Saç Ekimi

Saç Ekimi Sonrası Bakımı

saç ekimi sonrası bakımı

Hayallerinizdeki saçlara saç ekimi yöntemiyle kavuştunuz, peki ya sonra? Saç ekimi yapıldıktan sonra bütün sürecin tamamlandığını düşünmeyin. Saç ekimi sonrası bakımı ve iyileşme süreci de en az saç ekimi operasyonu kadar önem taşır. Saçlarınız, ekim sonrasında birkaç farklı aşamadan geçecek daha sonra saç kökleri uzamaya başlayacaktır. Özellikle saç ekimi operasyonundan sonraki ilk birkaç ay saçlarınızın bakımına özen göstermelisiniz. En kısa sürede istediğiniz saçlara kavuşmak için saç ekimi sonrası bakımını uygulamanız, önerileri dinlemeli ve önerilen ilaçları düzenli kullanmalısınız.

Saç ekim sonrası bakımı için İlk üç gün

Saç ekimi sonrasındaki en önemli süreç ilk üç gündür. Bu süreçte ense bölümü bandajla kapatılır, ekim yapılan alan ise açıkta bırakılır. Saç ekiminden sonra hasta evinde dinlenebilir, hastanede kalmasına gerek yoktur. Saç ekimi sonrasında başınızda zonklama olması oldukça normaldir, üçüncü günün sonunda bu ağrılar azalacaktır. Saç diplerinizde, saç ekimi sonrasında az miktarda kanamalar olabilir. İkinci günde bu kanamalar kabuklanacak ve iyileşme süreci başlayacaktır. Saç ekimi yapılan bölgeye ilk 3 gün boyunca dokunmamalısınız.

Saç ekiminden sonraki üç gün boyunca dikkat etmeniz gerekenler

Saç ekimi operasyonundan sonra doktorun yazdığı ağrı kesici ve antibiyotikleri düzenli kullanmalısınız.

Ekilen saç köklerini güneşten ve tozdan korumalısınız. Bunun için başınızı sıkmayacak, rahat bir şapka edinmenizi öneririz.

Saç ekim operasyonundan sonraki üç gün alkol ve sigara tüketimi önerilmez. Bu saç ekimi sonrasındaki süreci yavaşlatacaktır.

Sizi yoracak ve başınızı bir yere çarpma riskiniz olan aktivitelerden uzak durmalısınız.

Saç ekiminden sonraki ilk üç gün başınıza su değmemesi için duş almanız önerilmez. İlk üç gün geçtikten sonra doktorunuza sorarak duş alabilirsiniz.

Saç ekimi sonrasında yatış pozisyonunuza da çok dikkat etmelisiniz. Ödem oluşmasını engellemek için sırt üstü veya düz yatmanız önerilir.

İlk üç gün boyunca ağır ve yağlı yemeklerden uzak durmalı, saçlarınız için en doğru besinleri tüketmelisiniz.

Bu süreçte giydikleriniz de önemlidir. Giyip çıkarırken başınıza çok temas etmeyen kıyafetler tercih edilmelidir.

Saç ekiminden sonraki ilk hafta

Saç ekiminden sonraki ilk üç günü atlattıktan sonra doktorunuzun da onayıyla duş alabilirsiniz. İlk banyonuzu yaptıktan sonra iyileşme sürecinin çok daha hızlı geçtiğini göreceksiniz. Üç günün sonunda ense bölgesindeki ufak deliklerde iyileşme görülür. İlk hafta ise ekim yapılan alanda kabuklanmalar başlar ve bu durum kaşıntılara neden olabilir. Bu süreçte elinizi başınıza götürmemelisiniz. 10. Günden sonra bu kabuklu görünüm ortadan kalkar. Ekimden sonraki ilk hafta sigara ve alkolden uzak durmaya devam etmelisiniz. Spor yapmaya bu süreçte başlanmaz, dinlenmeye devam edilir. İlk haftadan sonra günlük hayatınıza dönecek kadar rahat hissedeceksiniz.

Saç ekiminden sonraki ilk ay

Saç ekimi sonrasındaki 2. hafta ve 2. ay arasında ekilen saçlarınız dökülmeye başlar. Hiç panik yapmayın bu durum çok normaldir. Ekilen saçlar yeni saç tellerine yer açmak için dökülmeye başlar. Saç dökülmelerinden sonra yeni saçların çıktığını göreceksiniz. Şok süreç adı verilen bu dönemde ufak ufak spor yapmaya başlayabilirsiniz. Fakat çok ağır kaldırmamalı ve yoğun bir şekilde terlememelisiniz. Saç ekiminden bir ay sonra saçlarınızı güneşten şapkayla korumalısınız. Saç ekiminden sonra güneş ve denizin yeni ekilen saç tellerine zarar vermemesi için başınızı güneşten korumak gerekebilir.

Saç ekiminden sonraki ilk üç ay

Saç ekiminden sonraki ilk üç aya geldikten sonra en zor süreci atlatmışsınız demektir. Bu üç ayın içinde yeni ekilen saçların çıktığını ve uzadığını göreceksiniz. Şok dönem sürecindeki dökülmeler tamamlanır, normal saçlar çıkmaya başlar. Bu dönemde yeni çıkan saçların kıvırcık veya dalgalı olduğunu görebilirsiniz. Kişinin saç tipini saç ekimi operasyonundan 6 ay ila 1 sene sonra görebilirsiniz. Her saç ekimi kişiye özel bir süreci de beraberinde getirir. Bu nedenle kendinizi başkalarıyla kıyaslamak yerine doktorunuzla iletişimde olarak iyileşme sürecini daha rahat atlatabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir