Karın Estetiği

Mini Karın Germe

mini karın germe

Mini Abdominoplasti de adı verilen mini karın germe operasyonunda orta ve alt karın bölgesinde aşırı yağlanma olmayan ancak elastikiyetini yitirmiş sarkık karın yapısına sahip hastalar için önerilen bir operasyondur. Mini karın germe operasyonunda alt karın bölgesindeki yağlar alındıktan sonra sarkık cilt alt dokusu ve karın kasları aşağıya doğru çekilip gerginleştirilir.

Gerginleştirme işlemiyle alt karın bölgesi dikilerek sağlamlaştırılır. Doğumla birlikte kadınların özellikle alt karın bölgesinde çatlaklar, sarkmalar oluşur. Mini karın germe operasyonu karın kasları zayıflayan, spor ve egzersizle toparlanamayan karın kaslarına yönelik bir işlemdir.

Doğum planlayan kadınların, öncelikle doğum yapması, doğum sonrasında fazla kilolarını verdikten sonra düzelme olmayan karın duvarının toparlanması ve gerginleştirilmesi için uygulanan bir yöntemdir. Doğum ve emzirme döneminden sonra maalesef karın bölgesindeki erimeye dirençli yağları eritebilmek kolay değildir. Dümdüz bir karın görünümü ancak mini abdominoplasti ile mümkündür.

Mini Karın Germe Ameliyatı Nedir?

Mini karın germe ameliyatı, alt karın bölgesinde oluşan gerginliğini kaybetmiş, gevşemiş, sarkık ve toplanmayan karın derisi için yapılan mini bir operasyondur. Mini karın germe ameliyatı şişmanlık ya da obezite tedavisi değildir. Ameliyat öncesinde kişilerin sağlıklı beslenme şekillerini öğrenmeleri ve uygulamaları, operasyondan sonra da kilo almamalarını ve gergin karın formunu korumalarını sağlamaktadır. Bu ameliyatın temel hedefi ciltteki bollaşmanın toparlanıp karın bölgesindeki kasların dikilip ortadan kaldırılmasıdır.

Karın duvarını oluşturan yapının gevşekliğiyle deri üstündeki çatlakların da ortaya çıkmasıyla beraber deformasyon yoğun olarak görünür. Kilo verdikten sonra karın bölgesindeki derinin kendi kendine toparlanması ve gerginleşmesi Akdeniz vücut tipine sahip kadınlarda neredeyse imkansızdır.

Mini karın germe operasyonu karnın alt çizgisinde yapılan küçük bir kesi ile gerçekleşir. Yapılan kesi tam karın germe operasyonuna göre daha kısadır. Operasyonda hastanın bel ile karın bölgesindeki var olan yağlar da alınmakta, karnın altında kalan fazla cilt dokusu çıkarılmakta, germe işlemi yapıldıktan sonra karın kasları sıkılaştırılıp dikilmektedir.

Bu operasyonun tam karın germe operasyonundan diğer bir farkı da karnın üst bölgesine dokunulmamasıdır. Sezaryen izine benzeyen bir kesi yapılır ve bu sayede mini karın germe operasyonunda çok belirgin bir iz kalmamaktadır. Mini karın germe ameliyatından sonra 3 ile 4  hafta içerisinde iyileşme gözlenir.

Mini karın germe ameliyatı kimlere uygundur?

Mini karın germe ameliyatı ani kilo verdikten sonra ya da doğumdan sonra karın alt bölgesinde oluşan sarkma ve cilt deformitesini ortadan kaldırılmasına yönelik cerrahi bir prosedürdür. Tam karın germe ameliyatına uygun olmayan başka bir deyişle üst karın bölgesinde sarkma ve yağlanma olmayan kişilerde yapılması önerilir.

Bu ameliyatın yapılabilmesi için kişinin cilt altındaki yağ dokusunun göbek deliğinin altında ve fazla olmaması gerekir. Genellikle doğum yapan genç anneler tarafından tercih edilmektedir. Göbek deliği yukarıda bulunan kişiler de estetik görünümün düzeltilmesi için tercih edebilmektedirler ve bu operasyon için uygun adaylardır.  Karnınızın alt tarafındaki cilt sarkması ve deformasyon sorununu mini karın germe operasyonuyla çözebilir ve bu estetik olmayan görüntüden tamamen kurtulabilirsiniz.

Karın Derisi Neden Sarkar?

Aşırı kilo alımı, hamilelik, hamilelik sonrası karbonhidrat ve şeker tüketiminin artırılması, düzensiz beslenme alışkanlıkları, alkol kullanımı, hareketsiz bir yaşam tarzı göbek ve bel çevresinde yağlanmaya sebep olur. Kilo almak yağ hücrelerinin hacmini genişletir, dolayısıyla cilt derisi büyür ve genişleyerek yeni duruma uyum sağlar.

Yoğun kilo alımıyla beraber bağ dokularında da deformasyon görülür. Karın derisini tutan bağ dokusu gevşer, esnekliği azalır. Genetik olarak bazı ciltlerde deformasyonla beraber çatlak oluşumları da görülür. Ancak sonrasında vücut genelinden 15 kilogram ve üstündeki kilo kayıplarında karın bölgesinde sarkma görülür.

Derimiz bizi koruyan esnek bir yapıya sahiptir. Ancak ne kadar esnek bir cilt yapısına sahip olursak olalım gebelikten sonra yaklaşık olarak 10 ile 15 cm arasında esneyen göbek bölgesindeki sarkmanın önüne geçmemiz ve bu oluşumu engellememiz oldukça zordur. Bu deformasyonun ise tek çözümü mini karın germe operasyonudur.

Mini karın germe ameliyatı nasıl yapılır?

Mini karın germe ameliyatı öncesinde yapılan muayenede karın bölgesindeki yağlanma oranına, yağ miktarının dağılımına, alt karın bölgesindeki cildin sarkıklık derecesi ile fazlalığına ve deri kalitesine bakılır. İlk muayenede mini karın germe operasyonunu yapacak doktorunuzla mevcut sağlık durumunuz hakkında ayrıntılı bilgi vermelisiniz. Eğer varsa kronik rahatsızlığınızı(diyabet, kalp), önceden geçirdiğiniz hastalıkları, alkol ya da sigara bağımlılığınızı, sürekli kullandığınız ilaçları (kan sulandırıcı, sakinleştirici) doktorunuzla paylaşmalısınız.

Mini karın germe operasyonu öncesinde bel ve karın bölgesine liposuction uygulanır. Hastanın ihtiyacı halinde bel ve karın bölgesinden alınan yağlar kişinin popo bölgesine enjekte edilebilir ve daha kıvrımlı vücut hatları oluşturulur.

Liposuction uygulama alanının büyüklük derecesi ve uygulama süresine göre operasyonun süresi de değişiklik gösterebilir. Mini karın germe ameliyatı genel anestezi altında 2-3 saat arasında sürer. Operasyonda kesi hattı kısadır, göbek deliğinin yeri çoğunlukla değiştirilmez. Mini karın germe operasyonunda kesi hattı, alt karın bölgesinde ve sezaryen kesisi hattı kadar bir açıklıkla gerçekleşmektedir.

Mini karın germe operasyonundan sonra çok aşırı derecede ağrı hissedilmez. Ameliyat sırasında uygulanan genel anestezi ile ameliyat bitimindeki ilk saatlerde ağrı fazla hissedilmemektedir. Daha sonrasında hekimin tavsiye edeceği ağrı kesici ilaçlarla ağrı hafifletilebilmektedir.

Mini karın germe operasyonunda kesi izi kişinin çamaşırının altında kalacak şekilde açılmaktadır. Alt karın derisi göbek deliğine kadar karın duvarından ayrılarak açılır. Sarkık, esnekliğini yitirmiş ve gevşemiş biçimde duran karın kasları birbirlerine yakınlaştırılır, sıkılaştırılarak dikilir. Sadece küçük bir kesi ile karın altındaki biçimsiz karın derisi gerilip çıkartılarak işlem tamamlanır.

Karın Germe

Mini karın germe ameliyatı iyileşme süreci nasıldır?

Mini karın germe operasyonunda karın duvarına, etkisi ortalama 10 saat kadar sürecek anestezi uygulanır. Bu bakımdan ameliyattan sonra kişi çok fazla ağrı hissetmez. Mini karın germe operasyonundan yaklaşık iki saat sonra hasta yemek yer ve ayağa kaldırılıp yürütülür. Taburculuk işlemi operasyonla aynı gün yapılabilir, kişinin hastanede kalmasına gerek yoktur.

Mini karın germe operasyonunda kullanılan dikişler estetik dikiş olduğundan dolayı vücut tarafından absorbe edilir ve alınmasına gerek duyulmaz. Ameliyattan sonra sigara içilmesi yapılan operasyonun iyileşme sürecini uzatmaktadır. Bu bakımdan yapılacak operasyon öncesinde sigarayı bırakmanız  veya azaltmanız tavsiye edilmektedir.

Operasyondan 24 saat sonra rahatlıkla duş alınabilir. Operasyondan 3 gün sonra normal hayata dönmekte herhangi bir sakınca yoktur. Mini karın germeden, en erken bir ay sonra karın kaslarını yormayan ve zorlamayan egzersizler yapılabilmektedir. 6-7 hafta sonra hemen hemen tüm spor aktiviteleri yapılabilmektedir.

Mini karın germe ameliyatının sonuçları kalıcı mı?

Mini karın germe operasyonunun sonuçları kalıcılık özelliğindedir. Göbek ve bel çevresi yağlanmayı önemli derecede artıran alkol tüketimi, dengesiz ve sağlıksız beslenme gibi faktörler kilo alımının tekrar etmesine sebep olmaktadır. Kişinin hamile kalma planı varsa, gebelikten sonra bu operasyonu yaptırması operasyonun kalıcılığı bakımından önemlidir.

Plansız hamileliklerde, gebelikle karın duvarı genişleyip esnemektedir ve gebelik sonrasında değişim görülebilir ancak hiçbir zaman mini karın germe operasyonu öncesine dönecek kadar büyük bir değişim gözlenmez. Kadınlar plansız gebeliklerde genellikle estetik kaygılar yaşamaktadırlar.

Gebelik sırasında ve sonrasında  ya da gebe kalınmasa da hastada kilo ve beslenme kontrolü sağlanması, operasyonun sonucunu korumak ve kalıcılığının devam etmesi bakımından esastır. Mini karın germe operasyonundan sonra çatlak oluşumunu engellemek amacıyla düzenli olarak vücut nemlendirme özelliğindeki losyon ve kremler kullanılmalıdır. Operasyondan yaklaşık iki ay sonra yapılmaya başlanabilen karın egzersizleri ile karın formu aynı tutulabilmekte ve kalıcılığın devam etmesi sağlanmaktadır.

Mini Karın Germe Estetiği ile İlgili Bilmeniz Gereken 13 Gerçek

Karın Germeyle İlgili Gerçekler

1) Mini Karın Germe Ameliyatı, Tam Karın Germe Ameliyatına Alternatif Olabilir
Mini karın germe estetiğini karın alt bölgesindeki minimal sarkma problemini ortadan kaldırmak için yapılıyor. Mini karın germe ameliyatında, tam karın germe estetiğine göre daha az iz kalır ve iyileşme süresi daha kısadır. Bu nedenle minimal sarkması olan hastalarımıza mini karın germe estetiğini öneriyoruz. Mini karın germe estetiğinden sonra vücudunuzda daha az ödem olacak, daha hızlı bir şekilde iş hayatınıza döneceksiniz.

Ameliyat riskinin daha az olması ve ameliyat izinin daha az belirgin olması sebebiyle mini karın germe estetiğine oldukça yoğun bir ilgi oluyor. Mini karın estetiğinde, karın altında sadece minik bir kesi oluyor. Sezaryen izine benzeyen bu kesi çamaşır altından belli olmaz. Plajda gönül rahatlığı ile bikini ve mayo giyilebilir.

Mini karın germenin bir diğer avantajı ise daha az maliyetli olmasıdır fakat bunun sebebi kas onarımı ve göbek deliğine ihtiyaç duyulmaması kaynaklıdır. Her hastaya mini karın germe uygun olmayabilir. Özellikle karın sarkması göbek deliğinin üstündeki bölgeyi de kapsayan kişiler için uygun değildir. Karın germenin tam mı mini mi olacağı, ameliyat öncesi muayene sırasında uzman doktorun kararı ile şekillenir. Tam karın germe estetiği daha uzun bir ameliyattır ve daha büyük bir alanı kaplar.

2) Mini Karın Germe Ameliyatında Belirgin Bir İz Kalmaz
Mini karın germe ameliyatında, tam karın germe estetiğine göre daha az iz kalır. Çünkü mini karın germe ameliyatı daha az bir alanı hedef alır. Mini karın germe operasyonunda ameliyat izi tam çamaşır çizgisine denk gelecek şekilde açılır. Böylece ameliyat izi dışarıdan bakıldığında görülmez.

Mini karın germe ameliyatında göbek çevresinde ameliyat izi olmaz. Çamaşır altında kalan ameliyat izi ise iki sene içinde daha soluk bir renge dönüşür. Eğer mini karın germe ameliyat izini sildirmek istiyorsanız ameliyat sonrasında Fraksiyonel Lazer Tedavisi yaptırabilirsiniz. Dual Lazer teknolojisini kullanan bu yöntem sayesinde ameliyat izini kalıcı olarak silebiliriz.

3) Mini Karın Germe Estetiği İle Göbek Deliği Altındaki Deri Düzleştirilebilir
Dümdüz bir karın görünümüne sahip olmak herkesin hayalidir. Özellikle doğumdan sonra göbek deliğinin altında kalan bölge bollaşır ve sarkmaya başlar. Alt karın olarak bilinen bu bölgeyi sıkılaştırmak için mini karın germe estetiği yaptırabilirsiniz. Mini karın estetiği her ne kadar sadece alt karın bölgesinin gerginleşmesini sağlasa da üst karında daha düz görünmesine yardımcı olur. Altta kalan deri gerilerek dikileceği için üst karında da estetik bir görünüm oluşacaktır.

Eğer karın bölgesinde deformasyon daha geniş bir alana yayıldıysa ve göbek deliğinin üzerindeki deri de sarkıyorsa sizin için tam karın germe ameliyatı daha uygun olacaktır. Genellikle birden fazla doğum yapmış kadınlar için tam karın germe ameliyatı önerilir.

4) Mini Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamile Kalabilirsiniz
Mini karın germe ameliyatı yaptırmak isteyen hastalarımız bize ‘karın germe ameliyatından sonra doğum yapabilir miyim?’ diye soruyorlar. Evet, mini karın germe ameliyatından sonra hamile kalabilir ve doğum yapabilirsiniz. Karın germe ameliyatlarının her ikisi de sizin doğurmanıza veya hamile kalmanıza engel değildir. Fakat doğurma planı olan hastalarımıza, karın germe estetiğini genellikle doğum sonrasına ertelemelerini öneriyoruz. Çünkü hamilelik sırasında karın duvarı deforme olacağı için yeni doğum yapan anneler, bir daha karın germe estetiğine ihtiyaç duyabilirler.

5) Mini Karın Germe Ameliyatından Sonra Daha Hızlı İyileşebilirsiniz
Mini karın germe ameliyatından sonra, tam karın germe ameliyatına göre daha hızlı bir sürede iyileşebilirsiniz. Mini karın germe ameliyatından iki saat sonra ayağa kalkıp hafif bir şekilde yürümeye başlayabilirsiniz. Mini karın germe yaptıranlar aynı gün içinde taburcu olarak günlük hayatlarına adım adım geri dönebilir. Tam karın germe ameliyatında ise hastalarımız 1 veya 2 gün hastanede kalıyor ve daha yavaş iyileşiyorlar.

Mini karın germe ameliyatının bir diğer avantajı ise hastaların ameliyattan bir hafta sonra araba kullanabilir olmalarıdır. Böylece mini karın germe estetiğinden bir hafta sonra günlük rutinlerinizi yapmaya başlarsınız. Ameliyattan dört hafta sonra spor salonuna geri dönebilir ve spor yapabilirsiniz.

6) Mini Karın Germe Hastanede Genel Anestezi Altında Yapılır
Mini karın germe estetiği cerrahi bir operasyondur. Genel anestezi altında, hastane koşullarında yapılır. Mini karın germe ameliyatı hamile, kanser hastası veya ağır şeker hastalığı olan kişilere yapılmaz. Anestezi almadan önce hastalarımıza kan ölçümü yaparak sağlık testine tabii tutuyoruz.

7) Mini Karın Germe Ameliyatı Anne Estetiğinin Bir Parçasıdır
Anne estetiği, kadınların doğumdan sonra yaptırdığı estetik ameliyatlar dizisidir. Anne estetiği genel olarak iki alanı kapsar; Karın ve göğüsler.

Mini karın germe estetiği de doğum sonrası yapılan anne estetiğinin bir parçası olarak görülür. Hamilelik döneminde kilo alan, alt karın bölgesinde sarkma ve deformasyon görülen kişiler için mini karın germe ameliyatı uygundur. Dilerseniz karın germe estetiği ile birlikte meme estetiği de yaptırarak hamilelik sonrasında deforme olan vücudunuzda daha etkili değişimler yaratabilirsiniz. Kombine estetik ameliyatları daha ekonomik ve iyileşme süresi daha hızlıdır.

8) Mini Karın Germe Estetiği En Çok Doğum Sonrası Yapılıyor
Mini karın germe estetiği için genellikle doğum yapan kadınlardan talep geliyor. Çünkü doğumdan sonra bollaşan karın derisini toparlamak çok zordur. Hamilelik döneminde esneyen karın derisi, kendini toparlayamaz ve sarkmaya başlar. Mini karın germe ameliyatı, alt karındaki bollaşmayı toparlayarak kadınları doğum öncesi gibi fit ve dümdüz gösterir. Bazı kadınların göbeğinde oluşan deri çıkıntısı da mini karın germe estetiği ile alınarak vücuttan uzaklaştırılır.

9) Mini Karın Germe Estetiği İle Vajina Estetiği Kombine Edilebilir
Doğum yapan anne adaylarının tercih ettiği bir diğer estetik ise vajina estetiğidir. Mini karın germe yaptıran hastalar, ihtiyaç durumunda vajina daraltma estetiği de yaptırarak doğumun yarattığı deformasyonu en aza indirilebilir. Kombine estetik uygulamaları sayesinde estetik ameliyatlar daha az maliyetli olabilir ve hastaların iyileşme süresi azalır. Yeni doğum yapan anneler, en az süreyle daha etkili değişimler elde etmek istediği için kombine ameliyat seçeneklerini tercih ediyorlar.

10) Mini Karın Germe Estetiği Daha Ekonomiktir
Mini karın germenin ekonomik olarak avantajlı olması kas onarımı ve göbek deliğine ihtiyaç duyulmaması kaynaklıdır. Bu sebepten her hasta mini karın germe tercih edemeyebilir. Tam karın germe estetiği daha uzun bir ameliyattır ve daha büyük bir alanı kaplar. Mini karın germe estetiği, tam karın germe estetiğine göre daha ekonomiktir. Tam karın germe estetiği daha büyük bir alanı kapsadığı ve ameliyat süresi daha uzun olduğu için mini karın germe ameliyatına göre daha pahalıdır. Tam karın germe estetiği 5 saate kadar sürerken, mini karın germe estetiği 2 saat içinde tamamlanır. Size mini karın germe mi yoksa tam karın germe mi gerektiğine hastanın muayenesinde vücudun durumuna göre tespit edilerek karara varılır.

11) Mini Karın Germe Ameliyatı İzi İle Sezeryan Ameliyat İzi Daha Az Belirgin Olur
Sezeryan doğum yapan kadınlar, karınlarındaki C harfine benzeyen ameliyat izinden rahatsız olurlar. Mini karın germe ameliyatı izi, tam sezeryan izinin üzerine geldiği için ameliyat sonrasında sezeryan izi daha az belirgin olur. Mini karın germe ameliyatının izi ile sezeryan ameliyatı izi yer değiştirmiş olacak. Eğer mini karın germe ameliyat izini sildirmek isterseniz, size en uygun lazer tedavileri hakkında bilgi alabilirsiniz.

12) Mini Karın Germe Estetiği Zayıflama Yöntemi Değildir
Mini karın germe ameliyatını genellikle doğum sonrası veya yoğun kilo verme sonrası tercih ediyoruz. Kilo verdikten sonra bollaşan ve gevşeyen deriyi toparlamak amacıyla mini karın germe estetiği yapılır. Mini karın germe estetiği zayıflama etkisi yaratmaz. Eğer karın bölgesindeki yağların azalmasını ve daha ince görünmeyi hedefliyorsanız mini karın germe ameliyatı ile birlikte Liposuction yaptırabilirsiniz. Liposuction, karın bölgenizdeki fazla bölgesel yağları dışarı çekerek sizlere daha fit bir karın görünümü yaratacaktır.

13) Mini Karın Germe Ameliyatı Vücut Şekillendirme Ameliyatından Farklıdır
Mini karın germe estetiğinin amacı alt karındaki bollaşan deriyi vücuttan uzaklaştırmak ve karın derisinin gerilmesini sağlamaktır. Vücut şekillendirme estetiğinde kişinin ihtiyacına göre karın bölgesine Vaser Liposuction yapılarak fazla yağları da dışarı çekilir.

Mini Karın Germe Estetiğinde ise sadece karın bölgesindeki deri deformasyonu tedavi edilir. Bu nedenle 360 derece vücut şekillendirme ameliyatı ile karın germe ameliyatı birbirine karıştırılmamalıdır. Bu yüzden her iki ameliyat arasında fiyat farkı, iyileşme hızı farkı ve ameliyat izi farkı vardır.

Mini Karın Germe Fiyatları

Mini karın germe fiyatları diğer operasyonlarla kombine edilmesine göre değişkenlik gösterir. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. +90212 241 46 24 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak mini karın germe fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Mini Karın Germe” İçin 2 Soru Soruldu

 1. Eyüp dedi ki:

  Merhaba mini karın ameliyatı fiyatını öğrenebilir miyim ? Ayrıca ameliyattan ne kadar süre sonra ağırlık antrenmanlarına dönebilirim ?

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, operasyondan yaklaşık 3 ay sonra spora başlayabilirsiniz.
   Sevgiler,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir