Blog

Meme Büyütme Ameliyatının İyileşme Süreci

meme büyütme sonrası

meme büyütmeMeme büyütme ameliyatından sonra iyileşmek ve memelerin son halini alması için bir süre gerekir ve bu süreçte yeni göğüslerinizin nasıl olacağı ve nasıl görüneceği konusunda heyecanlı olabilirsiniz. 

Bu nedenle, iyileşme sürecinizi olabildiğince konforlu ve hızlı hale getirmek önemlidir. 

Bu yazımızda, meme büyütme ameliyatı sonrası hızlı iyileşmek ve mükemmel sonuçlara ulaşmak için tavsiyelerimizi sizin için derledik. 

Meme büyütme ameliyatı sonrası ilk birkaç gün zor geçen bir süreçtir. Ameliyattan hemen sonra odanızda uyandığınızda göğüs bölgeniz bandajlı olacaktır. Hemşireniz sizin için doktorunuzun düzenlediği tedaviyi hastanede uygulanacaktır. Hastanede 1 gece sonrası her şey yolunda giderse ertesi gün taburcu olacaksınız. Doktorunuz size evde kullanmanız üzere ağrı kesiciler ve enfeksiyondan korunmak için antibiyotik verecektir. O gün bandajlarınız çıkacak ve operasyonun iyileşmesini ve sonucun düzgün ilerlemesini sağlamak için size önerdiği korse sutyeni 4 hafta kadar takmanız gerekecektir. 1 hafta sonra doktorunuz sizi kontrole çağıracak ve ameliyat sonrası son durumunuzu değerlendirecektir.

Yaklaşık üç hafta sonra kendinizi çok daha iyi hissedecek ve yaklaşık beş hafta sonra hemen tamamen iyileşmiş olacaksınız. 

Yaklaşık iki ay yürüyüş dışında diğer sporlardan uzak durmanız gerekir. Özellikle kollarınızla ağır kaldırma, itme gibi hareketleri yapmamanız gerekir. 

Sonuçlarınızın son halini aldığı 4. haftadan sonra memelerinizin şeklini görebileceksiniz. Yaklaşık üç ay sonra cerrahınızla tekrar bir takip görüşmesi yapmanız önerilir. Bu artık tüm ödemin geçtiği ve memelerin son şeklini aldığı dönemdir.

Göğüs büyütme ameliyatından sonra, herhangi bir sorun ya da kafanıza takılan bir soru varsa doktorunuzla hemen iletişime geçmeniz önerilir. 

Meme Büyütme Sonrası İyileşmem ne kadar sürer?

meme büyütme sonrasıİyileşme sürecinde en etkin olan faktörün vücudun doğal iyileşme yeteneğine bağlıdır. Bir diğer etkende yapılan cerrahi işlemin türü ve büyüklüğüdür. Meme büyütme sonrası normal hayata dönüş ve hatta tatile gidene kadar iyileşmenizin birçok seviyesi vardır. 

Meme Büyütme Sonrası Ne zaman işe dönebilirim?

İşe geri dönüş sürecinde yapılan işteki aktivite, işe dönüş süresini değiştirebilir. Masa başı bir iş yapıyorsanız bir hafta sonra dönebilirken, bedeninizle çalışıyorsanız bunu iki hafta sonraya ertelemek daha doğru olacaktır. 

Eğer ameliyattan önce sağlığınız iyiyse ve genelde hızlı iyileşme gösteriyorsanız, iyileşme süreniz daha kısa olma eğilimindedir. Cerrahınız, sizi işe dönme süreci ve sonrası hakkında tavsiyelerde bulunacak ve yönlendirecektir.

Meme büyütme ameliyatından hemen sonra kendinizi yorgun hissetmeniz normaldir ve göğüsleriniz biraz şiş ve rahatsız olabilir.

Ameliyat sonrası ikinci gün, kendinizi çok daha rahat hissetmeye başlamalısınız. Göğüslerinizin hala ağrılı olabileceğinden, en az üç ila dört hafta boyunca herhangi bir yorucu faaliyette bulunmamanız önemlidir. Üç ila dört hafta sonra ödem inmiş olmalı ve göğüslerinizdeki rahatsızlık hissi giderek azalacaktır. 

Yaptığımız aktivitelerde herhangi bir ağrı ya da acı varsa zorlamamanız önerilir. 

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Bakım İpuçları

Aşağıda verdiğimiz öneriler genel olarak hastalarımıza iletiyoruz. Ancak bu uygulamalar cerrahtan cerraha değişebilir veya bireysel olarak değişen ihtiyaçlar olabilir. Böyle durumlarda farklı öneriler doktorunuz tarafından size iletilecektir. 

 1. Uyku

Göğüslerin şişmesini azaltmak için sırtınızı yastıklarla desteklemeli ve ameliyattan sonraki ilk birkaç hafta sırt üstü yatmalısınız. Bir tarafa doğru yattığınızda o memede daha çok ödem olabilir buda asimetri gibi görünebilir. Uyku pozisyonu bu nedenle önemlidir.

 1. Ağrı kesici

Ağrı kesicilere ihtiyacınız varsa, parasetamol içeren ağrı kesiciler önerilir. Lütfen aspirin gibi kan sulandırıcı özelliği olan ilaçlardan sakının çünkü bunlar kanamaya neden olabilir. 

 1. Yara bakım

Lütfen Arnica ve Silikon bazlı krem ya da bantları cerrahınızın önerdiği şekilde kullanınız.

 1. Medikal sutyen

Meme büyütmeden sonra dört haftaya kadar gece gündüz medikal sutyeninizi giymeniz gerekecektir.

Farklı sutyen denemeleri yapmanız bu dönemde önerilmez. 

 1. Pansuman

Ameliyattan hemen sonra göğüslerinizde bandaj olacaktır. Bandaj 24 saat sonra çıkarılır. Ameliyat izine uygulanan bant 3 hafta kadar kalacaktır. Herhangi bir pansuman gerekmeyecektir. Ancak bantlar herhangi bir sızıntı için kontrol edilir.

 1. Dikişler

Meme büyütmede eriyen dikişler sıklıkla kullanılır. Bu nedenle dikiş alma süreci yoktur. 

 1. Duş

Operasyondan sonra 48 saat duş almamanız önerilir. Sonrasında kısa süreli, ılık bir duş alabilirsiniz.

 1. İşe dönüş

Bu, ameliyatınıza ve işinizin zorluğuna göre değişecektir. Genellikle bir ila iki hafta dinlenmenizi tavsiye ederiz, ancak cerrahınız size bu konuda daha detaylı bilgi verecektir.

 1. Ödem

Ödemin %80’i ameliyattan sonra birinci ay geçer, geri kalan ödemde 6 ay içinde tamamen geçecektir.

 1. Dokunma hassasiyeti

Göğüsleriniz muhtemelen 1 ay boyunca dokununca duyarlı olacaktır. 1 Ay sonra bu zamanla geçecektir.

 1. Skar / yara izi

Ameliyat izinin üzerindeki bantlar 3 hafta kalır. Daha sonra bunlar çıkarılır ve yara tamamen kapanmış olacaktır. Kalan izin hızlıca kaybolması için 3 ay silikon bant kullanılır

Ameliyattan sonra yara izleri yaklaşık altı hafta boyunca sert ve pembe olacaktır. Bunlar birkaç ay içinde iyileşecek ve kaybolacaktır. Yara izlerinin tamamen kaybolması bir yıl veya bir buçuk yıl kadar sürebilir. 

 1. Güneşlenme

Yara izlerini, ameliyattan sonraki en az ilk yıl süresince güneşten korumanız önerilir. 

 1. Beslenme ve Su 

İyileşmeyi desteklemek ve enfeksiyonu önlemek için dengeli bir beslenme ve yeterli sıvı alımını önemlidir. Ameliyattan sonra iştahsızlık olabilir ancak protein alımı önemlidir.

 1. Aktivite seviyesi

Herhangi bir ameliyattan sonra, hızlı iyileşme, tromboz oluşumunu önlemek ve kabızlığı engellemek için ayağa kalkmak ve hareket halinde olmak önemlidir. 

Ameliyattan sonra kendinizi yorgun hissediyorsanız, lütfen vücudunuzu dinleyin. Bu tamamen normaldir ve genellikle genel anestezinin yan etkisi kaynaklı olabilir. Operasyon sonrası gün içinde her saat başı odanın içinde dolaşmak yeterli bir aktivitedir. Her gün bu aktivite seviyenizi yavaşça artırın.

Kollarınızı başınızın üzerine kaldırmak ve ağır eşyaları kaldırmak (ör. Alışveriş çantaları ve çocuklar) dahil olmak üzere, baskı uygulayan herhangi bir faaliyetten kaçının. Yüzme ve aerobik gibi egzersizlere genellikle meme büyütme ameliyatından dört ila altı hafta sonra yeniden başlanabilir.

 1. Sigara içmek

Sigara yaranın iyileşme hızını azaltabilir. Sigara içmek ayrıca yara enfeksiyonu tetikleyebilir Sigara içiyorsanız, ameliyattan önce sigara azaltmanızı veya mümkünse tamamen bırakmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Yukarıdaki maddeler dışında kafanıza takılan farklı sorularınız cevaplamak için doktorunuz yanınızda olacaktır. Herhangi bir sorunda doktorunuzla iletişime geçmeniz problemlerin erken müdahalesini sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir