Liposuction Öncesi Bilinmesi Gereken 10 Şey

LiposuctionLiposuction, diğer adıyla lipo, sıklıkla duyduğumuz ancak sıklıkla yanlış anlaşılan bir işlemdir. Liposuction bir kilo verme yöntemi değildir ve hatta liposuction sonrası geçici olarak kilo alabileceğinizi biliyor muydunuz?
Liposuction ile ilgili ameliyat öncesi bilmeniz gereken 10 sorunu sizler için derledik:

1. Liposuction yaptırdığınızda ‘hile yapmıyorsunuz’. Liposuction, geleneksel diyet ve egzersiz yerine kilo vermek için bir operasyon olarak kolay bir çıkış yolu gibi görünebilir. Bu nedenle, zayıflamak için hile yapmak gibi gelebilir. Ancak liposuction ın amacı tam olarak zayıflamak değildir. Liposuction bir kilo verme çözümü değildir. Liposuction diyet ve egzersize yanıt vermeyen belirli yağ birikimlerini almak için tasarlanmış bir vücut şekillendirme prosedürüdür. Diyet veya egzersizden kaçınarak kilo vermek için liposuction yaptırmayı düşünüyorsanız, ideal sonuçlar almanız olası değildir. Liposuction kilo vermenize değil ama ideal vücut görünümüne kavuşmanızı sağlamak açısından oldukça etkilidir.

2. Liposuction fit bir vücuda ulaşmanın hızlı bir yolu değildir. Özellikle ideal kilo da uygulamak daha doğru bir seçim olacaktır. Çünkü ideal kilonuzda iseniz ve belirli bölgelerde gitmeyen yağlanmalardan kurtulmak istiyor ve vücudunuzu yeniden şekillendirmek istiyorsanız ideal seçimdir.

3. Liposuction sonrası sonuçların ortaya çıkması üç ay veya daha uzun sürebilir. Cerrahınız işlem sırasında yağları alacaktır, bu nedenle doğal olarak hemen sonuçları görmeyi bekleyebilirsiniz ve hatta kısmen korseden vücudunuzu şekillenmiş bulacaksınız. Ancak gerçek etki için muhtemelen aylarca beklemeniz gerekecek. Liposuction sonrası alınan yağların yerini ödem alır. Bu ödemin tamamen geçmesi birkaç ay sürebilir, yaklaşık %80’i ilk ayda, ardından kalan %20’lik kısım için üç ila altı ay içinde çözülecektir.

4. Doğru plastik cerrahı seçmek, herhangi bir estetik işlemin en önemli yönüdür. Hangi teknoloji veya teknikler geliştirilirse geliştirilsin, en iyi sonuçları elde etmek nihai olarak cerrahın elindedir. Liposuction deneyimi olan, tecrübeli bir plastik cerrah bulmalısınız. Ameliyatta yardımcı olacak cerrah ve ekibi ile rahat hissetmek önemlidir.

5. Ameliyat sonrası biraz ağrı hissedilmesi normaldir, sonuçta liposuction da cerrahi bir işlemdir. Bir iyileşme süreci vardır ve bu süreç biraz ağrı içerir. Rahatsızlık ve ağrı muhtemelen birkaç gün sürer, genellikle minimal ağrı kesici ilaçlarla kolayca kontrol edilebilen bir ağrıya sahiptir.

6. Liposuction sonrası kilo alabilirsiniz. Liposuction yapılan bölgedeki yağları uzaklaştırır ancak genel kilonuzu değiştirdiği anlamına gelmez. Liposakşın ameliyatından sonra iyileşirken ve diyetinize devam etmeli ve ideal ölçülerinizi korumanız gerekir.

7. Şişlik ve morarma yaşayacaksınız. Ödem, liposuction işleminin önemli bir parçasıdır. Nihai sonuçlar genellikle 1-6 ay içinde görünür hale gelir. Genel olarak, ödemin yaklaşık %80’inin ilk üç ila dört hafta içinde azaldığını görmeyi beklemelisiniz”.

8. 4-6 hafta korse giymeniz gerekir. Ödemi azaltmanın, hızlı iyileşmeyi sağlamanın ve vücut şeklini düzenlemek için en etkili yoldur. Korseyi ne kadar süreyle ve ne sıklıkla giymeniz gerektiği, liposuction yapılan bölgeye, yada bölgelere göre ve iyileşme sürecine göre değişkenlik gösterebilir. Korse gibi basınçlı bir giysi giymek cildin daha yapışkan hale gelmesine ve daha iyi bir kontur vermesine yardımcı olur.

9. Liposuction selülit yapmaz ama tedavi de etmez. Hatta bazen, alttaki yağ eşit olmayan şekilde alınırsa mevcut selüliti daha da kötüleştirebilir. Özellikle cilt kalitesi gevşek olan kişilerde liposuction sonrası dalgalanmaya da neden olabilir.

10. Liposuctiondan sonra sağlıklı beslenmek ve kiloyu korumak önemlidir. Liposuction yağ hücrelerini uzaklaştırırken ileride kilo alımını engellemez. Sonuçları korumak için egzersiz ve diyetle sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek önemlidir. Liposuction sonrası alınan kilo genellikle diğer bölgelere dağılma eğiliminde olacaktır, ancak tedavi edilen bölgede kalan yağ hücreleri de genişleyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.