El Terlemesi Nasıl Geçer?

blank
1 Cevap

Merhaba hocam, el terlemesi nasıl geçer? Ben öğretmenim ve yazı işlerim çok fazla oluyor ellerim okadar terliyor ki bazen kalem tutamıyorum el terlemesine bir çözümünüz var mıdır?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Temmuz 8, 2020

El ve avuç içi terlemesi palmar hiperhidroz olarak adlandırılır. Bu tıbbi durum birey için utanma ve özgüven kaybına neden olabilir. Hastaların sosyal hayatını, eğitim hayatlarını, meslek durumlarını ve kariyerlerini etkileyebilir. Kısacası avuç el terlemesinin yaşam üzerinde önemli olumsuz etkisi olduğunu biliyoruz. Her türlü terleme tedavisinde sıklıkla botulinum toxin yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Botulinum toxin uygulandığı bölgedeki kas fonksiyonlarını geçici olarak durdurduğu için sonradan ter bezi faaliyetlerini de geçici olarak durdurduğu keşfedilmiş terleme tedavisinde de kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle de koltuk altı, yüz, el ve ayak terlemelerinde tercih edilen botoks tedavisiyle 7-9 ay süreyle bölgede terlemeye yol açan uyarıları azaltmaktadır. Sempatik sinir sisteminin aşırı duyarlılığını bloke ederek terlemeyi azaltmaktadır. Bu yüzden herhangi bir terleme sorunu yaşayan hastalarıma Botox uygulaması ile tedavi gerçekleştiriyorum.

blank

Merhaba Leyla Hocam, ben özel bir kurumda edebiyat öğretmeni olarak çalışıyorum. El terlemelerim yüzünden ne doğru düzgün sınav kağıdı, ne kitap okuyabiliyorum ne de sınıf defteri doldurabiliyorum. İnanın elimde havlu peçeteyle dolaşacak duruma geldim. El terlemesi nasıl geçer acaba?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 13, 2021

Merhaba, ter bezlerinin aşırı çalışmasına bağlı olarak ter miktarı fazlalığına aşırı terleme denilmektedir. Aşırı terleme koltuk altı bölgesinde , ellerde, avuç içlerinde ve ayak tabanlarında sıkça görülmektedir. Bu durum terleme yaşayan kişilerin gündelik hayatlarını olumsuz olarak etkileyebilmektedir. Kişinin terleme sıkıntısıyla baş etmek zorunda olması da ayrıca vakit kaybına neden olmaktadır. Kliniğimde bu problemi botox yöntemiyle tedavi etmekteyim. Botox yani Botulinum toksini, sinir uçlarındaki ter bezlerini uyaran maddelerin salınımını engellemektedir. Bu tedavi hamileler, emziren anneler ve bazı kas /sinir hastalığına sahip kişiler tarafından kullanılmamaktadır. Tedavi öncesinde avuç içine uyuşturucu etkisi olan krem sürülür ve biraz beklenir. Daha sonra botox maddesi çok ince uçlu minik iğnelerle deri altına verilir. İşlem yaklaşık bir haftada etkisini gösterir ve bu etki 6-8 ay arasında devam eder. Belirli aralıklarla tekrarlanan tedavide kalıcılık tekrarlama sürelerinin geçirilmemesine bağlıdır.

blank

İyi günler hocam, üniversite 2.sınıfa gidiyorum. Ellerimde terleme problemim var. Özellikle sınavlarda, sınav kağıdım ıpıslak oluyor. El terlemesi nasıl geçer?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 16, 2020

İyi günler, tıp dilinde el ve avuç içi aşırı terlemeler Palmar Hiperhidroz olarak adlandırılmaktadır. El ve avuç içi terlemeleri yaşayan kişilerin eğitim hayatları, iş ve sosyal hayatlarının yanı sıra kariyerleri de etkilenebilmektedir. Bu durum bireylerde utangaçlık ve özgüven kaybına sebep olmanın yanısıra sosyalleşme problemine de sebep olduğu gerekçesiyle kişilerin yaptırmak istediği bir tedavi şeklidir. Kliniğimizde uyguladığımız el ve avuç içi botoks tedavisinde işlem öncesinde uygulama bölgesine anestezik krem uygulanmaktadır, böylelikle kişi acı ya da ağrı hissetmemektedir. Botox işlemi botulinum toksin enjekte edilmektedir. Yılda bir tekrarlanan uygulamayla tedavinin kalıcılık süresi de uzatılabilmektedir. Bu işlemle el ve avuç içi terlemelerinin önüne geçilebilmektedir.

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Kullanıcı deneyimini geliştirmek ve size daha özel bir deneyim yaşatmak için çerez kullanıyoruz. Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.
    Sidebar