Bacak estetiği için enjekte edilen yağlar erir mi?

blank
1 Cevap

Merhaba hocam bacak estetiği operasyonu geçirdim. Yağ transferi yaptırdım ilk başlarda çok güzeldi tam istediğim şekli almıştı sonra giderek yağlar eridi. Bu durum neden olur?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 13, 2019

Merhaba, Hastalarımızdan gelen en önemli sorulardır biride yağların erimesidir. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki operasyondan sonra ilk haftalarda hastalarımız bacaklarını çok güzel bulurlar ama bu haftalarda bacaklarda ödem yani su birikmesi vardır. Bu durumda transfer edilen yağlar ile birlikte daha fazla şiş ve dolgun bir görüntü oluşturur. Hasta bacak güzelliği algısını bacak kalınlığı sanıyorsa ilk haftada görülen durum kişiyi çok mutlu eder. Biz o aşamada ödemle birlikte bacakların fazla kalın olduğunu düşünürken hasta bu durumdan çok memnun olabilir. Fakat sonraki süreçte ödemlerin inmesi ile birlikte hastada bir mutsuzluk oluşur. Hastalar bu aşamada yağların çok hızlı eridiğini ve geriye bişey kalmayacağı hissine kapılırlar. Bacak estetiği operasyonlarında kök hücre ile zenginleştirilse bile yağların bütününün tutması ve erimemesi çok mümkün değildir. Bu durumun iki tane sebebi vardır. İlki kişinin bacak derisinin çok gergin olması ve bu gerginlikten oluşan baskının yağları eritmesi.İkinci sebebi ise bacak derisinde olan kanlanmanın yüz bölgesine göre daha az olması. Yüz kısmında olan kuvvetli kanlanma o bölgeye transfer edilen yağları beslemektedir. Fakat bacak derisinde bu kadar yoğun kanlanma olmaması yağların daha fazla erimesine neden olur. Ayrıca bizimde kontrolümüzün dışında olan bir nokta vardır ki önceden saptayamadığımız sebeplerden dolayı bazı hastalara uygulanan yağ transferlerinde yağların büyük kısmı eriyebilir. Bu nedenle ameliyata karar verdikten sonra mutlaka uzman hekiminiz ile bu konudaki bütün ayrıntıları konuşmanızda fayda vardır. Sağlıkla kalın.

blank

İyi günler hocam, benim bacaklarım epey ince. Açıkcası biraz dolgun görünmesini istiyorum. Bir arkadaşım vücuda enjekte edilen yağların eridiğini söyledi. Gerçekten de böyle bir şey var mı? Bacak estetiği için yapılan yağlar erir mi? Bu konuda bana bilgi verebilir misiniz?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 13, 2021

İyi günler, bacaklara yağ enjeksiyonunda, enjeksiyon yapılır yapılmaz değil, ancak bir süre sonra erime görülür. Enjeksiyon ilk yapıldığında hasta memnuniyeti oldukça fazla oluyor. Ancak zaman ilerledikçe bacaktaki yağların erimesiyle beraber hasta memnuniyeti de düşüyor. Hasta neden erime olduğunu merak ediyor. Erimenin devam etmesiyle büyük oranda kayıp yaşayacağı hissiyle hasta daha fazla yağ kaybı olur düşüncesiyle, daha fazla mutsuz olabiliyor. Bacak estetiklerinde enjekte edilen yağların sebebi büyük kısmının erimesi normal olarak kabul ediliyor. Bu yağların hepsinin vücut tarafından tutulması mümkün olmuyor. Bu durumun birden fazla nedeni var. Öncelikle bacaklar sürekli hareket eden yapısıyla yağların daha kolay erimesine olanak tanıyor. İkincisi bacak bölgesindeki derinin gerginliğinden kaynaklanan baskının deri altındaki yağları eritmesi. Üçüncü olarak da kan dolaşımıyla beslenen yağların bacak bölgesinde fazla olmayışıdır. Bu üç önemli neden bacak yağlarının erimesindeki en büyük etkenlerdir. Bacak estetiği yaptırmadan önce yağ enjeksiyonu ile ilgili tüm detayları hekiminizden öğrenmeniz ve açıkça konuşmanız operasyondan sonra hasta memnuniyeti bakımından önemlidir.

blank

Selamlar Leyla Hanım. Liposuction yaptırdıktan sonra alınan yağlarımı bacaklarıma enjekte ettirmek istiyorum. Bacak estetiği için enjekte edilen yağlar erir mi?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Aralık 17, 2020

Merhaba. Liposuction esnasında alınan yağların kişinin ihtiyaç duyulan bölgesine enjekte edilmesi çok sık yaptığımız bir işlemdir. Bu şekilde vücudumuzda kaybolan hacmi geri kazanabilir, hatlarımızı dolgunlaştırabilir, asimetrileri giderebiliriz. Liposuction sırasında alınan yağlarınız size enjekte edildiğinde vücudunuzla hızla ve tamamen uyum sağlar. Fakat kendi yağınız olduğu için, enjekte edilen yağların bir bölümü vücut tarafından eritilecektir. Vücudunuz tarafından emilecek olan yağların kesin bir oranını verememekle beraber, bu durum kişinin metabolizmasına bağlı olarak yaklaşık %30 – %40 kadarının erimesini bekleriz.

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Kullanıcı deneyimini geliştirmek ve size daha özel bir deneyim yaşatmak için çerez kullanıyoruz. Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.
    Sidebar