Çarpık Bacak Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci?

2.41K görüntülenmeBacak Estetiği
0

Merhaba Hocam, çarpık bacak ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır? Ben sütun gibi bacaklarım olsun isterken bir kız olarak resmen paranteze yakın futbolcu bacaklarına sahibim ve etek bile giyinemiyorum. Üniversiteye başlamam için 3 haftam kaldı bu süreçte işlem bitip iyileşebilir miyim?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, çarpık bacak estetiğinde en hızlı iyileşme sürecini Liposuction ve Yağ Enjeksiyonu kombinasyonuyla sağlıyorum. Bacaklarda veya fazla yağlarınızın olduğu başka bölgelerden aldığımız yağları iç bacaklardaki boşluklara yerleştirerek bacağa olması gerektiği formu veriyorum. Eğer vücutta gerekli yağ bulunmuyorsa bu uygulamayı hyaluronik asit bazlı dolgular sayesinde kolayca gerçekleştirmek de opsiyonlar arasında. İşlem ortalama 1,5 – 2 saat sürüyor, hastanın durumuna göre genel anestezi veya sedasyon uygulaması ile yapılabilen işlem sonrası anında taburcu olabilir ve buradan yürüyerek çıkabilirsiniz. Kesiler çok minimal olduğu için hiçbir iz kalma riski yoktur, ve 3-4 gün içinde normal hayatınıza tamamıyla dönebilirsiniz. Yağ transferi; Bacaklardaki eğrilik ve kontur bozukluklarında öncelikli olarak ilk tercihimizdir.Hastanın ilk hafta az ayakta kalması ve bacaklarını yukarı kaldırması önerilir. Ödemi çözmek, dokuları desteklemek ve iyileşmeyi hızlandırmak için özel bir giysi giydirilir. Bu giysinin liposuction sonrası yaklaşık 3 hafta kullanması önerilir. Hasta genelde 5-7 gün sonra iş hayatına dönebilir.
Yağ transferi sonrası; Aynı gün taburcu edilir. 2 hafta özel bir korse giydirilir.1 ay sonra koşu dışında aktif egzersiz yapabilir. 3. aydan itibaren tüm sporlara izin verilir.

9 Cevap

0

Doktor Hanım merhaba, çarpık bacak ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıl ilerliyor? Ameliyat olmak istiyorum. Yaşım 27.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, çarpık bacak estetiği ortalama 2 saat kadar sürer. Bu operasyon esnasında vücudun farklı bölgesinden fazla yağları Liposuction ile alırız. Sonra bu yağları özel işlemlerden geçiririz. Son olarak da ince uçlu iğneler yardımıyla bacakta çarpık görüntüye neden olan boşluklara bu yağları enjekte ederiz. Operasyon sonrası ortalama 4 gün kadar sonra günlük yaşantınız dahilinde aktivitelerinizi yerine getirebiliyor durumda olursunuz. Dikkat etmeniz gerekenlerse size giydirilen özel medikal korseyi 1 ay düzenli kullanmanız ve bağdaş kurmak, bacak bacak üstüne atmak ya da bacak titretmek gibi hareketlerden kaçınmanız olur. Sevgiler…

0

Merhaba hocam, çarpık bacak ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıl ilerliyor? Teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhabalar, çarpık bacak ameliyatı liposuction işlemi yardımıyla vücudunuzdan yağ alma uygulaması yapılması ve yağ enjeksiyonu tekniği ile alınan yağların özel işlemden geçerek bacaklarınızın uygun bölgelerine transfer edilmesi olarak tanımlanır. Bu uygulamada genel anesteziden yararlanılır ve genel olarak ameliyat 2 saat sürmektedir. Uygulama sonrası ilk gün hastanede yatışınız gerçekleşir. Daha sonraki zamanlarda ise evde dinlenmeye devam edebilirsiniz. Tam olarak iyileşmenin gerçekleşmesi için 2 ay gibi bir süre geçmelidir. Bu süre boyunca bacaklarınızı zorlayacak ve ameliyat bölgesine zarar verecek her türlü aktiviteden uzak durmalısınız. Operasyon sonrası ameliyat bölgesinde ödem, şişlik ve ağrı gibi yan etkiler meydana gelebilir. Bunlar oldukça olağan ve normaldir. Ağrılar basit ağrı kesiciler ile rahatlıkla ortadan kaldırılabilir. Ameliyattan sonraki süreçte en az bir ay süreyle bacaklarınızı saran özel bir korse takmanız gerekir. Bu korse bacaklarınızın yeni şeklini almasına yardımcı olduğu için oldukça önemlidir.

0

Merhaba hocam, çarpık bacak ameliyatı sonrası iyileşme süreci çok sancılı geçiyor mu? Yakın zamanda bu ameliyatı olmak istiyorum bu nedenle iyileşme dönemi ile ilgili bilgi almak isterim. Sevgiler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, çarpık bacak ameliyatı dediğimiz şey liposuction tekniği ile vücudunuzdan yağ alınması ve yağ enjeksiyonu tekniği ile alınan yağın özel işlemden geçirilerek bacaklarınıza transfer edilmesidir. Bu işlem genel anestezi altında gerçekleştirilir ve yaklaşık 2 saat boyunca sürmektedir. Operasyon sonrası bir gün hastanede kalmanız gerekir. Sonraki 3-4 gün evde dinlenebilirsiniz. Tamamen iyileşme döneminin tamamlanması için 2 ay geçmesi gerekir. Bu süre zarfında bacakları zorlayıcı ve ameliyat bölgesine zarar verici her türlü hareketten kaçınmalısınız. Ameliyat sonrası tedavi bölgesinde ödem, şişlik ve ağrı görülebilir. Bunlar oldukça normaldir. Ağrılar basit ağrı kesiciler yardımı ile kolayca giderilebilir. Ameliyattan sonra en az bir ay bacaklarınızı saran özel bir korse takmalısınız. Bu korse bacaklarınızın yeni şeklini almasına yardımcı olduğu için oldukça önemlidir. Sevgiler.

0

Leyla Hocam merhaba, kızım için size yazıyorum. Kendisi 24 yaşında üniversite öğrencisi. Çarpık bacak sorunu var. Bununla ilgili ameliyat olursa çarpık bacak ameliyatı sonrası iyileşme süreci ne kadar sürüyor? Okul tatiline denk getirmek istiyoruz. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkür ediyorum.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, çarpık bacak tedavisinde en çok kullandığımız ve en memnun edici sonuçları veren uygulamaların başında yağ enjeksiyonu geliyor. Bu işlemde öncelikle Liposuction yöntemi ile vücutta bulunan fazla yağları vakumlayarak alıyoruz ve bacakta çarpıklık görüntüsüne neden olan kısımlara bu yağları enjekte ediyoruz. Bu işlem yaklaşık 1 buçuk 2 saat kadar sürüyor. Operasyon sonrasında ilk gece hastanede kalmak gerekiyor. Ameliyattan ortalama 3-4 gün sonra bazı önlemlere uymak kaydıyla rutin hayata dönülebilir. Örneğin bacak bacak üstüne atmamaya, bacak titretmemeye vb dikkat etmek gerekli. Tatil öncesi muayene için gelebilirseniz kızınızı bir muayene edeyim. Tatil tarihleri doğrultusunda en etkili olacak tedaviyi planlayalım. Sağlıklı günler dilerim.

0

Leyla Hanım merhaba, ben size Almanya’dan yazıyorum. Benim şikayetim bacaklarımdaki çarpıklık. Yazın izin sürecim olduğunda İstanbul’a geleceğim. Çarpık bacak ameliyatı olmak istiyorum geldiğimde. Çarpık bacak ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıl ilerliyor? Benim için çok önemli. Teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, çarpık bacak şikayetiyle bana başvuran hastalarımda en çok uyguladığım yöntem yağ enjeksiyonudur. Bu işlem bacaklardaki şekil bozukluğunun giderilmesinde ve hastamın hayaline en yakın olan estetik görüntüye ulaşmasında çok etkili. Vaser Liposuction ile vücutta fazla yağların bulunduğu farklı bölgelerden yağları alıyorum. Deri altına inen ince kanüller ile vakumlayarak deri altındaki fazla yağın vücuttan çekilmesini sağlıyorum. Daha sonra aldığım bu fazla yağları bacaklarda çarpık görüntü yaratan boşluklara enjekte ediyorum. Bu işlem ortalama 1 buçuk 2 saat kadar sürüyor. 1 gece hastanede kalmanız gerekiyor. İlk 1- 2 gün ağrı ve ödem oluşabilir. Ağrı için ağrı kesiciler ile ağrının şiddetini düşürüyoruz. Ödem de kendiliğinden birkaç gün içerisinde yok olur. Ödem için size giydirilen korseyi bir ay boyunca düzenli kullanmalısınız. Ameliyattan 3- 4 gün sonra günlük hayatınıza dönebilirsiniz. Sadece bacak bacak üstüne atmayın, bacağınızı kıvırıp oturmayın ve bacak titretme hareketinden uzak durun. Bu şekilde iyileşme süreciniz oldukça konforlu geçer ve kısa sürer. İstanbul’a geldiğinizde muayenenizi yapar tedavinizi çok daha detaylı şekilde planlarız. Sağlıklı günler dilerim.

0

Merhaba Leyla hanım, çarpık bacak estetiği yaptırmak istiyorum. Lütfen çarpık bacak ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıl oluyor anlatır mısınız?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, çarpık bacak estetiği yaparken yağ enjeksiyonu uygulamasından faydalanıyoruz. Yağ enjeksiyonu ile çarpık bacak estetiği, vücudunuzun çeşitli bölgelerinden alınabilecek olan yağların bacağınıza enjekte edilerek bacakların yeniden şekillendirildiği bir işlemdir. Yaklaşık olarak 1,5 ila 2 saat arasında süren çarpık bacak estetiğinden sonra, kişinin bir gece hastanede kalması gerekir. Hastalar, hastanede geçirdikleri bir geceden sonra 3-4 gün de evde istirahat ettikten sonra genellikle gündelik yaşantılarına dönebilirler ama iyileşme süreci kişinin sağlık durumuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Ameliyattan sonra bacaklarda hafif bir ağrı ve ödem oluşabilir. Bu sorunlar kısa süre içinde geçer. Eğer ihtiyaç duyarsanız ağrı kesici kullanabilirsiniz. Bacaklarınızın yeni şeklini almasını sağlamak için bir ay boyunca özel korse kullanmanız gerekir. Korse kullanımı oldukça önemlidir, mutlaka kullanmalısınız.

0

Merhaba Leyla Hanım, üniversite çağında bir kızım var. Maalesef kızımın bacakları çarpık kendisi de bu görüntüyü çok kafasına takıyor. Yurtdışında yaşıyoruz, yaz aylarında Türkiye’ye geldiğimizde kızıma çarpık bacak estetiği yaptırmak istiyoruz. Çarpık bacak ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıl oluyor, biraz bilgi verebilir misiniz?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, çarpık bacak estetiğinde en çok kullandığımız yöntem yağ enjeksiyonudur. Vücudun bazı bölümlerinden aldığımız yağları bacakları şekillendirmek için kullanıyoruz. Bacaklarda çarpık görünüme yol açan boşluğu yağ enjekte ederek kapatıyoruz. Böyle düzgün ve orantılı görünen bacaklara sahip oluyorsunuz. Uygulama yaklaşık olarak 1,5- 2 saat sürer, işlemden sonra bir gece hastanede kalmanız gerekir. Hastanedeki tedavi sürecini tamamladıktan sonra bir süre evde istirahat etmeniz gerekir. Kolay uygulanabilen bir uygulama olduğu için operasyondan sonra genellikle şiddetli ağrı görülmez. Hafif şiddetli ağrılarınız için doktorunuz ağrı kesici verecektir. Her uygulamadan sonra olduğu gibi çarpık bacak estetiğinden sonra da operasyon bölgesinde ödem görülmesi normaldir, kısa süre içinde kendiliğinden geçecektir. Operasyondan sonra hastalar genellikle 3-4 gün içinde gündelik hayatlarına dönebilirler ancak bacağın yeni formunu koruyabilmek için bir süre bacak bacak üstüne atma, bacağı popo altına kıvırarak oturma, bacak sallama hareketi ya da bacak titretme gibi hareketlerden kaçınılmalıdır. Ameliyat sonrasına yaklaşık bir ay boyunca özel bir korse kullanmalısınız, bu korse hem bacağın yeni şeklinin korunmasını hem de bacaklarınızda oluşan ödemin azalmasını sağlar.

0

İyi günler Leyla Hanım, 20 yaşındayım, bacaklarımın çarpıklığından dolayı hep pantolon ve uzun etek giymek zorunda kalıyorum. Ben de yaşıtlarım gibi şort ve mini etek giymek istiyorum. Bu yüzden ameliyat olmak istiyorum. Çarpık bacak ameliyat sonrasında iyileşme süreci ne kadar sürmektedir? Üniversitemin bir aylık ara tatil dönemi bu ameliyat için uygun bir süremi acaba? Hiçbir arkadaşımın fark etmesini istemiyorum.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Kadın güzelliğinin önemli bir parçası olan bacaklardaki çarpıklık estetik müdahalelerle düzeltilmektedir. Bacak estetik ameliyatları yaklaşık olarak 2 saat süren ameliyatlardır . Ameliyatlarda yarı uyku durumu sedasyon ya da lokal anestezi kullanımından biri seçilmektedir. Vaser Liposuction ve Yağ enjeksiyonu işlemini genellikle birlikte yapmayı tercih etmekteyim. Hastanın vücudundan aldığım yağları yine hastaya ama bu sefer çarpıklık yaşanan bacak diz içi bölgesine transfer etmekteyim. Kullandığım yöntemde hastanın kendi yağlarını kullandığım için herhangi bir alerji riski bulunmamaktadır ve gayet sağlıklıdır. Yağlar mikro kanallardan deri altına enjekte edilmektedir. Operasyondan sonra iki hafta boyunca özel bir korse kullanılmalıdır. İlk bir hafta ise ağır egzersizlerden, ayakta durmaktan, varsa yoğun tempolu hayatınızdan uzak durmanız, hızlı iyileşmeniz bakımından önemlidir. Birinci ayın sonunda pasif egzersiz yapabilir, üçüncü ayın sonunda ise istediğiniz bütün sporlarını yapabilirsiniz.

0

İyi günler Leyla Hocam, bacaklarımı yan yana getirdiğim zaman dizlerim birbirine birleşmiyor.  Çarpık bacaklı diye alay konusu oluyorum. Çarpık bacak ameliyatı sonrası, iyileşme sürecim uzun sürer mi? Yakın zamanda yurt dışına çıkmam gerekiyor bu bakımdan iyileşme süreci benim için çok önemli.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

İyi günler, çarpık bacak operasyonunda Vaser Liposuction ve Yağ enjeksiyonunu beraber kullanarak bacaklardaki çarpıklıkların giderilmesini kombine olarak gerçekleştirmekteyim. Hastanın vücudunda fazla bölgelerde bulunan yağları alarak bacaklarda ihtiyaç olan bölgeye transfer etmekte ve böylece çarpıklığın giderilmesini sağlamaktayım. Vücutta bu işlem için yağ bulunmuyorsa o zaman liposuction işlemini yapmıyorum. İşlemi hyaluronik asit içeren dolgularla yapıyorum. İşlemin süresi yaklaşık olarak birbuçuk iki saat civarındadır. dolgu yapılan bölgelerdeki kesiler minimal boyutta olduğu için iz riski yoktur. Yaklaşık olarak dört gün içinde normal hayata dönebilirsiniz. Gün içerisinde az ayakta kalmanızı ve bacaklarınızı yukarıya kaldırmanızı önermekteyim. Vücutta toplanan ödemin geçmesi için size önereceğim giysiyi bacaklarınızda kullanmanız iyileşme sürenize hız katacaktır. Ortalama bir hafta içinde iş hayatınıza dönebilmektesiniz.

Doktorunuza Sorun

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Sidebar
    Start typing to see posts you are looking for.