Blog, PRP

Anti aging amaçlı PRP Uygulaması

prp uygulaması

PRP uygulaması yani Platelet Rich Plasma, bir tür kök hücre tedavisidir. Kişilerin trombositten zenginleştirilmiş kanları bu uygulamada kullanılır. PRP tedavisi için 2-3 tüp kan gereklidir. Alınan bu kanlar santrifüj makinesinde dakikada 3000 devirde 8 dakikalık bir işlemden geçilir, bileşenlerine ayrılır. Bu işlem sonucunda az miktarda PRP yani platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma elde edilir. Bu elde edilen kök hücre, kişilere gençleşmek ve anti aging amacıyla tekrardan enjekte edilir. PRP enjekte edilen bölgedeki kök hücreler aktifleşerek dokuların yenilenmesini sağlarlar. Yani kök hücre tedavisi, kişinin kendi kanından yapılır bu nedenle herhangi bir yan etkisi bulunmaz.

PRP uygulaması nasıl yapılır?

PRP uygulaması ortalama 30 dakika sürer. Uygulama yapılacak olan bölge lokal anestezi ile uyuşturulur. Daha sonra iğnelerle kan enjekte edilir. PRP uygulaması ortalama 3 haftada bir 3-6 seans aralıklarla yapıldığında anti aging etkisi gözle görülür bir şekilde meydana gelir.

PRP uygulamasında cilde aktarılan fibroblastlar, hedeflenen bölgeyi tamir etmeye başlar. PRP uygulaması sadece anti aging için değil, göz altı morluklarının azalmasında, yara izlerinin iyileştirilmesinde, saç dökülmesinde ve çökük bölgelerin dolgunlaştırılmasında da kullanılır. Uygulamanın etkisi hızlıca başlar ve 6-24 ay boyunca ciltte düzenli bir düzelme görülür. Sonuç olarak kırışıkların azaldığı, parlak ve canlı bir cildin ortaya çıktığı görülür. Bu düzelme etkisi bir yıl boyunca kalıcıdır.

Anti Aging PRP tedavisi nasıl etki eder?

Anti aging amaçlı PRP tedavilerinde dermal tabakada fibroblast yapımı arttırılır. Böylece artan fibroplast aktivitesi kolajen ve elastin sentezlenmesini uyarır. PRP’de doku arasındaki madde yapımı artar, yaraların iyileşme süreci kısalır. Kişilerde hızlıca yenilenme süreci başlar. Prp uygulaması gençleştirmek istediğiniz her bölgeye uygulanabilir.

PRP tedavisi trombositopeni ile seyreden hastalar uygun değildir. Kan sulandırıcı tedavi alanlar, kronik enfeksiyona sahip olanlar, kanında aktif enfeksiyon olanlar, kolajen doku hastası olanlar, kanser hastaları ve gebelik dönemindeki kişiler için PRP uygun değildir.

Hücresel bir tedavi yöntemi olan PRP, hücrelerin çalışmasını teşvik eder ve ihtiyacı olan malzemeleri sağlar. Bu yöntem sayesinde büyüme faktörlerinin çalışması tetiklenir böylece kişide daha genç bir cilt yapısı ortaya çıkar. PRP tedavisinin yeterliliği kişinin yaşına, yaşlılık etkilerine, cilt kalitesine göre değişir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.