Vücut Şekillendirme

Post Bariatrik Cerrahi

Post Bariatrik Cerrahi.

Post Bariatrik Cerrahi Post bariatrik cerrahi ülkemize son zamanlarda gelen ve oldukça etkili olan bir yöntemdir. Obezite sorunu ile günümüze milyonlarca kişi savaşmaktadır. Genetik nedenler, sağlıksız ve hareketsiz yaşam tarzı, bazı hastalıkların etkisi nedeniyle çoğu işi obezite sorunu ile yaşamaktadır. Obezite kontrol altına alınmadığında tüm hayatı kötü yönde etkilemektedir.

Gittikçe vermesi zorlaşan kilolar ve beraberinde gelen sağlık sorunları kişilere zor zamanlar yaşatabilmektedir. Obezite tüm dünyada sıkça görülen bir sağlık sorunudur. Özellikle Amerika’da her yaş ve cinsten kişide obezite sorunu oldukça yaygındır. Obezite sorunu ile mücadele eden kişiler için kilo alıp verme sonrasında oluşan vücut deformasyonu konusunda post bariatrik cerrahi etkili sonuçlar sağlamaktadır.

Post Bariatrik Cerrahi Nedir?

Obezite, aşırı kilo alıp verme, metabolizma hastalıkları nedeniyle sarkan derinin toparlanması için yapılan işlemlere Post bariatrik cerrahi denilmektedir. Özellikle kilo vermek için bariatrik cerrahi yapılan kişilerde sarkma sorunu sıkça görülmektedir. İşlem sonrasında sıkılaşma için her ne kadar spor yapılsa da istenilen sonuç alınmayabilir.

Bu gibi durumlarda Post bariatrik cerrahi ile sarkan deri vücuttan alınır ve daha estetik bir görüntü ortaya çıkar. Body lifting olarak da bilinen bu işlemin uzman doktorlar tarafından uygun ortamlarda yapılması gerekir. Aksi takdirde ortaya ölümcül sonuçlar çıkabilir. Bu tarz işlemler plastik cerrahlar tarafından yapılmaktadır.

Post Bariatrik Cerrahi Vücudun Hangi Alanlarına Yapılabilir?

Post bariatrik cerrahi vücudun belli başlı alanlarına yapılır. Bu alanları sıralayacak olursak;

 • Karın bölgesi,
 • Memeler,
 • Yüz ve boyun kısımları,
 • Kollar,
 • Kalça,
 • Bacaklar kısmıdır.

En çok yapılan bölge ise karın kısmıdır. Obezite gibi kilo problemleri sonrasında en fazla karın bölgesinde sarkma görülmektedir. Bu sarkmalar kişinin hayatını etkiler, kilo verilmiş olsa bile vücut deformasyona uğradığı için tam anlamıyla mutlu hissedilmez. Estetik açıdan kötü bir görüntünün olması kişilerde özgüven kaybının devam etmesine ve rahat olmamasına neden olur. Sarkmalar için günümüzde en etkili yöntem Post bariatrik cerrahidir.

Post Bariatrik Cerrahi Kimlere Yapılır?

Post bariatrik cerrahi bariatrik ameliyat gruplarından birini geçirmiş ve daha sonrasında vücudu deformasyona uğramış kişilere yapılmaktadır. Bariatrik ameliyat sonrasında kişilerde ciddi kilo kayıpları yaşanır. Bu kilo kayıpları vücut derisinin ciddi şekilde sarkmasına neden olabilmektedir. Bariatrik Cerrahi sonrasında kilo verme sürecini tamamlamış ve en az 4-6 ay geçmiş, kilo vermesi durmuş, kilosu sabit olan kişilere Post bariatrik cerrahi yapılabilmektedir. Ayrıca bu kişilerin genel olarak sağlık durumlarının stabil ve işleme elverişli olması gerekmektedir.

Post Bariatrik Cerrahi Nasıl Yapılır?

Post bariatrik cerrahi işlemi öncesinde hasta mutlaka fiziki muayene ile değerlendirilir. Fiziki muayene sırasında mutlaka hastanın sağlık geçmişi dinlenir. Boy kilo oranı, son 4-6 ay içerisindeki kilo değişimi öğrenilir. Gerekli kan ve hormon testleri yapılır. Herhangi bir ilaç kullanımı var mı, şeker ve kolesterol rahatsızlığı var mı öğrenilir. Tüm bu değerlendirmeler sonucu plastik cerrahi doktoru kişinin işlem için uygun olduğunu onaylar ise Post bariatrik cerrahi uygulanır. Sonrasında süreç şöyle ilerler;

 • İlk olarak hastaya genel anestezi uygulanır.
 • Anestezi sonrasında muayene sırasında belirlenen sarkmanın olduğu bölgelere germe, toparlama veya gerekir ise yağ enjeksiyonu işlemleri yapılır.
 • Fazla derinin vücuttan atılması için derinin kesilmesi gerekir. Kesilme sonrasında dikiş atılır.
 • İşlem sona erdikten sonra kişi ilk gün müşahede altında tutulur. Herhangi bir risk yok ise sonrasında taburcu edilir. Taburcu edilme süresi değişkenlik gösterebilir.
 • İşlem sonrasında hastaya uygun ölçülerde korse giydirilir. Bu korsenin mutlaka kullanılması gerekir. Aksi takdirde yapılan cerrahi işlemin etkisi olmayacaktır. Korse sayesinde toparlanma ve gerilme daha hızlı olacaktır.
 • Ameliyat sona erdikten ve iyileşme dönemi bittikten sonra mutlaka düzenli aralıklar ile genel muayeneler yapılır. Burada amaç kişinin genel durumunu kontrol altında tutmaktır.

Post Bariatrik Cerrahi Sonrası İyileşme Dönemi

Post Bariatrik Cerrahi. İyileşme dönemi toplamda 4-6 hafta kadar sürmektedir. İlk 3 hafta boyunca yorucu aktivitelerden kaçınmanız gerekir. 3 hafta sonrasında normal hayatınıza yavaşça geri dönüş yapabilirsiniz. Korse kullanımı iyileşme döneminde oldukça önemlidir. Korseyi düzenli giymelisiniz. Aksi takdirde sarkmalar toparlanamaz. Ameliyat sırasında atılan dikişler kendiliğinden iyileşecektir.

İyileşme döneminde dikiş ve genel durum kontrolü için doktorunuz ile görüşmeniz gerekmektedir. İki hafta sonrasında dikişler alınır. Dikişler alınmadan önce ise iyileşmeyi hızlandırmak için kullanılan drenaj tüpleri çıkarılacaktır. Bu süreçte doğru ve dengeli beslenmelisiniz. Günlük yürüyüşler, hafif egzersizler ile iyileşme dönemini geçirmelisiniz.

Bu süreçte oluşabilecek ağrı hissini azaltmak için doktorunuzun önerdiği ilaçları doğru dozda kullanmalısınız. Sigara alkol kullanımı yasaktır. Çünkü bunların kullanımı iyileşme dönemini uzatacaktır. Ameliyat sonucu oluşan yara izleri ise ortalama olarak 10 ay gibi bir süreçte fark edilmeyecek kadar küçük bir hale gelecektir.

Post Bariatrik Cerrahi Hakkında Sıkça Sorulanlar

Operasyon için yaş sınırı nedir?
Bu tarz cerrahi operasyonlar için yaş sınırı +18 olmakla birlikte sadece doktor yönlendirmesi ile yapılmalıdır.

Operasyon sonrası iz kalır mı?
Evet kalır fakat oluşan izler vücut hat çizgileri ile birleşir. Bu da ortaya doğal bir görünüm çıkarır.

Operasyonun riskleri nelerdir?
Operasyonun riskleri tamamen cerrahi işlemi yapan cerraha ve kişinin sağlık durumuna bağlıdır. Eğer iyi bir cerrah doğru yöntemler ile operasyonu yapmış ise ortaya herhangi bir risk çıkma olasılığı çok düşüktür. İyileşme döneminde ödem, morarma, kızarıklık ve ağrı gibi etkiler yaşayabilirsiniz. Bunlar doğal ve iyileşme dönemi bittiğinde sona erecek durumlardır.

Post Bariatrik Cerrahi kalıcı bir işlem midir?
İşlem sonrasında aşırı kilo alıp vermediğiniz, hamilelik yaşamadığınız sürece işlem kalıcı olacaktır.

Hamilelik sonrası için uygun mudur?
İşlemin hangi dönemde kime uygun olduğunu işlemi yapacak olan cerrah gerekli fiziki muayeneyi tamamladıktan sonra karar vermektedir. Bu nedenle sorunuzun cevabı için mutlaka bir cerrah ile görüşmeniz gerekmektedir.

Tüp Mide Sonrası Vücut Germe Estetiği Tek Seferde Mi Yapılır?

Tüp mide ameliyatı obezite tedavisindeki en etkili yöntemdir. Ancak ameliyat sonrasında ideal kiloya ulaşma süreci sancılı geçebilmektedir. Fakat bu zorlu süreç muhteşem sonucu görmek için çekilmeye değer. Tüp mide ameliyatı sonrasında vücut kilo vermeye alışkın olmadığından ve birden çok fazla kilo verildiğinden ciltte deformasyonlar oluşması olağandır. Sarkıklıklar da bu deformasyonların başında gelmekte. Tüp mide ameliyatı sonrası meydana gelen sarkmaları gidermenin en etkili yolu ise germe ameliyatı dediğimiz vücut şekillendirme operasyonunudur. Vücut germe estetiği karın, kol, bacak, göğüs bölgelerine ayrı yapılacağı gibi 360 derece vücut germe dediğimiz tek seferde yapılabilen işlemle de halledilebilmektedir. Yalnızca bilinmesi gereken nokta, vücut germe estetiğinin tüp mide ameliyatından hemen sonra yapılamayacağıdır. Kişinin ideal kilosuna ulaşmış olması, ideal kilosunda en az 6 ay sabit kalmış olması ve genel sağlık durumunda bir problem bulunmaması gerekmektedir. Bu şartları karşılayan kişiler rahatlıkla vücut germe estetiği yaptırabilir.

Post Bariatrik Cerrahi sonrası hamile kalabilir miyim?

Evet kalabilirsiniz. Yapılan işlem estetik bir uygulamadır. Bu nedenle üreme hücreleri üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.

Post Bariatrik Cerrahi sonrası cinsel hayat ne zaman başlar?
İyileşme döneminiz sona erene kadar cinsel ilişkiye girmekten uzak durmanız gerekir. Karın germe ameliyatlarından sonra iyileşme döneminde cinsel ilişkiye girmek ağrılı bir ilişki yaşamanıza ve operasyonun başarısına negatif yönde etkiye neden olacaktır.

Post Bariatrik Cerrahi Fiyatları

Estetik ve sağlık konularında internet sitelerinde fiyat vermek doğru değildir. Çünkü Sağlık Bakanlığının internet sitelerinde fiyat verme konusunda yasaları vardır. En doğru fiyat bilgisi için işlemi yaptıracağınız kliniğe gidip doktora muayene olmanız gerekir. Muayene sonrasında yapılacak işlemler belirlenir. Bu işlemlere göre size en doğru fiyat bilgisi çıkarılır. Post Bariatrik Cerrahi hakkında daha fazla bilgi almak için bize iletişim sayfamızda yer alan bilgilerden ulaşabilir kolayca randevu oluşturabilirsiniz.

Randevu aldıktan sonra kliniğimizde yer alan çalışan ve uzmanlar Post Bariatrik Cerrahi hakkında aklınıza takılan tüm soruları cevaplayacaktır. Daha sağlıklı, güzel ve genç görünüme kavuşmak, daha özgüvenli olmanız için sizlere estetiğin her alanında uzmanlarımız ile hizmet veriyoruz. 0212 241 46 24 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Post Bariatrik Cerrahi uygulaması fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Post Bariatrik Cerrahi Soru ve Cevapları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir