Jinekomasti İçin Hangi Doktora Gidilir?

blank
1 Cevap

Merhaba hocam, jinekomasti hastalığım olduğundan şüpheleniyorum. Bu ameliyatları sizin gibi estetik doktorları mı yapıyor? Direk plastik cerrahi bölümünden mi randevu almam gerekiyor? Jinekomasti için hangi doktora veya bölüme gidilir?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Haziran 22, 2020

Merhaba, evet ben bu ameliyatı yapıyorum. Jinekomasti rahatsızlığı estetik ve plastik cerrahi alanına girer. Bu branştaki tüm doktorlar bu ameliyatı yapabilirler. Plastik cerrahlar vücudunuza zarar vermeden ve estetik bir şekilde bu ameliyatı yapabilirler. Eğer böyle bir şüpheniz varsa hiç zaman kaybetmeden bir plastik cerraha görünmeniz gerekir. Hastanelerde plastik cerrahi bölümüne gidebilirsiniz ya da Plastik cerrahların özel kliniklerinden de randevu alıp muayene olabilirsiniz. Muayeneye gitmeden önce meme ultrasonu çektirip o şekilde muayeneye giderseniz doktorunuzdan daha detaylı bilgiler alabilirsiniz. Çünkü jinekomastide 3 tip evre var. Glandüler, mikst tip ve lipomatöz. Glandüler tip, meme dokusundaki büyümeye denir. Vakalarda kadın meme dokusuna benzeyen tipte büyümeye rastlanır. Yağ dokusundaki artış sonucu meydana gelen tip lipomatözdür. Hem yağ dokusu artışı hem de meme dokusunda görülen artış sonucu oluşan vakalara mikst tip adı verilir. Jinekomasti hastalarının geneli mikst tip tanısı ile tedavi edilir.Ayırıcı tanı ile jinekomastinin nedenine karar verildikten sonra tedavi planlanmasına geçilir. Büyüklüğü ve ciltteki sarkıklığa göre jinekomasti 3 gruba ayrılır. Birinci evrede büyüklüğü sınırlı ölçülerdedir, deride gevşeklik veya sarkma yoktur. İkinci evrede ise irice bir kadın göğsü gibidir, ancak deride sarkma oluşmamıştır. Üçüncü evrede ise ek olarak deride tedavi gerektirecek ölçüde gevşeklik ve sarkma vardır. Hangi evrede olduğunuz meme usg sonucunda anlaşılır.

blank

Hocam jinekomasti problemim var gibi düşünüyorum.Memelerim bir erkeğe gör fazla büyük ve muayene olmak istiyorum.Jinekomasti için hangi doktora gidilmeli?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Temmuz 1, 2020

Öncelikle teşhisin konulması için endokrinoloji veya dahiliye muayenesi gerekir. Daha sonra mutlaka alanı plastik cerrahi olan bir doktorla operasyon proglamlanmalıdır. Estetik olarak küçük bir operasyon olduğundan ciddi bir kilo alımı gerçekleşmez ise jinekomastinin tekrarlaması mümkün değil.

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Kullanıcı deneyimini geliştirmek ve size daha özel bir deneyim yaşatmak için çerez kullanıyoruz. Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.
    Sidebar