Bişektomi sonrası ödem ve şişlik ne zaman geçer?

51 görüntülenmeBişektomi
0
1 Yorum

Selamlar doktor hanım, bişektomi ameliyatı olma gibi bir düşüncem var fakat sonrasında oluşan ödem ve şişlik gibi yan etkiler beni korkutuyor. Acaba ödem ve şişlik dönemi çok uzun sürer mi? Tam olarak ne zaman kaybolur? İyi çalışmalar.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhabalar, bişektomi ameliyatı cerrahi bir operasyondur. Her cerrahi operasyon sonrası görüldüğü gibi bişektomide de ödem ve şişlik gibi oluşumlar gözlenmektedir. Ancak bu durum oldukça olağandır ve endişe edilmesine gerek yoktur. Genellikle 2 ila 4 hafta süresince ödem ve şişlikler tedavi bölgesinde varlığını hissettirir. Bu durumu daha kısa zamanda sonlandırmak için şişliğin olduğu bölgeye buz veya soğuk su torbası ile tampon yapılabilir. Aynı zamanda hekimin size önerdiği ilaçlara ve tavsiyelere de harfiyen uymanız süreci daha kolay atlatmanıza yardımcı olur. Sevgiler.

0

Doktor hanım selamlar, uygun bir aday olup olmadığımdan emin değilim ama bişektomi işlemi yaptırmak istiyorum. Ancak bazı çekincelerim var. Cerrahi bir operasyon olmasından dolayı ödem oluştuğunu okudum. Bişektomi sonrası ödem ve şişlikler ne kadar sürede geçiyor? Bu konuda vereceğiniz bilgiler benim için çok önemli. Teşekkür ederim.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, bişektomi ameliyatında dokuya giriş yaptığımız için doğal olarak her hastamızda ödem oluşabilmektedir. Yanak yağı aldırma prosedürü olarak da nitelendirdiğimiz bu işlem sonrası uygulama yapılan bölgenin etrafında 3-4 haftayı takip eden dönem boyunca ödem ve şişlik meydana gelmesi doğal bir durumdur. Çoğunlukla ilk iki gün yani 48 saat boyunca ödem maksimum boyuta ulaşmakta olup bu süreçte yüzün balon gibi şişme durumu tabii ki yoktur. Ödemler genellikle çok belirgin değildir. Bu nedenle herhangi bir endişe duymanıza gerek yoktur. Bahsettiğim gibi özellikle yanak bölgesinde bir süre ödem ve şişlik olması gayet doğal bir durumdur. Buz kompresi gibi uygulamalar ile operasyon sonrasında ortaya çıkan şişlik ve ödemin en düşük seviyede kalmasına destek olabiliyorsunuz. Bişektomi işleminin ardından ve sonrasında gerçekleştirdiğimiz kontrollerde önermiş olduğumuz soğuk uygulamalar sayesinde şişlikleri en düşük seviyede tutabiliyoruz. Operasyon gerçekleştirdiğimiz her hastamızın durumunu ve iyileşme sürecini düzenli takip ettiğimizden bu süreçte her hastamıza farklı önerilerimiz olabiliyor.

Doktorunuza Sorun

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Sidebar
    error: Kopyalama Yasaklandı