Kulak Estetiği (Otoplasti)

Kulak estetiği (Otoplasti) genetik, doğumsal ya da sonradan ortaya çıkan dış kulak şekil bozukluğundan kaynaklı şekil bozukluğunu düzeltmek için yapılan estetik operasyondur. Operasyonun amacı kulağın kafa ile yaptığı açıyı normal hale getirmektir.

Kulak estetiği için en uygun zaman 4-15 yaş arasıdır. Ancak daha sonrasında da her yaşta bu operasyon gerçekleştirilebilir.
Çoçuklar ameliyathane ortamında genel anestezi altında kulak estetiği girişimi olurken, erişkinler sedasyon altında klinik ortamında ameliyat edilebilir. Otoplasti operasyonları genellikle 1- 1,5 saat sürer.

Otoplasti operasyonları nasıl gerçekleştirilir?

Otoplasti (Kulak Estetiği), kulak kepçesinin arka yüzünden yapılır. Kulak kıkırdaklarına olması gereken kıvrım hatları zayıflatılarak, kalıcı iç dikişler ile şekillendirme sağlanır. Sonrasında kulak kepçesi arkaya doğru asılır. Girişim sonrasındaki 3-7 gün kulaklarda bandajlar olur. Bu bandajlar çıktığında duş alınabilir. Kulak estetiği sonrasında şiş ve kızarıklık görülebilir. Kısa sürede bu şikayetler sona erecektir. Otoplasti sonrasını takip eden 3 ay boyunca kulağın darbe almaması çok önemlidir. Kulak bu 3 ay içinde şekillenecek ve bir daha bozulmayacaktır.

Çocuklarda genellikle kıkırdak doku elastiktir. Bu durumlarda kulak kepçesi kesi yapılmadan sadece deri altı gizli dikişlerle de şekillendirilebilir. Uygulanacak tekniğin seçilmesinde doktorun muayenesi çok önemlidir.

Operasyon sonrası normal hayatınıza hemen dönebilirsiniz. Operasyon sonrası bandaj ve kulakları sabitlemek için bir baş bandı kullanılacaktır. Bandajlar 3-7 gün sonra alınacak sonrasında ödem ve kızarıklık oluşabilmektedir.

Kesi gerektirmeyen kulak estetiğinde oluşan yara izi kulağınızın hemen arka kısmına denk geleceğinden çok çabuk iyileşecek ve neredeyse görünmeyecektir. Kulakların görünen yerinde iz bırakmayan bu girişim sayesinde şekil bozuklukları giderilir ve son derece doğal kulaklara kavuşursunuz.

 

 • Kepçe Kulak Ameliyat Fiyatları

  "Kepçe kulak" deformitesi yüz görünümünü olumsuz etkileyen kulakların aşırı belirgin olduğu ve dikkat çektiği durumdur. Cerrahi olarak “kepçe kulak ameliyatı” ile sorunun çözümü sağlanmaktadır. Böylece büyük ve aşırı belirgin kulakların yanı sıra, şekli bozuk, deforme olmuş veya gelişimini tamamlayamamış kulakların da düzeltilmektedir.

 • İple Kulak Estetiği

  İple Kulak Estetiği Kepçe kulak, kulak baş mesafesinin normale göre fazla oluşudur ve kulak öne doğru kıvrıktır. Kulak kepçesinde kıkırdak özelikle üst kısmı normalden daha düzdür. Kepçe kulak veya kulakta şekil bozukluğu olan bu problemlerinin düzeltilmesi için estetik kepçe kulak ameliyatına alternatif iple kepçe kulak estetik ameliyattı oldukça kolay bir operasyon olduğu için tercih edilir.

 • Kepçe Kulak Estetiği Sonrası

  Kepçe Kulak Estetiği Sonrası Kulağın doğuştan kafatasından tek yada çift taraflı olarak geniş bir açıyla ayrılması ve kıvrımlarının olmamasına “kepçe kulak deformitesi” denir.  Doğumsal kulak anomalileri sıktır, kepçe kulak bunların içinde en sık görülenidir. Kepçe kulak olması gerekenden daha büyük kulak olarak algılanır. Kepçe kulakları olan bir insan ile normal kulakları olan bir insanın çoğunlukla kulak büyüklüğü aynıdır. Sorun sadece kulak kıkırdaklarının şekli ile ilgilidir. Kulak kıvrımları tek taraflı, ya da çift ta

 • Kulak Estetiği Kaç Yaşında Yapılır?

  Kulak Estetiği Kaç Yaşında Yapılır? Kepçe kulak, kulak baş mesafesinin normale göre fazla oluşudur ve kulak öne doğru kıvrıktır. Kulak kepçesinde kıkırdak özelikle üst kısmı normalden daha düzdür. Kepçe kulak veya kulakta şekil bozukluğu olan çocukların bu problemlerinin düzeltilmesi 6 yaşında veya okul çağından önce yapılmalıdır.

 • Kepçe Kulak Tedavisi

  Kepçe Kulak Tedavisi "Kepçe kulak" deformitesi yüz görünümünü olumsuz etkileyen kulakların aşırı belirgin olduğu ve dikkat çektiği durumdur. Cerrahi olarak “kepçe kulak ameliyatı” ile sorunun çözümü sağlanmaktadır. Böylece büyük ve aşırı belirgin kulakların yanı sıra, şekli bozuk, deforme olmuş veya gelişimini tamamlayamamış kulakların da düzeltilmektedir.

 • Kulak Estetiği Ameliyatı

  Kulak Estetiği Ameliyatı Okula başladığımız andan itibaren hayatımızı etkileyen estetik problemlerin başında gelir. Kepçe kulak ya da belirgin kulak olarak da bilinen rahatsızlık kulak kepçesinin bozukluğudur.Genellikle 6 yaşından önce operasyon önerilir. Kulak arkasından yapılan kesiyle kulak kıkırdaklarına yeniden şekil verilir. Operasyon sonrası en az 2 hafta süreyle sıkı bandaj takmak gereklidir.  Uygulaması kolay ve sonucu oldukça etkili bir estetik operasyondur.