Liposuction Sonrası Şişlik Ne Zaman İner?

1.74K görüntülenmeLiposuction – Yağ Alma
0
1 Yorum

Merhaba hocam ben 2 hafta önce liposuction yaptırdım fakat vücudumun her yeri şişti özellikle göbek bölgeme yaptırdığım için göbek bölgem çok şiş. Liposuction sonrası vücutta oluşan bu şişlikler ne zaman iner?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, maalesef liposuction operasyonu sonrası vücutta oluşan ödeme bağlı şişlikler meydana gelebiliyor. Tüm vücuda yayılacak şekilde şişlik olabilir fakat en şiş olan bölge liposuction yaptırdığınız bölgedir. Vücudunuzun ne kadar ödem tutacağına bağlı bu şişlikler değişkenlik gösterebilir. Bazı hastaların vücudunda çok fazla şişlik olurken bazı hastalarda çok az olur. Bu şişlikler özellikle ilk 3 gün çok belirgin olur.15-20 gün içinde azalmaya başlar ve vücut hatları belirginleşir. Korsenizi mutlaka doktorunuzun önerdiği süre boyunca kullanmaya devam edin. Ben en az 6 hafta kullanılmasını tavsiye ediyorum. İlk 4 hafta 24 saat boyunca kullanıp sonraki 2 Hafta ise sadece gece uyurken kullanabilirsiniz. Bu süreçte yürüyüş yapmanız hareket etmeniz çok önemlidir. Bu süreçte vücudunuzda sıvı biriktiği içinde şişlik olabilir medikal masaj yapılarak o sıvının dışarı alınması gerekir. Özellikle ilk günlerde vücutta çok fazla sıvı birikir. Ben hastalarıma 2 günde bir medikal masaj uyguluyorum. O sıvı azaldıkça daha rahat hissedersiniz ve şişliğiniz azalır. Evde olduğunuz zamanlar işlem yaptırdığınız bölgeye mutlaka masaj yapın ve sert olan bölgeleri masaj yoluyla yumuşatmaya çalışın. Ne kadar çok yürürseniz ve hareket ederseniz ödeminiz o kadar hızlı geçer. Günde 3-4 saat ya da yapabilirseniz daha yürüyüş yapabilirsiniz. Bol bol sıvı tüketmeniz lazım, tuzlu ve yağlı gıdalardan uzak durmalısınız. Eczanelerden temin edebileceğiniz ödem azaltıcı ilaçlar kullanabilirsiniz biz bromolain öneriyoruz.

0

Doktor Hanım merhaba, 15 gün önce basen bölgeme Liposuction operasyonu oldum. Ama hala bölgede şişlik var. Biraz endişe duyuyorum. Liposuction sonrası şişlik ne zaman iner?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, Liposuction ameliyatı sonrası yaşanan şişliklerin vücuttan tam manasıyla atılması 3 ila 6 ay kadar zaman alabilir. Bu süre kişiden kişiye farklılık gösterir. Süregelen şişlik vücudun ödem tutmasından dolayıdır diye tahmin ediyorum. Bol su içmeye ve tuzlu ya da ödem yapıcı besinler tüketmemeye dikkat edin. Eğer şişliklerin normalin üzerinde olduğundan şüphe ediyorsanız operasyonunuzu gerçekleştiren doktorunuzla iletişime geçmeyi ihmal etmeyin. Sevgiler…

0

Merhaba hocam, yakın zamanda liposuction ameliyatı yaptıracağım. Ancak ameliyattan sonra işlem bölgesinde şişlik olduğu hakkında duyumlar aldım. Bu duyumlar ne kadar doğru? Eğer şişlik oluyorsa bu şişlik ne zaman iner?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, liposuction ameliyatı fazla yağ hücrelerinin vücuttan vakum tekniği ile çekilerek atılmasını sağlar. Bu ameliyat sırasında işlem bölgesine minik kesiler açılır ve bu kesilerin içine kanüller yerleştirilerek işlem tamamlanır. Her cerrahi operasyonda olduğu gibi liposuction sonrası ameliyat bölgesinde ödem ve şişlik gibi olağan komplikasyonlar meydana gelebilir. Ancak bu komplikasyonlar geçicidir. Endişe edilecek bir durum oluşturmazlar. Geçmeyen komplikasyonlar için en kısa zamanda doktora başvurmalısınız.

0

Hocam iyi günler, uzun zamandır liposuction yaptırmak aklımda var fakat işlem sonrasında çok fazla şişlik ve morluk oluşuyor diye duyduğum için bir türlü cesaret edemedim. Bu nedenle bir bilene danışmak istedim. Acaba liposuction sonrası çok şiddetli bir ödem oluşumu ve morarma yaşar mıyım? Liposuction sonrası şişlik ne zaman iner tahminen? Teşekkür ederim.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, liposuction ameliyatı cerrahi bir operasyondur. Her cerrahi operasyon sonrası ameliyat bölgesinde şişlik ve morluk görülmesi çok normaldir. Endişe edilmesi gereken bir durum yoktur. Liposuction sonrası da bir süre tedavi bölgesinde ödem, şişlik ve morarma oluşumu gözlenecektir. Ancak şişliğin geçmesi 2 haftayı bulabilir. Bu süre zarfında ameliyat bölgesine korse takmanız gerekmektedir. Korse şişliklerin inmesine yardımcı olacak, daha konforlu bir iyileşme dönemi geçirmenizi sağlayacaktır. Korse kullanım süresi kişiden kişiye değişse de genel olarak 4 ila 6 hafta arasında sürer. Sağlıklı günler dilerim.

0

Leyla Hocam merhaba, 1 hafta önce bel bölgeme Liposuction yaptırdım. Liposuction sonrası şişlik ne zaman iner? Bende hala ödem var, endişe duymalıyım? Teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, Liposuction ameliyatı sonrası vücutta şişlik, ödem ya da morarma olması normaldir. Endişe duymanıza gerek yok. Zaten ameliyat olalı henüz çok bir zaman geçmemiş. Bu şişliklerin daha hızlı inmesi için size verilen korseyi süreklilikle kullanmaya dikkat edin. Tuzlu yiyecekler tüketmeyin. Bol su için. Hafif tempolu yürüyüşler yapın. Doktorunuz ödem atılması için ilaç verdiyse düzenli şekilde kullanın. Tüm bunları yaparsanız en fazla 10- 15 gün içerisinde ödemi fazlasıyla vücuttan atarsınız. Şişkinliğin tam manasıyla geçmesi ise 3 – 6 ay kadar bir zaman alabilir. Sağlıklı günler dilerim.

0

Leyla Hanım merhaba, ben 4 gün önce Liposuction ameliyatı oldum. Basen bölgemden fazla yağları aldırdım. Ancak hala şişkinlik var. Bu durum normal mi? Liposuction sonrası şişlik ne zaman iner?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Liposuction ameliyatları sonrasında vücudun ödem oluşturması ve şişlik ya da morarmalar gözlemlenmesi normal bir durumdur. Operasyona bağlı şişliğin azalması için size verilmiş olan korseyi sürekli kullanın. Bu ödem oluşumunun azalmasını sağlar. Ayrıca beslenme programınıza da dikkat edin. Özellikle ilk zamanlar tuz kullanımından uzak durun. Et, süt, süt ürünleri, baklagiller gibi protein ağırlıklı beslenin. Doktorunuzun önerdiği ödem attırıcı ilaçlar varsa kullanabilirsiniz. Bu süreçte sabırlı olmanızda fayda var. Ödeminizin azalması 10- 15 gün sonraya kadar sürebilir. Bu şişkinliğin tamamen geçmesi ise 3- 6 ay alabilir. Bunu da göz önünde bulundurmanızı öneririm.

Doktorunuza Sorun

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Sidebar