Genital Estetik

Pubis Estetiği (Venüs Tepesi)

Pubis Estetiği ya da Venüs Tepesi Estetiği son yıllarda hastalar tarafından stalep edilen operasyonlar arasındadır. Mons Pubis olarak da adlandırılan  Pubis Tepesi genital bölgenin üst kısmında kasığın alt bölgesindeki yüksek ve üzeri kıllarla örtülü alandır.

Bu bölüm bazı kadınlarda normalden biraz daha fazla kabarık görünebilir. Kadınlar bu bölümün belirgin olmasından rahatsızlık duyabilirler. Mayo, bikini, dar kumaş pantolon giyildiği zaman kötü bir görünüm ortaya çıkabilir. Normalden fazla olan bu tümseklik kadınların psikolojik olarak problem yaşamasına neden olmaktadır. Pubis estetiği problemleri lazer liposuction operasyonuyla giderilebilir. Liposuction pubis üst labia majörlere de uygulanmaktadır.

Pubis Nedir?

Kadın genital bölgesindeki göbeğin alt kısmındaki kemikli ve çıkıntılı bölümdür. Kadınlarda kilo alımına bağlı olarak belirgin hale gelebilir.  Kilo artması devam ettikçe kadınlardaki bu bölüm kıyafet altından daha çok belli olur. Vajina ve pubis bölgesi estetiğiyle bu bölgedeki fazla yağlar alınıyor daha düz bir görünüm elde edilir. Kadınlarda obezitenin artması, kilo kaybında ani düşüş yaşanması,  mons pubis yağ depozitlerinde yoğunluk bu bölgenin çıkık görünmesine neden olur. Dış dudak yapısıyla bağlantısı bulunan bu bölgedeki yağlanma, dış dudakları da etkilemektedir. Yağ alımı aynı zamanda dış dudaklarda da görülür. Ani kilo kayıplarında mons pubiste deformasyon görülür. Bu aşamada  cerrahi operasyon gerekli olmaktadır. Liposuctionla yapılan mons pubis yağ yastığının küçültülmesiyle beraber, derinin yatay kesimi ve bir miktarı alınarak gergin hale getirilmektedir.

Pubis Neden Büyük Olur?

Kadınlarda genital bölgenin üst kısmında yer alan pubis bölgesi bazı kadınlarda daha büyük ve dışarıya doğru çıkık görünür. Konjenital bir deformasyon olan pubis yağlanması, kilo problemi yaşayan kadınlarda daha sık görülmektedir. Genetik yatkınlıktan dolayı, normal yada sezaryen doğum sonrasında veya obeziteden kaynaklı bu bölüm yağlanabilir ve deri gevşekliği oluşabilir.  Kadınlar ne kadar diyet ya da egzersiz yaparlarsa yapsınlar pubis bölgesindeki şişkinliği ve yağları eritmeleri oldukça zordur.

Pubis Estetiği Nasıl Yapılır?

Pubis estetiği liposuction uygulamasına ilave olarak derinin yatay kesimiyle ve mons yastığının azaltılmasıyla yapılır. Cerrahi işlemler pubis bölgesinde ileri ve aşırı seviyede katlantı ve fazlalık şikayeti olanlara uygulanır. Pubis estetiği muayenesinde öncelikle pubis yağının ve mons sarkmasının derecesi belirlenir. Pubis miktarı en düzgün hastanın ayakta olduğu pozisyonda alınır. Muayene sırasında pubis çıkıntısına bağlı olan dış dudaklardaki büyüklük ve çıkıntı da notlara dahil edilmelidir. Bu bölüm tüm yapıyla bir bütün şeklindedir ve yapılacak olan estetiğin genelinin düzgün formda olması bakımından oldukça önemlidir. Pubis çıkıntısında çıkartılacak cilt adasının birkaç santimetreden fazla olmaması gerekir. Dış dudakların üst birleşim yerinin yukarıya fazla çıkması estetik bakımdan hoş olmayacağı için kesim adasının ölçüsü uygun olmalıdır. Kesi hattı abdominoplasti yani alt karın sezaryen kesi çizgisinden gerçekleşir. Üst deri kesimi pubik kılların  bir miktarını da kapsayabilir. Pubis estetiğinde kesi izi fazla derinin kaldırılacağı kadar bir alan olmalıdır. Yağlı fibröz haline gelen pubis cilt flep dokusu, rektus fasya tutturularak pubis sarkması engellenir. Sezaryen izi üzerinden ya da olası sezaryen kesisinden girilerek mons pubis üzerindeki yumuşak doku yukarıya asılır. Mons pubis estetiğinde yağ yastığı alınarak, hem pubis görünümü hem de dış dudakların aldığı yeni görünüm incelenir, ihtiyaç halinde liposuction ile fazla yağlar da alınır. Cilt altındaki yağ dokusu çıkartılarak pubis tümseğinin inceltilmesi sağlanır. Bu teknikle kalıcı ve uzun süren etkili sonuçlar elde edilir.

Pubis Kaldırma Ameliyatı

Pubis kaldırma operasyonunda, operasyon çizgisi abdominoplasti kesi izinden ya da alt karında bulunan kat izinden yapılması tercih edildiği için herhangi bir iz kalmaz. Üst pubisten girilerekkarın fasyasına kadar ilerlenir. Liposuction yöntemiyle ile 2 cm kadar inceltilen bölümde çukurluk oluşmasını engellemek için dış dudaklar ve dışta kalan kısımlar inceltilmelidir. Dış dudaklarda da yağlanma olduğu belirlenmişse liposuction uygulaması dış dudaklara da uygulanır. Fazla ve kalın olan labial yağ kesi yapılarak çıkartılır. Mons pubisin kalkık olan pozisyonunun korunması için karın fasyasına özel olarak asılır, fazla cilt çıkartıldıktan sonra dikiş yapılarak operasyon tamamlanır.

Pubis Kaldırma Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Mons Pubis estetiğinden sonra bir hafta boyunca cinsel perhiz uygulanır. İş ve normal tempoya 2 ile 3 gün içerisinde dönülür. Yaklaşık bir ay boyunca bölgede oluşan ödem ve şişlik geçmez. Operasyondan sonra hasta belirli aralıklarla kontrol muayenesine gelir.

Pubis Estetiği Sonrası

Pubis estetiği sonrasında kadınlarda utanmaya neden olan üst genital bölge şişkinliği artık olmaz. Mayo, bikini ya da pantolon gibi dar kıyafetler giyildiği zaman tümsek ve çıkıntılı durum görülmez. Özgüven yenilenir ve kadının kendi vücudunu daha iyi tanımasıyla beraber yeni duyguların keşfi yaşanır. Utanma olmadan cinsel birliktelik yaşanır ve klitoris  bölümü biraz daha açıkta kaldığı için uyarılmaya müsaade edecek biçimde pozisyonlanır. Kadınlar pubis estetiği ile kendilerini çok daha iyi ve rahat hissetmektedirler.

Benzer Yazılar

Pubis Estetiği (Venüs Tepesi)” İçin 52 Soru Soruldu

 1. blank Eylül dedi ki:

  Fiyat bilgisi alabilir miyim?

  1. blank Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, fiyat bilgisi için tarafınıza mail ile dönüş yapılmıştır.
   Sevgiler,

 2. blank Naz dedi ki:

  Merhaba , pubis bogedesinki cıkıklık kemikli bir cikintiysa buna yapilan bir isleminiz var mi ? Ayrica fiyat bilgisi alabilirmiyim bu islemler icin.

  1. blank Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, fiyat bilgisi için tarafınıza mail ile dönüş yapılmıştır.
   Sevgiler,

 3. blank Sema dedi ki:

  Fiyat bilgisi alabilir miyim ?

  1. blank Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, fiyat bilgisi için tarafınıza mail ile dönüş yapılmıştır.
   Sevgiler,

 4. blank Melek dedi ki:

  Fiyat bilgisi alabilir miyim?

  1. blank Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, fiyat bilgisi için tarafınıza mail ile dönüş yapılmıştır.
   Sevgiler,

 5. blank Nil dedi ki:

  Fiyat alabilirmiyim?

  1. blank Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, fiyat bilgisi için tarafınıza mail ile dönüş yapılmıştır.
   Sevgiler,

 6. blank Şilan dedi ki:

  Fiyat bilgisi alabilir miyim

  1. blank Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, fiyat için mail atılmıştır.
   Sevgiler,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir