Meme Estetiği

Meme estetiği günümüzde oldukça tercih edilen estetik operasyonlardan biridir. Kadınlar için dik ve dolgun bir memeye sahip olmak güzelliğin olmazsa olmazıdır. Ancak anatomik olarak her kadının memesi istendiği şekil ve formda olmayabilir. Yapısal olarak çok küçük ya da çok büyük meme yapıları hastayı rahatsız edebilir. Bunların dışında doğum sonrası, yaşlanma ve kilo alıp verme sonucu oluşan sarkıklıklar da hastayı rahatsız edebilmektedir.

 

Meme estetiği bu sorunların tümüne çare olabilmektedir. Sarkan göğüslerin toparlanması, küçük memelerin büyütülmesi ve kanser sonucu kaybedilen göğüsün tekrar kazanılması gibi durumlarda bu girişim tercih edilir. Meme estetiği, tüm estetik ameliyatlarının en ön sırasında yer almaktadır. Estetik cerrahi alanında 2000'li senelerin başından bu yana gerçekleştirilen meme estetiği operasyonu sayısı 530 bini aşmıştır.

 

Meme estetiği ameliyatları meme büyütme, meme küçültme, meme toparlama operasyonları ile hastanın vücut görüntüsünü değiştirip, estetik görünümüyle hastanın iyi hissetmesini sağlar. Meme estetiği ameliyatlarında, meme küçültme girişimde fazla yağ dokusunun alınarak hafif ve sıkı hale getirilir. Meme büyütme operasyonu ile şeklini güzelleştirmek, asimetriyi düzeltme amacıyla silikon - meme protezi yerleştirilmesi sağlanır. Meme toparlama operasyonlarında göğüs protezi ya da hastanın kendi dokusunun eklenmesiyle göğüs yeniden oluşturulur.

 

Meme estetiği hastanın isteği  üzerine kararlaştırılan fakat doktorun anatomik yapıya uygun gördüğü büyüklük ve şekilde olmalıdır. Meme estetiği operasyonları birçok kadını duygusal ve fiziksel olarak son derece tatmin edici bir operasyondur. Meme estetiği sonrasında sonuç hemen görülebilir fakat meme estetiği sonrası ödemin atılması ve gerçek neticeyi alabilmek için 1 sene beklenmesi gerekir.

 

Meme estetiği sonrasında 1 ay boyunca doktorun önerdiği korse giyilmelidir. Girişim anatomik yapısından rahatsız olan herkes için uygundur. Emziren annelerin, emzirmeden bir yıl sonra meme estetiği olması daha uygun olacaktır. Süt kanallarının tamamen kapanması operasyonun başarısı ve hastanın sağlığı açısından çok daha iyi olacaktır.

 

Meme estetiği operasyonları erkeklerin de tercih ettiği girişimler arasındadır. Testosteron hormonunun azalmasına bağlı olarak meme büyümesi yaşayan erkekler Jinekomasti girişimini tercih ederler.

 

 

10 Yorum
Büşra
Meme estetiği operasyonlarında yaş sınırı var mı?
Op. Dr. Leyla Arvas
Pubertenin sonuna kadar meme gelişimi devam eder. Meme cerrahisinde tıbbi bir zorunluluk yoksa 18 yaşı beklemek ve meme gelişiminin tamamlaması beklemek en uygun olandır. İleri derecede meme büyüklüğü ile kendini gösteren meme hipertrofilerinde yarattığı fiziksel sıkıntılar nedeniyle daha erken yaşta da ameliyat yapıldığı nadirde olsa görülür.
Büşra
Hamilelik ve kilo alımı sonrası göğüslerim aşırı derecede büyüdü. Sırt ve omurga ağrılarından kurtulamıyorum, dik durmakta zorlanıyorum; ayrıca göğsümün altında meydana gelen yaralardan kurtulamıyorum. Ne yapmalıyım?
Op. Dr. Leyla Arvas
Merhaba, meme küçültme ameliyatı ile bu sorununuzdan kurtulabilirsiniz. Operasyonda memenin bez dokusu, yağ dokusu, derisi ve meme başı alanı (istenirse) küçültülmektedir. Ameliyat esnasında meme dokusu küçültülürken aynı zamanda da doku fazlası nedeni ile meydana gelen sarkıklık da azaltılır. Böylece daha küçük, dik ve daha sıkı bir meme elde edilmektedir.
Melike
Merhaba, iki ay sonra silikonlu meme büyütme ameliyatı olmayı planlıyorum. Silikonların yerleştirilmesi ile ilgili bir çok şey okudum; fakat hangi yöntemin bana uygun olacağına emin olamıyorum. Yardımcı olabilir misiniz?
Op. Dr. Leyla Arvas
Merhaba, göğüs süt kanalları ve süt bezlerini çevreleyen yağ tabakasından oluşmaktadır. Göğse şeklini veren yağ tabakasıdır. Göğsün altında ise pektoral göğüs kası yer almaktadır. Protez bu kasın altına ya da üstüne yerleştirilebilir. Yeterince meme dokusu olmayan hastalarda protezin kas altına yerleştirilmesi göğüslere daha doğal bir görünüm sağlamaktadır. Ancak kas altına yerleştirilen protezler zaman içinde kas hareketlerinden dolayı yer değiştirebilmektedir. Yeterli meme dokusu olan hastalarda ise, kas üstüne yerleştirilen protezlerin sertleşmesi, dalgalı ve daha yapay bir görüntüye neden olması ihtimali daha fazla olmakla birlikte teknik olarak daha kolaydır. Görüldüğü gibi her iki yöntemin de kendine özel avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Hangi yöntemin sizin için daha uygun olacağına ise doktorunuz ile birlikte karar verebilirsiniz.
Kübra
Göğüs büyütme ameliyatı için uygun bir aday mıyım?
Op. Dr. Leyla Arvas
Merhaba, göğüslerinizden birisi diğerine oranla gözle görülür derecede küçükse, göğüsleriniz vücut yapınıza oranla genel olarak küçükse, göğüsler hamilelik veya yaşlanmaya bağlı olarak küçülmüşse ve hafif sarkıklık oluşmuş ise meme büyütme operasyonu için uygun bir adaysınız.
Dilek
Merhaba, meme büyütme ameliyatı oldum, nelere dikkat etmem gerekir?
Op. Dr. Leyla Arvas
Merhaba Dilek Hanım, meme büyütme ameliyatı sonrasında doktor tarafından verilen korsenin 1 ay boyunca giyilmesi gerekmektedir. İlk bir hafta öne eğilip, kalkmamanız, yatış pozisyonuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Yorucu aktivitelerden kaçınılmalıdır. Kontrolleriniz aksatılmamalıdır.
Selma
Meme dikleştirme ameliyatı olacağım; ama silikon kullanmak istemiyorum. Ne yapabilirim?
Op. Dr. Leyla Arvas
Meme dikleştirme ameliyatlarında eğer memede yeterli oranda doku bulunuyorsa silikon kullanımına gerek olmayabilir. Silikon dışında yağ enjeksiyonu yöntemini de düşünebilirsiniz. Size uygun olacak en doğru seçime hekiminiz ile beraber karar verebilirsiniz.
Sima
Silikonlu meme büyütme ameliyatından sonra bebeğimi emzirebilir miyim?
Op. Dr. Leyla Arvas
Merhaba Yıldız Hanım, ameliyat sırasında göğüsteki süt kanalları herhangi bir zarar görmez. Silikonların bebek emzirme ile doğrudan bir ilişkisi saptanmamıştır.
Hülya
25 yaşındayım. Göğüslerim aşırı derecede küçük, silikonlu göğüs büyütme ameliyatı olmak istiyorum. Silikon seçimini nasıl yapmalıyım?
Op. Dr. Leyla Arvas
Merhaba, silikonun büyüklüğü (küçük, orta, büyük), şekli (yuvarlak, anatomik), yüzeyi (düz, pütürlü), nereden yerleştirileceği (kol altı, meme başı, meme altı) ve nereye yerleştirileceği (kas altı, kas üstü, meme altı, kas zarı altı, ikili plan) gibi konuları hekiminizle beraber ortak paydada ilerleyerek karar verebilirsiniz.
Pınar
İyi günler, 25 yaşındayım ve göğüslerimin çok büyük olmasından şikayetçiyim. Dik durmakta bile zorlanıyorum, sırtım çok ağrıyor. Lütfen bana yardımcı olabilir misiniz?
Op. Dr. Leyla Arvas
Merhaba Pınar Hanım, meme küçültme ameliyatı ile bu sıkıntılarınızdan kurtulabilirsiniz. Meme küçültme girişimde memedeki fazla yağ dokusu alınarak hafif ve sıkı hale getirilir. Böylelikle hem daha küçük hem de sıkı göğüslere kavuşmuş olursunuz.
Şengül
30 yaşındayım. Şu ana kadar 3 doğum yaptım. Genç yaşta yaptığım bu doğumlar nedeniyle göğüslerimde aşırı derecede sarkma meydana geldi. Artık istediğim kıyafeti dilediğim gibi giyemiyorum. Bana yardımcı olabilir misiniz?
Op. Dr. Leyla Arvas
Merhaba Şengül Hanım, göğüslerinizdeki sarkmadan meme dikleştirme ameliyatı ile kurtulabilirsiniz. Meme dikleştirme operasyonu göğsü kaldırıp yeniden şekillendirerek, (fazla doku çıkarılarak ) meme altı dokusu ve göğüs ucunu yeniden konumlandırma işlemidir. Bu işlem bazı durumlarda göğüs büyütme operasyonuyla kombine edilebilir. Sarkık görüntü giderilerek, daha sıkı ve genç bir görüntü elde edilir.
 • Meme Dikleştirme Fiyatları

  Meme Dikleştirme Fiyatları Meme dikleştirme ameliyatı memenin büyüklüğü ile ilgili önemli bir sorun olmamasına karşın, sarkmış olan gögüslerin toparlanması amacıyla yapılan ameliyatları kapsar. 

 • Meme Küçültme & Büyütme Fiyatları

  Meme Küçültme & Büyütme Fiyatları Meme ameliyatı şekilsiz göğüslerin düzelmesi daha iyi bir estetik görünüm sağlanması için yapılan estetik ameliyatlardır. Göğüsler vücudun yapısına göre küçükse, memenin birisi diğerine göre gözle görülür derecede küçük veya büyükse. 

Meme ameliyatları ile küçültme, büyütme yapılır.

 • Doğum Sonrası Meme Estetiği

  Doğum Sonrası Meme Estetiği Hamilelik ve doğum sonrasında kadınların özellikle vücutlarının meme  bölgesinde değişikliklere ve deformasyonlar yol açar. Memeler doğum ve emzirme dönemimden süt bezleri sürekli büyüdüğü için derisi genişler. Hamilelik dönemi sonrası kadınlarda meme küçülmesi, incelmiş ve genişlemiş çatlak meme derisi,  küçülmeye uyum sağlayamaz, meme başının üstünde hacim boşalması sonucu sarkık bir göğüs görüntüsü. 

 • Meme Küçültme Ameliyatı

  Meme Küçültme Ameliyatı Kadınlarında meme dokusu gelişimi sırasında veya sonradan büyümesi (şişmanlık veya hamilelik) sadece estetik değil birtakım medikal problemlere de yol açmaktadır. Meme hipertrofisi veya makromasti denilen bu durumda meme küçültme ameliyatları yapılmaktadır . İleri derecede meme büyüklüğü ve ağırlığına bağlı olarak vücudun öne doğru eğilmesi, sırt ve omurga ağrıları, kemik deformasyonları, meme altında gelişen pişik veya yaralar, boya ve kiloya uygun giysi bulamama gibi durumda cerrahi işlem ile

 • Meme Dikleştirme Ameliyatı

  Meme Dikleştirme Ameliyatı Meme dikleştirme ameliyatı memenin büyüklüğü ile ilgili önemli bir sorun olmamasına karşın, sarkmış olan memenin toparlanması amacıyla yapılan ameliyatları kapsar. Memenin sarkmasına yol açan çeşitli faktörler mevcuttur.Memenin gelişim çağı sonrasında aldığı şekil ve pozisyon zaman içerisinde yaşlanma süreci ile veya hamilelikler ve/veya emzirme sonrasında kadın göğsünde deforme olabilmekte ve sarkmaya yol açarlar.

 • Meme Büyütme Ameliyatı

  Meme Büyütme Ameliyatı Kadın olmanın tanımlayıcı unsurudur biride memedir. Meme güzelliğinden memnun olmayan kadınlar giyinmelerindi kendilerini kısıtlar ve bu kısıtlamalarından ötürü istedikleri gibi rahat davranamazlar. Memelerde, kilo alıp vermeler, doğumlar ve bazen de genetik olarak meme dokusunda  gevşekliği, sarkmalar ve deformiteler ortaya çıkmaktadır. Bu durumda memeyi göğüs kafesinde uygun yere taşımak, meme başını yeni şekillendirilen memeye göre ideal yerine ve büyüklüğüne almak ve meme dokusunu bir bütün

 • Meme Estetiğindeki Ameliyatlar Nelerdir?

  Meme Estetiğindeki Ameliyatlar Nelerdir? Meme ameliyatı şekilsiz göğüslerin düzelmesi daha iyi bir estetik görünüm sağlanması için yapılan estetik ameliyatlardır. Göğüsler vücudun yapısına göre küçükse, memenin birisi diğerine göre gözle görülür derecede küçük/büyükse. Meme toparlama ameliyatları ile küçültme-dikleştirme yapılır.Diğer bir önemli problem de meme büyüklüğü ve gelişiminin o vücuda göre yetersiz olmasıdır. Meme büyütme ameliyatı meme dokusu yerleştirilen meme protezleri ile hacminin artırılır.

 • Meme Estetiği Ameliyatı

  Meme Estetiği Ameliyatı Meme Büyütme, operasyonu tüm meme prosedürleri içinde en sık uygulanan işlemdir.Amaç sadece küçük olanı büyütmek değil aynı zamanda gebeliğe ya da kilo vermeye bağlı olarak kaybolan hacmi yerine koymaktır. Bu operasyonla; meme dolgunluğu ve projeksiyonu artırılır, görüntünüz ve özgüveniniz böylece iyileştirilir.