Meme Büyütme Ameliyatı

meme silikonKadın olmanın tanımlayıcı unsurudur biride memedir. Meme güzelliğinden memnun olmayan kadınlar giyinmelerindi kendilerini kısıtlar ve bu kısıtlamalarından ötürü istedikleri gibi rahat davranamazlar. Memelerde, kilo alıp vermeler, doğumlar ve bazen de genetik olarak meme dokusunda  gevşekliği, sarkmalar ve deformiteler ortaya çıkmaktadır.

Bu durumda memeyi göğüs kafesinde uygun yere taşımak, meme başını yeni şekillendirilen memeye göre ideal yerine ve büyüklüğüne almak ve meme dokusunu bir bütün olarak bakıldığında koni veya yarım küre şekline kavuşturmak şarttır. Göğüsleri küçük olan kadınlar meme implantları ile göğüslerini büyültebilir ya da yaşlanma, hamilelik gibi nedenlerle göğüslerinde hafif bir sarkma yaşayan kadınlar meme protezleri ile göğüslerini bir miktar dikleştirebilir.

Meme estetiği ameliyatları içinde en hızlı ve en kolay olanı silikon meme protezi ile meme büyütmedir. Meme büyütme ameliyatında üzerinde en çok düşünülmesi gereken konulardan birisi de silikon seçimidir. Silikon ismi, protezlerin silikon jel ile dolu olduğu için kullanılmaktadır. Protezlerin büyüklüğü (küçük, orta, büyük), şekli (yuvarlak, anatomik), yüzeyi (düz, pütürlü), nereden yerleştirileceği (kol altı, meme başı, meme altı) ve nereye yerleştirileceği (kas altı, kas üstü, meme altı, kas zarı altı, ikili plan) gibi konular hasta ve hekimin karşılıklı konuşarak karar vermesi gereken konulardır.

Şekildeki protezleri, belirli büyüklük ve göğüste nereye yerleştirileceği konusunda, protezlerin uzun ve rahat süreli kullanımı, komplikasyonların azaltılması için ön planda tutulmalıdır. Yerleştirilmesinde protezin izlenen tekniğe bağlı olarak meme başının çevresinde ya da memenin alt kısmında bir iz kalacaktır. Anatomik ve yuvarlak şekilli protezlerden hangisinin kullanılması gerektiği yine meme dokusuna, göğüslerin ve vücudun genel yapısına bağlı olarak değişmektedir. Yuvarlak protezler tüm meme dokusunun altına yayılarak göğüsleri büyütür ve genişletir. Göğüslerin üst kısmının daha boş gözüktüğü kadınlarda genellikle yuvarlak protez tercih edilir. Anatomik ya da yaygın kullanımı ile damla protezler ise göğüslerin üst kısmından alt kısmına doğru ilerlerken yumuşak bir açı yaratmak için idealdir. Göğsün üst kısmında yeterince doku bulunan hastalarda genellikle göğüslerin sadece orta kısmının dolgunlaştırılması yeterli olmaktadır.

silikonMeme dokusu çok az olan kadınlarda da doğal bir görüntü vermek için üst kısmı daha az aşağıya doğru indikçe daha büyüyen damla şeklindeki protezler tercih edilir. Tüm protezlerin hem genişliği (tabanı) hem de yüksekliği (projeksiyonu) değişik ebatlarda bulunmaktadır. Protezin tabanı göğüs kafesinin genişliği ile orantılı olmalıdır. Projeksiyon ise protezin kalınlığını belirler. Protez ne kadar kalınsa göğüslere aynı oranda projeksiyon sağlar ve daha büyük gösterir. Meme ameliyatı rahatlıkta ortalama 50-60 dakika süren bir işlemdir. İyileşme dönemi 2 haftadır. İlk günden itibaren normal ev hayatı yaşanır ve 2. haftadan sonra kişi tam normal hayatına dönmektedir. Sonuçlar doğal yaşlanma süreçleri dışında hayat boyu kalıcıdır. Büyüklük istenen şekilde ayarlanmakta, yerleşimi de ameliyatta kontrol edilmektedir ve tüm meme protezleri güzel şekliyle üretildiğinden daima güzel bir sonuç elde edilir. Meme protezlerinde yüksek kalitede bir ameliyat yapılmış olmasının ölçüsü “doğal görünümlü” sonuçlara ulaşmaktır.  Sonuç olarak meme küçüklüğü sorunu olan bir kadında silikon meme protezi hızlı, güzel ve iz bırakmayan bir güzellik verebilen tek yöntemdir.

 

Meme Büyütme Operasyonu için Uygun musunuz?

Meme büyütme ameliyatı için uygun bir adayda aşağıdaki özelliklerden en az bir tanesi bulunmaktadır. Göğüslerden birisi diğerine göre gözle görülür derecede küçük/büyükse. Göğüsler vücudun genel yapısına göre küçükse. Göğüsler hamilelik sonrası veya yaşa bağlı olarak küçülmüştür. Göğüslerde çeşitli nedenlerden dolayı hafif bir sarkma olmuştur. Hasta yaşam konforunu artırmak, dilediği gibi giyinmek ve kendine daha çok güvenmek istemektedir. Hastanın genel vücut yapısı, boyu ve kilosuna bakılarak seçilen protezin büyüklüğüne karar verilmelidir. doğal olmayan bir görünüme yol açmakmamak için meme dokusu az olana büyük bir protez seçmemeli. Protezi seçerken mümkün olduğu kadar doğal kalmaya dikkat edilmeli.

Protezlerin yerleştirilmi

Göğüs süt kanalları ve süt bezlerini çevreleyen yağ tabakasından oluşmaktadır. Göğse şeklini veren de yağ tabakasıdır. Memenin altında ise pektoral göğüs kası yer almaktadır. Protez bu kasın altına ya da üstüne yerleştirilebilir. Her iki tekniğin de kendine göre avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Yeterince meme dokusu olmayan hastalarda protezin kas altına yerleştirilmesi genellikle daha iyi sonuç vermektedir. Bu teknik göğüslere daha doğal bir görünüm sağlamaktadır. Ancak kas altına yerleştirilen protezler zaman içinde kas hareketlerinden dolayı yer değiştirebilmektedir. Kas üstüne yerleştirilen protezlerin sertleşmesi, dalgalı ve daha yapay bir görüntüye neden olması ihtimali daha fazla olmakla birlikte teknik olarak daha kolaydır ve yeterli meme dokusu olan hastalar için idealdir.


Ameliyattan sonra bebeğimi emzirebilir miyim?

Ameliyat öncesinde bebeğini emzirdiği bilinen hastalar ameliyat sonrasında da bebeklerini emzirebilir. Ameliyat öncesinde bebeğini emziremediği bilinen hastalar ameliyat sonrasında da bebeklerini emziremez. Yani protezlerin bebek emzirmeyle doğrudan bir ilişkisi saptanmamıştır.

Meme Estetiği ile ilişkili diğer konular
  • Meme Dikleştirme Fiyatları

    Meme Dikleştirme Fiyatları Meme dikleştirme ameliyatı memenin büyüklüğü ile ilgili önemli bir sorun olmamasına karşın, sarkmış olan gögüslerin toparlanması amacıyla yapılan ameliyatları kapsar. 

  • Meme Küçültme & Büyütme Fiyatları

    Meme Küçültme & Büyütme Fiyatları Meme ameliyatı şekilsiz göğüslerin düzelmesi daha iyi bir estetik görünüm sağlanması için yapılan estetik ameliyatlardır. Göğüsler vücudun yapısına göre küçükse, memenin birisi diğerine göre gözle görülür derecede küçük veya büyükse. 

Meme ameliyat...

  • Doğum Sonrası Meme Estetiği

    Doğum Sonrası Meme Estetiği Hamilelik ve doğum sonrasında kadınların özellikle vücutlarının meme  bölgesinde değişikliklere ve deformasyonlar yol açar. Memeler doğum ve emzirme dönemimden süt bezleri sürekli büyüdüğü için derisi genişler. Hamilelik dönemi sonrası kadınlarda mem...