Blog, Meme Estetiği

Yağ Enjeksiyonu İle Meme Büyütmenin Avantaj ve Dezavantajları Nedir?

yağ enjeksıyonu meme büyütme

Kadınlar genellikle daha büyük göğüslere sahip olma fikrinden hoşlanırlar, ancak göğüslerinde yabancı bir maddenin olma fikrinden hoşlanmazlar. Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme teknik olarak doğal meme büyütme olarak bilinir.

Bu ameliyatta memelerin büyütmek için meme protezi yerine kadının kendi fazla yağı kullanılır. Yağ, vücut fazlalığı olan bir  bölgeden liposuction ile alınır ve daha sonra istenen büyüklüğü elde etmek için göğüslere enjekte edilir.

Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme nedir?

yağ enjeksıyonuYağ enjeksiyonu ile meme büyütme aynı zamanda “kök hücre ile meme büyütme” olarak da adlandırılmıştır. Liposuction ile alınan yağlar kök hücreler içerir ancak Kök hücreler tek başına memeye enjekte edilemez ve meme boyutunu büyütmesi beklenemez. Bu nedenle, “kök hücre meme büyütme” terimi tamamen doğru değildir.

1987’de Amerika da ASPS, yan etkiler (yani yoğun topaklar, yağ kistleri ve kalsifikasyonlar) nedeniyle memeye otolog yağ greftlemenin meme kanseri riski oluşturabileceği ve bu nedenle yasaklanması gerektiğini belirtti.

Ancak son yıllarda yağ enjeksiyonunun meme kanseri için bir etki oluşturmayacağının anlaşılması ve güvenli olması nedeni ile sıklıkla kullanılır olmuştur.

Meme Büyütme için bu tekniğin kullanımını  düşünmeden önce, olası uzun vadeli etkileri de göz önünde bulundurmak gerekir. 

Avantajlar

 • İmplant kullanılmaz
 • Ameliyat izi görünmez
 • Kişinin kendi yağı kullanılır
 • Düşük komplikasyon oranı mevcuttur
 • Göğüsler daha doğal görünür ve hissedilir
 • Hastalar ve doktorlar sonuçlardan memnun kalır

Dezavantajları

 • Standart bir teknik yoktur, her doktorun kendi tecrübesine dayanır.
 • Büyütme belirli bir oranda yapılabilir (1 Cup ölçüsü)
 • Göğüs dikleştirme yine de hala gerekli olabilir
 • Yağ geri emilebilir, eriyebilir.
 • Yağ kalsifikasyonları meme kanseri görüntülemesini etkileyebilir
 • Yağ enjeksiyonu için yeterli fazla yağ olmalıdır.
 • Yağ nekrozu oluşabilir, kısa bir süre veya kalıcı olarak sertlik şeklinde görülebilir ve kanser ile karışabilir.

Yağ Enjeksiyonu ile Meme Büyütme Avantajları Nelerdir?

meme yag enjeksıyonuYağ enjeksiyonu ile meme büyütmenin faydası kadın kendi yağını kullandığı için implanta gerek kalmamasıdır. Enjeksiyon sonrası iyileşme dönemi bitince,  göğüsler normal görünür ve hissedilir. Ayrıca iz kalma açısından daha avantajlıdır. Meme bölgesinde görünen bir iz olmaz. 

Özellikle hacim olarak asimetrik memelerde yağ enjeksiyonu oldukça etkilidir. 

Ek olarak, meme de sarkma az ise yağ enjeksiyonu tek başına yeterli olabilir. Ayrıca enjekte edilen yağların daha kalıcı olduğu görülmüştür. 

Göğüs rekonstrüksiyonu olarak meme kanseri sonrasında yağ enjeksiyonu kullanıldığı vakaların incelemelerinde, daha düşük bir komplikasyon oranına sahip olduğunu ve çoğu kadın ve doktorlarının sonuçlardan memnun olduğunu bulmuştur. Çalışmalar ayrıca kanserin nüksetmesine veya komplikasyonlarına neden olmadığını bulmuştur.

Yağ Enjeksiyonu ile Meme Büyütme Dezavantajları Nelerdir?

İmplantlarla meme büyütme ile karşılaştırıldığında, yağ enjeksiyonu ile meme büyütme işleminin birkaç dezavantajı vardır. Plastik cerrahi literatüründe yağın nasıl elde edileceği, hazırlanacağı ve enjekte edileceğine dair ayrıntılı açıklamalar olmasına rağmen, otolog meme büyütme için standart bir teknik yoktur. 

Bu nedenle, bu ameliyatı gerçekleştirme konusunda uzun ve başarılı bir geçmişe sahip bir cerrah aradığınızdan emin olmak isteyeceksiniz. 

Sütyen Ölçüsünde 1 Cup Sınırlaması

Yağ enjeksiyonu ile Göğüs büyütme genellikle bir cup büyüklüğü ile sınırlıdır. Daha fazla yağ enjekte edildiğinde kan akışı ilk etapta yeterli olmayacağı için komplikasyonlara neden olabilir. Yağın canlı kalması için kendi kan kaynağı olmadığından sınırlı miktarda yağ enjekte edilebilir. Meme protezlerinde böyle bir sınırlama yoktur.

Yağ Enjeksiyonu Meme Kanseri Açısından Riskli mi?

Yağ enjeksiyonu meme radyolojik muayenelerini etkileyebilir. Memeye enjekte edilen yağ hacmi içinde kireçlenme olabilir. Bu kalsifikasyonlar bir mamografide görülecektir.

Bu kalsifikasyonların görünümü meme kanseri ile ilişkili kalsifikasyonlardan farklıdır. Bununla birlikte, özellikle ailede güçlü bir meme kanseri öyküsü varsa, daha sık meme biyopsisi ihtiyacına neden olabilirler. Ömür boyu yakın izleme ve takip gerekli olabilir.

Yağ enjeksiyonu öncesi, gelecekte referans olması için bir mamografi ve 30 yaşın altındakilerde de bir ultrason çektirmek en iyisidir ve yeni kalsifikasyonlarla yağdan kaynaklananlar arasında ayrım yapmasına yardımcı olacaktır.

Yağ Enjeksiyonu için Gerekli Yağ Miktarı Nedir?

Yeterli miktarda yağ gereklidir: Meme boyutunu etkili bir şekilde artırmak için en az 1.000 mililitre saf yağ toplamaya yetecek kadar fazla yağa ihtiyaç vardır. Zayıf kadınlar bu prosedür için iyi adaylar değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.