Kol Germe Sonrası Kollarımı Ne Zaman Kullanabilirim?

977 görüntülenmeKol Germe Estetiği (Brachioplasty)
0
1 Yorum

İyi çalışmalar hocam ben kol germe ameliyatı olacağım bunun için işten bir hafta izin almayı düşünüyorum. Sonrasında çalışmaya dönmem lazım kol germe operasyonu sonrasında kollarımı ne zaman kullanabilirim.

 

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, Kol germe ameliyatından sonraki ikinci gün duş almaya başlayabilirsiniz. Günlük hayatınızda kollarınızı 3.günden itibaren kullanabilirsiniz fakat spor yapmak için mutlaka 6 hafta boyunca beklemenizi öneririz. Kol germe ameliyatından sonra kollarınızı kullanırken kalp hizasının üzerine çıkmamaya özen göstermelisiniz. İlk aylarda ağır bir şey kaldırmamalı, yük taşımamalısınız. Kollarınızdaki dikişlerin tamamen iyileşmesi 2 haftayı bulacaktır. Sevgiler.

0

Merhaba doktor hanım, yakın zamanda kol germe ameliyatı olmayı düşünüyorum ancak sonraki süreç hakkında detaylı bir bilgiye ulaşamadım. Acaba kol germe sonrası kollarımı ne zaman kullanabilirim?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhabalar, kol germe ameliyatı cerrahi bir prosedür olduğundan ilk gece hastanede kalınması gerekir. Sonraki süreci evde dinlenerek geçirebilirsiniz. Yaklaşık 2-10 günlük bir süreçte iyileşmeniz mümkün. Süre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. İlk zamanlar ameliyat bölgesinde ağrı, ödem, morluk ve şişlik meydana gelebilir. Ancak endişe edilmesi gereken bir durum değildir çünkü tüm bu komplikasyonlar geçicidir. İlk zamanlar kollarınızı kullanmakta güçlük çekebilirsiniz. Özellikle ameliyatın ilk dönemleri kollarınızı zorlayıcı hareketlerden kaçınmalısınız. 6 hafta gibi bir süre zarfında korse kullanmanız daha çabuk iyileşmenizi sağlar. Eğer ağır işlerde çalışmıyorsanız bir hafta gibi bir sürede günlük yaşamınıza geri dönmeniz mümkündür. Sevgiler.

0

Selamlar Leyla Hanım, geçirdiğim mide ameliyatı sonrası hızlı bir şekilde kilo verdiğimden vücudum çok sarktı. Özellikle kollarımda sarkmanın şiddetini yoğun olarak hissediyorum. Aslında yaşım genç ama yoğun bir çalışmaya hayatım olduğundan düzenli spor yapabilecek vaktim yok. Bu nedenle kol germe ameliyatı yaptırmayı düşünüyorum. Rica etsem iyileşme sürecinden bahsedebilir misiniz? Kol germe sonrası kollarımı ne zaman kullanabilirim?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, kol germe ameliyatı kollarında şiddetli sarkma görülen kadın ve erkeklere uyguladığımız oldukça etkili bir cerrahi operasyondur. Kol germe ameliyatında hastaya genel anestezi verilir. Bu nedenle hastanın işlem sonrasındaki ilk gün hastanede dinlenmesi gerekir. Ameliyat süresi 1 ila 3 saat arasında değişiklik gösterir. Süre kollardaki sarkmanın derecesine göre şekillenir. Taburcu olduktan sonraki ilk hafta mutlaka evde dinlenilmeli, beden yorucu ve zorlayıcı aktivitelerden kaçınılmalıdır. Özellikle ameliyat bölgesini olası darbe ve temaslardan korumak önemlidir. Ameliyattan sonra kollarda ödem, morluk ve şişlik gibi olağan komplikasyonlar meydana gelebilir. Bu komplikasyonlarla çoğu ameliyat sonrası karşılaşırız. Dolayısıyla endişe duyulacak bir durum yoktur, geçicidir. Operasyon bitiminde bir süre ameliyat bölgesi için korse kullanmanız gerekir. Korse takmak kollarınızdaki ödemi alır ve kollarınızın daha hızlı şekillenmesine ve iyileşmesine katkı sağlar. İlk bir hafta kollarınızı zorlayıcı aktivitelerden kaçınmalı, ameliyat bölgesini çok iyi korumalısınız. Bir hafta sonrasında zorlayıcı eylem gerektirmeyen durumlar için kollarınızı kullanabilirsiniz. Genel olarak kol germe ameliyatı sonrası hastalarımız 10 gün içerisinde iyileşme belirtileri göstermeye başlamaktadır.

0

Leyla Hanım iyi günler, annem için yazıyorum. Kendisi kol germe ameliyatı olacak. Şehir dışında yalnız yaşıyor. Ameliyat sonrası bir süre bende kalacak. Kol germe sonrası kollarımı ne zaman kullanabilirim diye merak ediyor. Yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, kol germe ameliyatları sonrasında 3 ila 4 hafta süresince ağır işler yapılmasını ya da kollara çok yük, kuvvet bindirilmesini kesinlikle önermiyorum. Ayrıca, yüzme gibi kolları çok yoracak aktivitelerden de kaçınılmalı. Günlük olarak fazla efor gerektirmeyen ufak işleri 7-10 gün içerisinde yapmaya başlayabilir. Ameliyat sonrası giydirilen korseyi sürekli ve düzenli kullanmaya özen göstermeli. Bu iyileşme süresinde çok etkili. İyileşme süresi genelde kişiden kişiye değişiklik gösterir ancak genel olarak bu şekildedir. Muayene için gelebilirseniz sarkma derecesine de bir bakalım, genel sağlık durumu üzerine görüşelim. Sağlıklı günler dilerim.

0

Merhaba Leyla Hocam, 50 yaşındayım. Kolumda deri sarkması var. Ameliyat olmak istiyorum. Ancak merak ettiğim bir konu var. Kol germe sonrası kollarımı ne zaman kullanabilirim? Yanıtlarsanız sevinirim. İyi çalışmalar.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, kol germe ameliyatından sonra ani ve aşırı kol hareketleri yapmaktan kaçınmanız gereklidir. 3- 4 hafta arasında ağır işler yapmamalı, kollara aşırı yük bindirmelisiniz. Ayrıca yine bu süre içerisinde denize ve havuza giremezsiniz, kulaç gibi kolu yoracak aktivitelerden uzak durmalısınız. Günlük aktivitelerinizi ise 2- 10 gün içerisinde gerçekleştirmeye başlamanızda herhangi bir sakınca yoktur. İyileşme süreci kişiye bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Kol germe ameliyatı sonrasında size giydirilecek olan korseyi düzenli olarak kullanmayı ihmal etmeyin. İyileşme sürecinize olumlu etkisi olacaktır. Ayrıca medikal masajlar yardımıyla da iyileşmenizi hızlandırabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

0

Merhaba Leyla hanım, orta yaşlı bir kadınım ama dışarıdan bakıldığında fark edilecek kol sarkması sorunuyla karşı karşıyayım. Fiziksel görüntümü olumsuz anlamda etkileyen bu durumdan hiç hoşnut değilim. Kol germe ameliyatı ile kollarımın sıkı fit bir görüntüye kavuşmasını istiyorum ama merak ettiğim ve öğrenmek istediğim bir konu var, kol germe ameliyatı sonrasında kollarımı ne zaman kullanabilirim?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, kol germe ameliyatı sonrasında iyileşme süreci genellikle 2-10 gün arasında değişir. İlk birkaç gün kollarınızda ağrı hissetmeniz normaldir, bu süreçte kollarınızı asla zorlamamalısınız. Bu ağrılı süreci atlattıktan kollarınız normal bir şekilde kullanmanızda bir sakınca yoktur ancak kollarınızı etkin bir şekilde kullanmanızı gerektiren yoğun aktiviteli eylemlerden kaçınmaya devam etmelisiniz. Aksi takdirde iyileşme süreciniz aksayabilir.

Doktorunuza Sorun

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Sidebar
    error: Kopyalama Yasaklandı