Blog

Liposuction Korsesi Kullanımı Nasıl Olmalı?

Liposuction

Liposuction “Korse” ifadesi, daha çok elbiselerin üzerimizde düzgün durması amacı ile giyilen giysiler için kullanılır. Medikal korseler, iyileşmeyi kolaylaştırmak ve sonuçları iyileştirmek için özel olarak yapılmış daha gelişmiş, yüksek teknolojili tasarımlardır.

Kompresyon dediğimiz sıkıca sarma etkisi, birçok hastamız için liposuction iyileşme sürecinin önemli bir bileşenidir. Kompresyon giysileri dediğimiz korseler, liposuction ve diğer vücut şekillendirme prosedürlerinden sonra iyileşen kadın ve erkeklere birçok fayda sağlar. Özellikle cerrahi sonuçlarda çarpıcı bir fark yaratabilir. Bir korsenin doğru kullanımı, elde etmeyi umduğunuz daha ince ve istenen fiziği şekillendirmek için yapabileceğiniz en önemli iyileşme süreci unsurlarından biridir. 

Medikal korse nedir? 

Medikal korse, cerrahi bir işlemden sonra giyildiğinde vücuda baskı uygulayan ve geren güçlü, sentetik kumaşlardan (naylon ve likra gibi) yapılır. Korseler, vücudun birçok farklı bölgesinde yapılan liposuction yada vücut şekillendirme işlemine göre, çok çeşitli hastalar tarafından giyilebilmesi için farklı stil ve boyutlarda yapılır. Mesela karın liposuction uygulamasından sonra bu bölgeyi içine alacak, tulum gibi giyilebilen korse uygun olurken, sırasıyla bacakların veya kolların liposuctionından sonra varis çorabı gibi etkili kompresyon çorabı veya kollar tavsiye edilir. Tüm medikal korseler, moda için kullanılan diğer biçimli giysileri belirginleştirmek için giyilen türde bir baskı ve sıkılıkta değildir, daha çok iyileşmeyi teşvik eden bir basınç düzeyi sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Liposuction sonrası neden korse giyilir?

Cerrahlar, iyileşmeyi hızlandırmak ve istenen sonuçları elde etmek ve ödem oluşumunu en aza indirerek komplikasyonları önlemek gibi çeşitli nedenlerle liposuction sonrası mutlaka bir medikal korse giyilmesini önermektedir:

  • Korse Gibi Basınçlı Giysiler Şişmeyi Azaltmaya Yardımcı Olur

Liposuction sonrası korse giymek vücudun toparlanmasına yardımcı olur ve iyileşme sürecinde daha rahat hareket etmenizi sağlar. Vücut, iyileşme sırasında doğal olarak liposuction yapılan bölgelerde doku arasında sıvı üretir. Bu sıvılar bu alanlarda birikebilir ve bu da ödem ve gerginlik hissine neden olur ve iyileşme sürecini uzatır. Birçok liposuction hastası, birkaç hafta süren operasyon sonrası ödem yaşar. Bir korse liposuction yapılan alan boyunca eşit basınç uygulayarak sıvı birikmesini önler ve vücudunuzun biriken sıvıları tutmasın önleyerek, var olan sıvıları emmesine yardımcı olur.

  • Korse Morlukları Azaltabilir

Uygulanan liposuction sonrası ödem ile beraber uygulama alanında morarma olması normaldir. Morluğun çok yada az olması ve kalıcılığı hastadan hastaya değişir, ancak bir korse giyerek en aza indirilebilir. Kan damarların liposuction sürecinde hafif zedelenmesi ile morluklar oluşur. Kan damarları yaralandığında, kan çevreleyen dokuya girer ve yaralanma bölgesinin üzerindeki görünür cildin rengini değiştirerek kırmızıdan başlayarak bozar. Ancak bu renk değişimi 1 hafta içinde önce mora sonra yeşile dönererk kaybolur. Bir korsenin dengeli basıncıhem kanamayı durdurmaya yardımcı olur, hem de morlukların görünümünü azaltmak için kanın cilt yüzeyine doğru hareket etmesini önler.

Korseler Yara İzlerinin Hızlı İyileşmesini Sağlar

Liposuction sonrası kanüllerin girdiği bölgelerde yara izi oluşabilir, ancak çok küçük olduğundan nadiren önemlidir. Uygulanan kesiler küçüktür ve görünürlüklerini mümkün olduğunca azaltmak için stratejik olarak belirli kıvrımlara yerleştirilmiştir. Yaşanan yara izi derecesi, kullanılan teknik ve hastanın yara iyileşmesine yönelik genetik eğilimi gibi faktörlerin bir karışımına bağlıdır. Yara izi konusunda endişeleriniz varsa, korse giymek basınç ile liposuction’ın zaten belli olmayan yara izlerinin yumuşatılmasına, düzleşmesine ve görünümünün daha da azaltılmasına yardımcı olur.

Korse – Basınçlı Giysiler Sonuçlarınızı İyileştirebilir

Bir korse giymek, liposuction alanının hatlarını iyileştirebilir ve en iyi liposuction sonuçları elde etmenize yardımcı olabilir. Korsenin sıkıştırıcı desteği, vücudunuzun yeni aerodinamik şekline uyum sağlamasına yardımcı olur ve cildinizin gevşek veya dalgalı bir görünüm geliştirme riskini azaltır. Bu, daha pürüzsüz, daha sıkı, daha çekici liposuction sonuçları anlamına gelebilir. Bazı hastalar ayrıca bir korse giymenin liposuction ile vücut şekillendirmede sonra duruşlarını iyileştirdiğini ve daha kolay hareket ettiklerini bulmuşlardır.

Korse giymenin riskleri var mı?

Bir korse tasarımI gereği sıkı olmalıdır. Hastalar, özellikle liposuction sonrası ödemin yüksek olduğu erken dönemde, korse giyme hissine alışamadıkları için çıkardıklarında bazen rahatsızlık hissederler. Bununla birlikte, korse liposuction alanına aşırı basınç uygulama amacıyla giydirilmez. Çok fazla kompresyon ağrı yaratabilir, ayrıca basınç nekrozu veya derin ven trombozu riskini artırabilir. Uygun olmayan sıkılıkta veya uygun olmayan dizaynda giyilen korse, seroma denilen doku arasında sıvı toplanmasına veya yüzey kontur düzensizliklerine katkıda bulunabilir. Korsenin çok sıkı olması veya tam oturmaması konusunda emin değilseniz, cerrahınızla iletişime geçin.

Korse nasıl giyilmelidir?

Herhangi bir estetik operasyon geçirdiğinizde, sorunsuz bir iyileşme ve istene sonuçlar elde etmek için doktorunuzun önerilerine uymanız önemlidir. Liposuction sonrası iyileşmede korse önemli bir rol oynar. Vücudun hemen hemen her bölgesi için çeşitli stil ve bedenlerde korseler vardır. Liposuctiondan hemen sonra ve iyileşme dönemini kapsayan bir kaç hafta boyunca korsenin düzenli giyilmesi gerekecektir. Ameliyat sonrası yüksek sıkılık ile başlayıp daha sonra daha düşük bir sıkılık derecesine geçilerek devam eder. Ayrıca gün içi giyme süresi giderek azaltılır. Korseyi tamamen çıkarmadan önce doktorunuz gerekli bilgiyi verecektir.

Sonuçların ve liposuctionın etkili olması için, korsenin tam oturması sizin için bedeninize uygun olması gerekir. Korse liposuction alanının tamamını kapsamalı ve açıkta bir bölge bırakmamalıdır. Eğer açıkta bir alan kalırsa buradaki iyileşme farklı olacağından iz kalabilir. Bu nedenle korse bedeninin sizin için doğru belirlenmesi ve istene bölgeleri sıkması önemlidir. 

Liposuction ve İyileşme Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

Vücudunuzdaki istenmeyen bölgelerdeki yağlanmalardan kurtulmak için liposuction’ın etki edeceği hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, liposuction yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.