ya da üçlü gruplar halindedir, %15’i dörtlü veya beşli gruplar halinde ve %15’i de tek olarak çıkmaktadır. FUT yönteminde ise ense bölgesinden yatay bir deri şeridi alınır ve bu bölge dikilerek kapatılır. Mikroskop veya Lup yardımı ile kıl kökleri ikili-üçlü olacak şekilde gruplara ayrılır ve istenilen alanda açılan kanallara nakledilir.

Büyük graftların kullanımı ile oluşturulan doğal olmayan görüntüler yerlerini, küçük boyuttaki graftların kullanımı ile doğal görünümlere bırakmış ve gelişen yeni aletler ile birlikte her kişiye uygun doğal saç görünümünü gerçekleştirme olanağını sağlanmıştır.

Pek çok hastada FUE yöntemi ile çok olumlu sonuçlar alınırken, nadiren çok fazla grefte ihtiyaç olan hastalarda FUT ve FUE yöntemi beraber kullanılabilir. Bu yöntemler sayesinde bir seferde 2500-3000 greft yani, 9000- 10000 saç folikülü transfer yapılabilir.

• Plastik Cerrahi Uzmanı başkanlığında bir ekip tarafından yapılmaktadır.
• Kadın, erkek ergenliğini bitirmiş herkese yapılabilir.
• Ekilecek saç folikülü sayısına bağlı olarak 5-6 saat süren bir işlemdir.
• İşlem sırasında ve sonrasında ağrı olmaz.
• Ekim sonrasında 3.gün saçlar özel bir şampuanla yıkanır.
• Ekilen saçlar 1 ay sonra dökülür ve 3-6 ay içerisinde yeniden çıkarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir