İple Askı Yöntemi

İple askı yöntemi, yüz gençleştirme ve ameliyatsız yüz germe olarak tabir edilen 1980’li yıllardan beri kullanılan bir yöntemdir. Son yıllarda gelişen ve dünyanın her yerinde yaygın olan yüz germe, canlandırma ve form kazandırma yöntemlerinden biri olan iple askı yöntemi, insan dokusuna uyumlu iplerle yapılır. İnsan vücuduna uygun olarak tasarlanan bu ipler, cilt altına küçük bir kanül yardımıyla girilerek, sarkık olan dokuyu kaldırma görevini üstlenir. Bu yöntem sayesinde kişinin cilt kalitesi artar, hücreleri yenilenir ve daha genç bir görünüme kavuşur.

İple askı yöntemi nasıl uygulanır?

İple askı yöntemi, sütürler yani cerrahi iplerin üzerindeki küçük dikenler veya koniler yardımıyla yumuşak dokuları yukarı doğru çekmesi işlemidir. Teknik, kafa derisinde açılan küçük kesiden bir trokar yerleştirilmesi ve bu yöntem sonrasında yüzün distal noktasına sütürün gönderilmesi sağlanmaktadır. Ardından trokar çıkartılır ve sütür çekilerek üzerindeki yumuşak dokunun yukarı kaldırılması sağlanır. Sonrasında ilk giriş noktasına sütür sabitlenir. Yöntem lokal anestezi altında yapılabilir ya da diğer cerrahi operasyonlar ile kombine şekilde yapılabilmektedir. Botox yada dolgu uygulamaları gibi cerrahi gerektirmeyen yüz işlemleri ile de rahatlıkla kombine edilebilir.
Teknik çok basittir. Lokal anestezi altında yapılacak olan işlem yaklaşık 40 dakika kadar sürmektedir. İşlem sonrasında morluk ya da şişlik olmayacaktır. İple askı yöntemi daha kalıcı ve hemen sonuçların görülmesi ile son derece tercih edilen güvenli bir yöntemdir.

İple askı yöntemi kimlere uygundur?

İple askı yöntemi emilebilir caprolactone iplerle yapılır. Medikal alanda kullanılabilen bu ipler hem kadınlara hem de erkeklere uygundur. 30’lu yaşların başında başlayan yaşlanma süreci cilt dokusunun sarkmasına yol açar. Yüzün üst kısmında var olan ve yaşın ilerlemesiyle ters dönen güzellik üçgeni, kişinin daha yaşlı görünmesine neden olabilir. Sarkan dokular, oluşmaya başlayan derin çukurlar ve kırışan cilt görünümü yaş faktörüyle hayatımıza girer.

Cerrahi ameliyatlardan çekinen, yüzünde iz oluşmasından korkan kişiler iple askı yöntemini tercih edebilir. Bu yöntemin en büyük avantajlarından biri hızlı iyileşme sürecidir. Lokal anestezi ile yapılan iple askı tekniği, uygulandığı bölgede oldukça hızlı bir toparlanma etkisi gösterdiği için kişiler uygulama sonrası günlük hayatına devam edebilir. Yoğun iş temposunda çalışanlar, hızlı etki gösteren bir işlem deneyimlemek isteyen kişiler iple askı yöntemini değerlendirmelidir.

Emilebilir(Absorbable) caprolactone ip nedir ve etkisi ne kadar kalır?

Emilebilir yani absorbable ipler, insan cildine normalden daha uzun süre kalması için tasarlanmıştır. Caprolactone ipler, medikal uygulamalarda 50 yılı aşkın süredir birçok operasyonda kullanılıyor.

İple askı tekniği acısızdır. Orta yüz ve alın bölgesine uygulanan bu teknikten sonra gözle görülür bir iz kalmaz. Medikal ipler cilt altına yerleştirilir, cilt dokusunu bu iplerle kaldırırken aynı zamanda ciltteki onarım sürecini de başlatmış olursunuz. İple askı yönteminde kollajen, elastik lifler ve dolaşım artışı ile ciltte tam anlamıyla genç bir görüntü yaratılır.

Medikal ipler, vücuttan 12 ay içinde atılacaktır. Çift etkili barblar ve fibrotik reaksiyon etkisiyle birlikte ciltteki lifting etkisi 3 yıl boyunca görünür.

İple Askı Yöntemi” için 0 soru soruldu.

 1. Misafir dedi ki:

  Leyla hocam merhaba İple askı yöntemi uygulama alanları nerelerdir? Bilgilendirirseniz sevinirim. İyi çalışmalar. Saygılar.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, İple askı yöntemi genellikle yüz bölgesine uygulanır ama bunun dışında vücutta birçok uygulama alanı da vardır. Yaşlanma ve yer çekimi etkisi ile beraber kırışıklık ve sarkmalar ilk olarak yüz ve boyun bölgesinde başlar. Bunun temel sebebi kolajen üretiminin azalmasıdır. Yüz ve boyun bölgesinde oluşan sarkma ve kırışıklıkları gidermek için ameliyatsız yöntem olan iple askı yöntemi kullanılabilir. Yüz bölgesinde en çok kullanılan alanlar yanak, kaş, göz kapakları, alın, ağız ve dudak çevresidir. Aynı zamanda boyun bölgesinde de başarılı şekilde uygulanmaktadır. Vücutta ise sarkan kol altı, bacak içi ve karın derisinin toparlanmasında kullanılabilir.Sevgiler

 2. Misafir dedi ki:

  İyi günler hocam, İple yüz germe kalıcı bir uygulama mıdır? Teşekkür ederim.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, iple yüz germe işlemi kalıcı bir uygulama değildir. İşlem sırasında yerleştirilen ipler bir zaman sonra deri altındaki hücreler tarafından emilerek yok olmaktadır. Bu sebeple kalıcılığı uzun yıllar olmamaktadır. İple yüz germe işleminin kalıcılığı kişiden kişiye farklılık gösterir. Çünkü her hastanın deri, kas,yaş ve hormonal durumu çeşitlilik gösterir. Bu faktörlerin hepsi işlemin kalıcılığını etkiler. Fakat işlemin etkisi kişiye göre değişmek ile beraber yaklaşık 3 sene devam etmektedir.Sevgiler.

 3. Misafir dedi ki:

  Merhaba Leyla hocam ben 40 yaşındayım yüz gerdirme düşünüyorum ameliyatsız istediğim için tercihim iple yüz germe olacak.Sormak istediğim, İple yüz germe işlemi sonrasında vazgeçilse eski hale gelir mi? Teşekkür ederim.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, eğer hasta iple yüz germe işlemi yapıldıktan sonra herhangi bir sebepten dolayı vazgeçmek isterse işlem sırasında yerleştirilen ipler tekrar çıkartılabilir. Fakat bu ikinci bir operasyon gerektirecektir. Yine lokal anestezi altında tek seansta bu işlem gerçekleştirilebilir.Sevgiler

 4. Misafir dedi ki:

  Leyla hanım merhaba ben yakın zamanda iple askı yöntemini denemek istiyorum.Ameliyatsız olması ve pratik olmasından dolayı tercih edeceğim. İple yüz germe uygulaması etkisini ne zaman gösterir? Teşekkür ederim.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, İple yüz germe işlemi sonrasında hemen bir toparlanma sağlanır. Bunu hemen fark edebilirsiniz fakat ilk haftalarda yüzde oluşan ödem nedeniyle şişlik olabilir. Bu nedenle 15 gün içinde daha net fark edilmeye başlar. İşlemin tam etkisini kolajen etkisinin daha aktif hale gelmesi ile 2-3 ay içinde daha fazla görebilirsiniz.Sevgiler.

 5. Misafir dedi ki:

  İyi günler, ben 42 yaşındayım, ameliyatsız şekilde yüzümü gerdirmek istiyorum. İple askı yöntemi fiyatı nedir? iyi çalışmalar.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, Öncelikle iple askı yöntemi ücreti için net konuşmak hatalı olur. Çünkü bazı kriterler ücretlendirmeyi etkileyecektir. Hastanın sarkma sorununun ne kadar olduğu kullanılacak ip sayısı ve ip kalitesi aynı zamanda uygulama yapılacak alanın genişliği fiyatı değiştirecektir. Bunun için en sağlıklı bilgiyi doktor muayenesinde alabilirsiniz. Sevgiler.

 6. Misafir dedi ki:

  Leyla hanım size danışmak istediğim şey ben ameliyat olmak istemiyorum 45 yaşındayım yüzümde sarkmalar meydana geldi. İple askı yöntemini düşünüyorum. İple yüz germe işleminde uygulanan ipler fark edilir mi?cevaplarsanız çok sevinirim. Teşekkür ederim.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, İple yüz germe uygulamasında çok ince ipler kullanıldığı için dışarıdan bakan birisi bunu fark etmeyecektir. Aynı zamanda hasta da ipler yerleştirildikten sonra bunu hissetmeyecektir. Sevgiler.

 7. Misafir dedi ki:

  İyi günler hocam İple yüz germe acılı bir uygulama mıdır? Teşekkür ederim.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, İple yüz germe girişimi lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Bu nedenle hasta operasyon sırasında herhangi bir acı ve ağrı hissetmez. Sevgiler.

 8. Misafir dedi ki:

  Leyla hocam iyi çalışmalar ben 47 yaşındayım yüzümde kırışıklıklar son zamanlarda çok arttı. Ama ameliyat olmak istemiyorum.Araştırdığımda ameliyatsız da yapıldığını gördüm. İple yüz germe ne kadar süren bir işlemdir? cevaplarsanız sevinirim. İyi günler.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   İyi günler, İple yüz germe uygulamasının zamanı işlem yapılan bölgeye göre değişiklik gösterir.Lokal anestezi altında ortalama 15 ila 50 dk arasında sürmekte olan bir uygulamadır. Sevgiler.

 9. Misafir dedi ki:

  iyi günler, İple yüz germe tedavisinin avantajı nedir?Teşekkürler.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, Öncelikle herhangi bir yan etkisinin olmaması, kısa sürede uygulanması ve konforlu bir işlem olması en büyük avantajlarındandır. Ciltteki kolajen üretimini sağlar, oluşan ince kırışıkları giderir aynı zamanda basit ve güvenli bir uygulamadır. İple yüz germe lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Eğer kişinin ihtiyacı olursa işlem tekrarlanabilir. İple yüz germe uygulaması sonrasında kişi isterse makyaj yapabilir ayrıca bu uygulamanın risk olasılığı çok düşüktür.Sevgiler.

 10. Misafir dedi ki:

  Leyla hocam merhaba ben 35 yaşındayım yüzümde kırışıklar oluşmaya başladı. İple yüz germe işlemi ne zaman uygulanabilir? Uygun bir aday mıyım? cevaplarsanız sevinirim. Teşekkürler.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, eğer yüzünüzde sarkma, kırışıklık, ciltte elastikiyet kaybı, çene ve yüz hatlarında sarkmaya bağlı olarak netlik kaybı varsa, derinin yaş ve yerçekimi etkisi ile birlikte aşağıya doğru sarkması, göz kapaklarında kırışıklıkların oluşması ve ağız, dudak kenarında kırışıkların oluştması başladı ise bu noktada kişi iple yüz germe düşünebilir.Sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir