Vücut Şekillendirme
Post Bariatrik Cerrahi.

Post Bariatrik Cerrahi Post bariatrik cerrahi ülkemize son zamanlarda obezite cerrahisi denen bariatrik cerrahinin artışı ile beraber artmıştır. Bunun nedeni kilo verme sonrası vücuttaki deformasyona yönelik çözüm arayışıdır. Post bariatrik cerrahi sarkan derinin toparlanması ve estetik bir vücut görünümüne kavuşmayı sağlayan bir dizi cerrahi operasyonlardır.

Obezite Nedir?

Obezite kişinin yağ kitlesinin diğer vücut bileşenlerine (kas, kemik, kan vs.) göre fazla olmasıdır. Bunu hesaplamak için vücut kitle indeksi denen hesaplama ile belirlenir. BMI denen vücut kitle indeksi hesaplaması kilogram olarak vücut ağırlığının m2 olarak boya bölünmesidir. Bir kişiye obez demek için BMI in 30 un üzerinde olması gerekir.

Obezite sorunu ile günümüze milyonlarca kişi savaşmaktadır. Genetik nedenler, sağlıksız ve hareketsiz yaşam tarzı, bazı hastalıkların etkisi nedeniyle çoğu işi obezite sorunu ile yaşamaktadır. Obezite kontrol altına alınmadığında tüm hayatı kötü yönde etkilemektedir. Bu nedenle son yıllarda bariatrik cerrahi denen bir yöntemle kişilerin hızlı ve etkili kilo kaybı ile sağlıklarına kavuştukları gözlemlenmiştir.

Bariatrik Cerrahi (Tüp Mide Ameliyatı) Nedir?

Bariatrik Cerrahi hızlı ve etkili kilo kaybını sağlayam midenin küçültülmesi ya da kısmen devre dışı bırakılmasını sağlayan operasyonlardır. Genel cerrahi uzmanları tarafından yapılır. Ameliyat sonrasında 1 ya da 2 yıllık süreçte hasta var olan fazla kilolarını vererek ideal kilosunda sabitler.

Ancak hızlı ve fazla miktarda kilo kaybına bağlı olarak vücutta sarkmalar meydana gelir.

Midenin yüzde seksenlik bölümünün ameliyat ile alınması ya da üstüne katlanması ile midenin küçültülmesi işlemine denilmektedir. Midenin ciddi bir kısmının alınması ile birlikte geriye kalan mide şeklinin tüpe benzemesi operasyona ismini vermiştir.

Kişiler daha küçük mideye sahip oldukları için artık daha normal ve az bir şekilde beslenmektedir. İştah düzeyi azalmakta, porsiyon boyutları da tüp mide ameliyatı sonrasında küçülmektedir. Yapılan ameliyat cerrahi ve ciddi bir operasyondur. Bu nedenle alanında uzman cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde ortaya oldukça ciddi sorunlar çıkabilmektedir.

Tüp mide ameliyatı sonrasında kişinin yaşam şekli haliyle değişir. Beslenmesi daha sağlıklı hale gelir. Burada önemli olan operasyon sonrasında verilen ciddi kilolar sonrasında vücudun formunu korumaktır. Fazla miktarda kilo verirken, derinin sarkması da olağandır.

Derinin sarkmasını engellemek için spor ve egzersizleri mutlaka hayatınıza dahil etmeniz gerekir. Ancak tüp mide ameliyatı sonrası genel sorun vücudun pek çok bölgesinde meydana gelen deri sarkmasıdır.

Bariatrik Cerrahi Sonrası Vücut Sarkmaları Nerede Görülür?

Bariatrik cerrahi öncesi kişilerin aldığı kilolar ağırlıklı hangi bölgede ise o bölgede daha fazla olmak üzere vücut derisinin genişleyen kısmının içinin boşalmasına bağlı olarak deri fazla gelerek sarkmaya başlar. Bu da vücudun genel görünümünde çirkin bir görünüm oluşturur. Kişi zayıflasa da istediklerini giyemez ve aynaya çıplak bakamaz hale gelir. Bunu için yeni bir çözüm arayışı başlar buda post bariatrik cerrahi olarak adlandırılan bir dizi operasyonları içerir. Post kelimesi zaten sonra manasındadır ve bariatrik cerrahi sonrası germe operasyonlarını içerir.

Post Bariatrik Cerrahi Nedir?

Obezite, aşırı kilo alıp verme, metabolizma hastalıkları nedeniyle sarkan derinin toparlanması ve gerilmesi için yapılan işlemlere Post bariatrik cerrahi denilmektedir. Bariatrik cerrahi sonrasında sıkılaşma için her ne kadar spor yapılsa da hızlı kilo kaybına bağlı istenilen sonuç alınmayabilir.

Bu gibi durumlarda Post bariatrik cerrahi ile sarkan deri vücuttan alınır ve daha estetik bir görüntü için ortaya çıkar. Body lifting olarak da bilinen bu işlemin plastik cerrahi uzmanı doktorlar tarafından uygun ortamlarda yapılması gerekir.

Post bariatrik cerrahi vücudun belli başlı alanlarına yapılır. Bu alanları sıralayacak olursak;

 • Karın bölgesi,
 • Memeler,
 • Yüz ve boyun kısımları,
 • Kollar,
 • Kalça,
 • Bacaklar kısmıdır.

En çok yapılan bölge ise karın kısmıdır. Obezite gibi kilo problemleri sonrasında en fazla karın bölgesinde sarkma görülmektedir. Bu sarkmalar kişinin hayatını etkiler, kilo verilmiş olsa bile vücut deformasyona uğradığı için tam anlamıyla mutlu hissedilmez. Estetik açıdan kötü bir görüntünün olması kişilerde özgüven kaybının devam etmesine ve rahat olmamasına neden olur. Sarkmalar için günümüzde en etkili yöntem Post bariatrik cerrahidir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Kaç Kilo Verilebilir?

Tüp mide ameliyatı olduktan sonra verilecek kilo kişiden kişiye değişmektedir. Tüp mide operasyonu sonrası ortalama 1-1,5 yıllık bir süreçte kişinin ideal kilosuna ulaşması beklenir. İdeal kilo her kişide farklılık gösteren yaş, boy, cinsiyet gibi özellikler dikkate alınarak belirlenen kriterdir. İdeal kiloyu ölçmek için vücut kitle endeksi kullanılır. Kişinin tüp mide ameliyatı sonrası ulaştığı ideal kilosunu 1 yıl koruyabilmesi sağlıklı yaşamayı benimsemiş olduğunu gösterir. Bu 1 yıl boyunca vücut kitle endeksi 30’un altında olmalıdır. Bu süreçten sonra dilerse germe ameliyatı olabilir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Yapılan Estetik Operasyonlar Nelerdir?

Tüp mide ameliyatı sonrası yapılan estetik operasyonlar nelerdir, hangi operasyonlar etkilidir içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

Tüp mide ameliyatı obezite ve aşırı kilo sorunu yaşayan kişilere yapılmaktadır. Genetik yapı, hastalıklar, sağlıksız ve dengesiz beslenme, kullanılan ilaçların yan etkisi, hareketsiz bir yaşam gibi nedenlerden dolayı obezite sorunu ortaya çıkmaktadır. Bir kişiye obezite tanısının konulması için o kişinin vücut kitle endeksinin %30’un üzerinde olması gerekir.

Tüp mide ameliyatı vücut kitle endeksi %25 ve üzeri olan kişilere yapılmaktadır. Kişinin gün içerisinde aldığı kalori miktarının yaktığı kalori miktarından çok daha fazla olması nedeniyle kilo alımı meydana gelmektedir. Bu denge kurulamadığında ve fazla kalori alımı sürekli olduğunda, kilo alımı da sürekli devam eder ve obezite sorunu meydana gelebilir.

Günümüzde obezite sorununu tedavi etmek için tüp mide ameliyatı yapılmaktadır. Tüp mide ameliyatı ile midenin yüzde seksenlik kısmı kesilip alınmakta ya da üstüne katlanmaktadır. Geriye kalan yüzde yirmilik kısmı sağlıklı bir yaşam için yeterlidir.

Uzman cerrahlar tarafından yapılması gereken tüp mide ameliyatını herkes yaptıramaz. Mutlaka obezite teşhisi konulmuş ve belli bir kiloya ulaşmış kişilere operasyon yapılmalıdır. Aksi takdirde pek çok riski beraberinde getirir.

Tüp mide ameliyatı sonrasında hasta belirli miktarda kiloyu 6 ay 1 sene zarfında verir. Bu süreçte fazla kilo kaybı ile beraber, deri bu kilo verimine hızlı adapte olamaz ve vücut şeklinde deformasyonlarla beraber form kaybı yaşanabilmektedir. Özellikle operasyon sonrası hızlı ve çok kilo kaybı yaşayan kişilerde deri sarkması ciddi boyutlara ulaşabilmektedir. Oluşan deri sarkmalarını düzeltmek, daha estetik bir görünüm elde etmek için tüp mide ameliyatı sonrasında belli bir süre geçince estetik operasyonlar yapılabilmektedir.

Post Bariatrik Cerrahi Kimlere Yapılır?

Post bariatrik cerrahi bariatrik ameliyat gruplarından birini geçirmiş ve daha sonrasında vücudu deformasyona uğramış kişilere yapılmaktadır. Bariatrik ameliyat sonrasında kişilerde ciddi kilo kayıpları yaşanır. Bu kilo kayıpları vücut derisinin ciddi şekilde sarkmasına neden olabilmektedir.

Bariatrik Cerrahi sonrasında kilo verme sürecini tamamlamış ve en az 4-6 ay geçmiş, kilo vermesi durmuş, kilosu sabit olan kişilere Post bariatrik cerrahi yapılabilmektedir. Ayrıca bu kişilerin genel olarak sağlık durumlarının stabil ve işleme elverişli olması gerekmektedir. Bu özellikle dikkat edilmesi gereken bir husustur. Çünkü Bariatrik cerrahi kısmen bazı besin maddelerinin emilimini bozduğu için genel vücut sağlığını da etkilemektedir. Post bariatrik germe ameliyatlarının yapılması için genel sağlık durumunun da iyileşmesini beklemek gerekebilir.

Post Baritarik Cerrahi Öncesi Hazırlık

Post bariatrik cerrahi işlemi öncesinde hasta mutlaka fiziki muayene ile değerlendirilir. Fiziki muayene sırasında mutlaka hastanın sağlık geçmişi dinlenir. Boy kilo oranı, son 4-6 ay içerisindeki kilo değişimi öğrenilir. Gerekli kan ve hormon testleri yapılır. Herhangi bir ilaç kullanımı var mı, şeker ve kolesterol rahatsızlığı var mı öğrenilir.

Cerrahi için hazırlık dönemi genellikle kişinin kan değerlerinin stabil ve cerrahiye uygun hale getirilmesi için geçen süredir. Bu süreçte cerrahi ile beraber oluşacak kan kaybı ve çıkarılacak doku miktarı göz önüne alınır.

Sonrasında hangi bölgelerde sarkma olduğu ve ne kadar deri alınacağı planlanır. Bazen operasyon birden fazla bölgeye yapılacaksa bu operasyonlar iki ayrı zamanda planlanabilir. Burada hasta bütün olarak değerlendirilir ve genel sağlık durumu ve çıkarılacak deri miktarı hesaplanır. Tüm bu değerlendirmeler sonucu plastik cerrahi doktoru kişinin işlem için uygun olduğunu onaylar ise Post bariatrik cerrahi uygulanır. 

Bu operasyonların tümü hasta için gerekli ise operasyonlar kişinin sağlığına göre 2 ya da 3 seans da yapılır. Bu süreçte seans arası hastanın iyileşme sürecine bağlıdır ve en az 6 ay aralar ile yapılması planlanır. Hangi bölgelerin öncelikli olduğu hasta ile doktor beraber karar verir.

Post Bariatrik Cerrahi Nasıl Yapılır? 

Post Bariatrik cerrahi aslında fazla derinin çıkarılarak cildin yeni vücut şekline göre yeniden gerilmesi işlemidir. Gerilen bölgeler karın, kollar, bacaklar sırt bölgelerini içerir. Bu bölgelere ek olarak yüzde de yağ kaybına bağlı sarkma görünüm bozuklukları varsa yüz germe ve yağ enjeksiyonları yapılabilir.

Cerrahi operasyonda yapılan işlemlerin sırası şu şekildedir:

 • İlk olarak hastaya genel anestezi uygulanır.
 • Anestezi sonrasında muayene sırasında belirlenen sarkmanın olduğu bölgelere germe, toparlama veya gerekir ise yağ enjeksiyonu işlemleri yapılır.
 • Fazla derinin vücuttan atılması için derinin kesilmesi gerekir. Kesilme sonrasında kalan bölgede deri gerilerek dikiş atılır.
 • İşlem sona erdikten sonra kişi 1 yada 2 gün müşahede altında tutulur. Herhangi bir risk yok ise sonrasında taburcu edilir. Taburcu edilme süresi değişkenlik gösterebilir.
 • İşlem sonrasında hastaya uygun ölçülerde korse giydirilir. Bu korsenin mutlaka kullanılması gerekir. Aksi takdirde yapılan cerrahi işlemin etkisi olmayacaktır. Korse sayesinde toparlanma ve gerilme daha hızlı olacaktır.
 • Ameliyat sona erdikten ve iyileşme dönemi bittikten sonra mutlaka düzenli aralıklar ile genel muayeneler yapılır. Burada amaç kişinin genel durumunu kontrol altında tutmaktır.

Post Bariatrik Cerrahi Hangi Ameliyatları Kapsar?

 • Karın Germe; eğer sarkma sadece karın bölgesinde ise karın germe ya da uzun izli karın germe yapılabilir.
 • Meme Dikleştirme; memedeki yağ kaybına bağlı memelerin içi boşalarak aşağıya doğru sarkma görülen kişilerde meme dikleştirme yada küçültme yapılabilir.
 • Kol germe; Kollarda zayıflamaya bağlı sarkma olan kişilerde kollardaki fazla deri alınarak kol germe ameliyatı yapılır.
 • Bacak germe, Bacaklarda sarkmaya bağlı dize doğru yığılma ve genel bacak görünümünde bozulma olan kişilerde bacak germe yapılır.
 • 360 derece vücut germe (body lifting); popo ve sırt bölgesi ile beraber karın bölgesindeki sarkma tek seferde 360 derece kesilerek çıkarılır. Pantolon çıkarma ameliyatıda denir.
 • Popo germe; popo bölgesinde sarkma olanlarda poponun üstünden yada sırt bölgesinden deri çıkarılarak germe yapılır.
 • Sırt Germe; Sırt alnında sarkma varsa sutyen izinin geldiği bölgeden deri çıkarılarak germe işlemi yapılır.
 • Yüz Germe, yüzdeki yağların kaybolması ile sarkan boyun ve yüz bölgesinde fazla deri çıkarılarak germe yapılabilir, eğer gerekli ise yağ enjeksiyonu da yapılabilir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Yapılan Estetik Operasyonlar

Tüp mide ameliyatı sonrası yapılan estetik operasyonlar kişinin sorunlarına bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Sarkmanın en fazla yaşandığı bölgeler kollar, bacaklar, sırt, basen, karın bölgesi ve gıdı kısmıdır. Bu kısımları toparlamak için egzersizler ve spor yeterli değil ise estetik operasyonlara başvurulmalıdır. Tüp mide ameliyatı sonrası yapılan estetik operasyonlar;

 • Karın germe ameliyatı
 • Meme Dikleştirme ve diğer meme estetiği ameliyatları
 • Sırt germe ameliyatı
 • Boyun germe ameliyatı
 • Yüz germe operasyonu
 • Bacak germe ameliyatı
 • Kol germe operasyonu
 • 360 Derece Vücut Germe

Meme Estetikleri

Özellikle kadınlarda fazla kilo vermeden dolayı memelerde sarkma meydana gelebilmektedir. Sarkmayı toparlamak için meme dikleştirme operasyonu yapılabilmektedir. Operasyonun yapılabilmesi için kilo vermenin sabitlenmesi yani kişinin istediği kiloya ulaşmış olması gerekir. Kilo verme tamamlandıktan sonra üzerinden bir süre geçmesi beklenir. Eğer memede çok fazla hacim kaybı yaşanmış ise yağ enjeksiyonu veya silikon yardımı ile meme dolgunlaştırma işlemleri de yapılabilmektedir.

Karın Germe

Karın bölgesi tüp mide ameliyatı sonrasında en fazla sarkma görülen alanların başında gelir. Özellikle genel kilosu karın bölgesinde toplanan kişiler kilo verdikten sonra bu bölgede sarkmalar yaşanır. Bu sarkmaları toparlamak için karın germe ameliyatı yapılabilmektedir. Karın germe ameliyatında sarkan yani fazla olan deri kesilir. Sonrasında ise karın duvarında sıkılaştırma işlemleri yapılır.

Karın germe operasyonu ciddi ve uzun süren bir işlemdir. Ortalama olarak 3 saat kadar sürmektedir. Operasyondan sonra kişi bir hafta içerisinde gündelik hayatına yavaşça dönüş yapabilir. İşlemden sonra toparlanmayı hızlandırmak için doktorunuzun önerdiği korseyi düzenli giymeniz ve ödem oluşmasını engellemek için bol su tüketmeniz gerekmektedir.

Kol Germe

Üst kolun alt kısmı kilo verdikten sonra sarkmaya oldukça eğilimlidir. Tüp mide ameliyatı sonrasında ciddi kilo veren kişilerin kol kısmında sarkmalar görülebilmektedir. Bu sarkmaları toparlamak ve daha düzgün bir form elde etmek için germe ameliyatı yapılmaktadır. Dirsek ve koltuk altı arasında kalan kısmın gerilmesi ile daha düzgün bir görüntü ortaya çıkmaktadır. Fazla yani sarkan deri ameliyat ile çıkarılır. Ameliyattan sonraki süreçte 3 hafta kadar kol korsesi kullanmak gerekir.

Bacak Germe

Bacak kısmı tüp mide ameliyatı sonrasında deforme ve sarkmaların en fazla görüldüğü alanlardan biridir. Özellikle bacak arası kısmında yer alan deri sarkar. Derinin sarkması nedeniyle o bölgede tahriş ve deri deformasyonları meydana gelebilmektedir. Operasyonda bacağın iç kısmında yer alan fazla yani sarkmış deri çıkarılır. İşlem sonrasında korse kullanımı şarttır.

Popo Dikleştirme ve Kaldırma

Yağlanmanın fazla olduğu bölgelerden biri olan popo kısmında tüp mide ameliyatı sonrasında sarkma ve şekil bozuklukları meydana gelebilmektedir. Poponun üst kısmında yer alan fazla deri operasyon ile alınır. Sonrasında ise popo yukarı doğru çekilerek gerilir. Böylelikle dikleştirme sağlanmış olur. Operasyondan sonra doktorunuzun tavsiye ettiği süre boyunca toparlayıcı korse kullanmanız gerekmektedir.

Yüz ve Boyun Germe

Yüz ve boyun bölgesinde kilo vermeden kaynaklı sarkmalar meydana gelebilmektedir. Özellikle gıdı bölgesinde oluşan sarkmalar estetik açıdan kötü bir görüntüye neden olmaktadır. Germe işlemleri sayesinde yüz, boyun ve gıdı bölgesinde oluşan sarkmalar giderilmektedir.

Post Bariatrik Cerrahi Fiyatları

Estetik ve sağlık konularında internet sitelerinde fiyat vermek doğru değildir. Çünkü Sağlık Bakanlığının internet sitelerinde fiyat verme konusunda yasaları vardır. En doğru fiyat bilgisi için işlemi yaptıracağınız kliniğe gidip doktora muayene olmanız gerekir. Muayene sonrasında yapılacak işlemler belirlenir. Bu işlemlere göre size en doğru fiyat bilgisi çıkarılır. Post Bariatrik Cerrahi hakkında daha fazla bilgi almak için öncelikle doktorunuzla görüşüp istediğiniz operasyonları planlamanız gerekir. Bu operasyonlar tek tek yada birlikte yapıldığında fiyatlar değişebilir.

Post Bariatrik Cerrahi Sonrası İyileşme Dönemi

Post Bariatrik Cerrahi.İyileşme post bariatrik hastalarda biraz uzayabilir. Bu sürecin daha iyi yönetilebilmesi için hastanın genel sağlık durumu çok önemlidir ve bu süreci iyileştirmek için destek tedavileri verilebilir. Bu süreçteki en önemli faktör ameliyat yaralarının iyi takip edilerek doktorunuzun direktiflerine uymaktır.

Genellikle iyileşme dönemi toplamda 4-6 hafta kadar sürmektedir. İlk 3 hafta boyunca yorucu aktivitelerden kaçınmanız gerekir. 3 hafta sonrasında normal hayatınıza yavaşça geri dönüş yapabilirsiniz. Korse kullanımı iyileşme döneminde oldukça önemlidir. Korseyi düzenli giymelisiniz. Aksi takdirde sarkmalar toparlanamaz. Ameliyat sırasında atılan dikişler kendiliğinden iyileşecektir.

İyileşme döneminde dikiş ve genel durum kontrolü için doktorunuz ile görüşmeniz gerekmektedir. İki hafta sonrasında dikişler alınır. Dikişler alınmadan önce ise iyileşmeyi hızlandırmak için kullanılan drenaj tüpleri çıkarılacaktır. Bu süreçte doğru ve dengeli beslenmelisiniz. Günlük yürüyüşler, hafif egzersizler ile iyileşme dönemini geçirmelisiniz.

Bu süreçte oluşabilecek ağrı hissini azaltmak için doktorunuzun önerdiği ilaçları doğru dozda kullanmalısınız. Sigara alkol kullanımı yasaktır. Çünkü bunların kullanımı iyileşme dönemini uzatacaktır. Ameliyat sonucu oluşan yara izleri ise ortalama olarak 10 ay gibi bir süreçte fark edilmeyecek kadar küçük bir hale gelecektir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Deri Sarkması Nasıl Engellenir?

Operasyondan sonra eski rutininiz tamamen değişecektir. Verdiğiniz kilolar ile birlikte cilt sarkması oluşacaktır. Fakat bu cilt sarkmaları bazen geçici bir durum olabilmektedir. Özellikle ameliyattan sonraki 6-18 aylık süreç içerisinde vücudunuzda köklü değişiklikler oluşacaktır.

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki oluşan sarkmaların çoğu geçicidir. Tabi ki bu durumu sizin yaşınız, genetik yapınız, derinizin elastikiyeti, yaşam tarzınız etkileyebilmektedir. Yeni hayatınızda başlarken beslenme düzeninizin doğru olması için mutlaka bir beslenme uzmanından destek almalısınız. Size özel olarak hazırlanan beslenme listesini doğru bir şekilde takip edip uygulamalısınız.

Deri sarkmasını engellemek için mutlaka spor ve egzersiz yapıp hareketli bir yaşam şekli oluşturmalısınız. Böylelikle verdiğiniz kilolar kalıcı bir hale gelecek, ayrıca vücudunuzun formu da bozulmayacaktır. Eğer sigara kullanıyorsanız uzmanlar ameliyattan sonraki süreçte sigarayı bırakmanızı önermektedir. Sigara kullanımı derinin deforme olmasını sağlar ve sarkmaların toparlanmasını ciddi oranda engeller.

Bu süreçte derinin toparlanması ve sarkmasını engellemek için korse etkisi yaratan kıyafetleri giymeniz önerilir. Bu kıyafetler sizi daha sıkı bir hale getirip vücut formunun bozulmasını engelleyerek daha derli toplu bir görünüm sağlar. Eğer gevşek deri kısımları var ise bu bölgelerdeki cilt sorunlarını engellemek için pudra kullanabilirsiniz. Pudra nemi ve teri kontrol edip deri tahrişlerinin önüne geçecektir.

Eğer tüm bunlara rağmen sarkma kontrol edilemez ise estetik operasyonlar ile fazla deri alınıp vücut sıkılaştırma işlemleri de yapılabilir. Fakat bunun için kilo verme sürecinin tamamen sona ermesi yani kişinin ideal kilosuna ulaşıp iyileşme sürecinin bitmiş olması gerekmektedir.

Tüp Mide Sonrası Vücut Germe Estetiği Tek Seferde Mi Yapılır?

Tüp mide ameliyatı obezite tedavisindeki en etkili yöntemdir. Ancak ameliyat sonrasında ideal kiloya ulaşma süreci sancılı geçebilmektedir. Fakat bu zorlu süreç muhteşem sonucu görmek için çekilmeye değer. Tüp mide ameliyatı sonrasında vücut kilo vermeye alışkın olmadığından ve birden çok fazla kilo verildiğinden ciltte deformasyonlar oluşması olağandır. Sarkıklıklar da bu deformasyonların başında gelmekte. Tüp mide ameliyatı sonrası meydana gelen sarkmaları gidermenin en etkili yolu ise germe ameliyatı dediğimiz vücut şekillendirme operasyonudur. Vücut germe estetiği karın, kol, bacak, göğüs bölgelerine ayrı yapılacağı gibi 360 derece vücut germe dediğimiz tek seferde yapılabilen işlemle de halledilebilmektedir. Yalnızca bilinmesi gereken nokta, vücut germe estetiğinin tüp mide ameliyatından hemen sonra yapılamayacağıdır. Kişinin ideal kilosuna ulaşmış olması, ideal kilosunda en az 6 ay sabit kalmış olması ve genel sağlık durumunda bir problem bulunmaması gerekmektedir. Bu şartları karşılayan kişiler rahatlıkla vücut germe estetiği yaptırabilir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Sarkma Olur mu?

Tüp mide ameliyatı sonrası sarkma olur mu konusu hem operasyonun başarısına hem de kişinin yaşam tarzına bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Obezite ve fazla kilolar nedeniyle çoğu kişi istediği kiloya ulaşmakta zorlanabilmektedir.

Kilo problemi birden fazla nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Genetik yapı, sağlıksız yaşam şekli, fazla yemek yeme, bazı hastalıkların ve ilaçların etkisi gibi nedenlerden dolayı obezite sorunu yaşanabilmektedir.

Yapılan araştırmalara göre obezite sıralamasında Türkiye dünya çapında 3.sırada yer alıyor. Gittikçe artan obezite oranı kişilerin sağlıklarını ciddi oranda riske sokmaktadır. Obezite ve kilo alımı engellenemediğinde ve sağlık açısından riskler yarattığında tüp mide ameliyatı ile bu sorun tedavi edilebilmektedir.

Tüp Mide Sonrası Ameliyat Olmak İçin Kaç Kilo Düşmek Gerekir?

Tüp mide ameliyatı için uygun adaylar vücut kitle endeksi %25 ve yukarısı olan adaylardır. Genel sağlık durumunuz da el verdiği takdirde tüp mide ameliyatı için uygun aday olarak görünüyorsunuz. Tüp mide ameliyatının sonrasında kilo vermenizle beraber vücudunuzda sarkmaların meydana gelmesi oldukça normaldir. Bu sarkmaların büyük bir kısmı ameliyat sonrasında uygulanan düzenli beslenme ve egzersiz programları sayesinde herhangi bir müdahale olmaksızın geçmektedir. Ancak geçmediği takdirde belirtmiş olduğunuz bacak, kol ve karın germe estetik ameliyatlarının yapılmaları mümkündür. Yalnızca bu ameliyatların yapılabilmesi için fazla olan ve ameliyat sonra verilmesi hedeflenen tüm kiloların verilmiş olması ve yaklaşık 6 ay kadar sabit kilonun korunuyor olması önemlidir. Aksi halde germe ameliyatlarının sonrasında siz hala kilo vermeye devam edecek olursanız, sarkmaların yeniden oluşması söz konusu olabilir. Bu durumda da yapılan ameliyattan istediğiniz verimi almamış olursunuz. Tüp mide ameliyatının sonrasında hedeflenen nihai kilonuza ulaşılmasıyla beraber kliniğimizde sizin için gerekli olan estetik ameliyatlarını beraber belirleyebilir, bir yol haritası çizebiliriz. Görüşme için iletişim birimimizle irtibata geçip randevu almanız yeterlidir.

Kimler Tüp Mide Ameliyatı Olmalıdır?

Vücut kitle endeksi 30 üzeri olan kişiler yaptırmalıdır. Vücut kitle indeksi boy kilo oranı ile hesaplanmaktadır. Obez kişiler bu oran 30 ve üzerinde yer almaktadır. Bunun haricinde hipertansiyon, koroner kalp hastalığı, tip 2 şeker hastalığı, insülin direnci, osteoartrit (romatizma), uyku apne sendromu, karaciğer yağlanması gibi hastalıkları olan kişilerde bu hastalıklardan dolayı dengesiz ve fazla kilo almaktadır. Bu hastalığa sahip kişiler de tüp mide ameliyatı olabilir.

Bu kişinin kendisine verilen diyet listesine ve düzenli spor yapmasına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Fakat ilk 3 aylık süreçte daha küçük bir mideye sahip olduğunuz için daha az yemek yersiniz. Bu da kilo vermeyi başlatır. Kısacası ilk 3 -6 aylık süreçte kilo verimi fazla miktarda olacaktır.

Midenin kesilen kısmı kalıcı olarak alınır. Geriye kalan yüzde yirmilik kısmında herhangi bir büyüme meydana gelmez.

Tüp mide ameliyatı sonrası vücut derisi sarkar, fakat bu durumu düzeltmek mümkündür. Operasyon sonrasında kilo verimi ile deride sarkmalar meydana gelebilmektedir. Sarkmaların bir kısmı geçicidir. Kalıcı olmalarını engellemek için spor ve egzersizleri hayatınızın vazgeçilmezi haline getirmeniz gerekir.

Operasyon ağır bir cerrahi işlemdir. Bu nedenle hastalar operasyondan sonraki ilk 24-48 saatlik süreçte hastanede kontrol altında tutulur. Tüm değerler normal ise taburcu edilir. Hastanın ilk bir haftalık süreçte evde dinlenmesi gereklidir. Bir hafta sonrasında yavaş yavaş günlük hayata geri dönüş başlayabilir.

Bu süreçte doğru kiloya ulaşmanız için mutlaka beslenme uzmanları ile düzenli olarak görüşmenizi tavsiye ederiz. Vücut kitle endeksinize uygun olan kilo değerlerine ulaştıktan sonra bu değeri korumak için de sonrasında dikkat etmeniz gerekir. Kilo verme miktarı için vücut kitle indeksi değerlerinize bakılmalıdır.

Tüp mide ameliyatı sonrası genel olarak vücudunuzun sarkmasını engelleyecek korse kıyafetleri düzenli olarak giymenizi önermekteyiz. Böylelikle derinin sarkması engelleneceği gibi daha şekilli bir vücut hattı da ortaya çıkacaktır.

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme düzeni, herkesin kan değerlerine göre farklıdır. Fakat genellemek gerekir ise yağlı, tuzlu, karbonhidratlı yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durmak gerekir. Özellikle fast food yiyecekleri yemeyip daha sağlıklı yemekler ile beslenmelisiniz.

Bunun yanı sıra günlük su tüketim miktarınıza dikkat etmelisiniz. En az 2-2,5 litre kadar su tüketmelisiniz. Böylelikle vücudunuzun ödem yapmasını da engellemiş olursunuz. En doğru beslenme düzeni için beslenme uzmanından size özel bir program çıkarmasını istemelisiniz.

Tüp Mide Sonrası Memelerim Nasıl Dikleşir?

Tüp mide ameliyatlarından sonra memelerde sarkma meydana gelme ihtimali mevcuttur. Bu sarkmalar eğer sporla sıkılaşmayacak durumda olursa ve sizi çok rahatsız ederse, ideal kilonuza kavuşmanızın ardından 6 aylık bir sürenin geçmesiyle beraber meme dikleştirme operasyonu ile istediğiniz diri ve dik görünümü sağlayabiliriz. Meme dikleştirme operasyonlarında sıklıkla uyguladığımız iki yöntem mevcuttur ve bu yöntemlerden hangisinin uygulanacağına memenizin mevcut durumuna bakarak karar veriyoruz. Büyük memelerde sarkma ve gevşeklik meydana gelmesi halinde fazla meme ve deri dokusunu çıkararak dikleşme sağlarken, kilo verilmesi nedeniyle küçülen memelerde sarkmanın meydana gelmesi halinde ise meme kasının altına veya üstüne yerleştirdiğimiz implant sayesinde memelerde hem dikleşme hem de istenen büyümeyi elde ediyoruz.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Deri Sarkması Nasıl Toparlanır?

Öncelikle tüp mide ameliyatı ve zayıflama sürecini başarıyla tamamladığınız için kutlarım. İdeal kilonuza ne zaman ulaştığınızı yazmamışsınız. Deri sarkması ameliyatı yapmadan önce kişilerin ideal kilolarında 1 yıl geçirmelerini, geçen süreçte bu kiloyu korumalarını bekliyoruz. Bu süreçte kişinin vücut kitle endeksi 30’un altında olmalıdır. Bu şart sağlandıysa deri germe ameliyatlarını başlatabiliriz.

Vücut germe ameliyatları kişinin ihtiyacına göre planlanır. Sarkma tüm vücuttaysa tam vücut germe ameliyatı yapılır. Bölgesel sarkmalar görülüyorsa ameliyat o bölgelerde (sadece karın, sadece kol ve bacak gibi) planlanabilir. Sarkmanın derecesi de ameliyatın niteliğini değiştirmektedir.

Deri germe ameliyatını hastane ortamında genel anestezi altında gerçekleştirilir. Kişinin fazlalık deri ve yağları alınarak vücudun o bölgesinde toparlanma sağlayarak pürüzsüz bir görüntü yaratılır. Kişi ameliyat sonrasında korse ile 1,5 ay iyileşme sürecine girer. 1,5 aylık sürenin sonunda sarkan derilerinden kurtulmuş, estetik, genç, idealindeki görünüme kavuşmuş hale gelir.

Tüp Mide Sonrası Germe Estetiği Kaç Ay Sonra Yapılır?

Tüp mide ameliyatının ardından meydana gelen vücuttaki sarkmaların giderilmesi için yapılan germe ameliyatları maalesef kilo verme sürecinde yapılmamaktadırlar. Bu ameliyatların yapılabilmesi için öncelikle ilk 1-1,5 yıl içerisinde hedeflenen kilonuza ulaşmış olmanız ve sonrasında da en az 6-12 ay boyunca hedef kilonuzu koruyor olmanız gerekmektedir. Eğer bu şartlar gerçekleştiyse ve germe ameliyatı olmak istiyorsanız son olarak genel sağlık durumunuzun ve psikolojinizin germe ameliyatları için uygun olup olmadığına ve hangi bölgelerde germe işleminin uygulanacağına karar verilip ameliyatlarınız gerçekleştirilebilmektedir.

Tüp Mide Sonrası Tüm Vücut Gerilir Mi?

Günümüzde obezite tedavisinde oldukça sık olarak uygulanan tüp mide ameliyatları sonrasında hastalar fazla kilolarından kurtulmanın mutluluğunu yaşamaktadırlar. Hem estetik açısından hem de sağlık sorunlarından kurtulma açısından tüp mide ameliyatları hastaları mutlu eden bir ameliyattır. Hastalar ameliyat sonrasında ideal kilolarına ulaşsalar da mutlaka önerilen egzersizleri ve özel diyet programlarını uygulamaları gerekir. Ancak unutulmamalıdır ki tüm bunlar da mutlaka doktor kontrolünde yapılmalıdır. Her ne kadar bu programlar işe yarıyor olsa da verilen kilo miktarı genellikle normalin çok üzerinde olduğundan tüp mide ameliyatları sonrasında birçok hastada deri sarkması görülebilir. Bu sarkmalar hastaya göre farklılık göstererek kimi hastada bazı bölgelerde olurken kimi hastalarda vücudun her bölgesinde olur. Eğer tüm vücutta genel bir sarkma problemi gözlemleniyorsa, 360 derece vücut germe estetiği ile hastalar kalıcı olarak tüm vücut sarkma sorunundan kurtulmuş olurlar. 360 derece tüm vücut germe operasyonunu gerçekleştirebilmek için hastanın ideal kilosuna ulaşmasını ve bu kiloda sabit kalmasını beklemekteyiz. Bu süre 6 ay kadar sürer genelde ancak 1 yıl beklemek daha sağlıklıdır. Bu sürenin sonunda doktorunuzun da onayıyla gerekli germe operasyonlarını olabilirsiniz.

Post Bariatrik Cerrahi İçin Yaş Sınırı Nedir?

Bu tarz cerrahi operasyonlar için yaş sınırı +18 olmakla birlikte sadece doktor yönlendirmesi ile yapılmalıdır.

Postbariatrik Cerrahi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Bariatrik cerrahi sonrası kilo kaybı tamamlandıktan ve en az aynı kiloda 6 ay kaldıktan sonra yapılması planlanmalıdır.

Bost Bariatrik Ameliyat Sonrası İz Kalır Mı?

Evet kalır fakat oluşan izler vücut hat çizgileri ile birleşir. Bu da ortaya doğal bir görünüm çıkarır.

Post Bariatrik Operasyonun Riskleri Nelerdir?

Operasyonun riskleri tamamen cerrahi işlemi yapan cerraha ve kişinin sağlık durumuna bağlıdır. Eğer iyi bir cerrah doğru yöntemler ile operasyonu yapmış ise ortaya herhangi bir risk çıkma olasılığı çok düşüktür. İyileşme döneminde ödem, morarma, kızarıklık ve ağrı gibi etkiler yaşayabilirsiniz. Bunlar doğal ve iyileşme dönemi bittiğinde sona erecek durumlardır.

Post Bariatrik Cerrahide Sonuçlar Kalıcı Mıdır?

İşlem sonrasında aşırı kilo alıp vermediğiniz, hamilelik yaşamadığınız sürece işlem kalıcı olacaktır.

Post Bariatrik Cerrahi Sonrası Hamile Kalabilir Miyim?

Evet kalabilirsiniz. Yapılan işlem estetik bir uygulamadır. Bu nedenle üreme hücreleri üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.

Post Bariatrik Cerrahi Sonrası Cinsel Hayat Ne Zaman Başlar?

İyileşme döneminiz sona erene kadar cinsel ilişkiye girmekten uzak durmanız gerekir. Karın germe ameliyatlarından sonra iyileşme döneminde cinsel ilişkiye girmek ağrılı bir ilişki yaşamanıza ve operasyonun başarısına negatif yönde etkiye neden olacaktır.

Obezite Cerrahisi Sonrası Estetik Ameliyatı Şart Mı?

Hayır eğer istemiyorsanız yaptırmanız gerekmez. Bu operasyonlar genel görünümünden şikayetçi olan kişiler için uygundur.

Post Bariatrik Cerrahi Sonrasında His Kaybı Yaşanır Mı?

Yaralar iyileştikten bir süre sonra hisler geri gelir ancak bunun için 1 yıl kadar beklemek gerekebilir.

Post Bariatrik Cerrahi Sonrası Beslenme ve Diyet Nasıl Olmalı?

Bu operasyonlar sonrasında kilo almamaya ve vermemeye dikkat etmek gerekir. Bu nedenle beslenmeye dikkat edilmesi önemlidir. Ancak yara iyileşmesi için genel sağlık durumuda korunmalıdır. Bu nedenle proteinden yüksek beslenilmesi önerilir.

Post Bariatrik Cerrahi ile Body Lifting Aynı Şey Mi?

Bodylifting post bariatrik cerrahinin beden bölgesini içerir, yani kol ve bacakları kapsamaz. Daha çok 360 derece lifting body lifting olarak adlandırılır.

Post Bariatrik Cerrahi Zayıflama Ameliyatı Yalnızca Mide Küçültme Sonrası Mı Yapılır?

Hayır bu operasyonlar ayrı ayrı ayrı şikâyet olunan bölgeler için yapılabilir. Ya da yaşlanmaya bağlı tıpkı bariatrik cerrahi gibi sarkması olan kişilerede yapılabilir.

Post Bariatrik Cerrahi Soru ve Cevapları

author-avatar

Op. Dr. Leyla Arvas

Estetik Cerrahi uzmanı Op.Dr Leyla Arvas, Vücut ve Yüz Estetiği, Liposuction, Meme Estetiği, Karın Germe, Yağ enjeksiyonu, Saç ekimi konularında uzmanlaşmış kadın estetik cerrahıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir