Blog

25 Soruda Meme Büyütmeye Dair Her Şey

Breast Augmentation

Meme büyütmek çoğu kadının istediği fakat yaptırmakta tereddüt ettiği bir işlemdir. Buna rağmen meme boyutlarından memnun olmayan kadınlar estetik yöntemler ile hayallerindeki meme boyutlarına kolayca kavuşabiliyorlar. Meme operasyonları günümüzde popüler olan estetik yöntemlerin ilk sıralarında yer almaktadır.

Meme büyütme, küçültme, dikleştirme gibi estetik operasyonlar ile şekil bozuklukları düzeltilip vücudunuza en uygun olan görünüm elde edilmektedir. Meme büyütme hakkında en çok sorulan ve akıllara takılan 25 soruyu detaylı olarak cevaplandırdık. Meme operasyonu olmadan önce bu soruları siz de araştırıp cevaplarını mutlaka öğrenin.

1. Meme büyütme ameliyatı için yaş sınırı nedir?

Tüm cerrahi estetik operasyonlar için yaş sınırı +18’dir. Biz hastalarımıza cerrahi operasyon gerektiren işlemler için +20 yaşı önermekteyiz. Çünkü vücut 18’li yaşlarda bile gelişmeye devam etmektedir. Bu nedenle erken müdahaleye herhangi bir sağlık riski bulunmadığı sürece karşıyız.

2. Meme büyütme operasyonu nedir?

Meme büyütme ameliyatı vücut şekline uygun olmayan ve küçük olan göğüslerin büyütülmesi işlemidir. İşlem için farklı teknikler kullanılmaktadır. Silikon yerleştirme veya vücudunuzun belli yerlerinden alınan yağlar ile meme yağ enjeksiyonu ile büyütme yapılabilmektedir. Ameliyatın detayları ve diğer operasyonlar hakkında daha fazlasını Meme Büyütme sayfamızda keşfedin.

3. Meme büyütme estetiği nasıl yapılmaktadır?

Bu estetik yapılmadan önce kişi fiziki muayeneye alınır. Fiziki muayenede memelerin ne kadar büyütüleceği, kişinin herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığı öğrenilir. Ayrıca meme ultrasonu çekilip belli testler yapılır. Burada amaç kişinin operasyona uygun olup olmadığını öğrenmektir. Herhangi bir sorun yok ise vücut şekline en uygun boyut ve kullanılacak olan teknik hasta ile beraber karar verilerek belirlenir.

4. Meme protezi ile meme büyütme nasıl yapılır?

Protez şekline ve dokusuna karar verildikten sonra ameliyat genel anestezi ile yapılır. Meme Protezi daha önce karar verildiği şekilde meme altı çizgisi, koltuk altı veya göğüs ucu çevresinden açılan kesiden yerleştirilir. Protez yerleştirilirken farklı planlar tercih edilebilir. Kas altı yada fasya altına yerleştirilebilir. Bu da meme protezinin duruş şeklini değiştirecektir.

5. Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme yapılacak ise;

Yağ transferi için donör bölgeler belirlenir. Genellikle donör bölgeler kalça, karın, basen bölgesindeki fazla yağ olan bölgelerdir. Sonrasında ise kişiye enjektörler yardımı ile yağ transferi yapılır. Transfer edilen yağların yüzde 60 kadarı kalıcıdır. Tamamı kalıcı olarak kalmayacaktır. Bu yöntem daha doğal bir görünüm isteyen ve silikon taktırmak istemeyen kişiler için oldukça uygundur. Ancak yağ enjeksiyonu ile meme bir cup büyütülebilir. Daha fazla yağ enjeksiyonu yapıldığında yağlar beslenemez ve yağ nekrozu denilen farklı komplikasyonlar görülebilir.

6. Meme büyütme ameliyatı ağrılı mıdır?

Evet ağrılı bir işlemdir. Fakat operasyon sırasında genel anestezi yapıldığı için işlem sırasında hasta herhangi bir ağrı hissetmez. Operasyon sonrasında ağrıların olması ile doğal ve geçici bir durumdur. Protez bir yer kapladığından bunun alışma süreci zaman alabilir. Ağrı ile beraber gerginlik hissi olabilir. Bu dönemde ağrı kesiciler kullanılır ve hareketler kısıtlanabilir. 1 ay içinde geçecektir.

7. Kimler meme büyütme ameliyatı için uygundur?

Bu soruya genel bir cevap vermek gerekir ise küçük meme boyutundan memnun olmayan tüm kadınlar operasyon için uygundur. Genetik nedenlerden dolayı meme boyutu küçük olanlar, sıkça kilo alıp verme sonrası sarkık meme yapısına sahip olanlar, sağlık nedenlerinden dolayı meme gelişimi duran kişiler, memesinde büyüklük farkı olanlar ve meme kanseri sonrasında sorun yaşayanlar meme büyütme operasyonları için uygun kişilerdir. Tabi ki işlem öncesinde gerekli ultrason ve testler sonucunda herhangi bir risk çıkmaz ise operasyon için tamamen uygunluk belirlenmektedir.

8. Meme büyütme ameliyatını süresi nedir?

Kullanılan tekniğe bağlı olarak operasyon süresi değişkenlik gösterebilmektedir. Genel olarak meme büyütme operasyonları 1-1,5 saat kadar sürmektedir. Eğer aynı anda dikleştirme veya başka bir operasyon daha yapılıyor ise bu süre artarak değişkenlik gösterebilmektedir. Eğer yağ enjeksiyonu ile meme büyütme yapılacaksa süre 2-2,5 saate uzayabilir.

9. Meme Büyütme Ameliyatı sonrası hemen günlük hayata dönmek mümkün müdür?

Hayır değildir. İlk 24 saat boyunca hasta müşahede altında tutulmaktadır. İlk 3 gün ağrılar yoğun olabilir. 5-7 gün sonra normal hayata geri dönülebilir. Kollar ile ağır birşey kaldırmamak ve itme hareketi yapmamak gerekir.

10. Meme büyütme riskli midir?

Tüm cerrahi estetik operasyonlarda risk faktörü yer almaktadır. Riski yok etmek için işlemi yapacak olan doktor ve klinik seçimine dikkat etmeniz gerekir. Genel operasyon riskleri meme büyütme içinde geçerlidir.

11. Ameliyat sonrası iyileşme dönemi süresi ne kadardır?

Tamamen iyileşme süresi 6-8 hafta kadardır. 6-8 hafta sonra istediğiniz görünümde olan meme büyüklüğü ve şekli ortaya çıkmış olacaktır. Ödemin tamamen geçmesi ve protezlerin olması gerektiği yerde durması ile memelerin son görünümü alması 6. ayı bulabilir.

12. Meme büyütme kalıcı bir işlem midir?

Kullanılan teknik işlemin kalıcılık süresini etkilemektedir. Silikon ile meme büyütme operasyonunun kalıcılık süresi ortalama 10 yıl kadardır. Yağ enjeksiyonunda ise süre farklılık göstermektedir. Memeler yaş ile beraber sarkabilir. Kilo alıp vermede memelerin formu bozulabilir.

13. Meme büyütme estetiğinde kullanılan protezlerin sağlık açısından riski var mıdır?

Kullanılan protez ve silikonlar FDA tarafından onaylıdır ve sağlık açısından bir riski yoktur. Ancak kullanılan protezlerin markası ve FDA onaylı olması yaptırmadan önce araştırılmalıdır. Cerrahi öncesi yapılan testler cerrahi bir engel oluşturmuyor ise sağlık için bir risk oluşturmaz.

14. Meme büyütme operasyonu emzirmeye engel midir?

Operasyon süt bezlerine herhangi bir zarar vermez. Bu nedenle emzirmeye engel bir durum olamayacaktır. Ancak meme başından protez konulursa süt bezlerine zarar verebilir. Bu nedenle bebek sahibi olma planlarınız var ise doktorunuz ile paylaşırsanız, operasyonu buna göre planlayacaktır.

15. Hamile ve emzirme döneminde olanlar meme estetiği yaptırabilir mi?

Hayır yaptıramaz. Hamile ve emzirme döneminde olanlara herhangi bir estetik operasyon yapılması sağlık açısından uygun değildir. Emzirme dönemi bittikten en az 6 ay sonra meme protezi yapılabilir. Meme bezleri gebelik ve emzirme döneminde büyüdüklerinden mutlaka küçülüp normal şeklini almasını beklemek ve operasyonu buna göre planlamak gerekir.

16. Meme büyütme ameliyatı sonrasında korse kullanmak şart mıdır?

Evet şarttır. Doktorunuzun önerdiği korse sutyenleri kullanmalısınız. Böylelikle meme şekli daha düzgün olacaktır. Ayrıca korse kullanım süresi bittikten sonra meme ölçünüzü uygun olan sütyen kullanmaya da özen göstermelisiniz. Erken dönemde korse sutyeni bırakmak meme şekline zarar verebilir, ödeme neden olabilir. Ameliyat sonrası süreçte doktorunuzun talimatlarına tam uyum ameliyat sonuçlarını olumlu etkileyecektir.

17. Meme büyütme ameliyatı sonrasında dikişleri aldırmak gerekir mi?

Hayır gerekmez. Operasyon sırasında atılan dikişler kendiliğinden eriyip kaybolur.

18. Meme estetiği sonrasında iz kalır mı?

Meme estetikleri sonrasında protez giriş yerlerinde iz kalması doğaldır. Genellikle meme büyütme ameliyatında kesi meme altı çizgisinden atılır. Burada amaç iyileştikten sonra dikişlerin izinin meme altı çizgisi ile birleşip doğal bir görünümde olmasını sağlamaktır. 1 sene sonrasında iz silinerek kaybolur.

19. Meme büyütme ameliyatında hangi protez şekilleri kullanılır?

Yuvarlak, kalp ve damla şeklinde protez şekilleri bulunmaktadır. Hangisinin kullanılacağına doktorunuz vücut şeklinize uygun olarak karar verecektir. Ayrıca meme protezinin yapısı, dolgunluğu da farklı olabilir. Bu nedenle operasyon öncesi hastanın istekleri doğrultusunda hangi protez şekli ve dokusunun kullanılacağına karar verilir.

20. Meme protezlerinin içerikleri nedir?

Meme protezlerinin içeriklerine göre farklılık çeşitleri vardır. Jel ve saline olarak farklı çeşitleri vardır. Ancak günümüzde en çok silikon koheziv jel içerikli protezler kullanılmaktadır. Bu silikon jeller meme protezleri zedelenmez ve yırtılmaz. Yırtılsa bile içerisinden silikon akıp diğer dokulara zarar vermez.

21. Meme protezi kılıfları farklı mıdır?

İki çeşit kılıfta meme protezi vardır. Pütürlü ve düzgün yüzeyli olarak ikiye ayrılmaktadır. Pütürlü meme protezleri çevresindeki dokular ile daha etkin uyum sağladıklarından daha fazla tercih edilmektedir.

22. Meme protezi sonrasında enfeksiyon oluşur mu?

Hayır oluşmaz. Enfeksiyon oluşmaması için hastane sürecinde ve sonrasında hasta tedavisi düzenlenir. Ancak Protezin yerleştiği bölgeye iyi bakılmalı ve doktorun talimatları uygulanmalıdır.

23. Meme protezi patlar mı?

Hayır patlamaz. Bu halk arasında söylenen bir tabirdir. Eğer protez doğru yerleştirilmemiş ve kalitesiz ise enfeksiyon yaşanır. Enfeksiyon nedeniyle dikişten akıntı yaşanır. Böyle durumlarda vakit kaybetmeden işlemi yaptırdığınız doktor ile görüşmeniz gerekir.

24. Meme büyütme ameliyatı sonrasında his kaybı yaşanır mı?

Ameliyattan sonraki ilk günler his kaybı oluşabilir. Fakat bu durum geçicidir. İyileşme dönemi ile beraber memedeki hisler yavaş yavaş geri dönecektir.

25. Meme Büyütme Ameliyatı Fiyatları

Meme büyütme estetiği fiyatlarında rakam değişkendir. İlk olarak hastaya hangi yöntem ile estetik yapılacağı belirlenmelidir. Meme büyütme estetiği yaparken göğüs kısmına farklı işlemler yapılıp yapılmayacağı, doktor tecrübesi, protez markası ve şekli, klinik donanımı gibi konular fiyatı etkilemektedir. Estetik ve sağlık konularında internet sitelerinde fiyat vermek doğru değildir. Çünkü Sağlık Bakanlığının internet sitelerinde fiyat verme konusunda yasaları vardır.

En doğru fiyat bilgisi için estetik işlemi yaptıracağınız kliniğe gidip doktora muayene olmanız gerekir. Muayene sonrasında yapılacak işlemler belirlenir. Bu işlemlere göre size en doğru fiyat bilgisi belirlenir. Meme büyütme estetiği hakkında daha fazla bilgi almak için bize iletişim sayfamızda yer alan bilgilerden ulaşabilir kolayca randevu oluşturabilirsiniz.

Randevu aldıktan sonra kliniğimizde yer alan çalışan ve uzmanlar meme estetiği hakkında aklınıza takılan tüm soruları cevaplayacaktır. Daha büyük ve estetik görünümde göğüslere kavuşmak, daha özgüvenli olmanız için sizlere estetiğin her alanında uzmanlarımız ile hizmet veriyoruz. 0212 241 46 24 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Meme Büyütme ameliyatı fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir