Saç Ekimi Ne Zaman Yapılmalı?

blank
1 Cevap

Hocam selamlar, Saç ekimi ne zaman yapılmalı? Ben almanyada yaşıyom da yazın istanbula gelcem yaz ayında yaptırsam problem yaşamam inşallah yanıtlarsanız sevinirim.

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Temmuz 24, 2020

Saç ekiminin hangi mevsimde yapılması gerektiğinin teknik açıdan pek önemi yoktur. Yalnızca saç dökülmesinin hızlandığı mevsimlerde saç yoğunluğu azalabilir. Kişi kendi saç yapısına göre bu durumu değerlendirerek saç ekim işlemine istediği zaman başvurabilir. Saç dökülmesi başladığında mutlaka muayene olunması gerekir. Saç ekim operasyonu için en uygun zaman, kişinin sağlık koşullarının en uygun olduğu zamandır. Eğer bilinen bir hastalığınız varsa mutlaka tedavi sürecini tamamladıktan sonra saç ekimine başlamalıyız. Saç ekimi operasyonu sonrası ilk 3 gün istirahat önerdiğim için, saç ekimi ne zaman yapılmalı sorusu, kişinin programıyla da doğru orantılı bir cevaptır. Saç ekimi yaptırdıktan belirli bir süre sonra da günlük yaşamda dikkat edilmesi gereken hususlar devam ettiğinden, kişisel programlarda yavaşlamalar olabilir. Saç ekimi hayatınızı aksatmasın istiyorsanız ayrıca; operasyon önemli kutlama dönemlerine de denk getirilmemelidir. Dolayısıyla; saç ekimi için zaman belirlenirken, aksaklıklar yaşanmaması için kişisel programa uygun planlama yapılmalıdır.

blank

Merhaba, 40 yaşındayım, Belarusdan geleceğim türkiyeye. Benim saçlar döküldü döküldü şimdi az kaldı.  saç ektirmek gerekiyor. Saç ekimi ne zaman yapılmalı? şimdi eylül. kasım ya da aralık gibi soğuklarda yapılır mı?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Ekim 19, 2020

Merhaba, saç ekim işlemi istenilen ve uygun görülen her mevsim ya da her ay güvenle yapılabilmektedir. Ancak saç ekim işleminin öncesinde belirlediğimiz birkaç etken bulunmaktadır. Örneğin saç ekim işleminde dökülme seviyesinin belirli bir düzeye gelmiş olması ve dökülmenin durmuş olması beklenmektedir. Saç dökülmesi devam ederken saç ekim işlemi yapılmamaktadır. Saç dökülmesinin azalıp ya da tamamen bitip pasif döneme geldiği zaman ekim için uygun bir zamandır diyebilmekteyiz. Saç dökülmeleri otuzlu yaşların sonuna kadar sürdüğü için aktif olarak saç dökülmesi yaşayan kişilere ekim yapılmaması daha uygun olmaktadır. Saç ekim işleminden sonra kişinin üç gün dinlenmesi gerekmektedir. Bu üç gün içerisinde spor yapılmamalı, aktivitelere ara verilmeli yine aynı şekilde tatil, organizasyon, etkinlik gibi sosyal aktivitelere arar verilmesi gerekmektedir. Bu süre zarfında kişi dinlenmeli ve bu dönemi evde geçirmeye özen göstermelidir. Saç ekiminde aksaklıklar yaşanmaması için kişinin genel programına bakılmalı, doktorla ortak bir plan dahilinde ilerlenilmelidir. Bu etmenlerin dışında saç ekimi yaptıracak kişinin sağlık durumu da çok önemli bir faktördür. Kişinin kanser, AİDS, Hepatit B ve C gibi önem arz edecek bir hastalığının olmaması gerekmektedir. Eğer kişinin diyabet tip 1, diyabet tip 2, tansiyon ya da kalp damar hastalıklarından biri mevcutsa doktorundan izin alınarak yapılması gerekmektedir. Bu bakımdan hastaya saç ekimi öncesinde bir takım tetkikler yapılmaktadır. Yine kişinin mental olarak bu işleme hazır olması gerekmekte, psikolojik açıdan herhangi bir hastalığının olmaması gerekmektedir.

blank

İyi günler Leyla Hanım, geçen yıl yıllık iznimi kullanmadığım için bu yıl biraz daha uzun izin kullanacağım. Bu sürede hem saç ektirmek hem de tatilimi deniz kıyısında yapmak istiyorum. Saç ekimi ne zaman yapılmalı, bir mevsimi var mı?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 16, 2020

İyi günler, Saç ekimi mevsimsel koşullara bağlı olmaktan ziyade, da çok sağlık koşulları, saç dökülme seviyesi, yaşı, psikolojisi, maddi durumu, kişisel program gibi kriterler göz önüne alınarak yapılmaktadır. Saç ekimi sırasında ya da sonrasında herhangi bir problemle karşılaşmamak için bir dizi test istenilmektedir. Kişinin epilepsi, Hepatit, HIV, kanser gibi hastalık durumlarında ekim işlemi yapılamamaktadır. Kişinin şeker hastalığı, kalp ya da tansiyon gibi bir rahatsızlığı bulunuyorsa doktor izni ile tedaviye başlanılmaktadır. Kişinin mental bir rahatsızlığının bulunmaması da önemli bir faktördür. Saç ekimi öncesinde kişinin geçirdiği ameliyatları ve kullandığı ilaçları hekim ile paylaşması çok önemlidir. Saç ekimi yapılacak kişinin kendini hazır hissetmesi, operasyonun süreci bakımından önemlidir. Her ne kadar saç ekiminde mikro motorlar ve silindirik uçlarla rahat bir biçimde kanallar açılmaktaysa da yine de kişi endişelenebilmektedir. Bunun yanı sıra kellik dediğimiz saçların bir bölümünün ya da tamamının dökülmesi durumu genellikle 40 lı yaşların başına kadar sürmektedir. Aktif olarak saç dökülmesi yaşayan kişilere saç ekim işlemi uygulanmamaktadır. Aktif dökülmenin belirli bir seviyeye geldikten sonra durmuş olması beklenmektedir. Çünkü saç kaybı genel olarak ilerleme eğiliminde olan bir süreçte olduğu için yapılan ekim işleminin yarım yarım yapılması genel olarak tercih edilmemektedir. Saç ekim işlemi İstenilen her mevsim az önce belirttiğim kriterleri sağladıktan sonra yapılabilmektedir. Siz deniz kıyısında tatil yapacağınızı belirtmişsiniz. Ancak tatilde denize girmek ve güneşlenmek isterseniz bunları ancak bir ay sonra yapabilirsiniz. O nedenle saç ekimini tatilinizin son günlerine denk getirebilirseniz hem tatil hemde saç ekim işleminiz yapılmış olur. Saç ekimi sonrası saç derisine güneş ışınlarının temas etmesini tavsiye etmiyorum.

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Kullanıcı deneyimini geliştirmek ve size daha özel bir deneyim yaşatmak için çerez kullanıyoruz. Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.
    Sidebar