Meme büyütme sonrası sütyen kullanımı nasıl olur?

2.09K görüntülenmeMeme Estetiği
0
1 Yorum

Merhaba Leyla hanım ben 32 yaşındayım. Yurtdışında yaşıyorum yaklaşık 1 ay önce İstanbul da meme büyütme ameliyatım oldum. Doktorumun önerisi ile sporcu sütyeni aldım ve hala onu takıyorum. Ama hocam artık göğüslerim istediğim boyuta geldi ve ben artık sütyen alışverişi yapmak istiyorum. Hocam siz sormak istediğim meme büyütme ameliyatından ne kadar zaman sonra sütyen kullanabilirim? Bu konuda cevap yazarsanız çok mutlu olurum. Desteğiniz için şimdiden çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar dilerim.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, meme büyütme ameliyatından sonra biz hastalarımıza yaklaşık 1 ay boyunca sporcu sütyeni dediğimiz balensiz ve demirsiz olan sütyeni önermekteyiz. Takılacak sütyenin meme dokusuna bası ve iz yapmaması gerekmektedir. Sütyenin, dikiş yerine herhangi bir baskı oluşturmaması gerekir. Hastalarımız operasyondan 1 ay sonra balenli sütyen kullanımına başlayabilir. Ama dolgulu yada push-up dediğimiz göğüse baskı yapan ve ortada birleştirip yukarı çıkartan tarzdaki sütyenleri tercih etmemeleri gerekir. Bu tip olan sütyenler memeye takılan silikon protezin yer değiştirmesine sebep olabilir. Ayrıca bu tarz sütyenleri uzun süreli kullanmaları meme dokusuna baskı yaparak doku kaybı veya doku ezilmesine aynı zamanda meme de simetri bozukluğuna neden olabilir. Diğer bir konuda hastalarımızın meme estetiğinden sonra sütyen takmadan gezmek istemesidir. Sıkça sorulan sorulardan biride sütyen takmasam göğüsümde bir bozulma yada sarkma meydana gelir mi? sorusudur. Sütyen kişiler için faydalı bir giysidir. Aynı zamanda sütyen meme de oluşabilecek sarkmayı da önler. Kişiler doğru sütyeni tercih ettikleri sürece takmalarını önermekteyim ama tabi bazı zamanlar sütyen kullanmadıkları günlerde olabilir. Meme büyütme yada meme küçültme ameliyatlarından 2 ay sonra sütyen alınmasını önermekteyiz. Çünkü operasyon sonrasında iyileşme süreci tamamlanmış ve gerçek göğüs ölçünüz oluşmuş olacaktır. Bu yüzden sütyen alımı için ilk 2 ay beklemekte fayda vardır. Bir de ameliyat sonrasında sütyen ölçüm ne olacak şeklinde sorularla gelir hastalarımızdan. Şunu karıştırmamak gerekir operasyon sonrası göğüs kafesi ve çevresinin ölçüsü değişmez sadece “cup “ olarak adlandırdığımız sütyenin iç kısmındaki bölümde küçülme ya da büyüme söz konusu olur.Sağlıklı günler dilerim.

0

Merhaba doktor hanım, yakın zamanda meme büyütme ameliyatı olacağım. Ancak merak ettiğim bir nokta var ve internette çok fazla yanlış bilgi dolaşıyor. Acaba meme büyütme sonrası sütyen kullanımı nasıl olmalı? Teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhabalar, meme üzerinde gerçekleştirilen estetik cerrahi operasyonlarının hepsinde ameliyat sonrası hasta bir müddet özel sütyen kullanmalıdır. Bu durum yalnızca meme büyütme ameliyatına özgü değildir. Ameliyat sonrası doğru baskılı sütyeni kullanmak iyileşme süreci olumlu olarak etki edecektir, aynı zamanda oluşacak ödem azaltacak veya daha rahat vücuttan atılmasına yardımcı olacaktır. İlk 1 ay özel sütyen kullandıktan sonra daha sonraki süreçte sporcu sütyeni olarak adlandırılan balensiz sütyen kullanılmalıdır. Meme büyütme operasyonunda tam olarak iyileşme süreci 6 ay içerisinde tamamlanmaktadır. Bu süreç boyunca toparlayıcı ve push-up etkili sütyenler kullanılmamalıdır. İyileşme dönemi bittikten sonra hasta dilediği sütyeni kullanabilir.

0

Merhaba Leyla Hanım, yıllardır küçük memelere sahip olmanın çilesini çekiyorum ve artık cesaret edip meme büyütme estetiği ameliyatı yaptırmak istiyorum. Fakat ameliyat sonrası bir süre özel bir sütyen takılması gerektiğini duydum. Nasıl bir südyen kullanmam gerekir? Acaba meme büyütme sonrası südyen kullanımı nasıl olur?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhabalar, meme büyütme operasyonlarından sonra –büyütme veya küçültme fark etmez- sütyen takmak göğüslerin yeni şeklinde kolay adapte olabilmesi açısından son derece gerekli bir durumdur. Meme büyütme ameliyatı sonrası iyileşme süreci 3 ayı bulur. Fakat tam manasıyla bir iyileşmeden söz ediyorsak bu süre 6 aya kadar çıkabilmektedir. Ameliyat sonrası ilk 1 ay doktor tarafından önerilen sütyeni kullanmanız büyük önem taşır. Hem göğsün yeni şeklini almasına yardımcı olur, hem de ameliyat bölgesinde var olan ödemin atılmasını sağlar. Doktorunuz birşey demeden bu sütyenlerin kullanımına devam edilmelidir. Yaklaşık 1 aylık sürecin sonunda dilediğin sütyen kullanmaya başlayabilirsiniz. İyi günler dilerim.

0

Leyla Hocam merhaba, ben meme büyütme ameliyatı olmak istiyorum. Ancak sonraki süreç için de hazırlıklarımı ameliyat öncesinde yapmak ve tüm ihtiyaçlarımı şimdiden almak istiyorum. Meme büyütme sonrası sütyen kullanımı nasıl olur? Bilgi verebilir misiniz? Teşekkür ederim.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, meme büyütme ameliyatı sonrasında hastalarım genellikle bekledikleri ölçüye ulaştıkları için aşırı destekli ve çok sıkı sütyen kullanmayı tercih etmiyorlar. Şimdiden hazırlıklarınızı yapmak istemeniz güzel ancak bunun için ameliyat sonrası da vaktiniz olur. Çünkü ameliyattan sonra size özel korseli bir sütyen giydirilmiş olacak. İlk 1 ay operasyon başarısı ve ödem oluşmasını engellemek için bu sütyeni kullanmanız önem taşıyor. Bundan sonra balensiz bir sporcu sütyeni kullanmanızı öneriyorum. Bu sütyenler oldukça rahat etmenizi sağlayacak. Memenin tam formunu yakalaması ve toparlaması ortalama 6 ay sürer. Bu süreçten sonra beğendiğiniz her tipte sütyeni kullanabilirsiniz. Sağlıklı günler diliyorum.

0

Leyla Hanım merhaba, ben göğüslerimin küçük olmasından şikayetçiyim. Sürekli çift destekli sutyen kullanıyorum. Zaman zaman ağrı yapıyor. Meme büyütme sonrası sütyen kullanımı nasıl olur?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, sürekli olarak sımsıkı sütyenler kullanmak zorunda olmak zaman zaman ağrı yapar, bu durum çok normaldir. Ancak kişiyi oldukça rahatsız eder. Meme büyütme ameliyatı sonrasında göğüs ölçüleriniz ideale yakın olacağından aşırı destekli ve sıkı sutyen kullanmanıza gerek kalmayacaktır. Meme ameliyatından sonra size özel korseli bir sutyen giydirilecek. Bu size ilk başta biraz sıkı gelebilir ve rahatsız olabilirsiniz ancak iyileşme sürecinde bu korseyi kullanmanız çok önemli. Hem göğüslerin ödem toplamaması için hem de istenilen formda bir görüntü elde edilmesi için yaklaşık 1 ay sürekli olarak bu korseyi kullanmanızı öneririm. Sonrasında altta baleni olmayan sporcu sütyenlerine geçiş yapabilirsiniz. Memenin kendini tam olarak toparlaması ve formuna ulaşması ortalama 6 ay kadar bir süre alır. Bu sürede sütyen kullanımına dikkat edin, göğüsleri çok sıkıştırmamaya özen gösterin. Sonrasında beğendiğiniz her modeli alıp kullanabilirsiniz.

0

Merhaba leyla hanım, meme büyütme ameliyatı yaptırdıktan sonra kişinin her istediği sütyeni kullanamadığı duydum. Böyle bir şey var mı, meme büyütme sonrasında sütyen kullanımı nasıl olur?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, tüm meme estetiği operasyonlarından sonra meme kendini toparlayana kadar doğru sütyen kullanmak çok önemlidir. Meme büyütme ameliyatından sonra ilk 1 aylık süreçte sütyen kullanımına mutlaka dikkat edilmelisiniz ve doktorunuzun önerdiği özel sütyen kullanmalısınız. 1 aylık özel süreci tamamladıktan sonra spor sütyen gibi balensiz sütyenler kullanmaya başlamakta herhangi bir sakınca yoktur ama sütyenin göğsü sıkıştırmaması gerektiğini unutmayın. Meme büyütme ameliyatından sonra memenin kendini tam olarak toparlaması yaklaşık olarak 6 ay sürer, bu süreçte dolgulu yani push up sütyenler kullanılmasını kesinlikle tavsiye etmiyorum.

Doktorunuza Sorun

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Sidebar
    error: Kopyalama Yasaklandı