Kırışıklık Önlemek İçin Ne Yapmalı?

blank
1 Cevap

Hocam Merhaba, ben henüz 25 yaşındayım fakat şimdiden kırışıklıklar oluşmaya başladı göz etrafımda ve kızgınlıkla baktığımda, ben sonrasında daha büyük sorun yaşamak istemediğim için şimdiden bunları düzeltmek istiyorum. Kırışıklıkları olmadan önlemek için ne yapmalı?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Temmuz 8, 2020

Merhaba, çok doğru bir karar olduğunu belirtmeliyim. Derimiz dış giysimizdir, ve ne kadar iyi bakarsak o kadar yıpranmayı önler ve geciktiririz. Bu noktada örneğin 35 yaşına gelmiş ve derin kırışıklığa ulaşmış bir ciltte önlem almak çok daha zordur. Daha erken yaşta özellikle yüzünüzdeki mimikler ile de tetiklenen çizgilerin oluşumunu zamanında durdurmak kırışıklıkların önüne geçmemizde büyük etki sağlar. Derinin yaşlanmasına, güneşe maruz kalmak, sigara kullanımı, vitamin ve proteinler açısından eksik beslenmek, stres, sivilceler, hormonlarımız yıpranmaya bağlı olarak kırışıklıklara neden olur. Kuru ve ince cilde sahip olanlarda, fazla mimik yapanlarda, göz, yanak, alın ve dudak çevresi gibi bölgelerde harekete bağlı ciltte daha belirgin kırışıklık ve çizgiler görülür.Bunu durdurmanın ve önlem almanın en güzel ve etkili yöntemi ise Botoks uygulamasıdır. Botox Oldukça kısa süren bir uygulama olup kazayağı, alın, boyun, kızgınlık çizgisi, kaş kaldırmak için, ayrıca terleme sorununu önlemek içinde kullanılabilir. Uygulama süresi ortalama 20 dakikadır. İşlem sırasında acı ve ağrı hissedilmez. Hastalarım işlem sonrası günlük rutinlerine dönebilir. Botoksun uygulandığı gün spora, kuaföre veya saunaya gidilmemesini öneririm ısıya hassas olup, aynı gün başı çok fazla eğik tutmamak da önemli bir konudur. Botoksun asıl 8-10 gün takibinde tamamen oturduğu görülür.

blank

Merhaba Leyla Hanım, 30 yaşındayım, henüz yüzümde bir kırışıklık oluşmadı ama sanki birkaç yıl içinde oluşmaya başlayacakmış gibi bir düşüncem var. Kırışıklık tedavisine şimdiden başlamak istiyorum. Kırışıklıkları önlemek için ne yapmalıyım?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Ekim 26, 2020

Merhaba, aynı diğer genetik hastalıklar gibi cildimiz de bize kalıtsal olarak ailemizin bir mirasıdır. Ailemizden biri kalp hastası olabilir, biz bunu görerek sağlıklı beslenir ve spora yeterli zaman ayırırsak hayatımızda o zaman kalp hastalığına yakalanmayız ya da bu süreyi geciktirebiliriz. Bu biraz bizim bu mirasın ne kadar karşısında durduğumuzla ilgilidir. Aynı şekilde ailemizde cilt yönünden benzediğimiz kişinin yaşlanma belirtilerine göre biz de önlemimizi erken safhada alarak kırışıklık oluşumunu engelleyebilmekteyiz. Kırışıklıkları önlemenin, durdurmanın ya da geçirmenin en etkili yolu Botox uygulamasıdır. Botoks tedavisi, uygulama kolaylığı bakımından oldukça konforlu, acısız ve ağrısız bir yöntemdir. Uygulama alanları oldukça geniş olan bu yöntem başlıca, göz çevresi, alın, boyun, kaş arası terleme bölgeleri gibi alanlarda kullanılmaktadır. Ortalama 20 dakika uygulama süresinin ardından Botulinum Toksininin 1 hafta ile 10 gün içerisinde uygulama bölgesine nüfuz ederek uyum sağladığı görülmektedir. Botoxun uygulandığı gün başı yere eğecek hareketlerden kaçınmak, yine aynı şekilde sauna, güneş, kuaför, hamam gibi sıcak uygulama olan yerlerden uzak durmak önemlidir.

blank

İyi günler Leyla Hanım, üniversite 3. sınıf öğrencisiyim, annemin yüzünde çok fazla kırışıklık var, cilt yapım anneme benzediği için onun gibi yüzümün erken kırışacağını düşünüyorum. Açıkcası önlem almak istediğim için size yazıyorum, kırışıklık önlemek için ne yapmalı?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 22, 2020

İyi günler, annemiz ve babamızdan hatta daha da büyüklerimizden kalan genetik faktörleri miras olarak alsak da bunları kontrol altına almak bizim elimizdedir. Evet belki annenizin cildi erkenden kırışmış olabilir ancak sizin de aynı mirası almamanız elinizde. Bunun için ne kadar erken önlem alırsanız cildinizin yaşlanmasını o kadar geç gerçekleşecektir. Cildin en büyük düşmanı güneş ışınları, yetersiz ve eksik beslenme, sivilceler, sigara ve alkol kullanımı, hormonlar ve yetersiz su tüketimidir. Kuru cilt yapısına da sahip olmak ayrıca cildin çabuk kırışmasına neden olan faktörlerden biridir. Konuşurken mimikleri kullanmak ya da psikolojik rahatsızlıklara bağlı olarak yapılan yüz tikleri de kırışıklık oluşumunu hızlandırmakta ve cildin erken kırışmasına neden olmaktadır. Yüzdeki kırışıklıkları önlemenin en etkili yolu Botox uygulamasıdır. Botox özellikle alın çizgileri, kaş arası çizgileri, kazayağı oluşumları, boyun çizgileri üzerinde etkilidir. Uygulama süresi ortalama 20 dakika sürmektedir. Botoks uygulaması sırasında herhangi bir acı ya da ağrı hissedilmemektedir. İşlem sonrasında günlük rutine dönülebilir ancak spor yapmak, sauna ya da fön makinası gibi sıcak işlemlere maruz kalmamak önemlidir. Bir hafta içerisinde uygulanan bölgeye uyum sağlamaktadır. Düzenli aralıklarla kullanıldığında kırışıklık önlemede etkisi olduğu görülmektedir.

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Kullanıcı deneyimini geliştirmek ve size daha özel bir deneyim yaşatmak için çerez kullanıyoruz. Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.
    Sidebar