Kadınlarda Saç Ekimi Yapılır mı?

blank
1 Cevap

Merhaba Hocam, Kadınlar için saç ekimi yapılır mı? Ben 43 yaşındayım, mesleğim Beden Eğitimi Öğretmenliği olduğu için yıllarca saçlarımı çok sıkı topladım ve topuz tercih ettim bu yüzden saç yoğunluğum çok fazla olmasına rağmen önlerde kaş üstü kısma denk gelen kısımlarda gerilme dolayısıyla saç kaybı ve saç dökülmesi mevcut saç ekimi ile alın daraltma yaptığınızı okudum peki bu kısımlar için de saç ekimi yapılır mı?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Haziran 30, 2020

Merhaba, öncelikle Lokalize yani Bölgesel saç dökülmesine maruz kalmışsınız. Bu sıklıkla kadın hastalarda gözlemlediğim bir durum çünkü en zayıf kısım yüzümüze en yakın deride bulunan saç köklerimizdir ve kök kaybı da en çok yaşanan bölgelerin başında gelir. Bu tip saç dökülmesi problemlerine ömürlük tedavi olarak saç ekimi, dökülmeye dirençli saç köklerinin donör bölgeden (ense kısmından) toplanarak gereken alanlara ekilmesi işlemidir; donör alanının ekim için yeterli olması halinde kalıcı saç dökülmesine sahip kadınlarda başarılı sonuçlar vermektedir ki siz de saç yoğunluğunuzun iyi durumda olduğundan bahsetmişsiniz. Saç ekimi,alın daraltma ve bölgesel saç dökülmesi yaşayan kadınların sıklıkla başvurduğu önemli bir çözüm olarak dikkat çekmektedir. Prp ve Saç mezoterapisi ile de desteklenebilen bu problemlerin artık çözümsüz olmadığını ve kadınların da gönül rahatlığıyla saç ekimine başvurabileceğini belirtebiliriz.

blank

İyi günler doktor hanım, kısa bir süreliğine  İstanbula kültür tatiline geldim. Mesleğim su balerinliği. İsveçte mesleğim gereği sürekli sudayım. Biz saçlarımızı her zaman çok sıkı toplamak zorundayız. Alnımın iki tarafındaki bölümden bir açılma meydana geldi. Alnımı daraltmak ve saç ekimi yaptırmak istiyorum. Kadınlar da saç ekimi yaptırabiliyor mu? Teşekkürler.

 

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 13, 2021

İyi günler, kadınlardaki saç dökülme şekilleri erkeklerden farklı olabilse de kimi zaman benzerlik de gösterebilmektedir. Lokal anestezi uygulandıktan sonra ense kısmından güçlü saçlar kökleriyle beraber alınarak, başın saç azalması yaşanan bölümlerine ekilmektedir. Saç ekim işleminde lokal anestezi uygulanan bölgedeki saçlar ilk önce toplanır. Saç toplama işlemi en güçlü köklerin bulunduğu ense bölgesinden yapılmaktadır. Toplanan greftler saç dökülmesi yaşanan alın üst bölgesine ve başın orta yan bölümünden arkaya doğru açılan bölgeye nakledilmektedir. Nakil işleminde, daha önceden açılmış olan mikro kanallar içine yerleştirilen saçların çıkış açısı ve çıkış yönü uygulama esnasında dikkate alınmalıdır. Saç ekim işlemi yapılarak alın daraltılmakta ve saç ekim işlemi tamamlanmaktadır. Uygulamadan sonraki 3 gün istirahat etmeli ve ağır aktivitelerden, spor gibi yorucu uğraşlardan uzak durmalısınız. Bununla beraber başınızı sıkmayacak bol şapkalar takarak güneş ışığından, terlemeden ve ekim işlemi yapılan bölgeye herhangi bir dış etkenin gelmesini de engellemelisiniz. Böylelikle saç köklerinizin baş derinize daha iyi tutunması sağlanacaktır.

blank

Merhaba Leyla Hocam, saçlarım kıvırcık ve uzun,  özellikle sıcak günlerdeki saç toplama alışkanlığım yıllardır devam ediyor. Şakak çizgisinin yukarısındaki bölümde ciddi anlamda saç kaybım oluştu. Ben sadece dökülme olan bölüme saç ektirmek istiyorum ama kadınlarda saç ekimi yapılır mı acaba? Yoksa saç ekimi sadece erkeklere özgü bir işlem mi?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 16, 2020

Merhaba, kadınların birçoğunda bölgesel dökülme görülmektedir. Günümüzde estetik anlayışında eskisi gibi tabulara bağlı kalınmamaktadır. Kadınlar da uzun zamandır erkekler gibi saç ekim yaptırabilmektedirler. Yüz bölgesine en yakın bölümde bulunan saçlar en ince ve dökülmesi en kolay saçlardır. Kadınlarda ve erkeklerde en kuvvetli saç kökleri ense kısmında bulunmaktadır. FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) yöntemi kullanılarak yapılan işlemde saç kökleri özel uçları olan mikro motorlar ile teker teker alınarak saçsız bölüme nakledilmektedir. Saçın çıkış yönü ve açısı nakil işlemi gerçekleştirilirken önemlidir. Ekim işleminden sonra başın ekim yapılan bölümüne hassas davranılmalı, güneşe ve toza maruz bırakılmamalıdır. Anestezi etkisiyle başta uyuşma görülebilmekte ve tedavinin sonucu olarak baş derisi bölümünde ağrı hissedilebilmektedir. İlk ekilen saçlar ilk üç ayda dökülmekte ve daha sonra güçlü ve kalıcı saçlar uzamaya başlamaktadır. Yaklaşık bir sene içerisinde 10-12 cm lik bir uzama görülmektedir. Saç ekim işleminden sonra mezoterapi ya da prp işlemiyle saç kökleri güçlendirilebilmektedir.

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Kullanıcı deneyimini geliştirmek ve size daha özel bir deneyim yaşatmak için çerez kullanıyoruz. Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.
    Sidebar