Blog

Liposuction kaç beden inceltir?

Liposuction kaç beden inceltir?

Liposuction kaç beden inceltir? Liposuction kaç beden inceltir diye merak eden kişilere ilk cevabımız Liposuction’in bir kilo verme yöntemi olarak değil, bölgesel incelme ve vücut şekillendirme yöntemi olarak değerlendirmeleri gerektiğidir. Düzenli diyet ve spora rağmen gitmeyen dirençli yağların çıkarılması için uygulanır.

Kişinin vücudunda dengesiz bir yağ dağılımı varsa ve bir türlü istenilen vücut orantısına ulaşılamıyorsa, bu biriken yağların vücuttan uzaklaştırılması ve istenen sonuca ulaşılması için liposuction çok doğru bir uygulamadır. Liposuction uygulaması esnasında vücutta istenmeyen bölgede biriken yağ dokusu parçalanarak vakumla çekilir, böylece daha kıvrımlı ve ince bir vücut ortaya çıkar.

Liposuction uygulaması sonucunda kaç beden incelme elde edileceği tamamen kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Uygulama esnasında 4-6 kilo kadar yağ alınması mümkündür ve bu sayede kişinin vücut yapısına ve şekline bağlı olarak bir ile üç beden arasında incelme elde edilebilir. Genellikle tercih edilen, liposuction operasyonu öncesinde kişinin ideal kilosuna en yakın kiloda olmasıdır.

Liposuction ameliyatında kişinin vücudundan en fazla 4-5 litre kadar yağ alınabilmektedir. Uygulamanın ardından işlemin yapıldığı bölgede ödem olacağından dolayı alınan yağlar ve beklenen incelme hemen fark edilmeyebilir. Yaklaşık 2-3 ay içerisinde ödemin tamamen inmesiyle beraber vücutta istenen incelme sağlanmış olur.

Liposuction ile alındığı bölgedeki fazla yağ miktarına göre bu bölgeden 2 beden incelme gerçekleşir. Liposuction işlemi yağların yoğun olarak biriktiği bölgeler olan çene altı, boyun, meme, bel, basen, göbek, kalça, diz ve bacak bölgelerinde ince kanüller aracılığıyla rahatlıkla uygulanabilir.

Tüm bunlara ek olarak Liposuction yalnızca kozmetik amaçlı bir işlem değil aynı zamanda da tedavi amaçlı bir işlemdir. Lenfödem, lipodistrofi sendromu, jinekomasti, lipom alımı ve obezite sonrasında tedavi amaçlı uygulanmaktadır.

  • Lenfödem hastalarında uzun süreli ve kronik olarak dokular arasında lenf sıvısı birikmektedir. Bu sıvı birikmesi genellikle kol ve bacaklarda meydana gelmektedir. Bu gibi durumlarda ödemli ve bağ dokulu kısım liposuction yöntemi aracılığıyla vücuttan çıkarılabilir. Özellikle ileri evre lenfödem hastalarında lenf bypass ameliyatları etkili olmadığından, hastanın kol ve bacaklarındaki fazlalık yapan hacmi küçültmenin tek yolu bağ dokusu ile sarılan ödemli bölgenin liposuction yöntemi ile vücuttan uzaklaştırılmasıdır. Hasta bu sayede hissettiği rahatsızlık ve ağrılardan kısmen kurtulmuş olur.
  • Lipodistrofi sendromunda hastanın vücudunda bir bölgede aşırı yağ birikmesi meydana gelirken, vücudunun diğer bir bölgesinde ise yağ dokusu tamamen kaybolmaktadır. Bu durumda liposuction uygulaması sayesinde kişinin vücudunda rahatsız olduğu bölgelerdeki yağ birikmesinin çıkarılmasıyla daha doğal bir vücut formu sağlanmış olur.
  • Jinekomasti yani erkeklerde görülen meme büyümesi hormonal sebepler veya yağ dokusunun fazlalığı nedeniyle oluşmaktadır. Meme dokusundaki fazla yağ birikimi tek memede olabileceği gibi her iki memede de meydana gelebilir. Bu durumda jinekomasti ameliyatını olmak istemeyen hastalara liposuction uygulaması yapılabilir. Sonuçta her iki memenin büyüklüğünde eşitlik sağlanırken, kişi meme bölgesindeki fazla yağ birikiminden ve memedeki hacimsel büyümeden kurtulmuş olunur.
  • Lipomlar genellikle genetiksel olarak kişinin vücudunda bulunan, zarar vermeyen ancak kozmetik bir sorun oluşturarak kişiyi rahatsız eden iyi huylu yağ tümörleridir. Bu iyi huylu yağ tümörleri liposuction yöntemiyle alınarak kişinin rahatsız olduğu görünümünden kurtulması sağlanır.
  • Yüksek miktarda kilo veren obezite hastalarının vücutlarında anomaliler meydana gelebilmektedir. Özellikle bölgesel olarak yağlanmanın fazla olduğu kısımlarda kilo kaybının ardından kişiyi rahatsız eden bir görünüm oluşabilmektedir. Liposuction sayesinde vakumla bu yağ birikmelerinin olduğu bölgelerde düzelme sağlanarak kişinin genel görüntüsünün iyileştirilmesi ve vücut formunun düzeltilmesi mümkün olmaktadır.

liposuction-

Liposuction ile Kaç Kilo Verilir?

