Masseter Botoks Zararları Nelerdir?

769 görüntülenme
0

İyi çalışmalar doktor hanım, kızımın diş gıcırdatma alışkanlığı rahatsız edici bir boyuta ulaştı. Onun huzursuzluğu beni de mutsuz ediyor. İnternette detaylıca araştırınca masseter botoksu diye bir işlem duyduk. Dış gıcırdatma sorununa ilaç gibi geliyormuş. Her ne kadar internet üzerinden de birtakım bilgilere ulaşsam da ben size de danışmak istedim. Masseter botoksunun herhangi bir zararı veya yan etkisi var mıdır?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhabalar, masseter botoksu da diğer botoks uygulamaları gibi alanında uzman doktorlar tarafından yapıldığı takdirde hiçbir yan etkiye sebep olmaz. Çok nadir olarak kas dışında gerçekleşen yayılım olabilir. Ek olarak gereğinden fazla doz uygulanırsa kişinin gülüşü olumsuz etkilenebilir. Uygulamadan sonra tedavi bölgesinde morarma veya kızarma meydana gelebilir ancak bu gibi yan etkiler geçicidir ve endişe verici bir tarafı yoktur.

4 Cevap

0
Misafir

Çene bölgemdeki orantısız görünümden kurtulmak için masseter botoks yaptırmayı düşünüyorum. Fakat bu işlemin bir yan etkisi ya da zararı olur mu merak ediyorum. Daha önce hiç botoks yaptırmadım. Masseter botoks zararları nelerdir?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, çene bölgesindeki deformasyonlar, kırışıklıklar, asimetri, orantısızlık, diş gıcırdatması, çene hattının belirsizliği, çene büyüklüğü gibi pek çok çene sorununun çözümünde Masseter Botoks uygulamasını başarıyla gerçekleştirmekteyiz. Masseter botoks botulinum toksini içeriğinden oluşmaktadır. Bu içeriğin insan vücuduna ve sağlığına hiçbir zararı ya da yan etkisi yoktur. Botoks uygulaması kısa, pratik, konforlu bir işlemdir. Tüm botoks ve dolgu uygulamalarında enjekte edilen içerik belirli bir süre vücutta kalır ve vücuttan doğal yolla atılır. Botoks yaptırmaya uygun olup olmadığınız hekim muayenesinde belirlenebilir. Botoks yaptırıp sonuçtan memnun olmayan veya zehirlenme, alerji gibi etkiler yaşayan kişiler bu uygulamayı hekim kontrolünde yaptırmadıkları için yaşamaktadırlar. Botoks ve dolgu uygulamaları uzman doktor denetiminde klinik ya da sağlık merkezi gibi steril ortamlarda yapılması gereken işlemlerdir. İstenmeyen bir sonuç yaşamamanız adına bu bilgilere uymanız önerimizdir.

0
Misafir

Leyla Hocam merhaba, yaklaşık on yıldır yurt dışında yaşamaktayım. Bir ay kadar sonra yıllık iznimde kendi ülkemde masseter botoks uygulaması yaptırmak için geleceğim.  Yalnız aklıma takılan bir soru var acaba Masseter botoksun zararları nelerdir? Bu konuda beni aydınlatırsanız memnun olurum, teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, öncelikle uygulamayı yaptırmak için ülkemizi seçmeniz çok olumlu bir karar. Masseter botoks uygulaması kendi alanında uzman hekimler tarafından yapılması gereken bir uygulamadır. Uzman hekim uygulama sırasında yeterli dozu uygulamaktadır. Bu konuda herhangi bir endişe duymanıza gerek yoktur. Aynı zamanda Masseter botoksu ile üst yüz botoksu birlikte uygulayabilmekteyiz. Üst yüz botoksu sonuçları yapısal özelliğinden dolayı daha çabuk sonuç verir. Çok ender olarak kas dışı yayılım ya da gülme az ölçüde etkilenebilir ama bu durum sizi endişeye düşürmesin çünkü bu etkiler tamamen geçicidir. Bu durum genellikle doz miktarı veya yanlış uygulamadan meydana gelir. Dolayısıyla doğru doktor uygulamayı yaparsa eğer bu riskler de ortadan kalkmış olur. Masseter botoks estetik uygulamaların haricinde diş sıkma alışkanlığının kontrol altına alınamadığı süreçte düzenli olarak uygulandığı zaman zarardan çok fayda sağlamaktadır. Alanında uzman hekimler tarafından yeterli doz verilerek uygulandığında Masseter botoksun herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Aksine yaşam kalitenizi olumlu yönde etkileyen bir uygulamadır. Sağlıklı günler dilerim.

0
Misafir

İyi günler Leyla Hanım, hem rahatsız edici boyuttaki diş sıkma problemim hem de çenemdeki geniş görünümü ortadan kaldırmak için masseter botoks yaptırmak istiyorum. Malum internette yalan yanlış pek çok içerik mevcut. En doğru yanıtı sizden alacağıma inandığım için size danışmak istedim. Masseter botoks zararları nelerdir? İleride herhangi bir sağlık sorununa yol açma riski var mıdır? Sevgiler. 

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhabalar, çok teşekkürler size de iyi günler. Ne yazık ki sizin de belirttiğiniz gibi sanal ortamdaki içeriklerin kontrol mekanizmaları zor olduğu için pek çok yalan yanlış bilgi paylaşımı mevcut olabiliyor. Tüm estetik ve medikal uygulamalarda olduğu gibi masster botoks uygulamasının alanında uzman doktorlar tarafından yapıldığı takdirde herhangi bir zararı veya ilerleyen zamanlar için riski bulunmamaktadır. Ancak doktor seçiminde hassas davranılmadığı takdirde botoks enjeksiyonunun çene kasının dışına yayılması, aşırı doz enjekte edilmesi nedeniyle gülüşün etkilenmesi veya istenmeyen bazı görüntülerin oluşması söz konusu olabilmektedir. Doğru şekilde yapılan masseter botoks uygulamasının sonrasında müdahale bölgesinde yalnızca hafif kızarma veya morarmalar meydana gelebilmektedir. Ancak bu hafif yan etkiler de çok kısa sürede kendiliğinden geçmektedir. Sağlıklı günler. Sevgiler.

0
Misafir

Doktor Hanım merhaba, ben üst yüz botoksumu yaptırmışken ihtiyacım olduğunu düşündüğüm için masseter botoks uygulamasını da yaptırmak istiyorum. İkisini birlikte yaptırmam mümkün oluyor mu? Hocam bir de masseter botoks zararları nelerdir? Daha doğrusu çekinmeyi gerektirecek bir etkisi var mı? İyi günler dilerim.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, masseter botoksu ile üst yüz botoksunu birlikte uygulayabiliyoruz. Bu konuda herhangi bir çekince duymanıza gerek yoktur. Yapısal özellikleri nedeniyle üst yüz botoksu bölgenizde sonuçları biraz daha çabuk görmeye başlayacağınızı da belirteyim. Alanında uzman hekimler tarafından uygulandıkça, uygulaması yeterli doz verilerek yapıldığında masseter botoksu işleminin herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Nadir durumlarda kas dışı yayılım ya da gülme az miktarda etkilenebilir ancak bu etkiler geçici olmaktadır. Bu durumlar genellikle yanlış uygulama ya da doz miktarından kaynaklanır. Masseter botoksu estetik amaçlı uygulamalar haricinde diş sıkma alışkanlığı kontrol altına alınamadığı sürece düzenli olarak uygulandığında zarardan ziyade sağlığa önemli yararlar sağlamaktadır.

Doktorunuza Sorun

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Sidebar
    Bulmak istediğiniz içerikle ilgili bir şeyler yazıp enter tuşuna basın.