Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Dikişler Ne Zaman Erir?

blank
1 Cevap

İyi günler Leyla Hanım, 22 yaşındayım ve kulaklarım kepçe kulak beni çok rahatsız ediyor çok fazla yöntem denedim ama asla değişmedi. Artık ameliyat olmaya karar verdim.  İyileşme sürecini ve işe dönüşümü düşünüyorum. Kepçe kulak ameliyatı sonrası dikişler ne zamana alınır ya da eriyen dikiş mi kullanılıyor?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Haziran 19, 2020

Merhaba, kepçe kulak ameliyatında içe erimeyen dıştan eriyen dikiş kullanıyorum. Herhangi bir iz kalmayan yöntemi tercih ediyorum. Uygulanacak tekniğe göre göre kesi yeri farklılık göstermektedir. Bazen kulağın tam arkasından kesi yapılır, bazen ise kulak önü tercih edilir. Kulağın ön tarafında yapılan kesi ile ameliyat daha kolay gerçekleşir fakat kulak arkasında olan keside ameliyat izinin çok daha kolay gizlenmesini sağlar. Sonuç olarak her iki yönteminde avantaj ve dezavantajı vardır. Kepçe kulak operasyonu için başvuran hastaların çoğu kulak kıvrımlarının az olması şikayeti ile gelir. Yani kulak ile saçlı deri arasındaki açılanma normaldir. Bu hastalarda “modifiye kaye” yöntemini kullanılabilir. Bu yöntem ile hastanın cilt yüzeyinde kesi izleri olmaz sadece iğne delikleri açılır. İşlem bu deliklerden gerçekleşmektedir. Kepçe kulak ameliyatı sonrası aynı gün çıkış yapıp günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. Ortalama 1 hafta kulak bölgesine bandaj takıyoruz aslında ameliyat kadar bandaj olayı da çok önemli. İlk hafta hafif ödem oluşabilir, zamanla o ödem geçecektir.

blank

Merhaba doktor hanım, özel bir havayolu şirketinde hava hizmetlerinde çalışmaktayım. Uçuşlarımın yoğunluğundan dolayı yıllardır bir türlü zaman bulamadığım kepçe kulak ameliyatını bu yıl yıllık iznimde yaptırmak istiyorum. Ameliyat sonrasında arkadaşlarımın ameliyat olduğumu farketmesini istemiyorum. Kepçe kulak ameliyatı sonrasında dikişler ne zaman erir?

 

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 13, 2021

Merhaba, kepçe kulak ameliyatında genellikle kulağın tam arkasından kesi yapmaktayım. Kesi için kulak arkasının seçilmesinin nedeni bu bölümde kullanılan dikişlerin eriyen nitelikte olmasıdır. Ayrıca kulak arkasından yapılan keside işlem izinin yok denecek kadar az olması, bu izin de yıllar içinde kaybolacağıdır. Kepçe kulak operasyonunda işlemin süresi yaklaşık 1-1.5 saattir. Operasyonun yapıldığı gün operasyondan sonra 2-3 saat dinlendikten sonra çıkış yapabilirsiniz. Bir hafta boyunca kesi yapılan kulakta bandaj kalması oldukça önem teşkil etmektedir.

blank

İyi günler Leyla Hanım, kulaklarımda kepçe kulak sorunu var. Yakın zamanda eğitim için yurt dışına çıkacağım,  ameliyat olsam. Kepçe kulak ameliyatı sonrası  dikişler ne zaman erir?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 14, 2020

İyi günler, kepçe kulak operasyonlarında kulağın önünden ya da kulağın arka tarafından kesi yapılmaktadır. Burada uygulanacak teknik önemlidir. Kulağın ön tarafında yapılan kesilerde operasyon daha rahat yapılmaktadır. Kulağın arka tarafından yapılan kesilerde ise ameliyat izi kulak arkasında kaldığı içi belli olmamaktadır. Kepçe kulak ameliyatlarında iç tarafa erimeyen dikiş tekniği, dış tarafa eriyen dikiş tekniği kullanmaktayım.
Her iki işlemin de olumlu ve olumsuz durumları mevcuttur. Ameliyattan sonra dikiş yerlerine bandaj takılır ameliyatlı bölge korunur. Operasyon sonrasında aynı gün rutininize dönebilmektesiniz. Yaklaşık üç hafta boyunca kulak bölgesine takılan tenisçi bantlarıyla kulağın şekli sabitlenir.

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Kullanıcı deneyimini geliştirmek ve size daha özel bir deneyim yaşatmak için çerez kullanıyoruz. Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.
    Sidebar