Saç Ekimi Sonrası Uyuşukluk Ne Zaman Geçer?

blank
1 Cevap

İyi günler Leyla Hanım, yakın zamanda saç ekimi uygulaması yaptırdım. Uygulamadan sonra başımda bir uyuşukluk ve hissizlik durumu oluştu. Bu durumu saç ekimi yaptıran herkes yaşıyor mu yoksa bana özgü bir durum mu? Saç ekimi sonrası uyuşukluk ne zaman geçer?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Ağustos 18, 2020

İyi günler, saç ekimi operasyonundan sonra oluşan uyuşukluk durumunun nedeni, saç ekimi yapılacak olan bölgeye yapılan anestezi uygulamasıdır. Her hasta farklı fizyolojik özelliklere sahip olduğu için, uygulanan anesteziye verilen cevap da kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Saç ekimi operasyonundan 10-12 saat sonra genel olarak uyuşukluğun azalması gözlenmektedir. Operasyondan sonraki bir ay içerisinde uyuşukluğun azalması ve tamamen bitmesi beklenmektedir. Hassasiyeti fazla olan bazı hastalarda uyuşukluk hissinin sekiz bazen de dokuz ay kadar sürmektedir. Bu durumda hasta telaşlanmamalıdır, çünkü her hastanın fizyolojik durumu farklıdır. Saç ekim işleminden bir yıl sonraya kadar kimi hastalar bu uyuşma hissini yaşamaktadırlar.

blank

İyi günler Leyla Hanım, başımın üstünde , tepe bölgemde açılma olduğu için saç ekimi yaptırmıştım. Saç ekimi yaptırdığım zaman biraz uyuşmuştu, geçer diye düşündüm ama neredeyse bir ay oldu, geçmedi. Saç ekimi sonrası uyuşukluk ne zaman geçer?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Ekim 16, 2020

İyi günler, saç ekiminden sonra bazı sonuçlar oluşabilmektedir. Uyuşma, kafa derisinde hissizlik bu sonuçlardan bir kaçıdır. Saç ekiminde saç köklerinin alındığı donör bölgede, ya da saçın mikro kanallar açılarak ekim yapılacağı bölgede yer yer bu uyuşma hissini hastalar yaşayabilmektedirler. Ancak bu durum saç ekimi sırasında baş bölgesine uygulanan anestezi etkisine bağlı olarak yaşanmaktadır. Uyuşma yaklaşık olarak 24 saat sürse de bazı hastalarımızda kişinin fizyolojik durumuna bağlı olarak 2 ile 6 ay arasındaki zaman dilimine yayılmış olarak yaşayabilmektedirler. Bu süreç kalıcı olmadığı için endişe edilecek ya da korkulacak bir durum kesinlikle değildir. Ancak 6 ayı geçen uyuşma ve hissizlik durumlarında saç ekim doktoruna bilgi vermeniz ve durumdan haberdar etmeniz sizin sağlığınız bakımından önem teşkil etmektedir. Uyuşukluğun ne kadar süreceği aslında sizin yapınızla ve uygulanan teknikle yakından ilgilidir. FUT tekniği ile yapılan ekim işleminde bu uyuşma ve hissizlik hiç geçmezken, FUE tekniğinde İşlem sonrası kişiye bağlı olarak en fazla 6 ay kadar sürede geçmektedir.

blank

Merhaba Leyla Hocam, başımda oluşan kellik nedeniyle saç ekimi yaptırdım. Ancak saç ekimi sonrası uyuşukluk ne zaman geçer? Başımdaki hissizlik ve uyuşukluk 15 gün olduğu halde hala geçmedi.  Bana bilgi verirseniz sevinirim.

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 16, 2020

Merhaba, saç ekim işleminden sonra ortaya çıkan uyuşukluk hissi saç ekimi sırasında uygulanan anestezi etkisine bağlı olarak ortaya çıkabilen bir durumdur. Donör bölgede ya da ekim yapılan bölgede ya da her iki bölgede de uyuşma görülebilmektedir. Saç ekimi yaptırdıktan sonra bazı komplikasyonların oluşması gayet normaldir. Ekim sonrasında hastaların baş bölgesinde his kaybı ya da uyuşukluk bunlardan bir tanesidir. Genellikle uyuşma 24 saat sürmektedir ancak bazı kişilerde, kişi duyarlılığına bağlı olarak 2 ile 6 ay arasında hissizlik ve uyuşma yaşandığı görülebilmektedir. Bu geçici bir süreç olduğu için endişelenmeye gerek yoktur. Kaşınma, batma, karıncalanma gibi iyileşme belirtilerinin akabinde uyuşma hissi de ortadan kalkmaktadır. Tedavi yapılan bölgedeki iyileşme belirtileri nin akabindeki birkaç haftalık sürede geçmektedir.

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Kullanıcı deneyimini geliştirmek ve size daha özel bir deneyim yaşatmak için çerez kullanıyoruz. Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.
    Sidebar