Kırışıklık Önlemek İçin Ne Yapmalı?

873 görüntülenmeKırışıklık Tedavisi
0
1 Yorum

Hocam Merhaba, ben henüz 25 yaşındayım fakat şimdiden kırışıklıklar oluşmaya başladı göz etrafımda ve kızgınlıkla baktığımda, ben sonrasında daha büyük sorun yaşamak istemediğim için şimdiden bunları düzeltmek istiyorum. Kırışıklıkları olmadan önlemek için ne yapmalı?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, çok doğru bir karar olduğunu belirtmeliyim. Derimiz dış giysimizdir, ve ne kadar iyi bakarsak o kadar yıpranmayı önler ve geciktiririz. Bu noktada örneğin 35 yaşına gelmiş ve derin kırışıklığa ulaşmış bir ciltte önlem almak çok daha zordur. Daha erken yaşta özellikle yüzünüzdeki mimikler ile de tetiklenen çizgilerin oluşumunu zamanında durdurmak kırışıklıkların önüne geçmemizde büyük etki sağlar. Derinin yaşlanmasına, güneşe maruz kalmak, sigara kullanımı, vitamin ve proteinler açısından eksik beslenmek, stres, sivilceler, hormonlarımız yıpranmaya bağlı olarak kırışıklıklara neden olur. Kuru ve ince cilde sahip olanlarda, fazla mimik yapanlarda, göz, yanak, alın ve dudak çevresi gibi bölgelerde harekete bağlı ciltte daha belirgin kırışıklık ve çizgiler görülür.Bunu durdurmanın ve önlem almanın en güzel ve etkili yöntemi ise Botoks uygulamasıdır. Botox Oldukça kısa süren bir uygulama olup kazayağı, alın, boyun, kızgınlık çizgisi, kaş kaldırmak için, ayrıca terleme sorununu önlemek içinde kullanılabilir. Uygulama süresi ortalama 20 dakikadır. İşlem sırasında acı ve ağrı hissedilmez. Hastalarım işlem sonrası günlük rutinlerine dönebilir. Botoksun uygulandığı gün spora, kuaföre veya saunaya gidilmemesini öneririm ısıya hassas olup, aynı gün başı çok fazla eğik tutmamak da önemli bir konudur. Botoksun asıl 8-10 gün takibinde tamamen oturduğu görülür.

0

Merhaba hocam, daha 19 yaşındayım ama yavaştan kendimde kırışıklık oluştuğunu fark ettim. Daha fazla ilerlemeden buna engel olmak istiyorum. Ne önerirsiniz?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, genç yaştaki hastalarıma estetik operasyona geçmeden önce kırışıklık geciktirici krem ve serum gibi ürünleri öneriyorum. Ancak elbette bu gibi ürünler kırışıklık önlemez, sadece oluşumu yavaşlatır. Kırışıklık önlemede en etkili yöntemler botoks ve dolgu işlemleridir. Ne kadar erken başlanırsa ileride o kadar rahat edilir. Sevgiler.

0

Leyla Hocam merhaba, 26 yaşındayım. Yüzümde kırışmalar başlıyor gibi ama bu durumun önüne geçmek istiyorum. Kırışıklık önlemek için ne yapmalı? Bu konuda bilgi verir misiniz?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, kırışıklık oluşumunun önüne geçmek için sağlıklı beslenmek, bol su tüketmek, cildi doğru ve cilt tipine uygun şekilde temizlemek, düzenli cilt bakımı yaptırmak, sigara ve alkol tüketimini azaltmak, yeterli saat uyumak önem taşır. Ancak tüm bunları yapsanız da genetik faktörler ya da yaş gibi etkenler dolayısıyla kırışmalar görülebilir. Bunun için de önerim botoks uygulaması olur. Uygun bir zamanınızda kliniğimize gelirseniz şu anki durumunuzu bir görelim. Botoks bu aşamada gerekli mi diye bakalım. Çünkü kırışıklıkların önüne geçmede botoks oldukça etkili bir işlem. Sağlıklı günler dilerim.

0

Merhaba hocam, ben henüz 17 yaşındayım fakat aile geçmişimde çoğu kişide erken kırışıklık oluşumu söz konusu. Ben onlar gibi olmak istemiyorum. Acaba kırışıklık önlemek için ne yapmalı? Tavsiyeleriniz neler? Teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, henüz çok genç olduğunuzdan kırışıklık oluşumunu geciktirmek için dermatolog onaylı krem ve serum gibi ürünleri düzenli kullanarak başlayabilirsiniz. Ancak bilinmelidir ki bu ürünler kırışıklık oluşumunu engellemez, yalnızca ortaya çıkma zamanlarını geciktirir. Kırışıklık tedavisinde en etkili yöntemler botoks ve dolgu uygulamalarıdır. Bu uygulamalara ne kadar erken başlarsanız ileride o kadar rahat edersiniz.

0

Leyla Hanım merhaba, 25 yaşındayım. Bu yaştan sonra yüzde hafif kırışmalar başlıyor ama ben böyle bir şey olmasını istemiyorum. Kırışıklık önlemek için ne yapmalı? Tavsiyelerinizi paylaşmanızı rica ediyorum. Teşekkür ederim.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, cildimizdeki kırışmalar yaşa bağlı olarak oluşacağı gibi genetik yatkınlıklara bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Cildinizin formunu koruması için kendinizin yapabileceği bazı şeyler var. Örneğin günlük su tüketiminizi arttırarak kendinize sağlıklı bir beslenme planı oluşturun. Aşırı yoğunlukta makyaj yapmayın ve makyaj yaptığınız zamanlarda cildinizi güzel bir şekilde temizlemeden uykuya dalmayın. Sigara ve alkol tüketimini azaltın. Uyku programınızı düzene sokun. Cildinize özen gösterin. Düzenli olarak uzman bir hekime görünün ve gerekli cilt bakımlarınızı yaptırın. Tüm bu önlemler kırışıklık oluşumunu geciktirebilir ancak önüne geçemez. Bunun için yine uzman bir hekime görünerek gerekli botoks müdahalelerini yaptırabilirsiniz. Özellikle sizin yaşınız için baby botoks yeterli olacaktır. Sağlıklı günler dilerim.

0

Merhaba Leyla hanım, şu an cildimde oluşan bir kırışıklık yok ancak göz çevremde ince çizgiler oluşmaya başladı.  Yaşım ilerledikçe ince çizgilerin derinleşmesinden korkuyorum. Kırışıklık oluşmasını önlemek için ne yapmak gerekir?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, cildimizde oluşan kırışıklıkların ana sebebi cildin çeşitli nedenlerden dolayı elastikiyetini kaybetmesidir. Eğer kırışıklık oluşumuna engel olmak istiyorsanız öncelikle cildin elastikiyetini kaybetmesine neden olan yetersiz su tüketimi, sağlıksız beslenme, uyku düzensizliği, sigara ve alkol tüketimi, cildi yeteri kadar nemlendirmemek gibi durumlardan kaçınmalısınız aksi takdirde cildiniz çok kısa sürede formunu kaybeder ve zaman içinde hem kırışır hem de sarkar. Bunlara dikkat etmenize rağmen cildinizde zaman içerisinde yoğun mimik kullanımına bağlı olarak kırışıklık oluşabilir. Böyle durumlardan kaçınmak isteyen kişiler botox yaptırarak kırışıklık oluşmasına engel olabilir.

Doktorunuza Sorun

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Sidebar
    error: Kopyalama Yasaklandı