Liposuction ile kaç kilo verilir, en çok sorulan sorulardan biri olmakla beraber yaratılan yanlış algılar nedeniyle sorulan bir sorudur. Liposuction bir kilo verme yöntemi değildir. Kişi kilo aldıkça yağ hücrelerinin sayısı artmaz. Vücuttaki yağ hücrelerinin sayısı sabittir. Yalnızca yanlış ve sağlıksız beslenme, ilaç kullanımı ve hamilelik gibi nedenlerle kilo aldıkça bu mevcut yağ hücrelerinde hacimsel genişleme meydana gelir ve hücre içindeki yağ miktarı artar.

Liposuction sayesinde bu biriken yağ fazlalıkları alınır ve vücuda istenen form verilmiş olur. Liposuction ameliyatlarında maksimum 5 litre kadar yağ çekilebilir iken, bu hastanın 5 kilo zayıflayacağı anlamına gelmez. Litrenin kilo olarak yansıması birebir değildir. Bir litreye denk gelen hacimsel yağ kütlesinin ağırlığı 1/3 oranına denk gelir. Kilo kaybı ancak bu oranla mümkündür.

Liposuction operasyonları bir kilo verme uygulaması olmadıkları gibi cilt kalitesi üzerinde de büyük bir etkisi olmayan uygulamalardır. Uygulama esnasında vakumla belirli bölgede biriken yağlar alınırken, cilt elastikiyeti ile alakalı olan selülit, çatlak ve sarkma gibi problemler üzerinde önemli bir fayda sağlanamamaktadır.

Liposuction için Kaç Kilo Olmalı?

Liposuction için kaç kilo olmalı diye merak edenlere cevabımız ise vücut kitle endeksinin 30 ve altında olması gerektiği şeklindedir. Yani kişinin vücut ağırlığı boy uzunluğunun karesine bölündüğünde çıkan sonucun 30 ve altında olması gerekir. Örneğin 170 cm boy uzunluğuna sahip olan birinin liposuction yaptırabilmesi için maksimum 86-87 kilolarda olması gerekmektedir.  Ancak bu şekilde vücut kitle endeksi 30 ve altında olabilmektedir.

Liposuction Ne Zaman Etkisini Gösterir?

Liposuction ne zaman etkisini gösterir sorusu en çok sorulan sorulardan biridir. Liposuction operasyonu sonrasında uygulama yapılan bölgede ödem olacağından dolayı sonuçlarının hemen görülmesi çok mümkün olmamaktadır. Ancak ilk ay ödemin azalması ile beraber hasta yavaş yavaş farkı görmeye başlar. Liposuction uygulamasından yaklaşık 2-3 ay sonrasında ise ödemler tamamen gidip vücut nihai şekline kavuşmuş olur.

Liposuction operasyonunun sonrasında doktorun tavsiye edeceği bir korseyi yine doktorun tavsiye edeceği süre boyunca giymek en etkili sonucun alınmasında oldukça fayda sağlar. Operasyondan sonraki üçüncü ayda, uygulamanın etkilerinin maksimum düzeye ulaşmasıyla beraber kişi diyet ve egzersiz programına dikkat ederek yağ hücrelerinin hacimsel genişlemesinin ve yağ miktarının artmasının önüne geçerse, liposuction uygulaması sonrasında sağlanan bu memnun edici etki kalıcı hale gelmiş olur.

Liposuction uygulaması sonrasında hassas olan kişilerde bazı reaksiyonlar gelişebilir. Bu durumda kişinin, doktorun önereceği tedavi yoluna birebir uyması gerekmektedir. Bazı vakalarda olası enfeksiyon riskini ortadan kaldırmak için antibiyotik kullanımına başlanması gerekebilir.

Liposuction işleminin ardından yine doktor tavsiyesiyle operasyonun yapıldığı bölge için korse ya da bandaj kullanılması gerekebilir. Operasyon esnasında uygulanan dikişler ise takip randevusu ile kontrol edilir ve doktorun uygun göreceği zaman alınırlar. Operasyon sonrasında oluşan hafif morluk ve uyuşukluk hissi yaklaşık 6-8 haftalık bir sürecin sonunda tamamen iyileşmektedir.

Liposuction Kesin Çözüm mü?

Liposuction kesin çözüm mü diye merak ediyorsanız, eğer operasyon sonrasındaki süreçte beslenmenize ve spor yapmaya özen gösterirseniz, evet kesin çözümdür diyebiliriz. Liposuction uygulaması esnasında vücuttan uzaklaştırılan yağ hücreleri tekrar geri gelemezler. Ancak kişi operasyondan sonraki süreçte spor ve beslenme düzenine dikkat etmeyip fazla miktarda kilo alırsa mevcut yağ hücrelerinde hacimsel olarak genişleme ve yağ birikmesi meydana gelir.

Bunun sonucu olarak da vücutta istenmeyen bölgelerde yağ birikmesi nedeniyle bölgesel yağlanma ve şekil bozuklukları meydana gelip vücudun orantısı bozulur. Liposuction ‘in kesin çözüm olup olmaması tamamen hastanın gösterdiği özene ve dikkate bağlıdır. Uygulama sonrası elde edilen memnun edici etkiyi korumak için hasta gerekli özeni göstermezse, tüm sürecin başa sarması oldukça mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir