Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Dikişler Ne Zaman Erir?

742 görüntülenmeKulak Estetiği (Otoplasti)
0
1 Yorum

İyi günler Leyla Hanım, 22 yaşındayım ve kulaklarım kepçe kulak beni çok rahatsız ediyor çok fazla yöntem denedim ama asla değişmedi. Artık ameliyat olmaya karar verdim.  İyileşme sürecini ve işe dönüşümü düşünüyorum. Kepçe kulak ameliyatı sonrası dikişler ne zamana alınır ya da eriyen dikiş mi kullanılıyor?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, kepçe kulak ameliyatında içe erimeyen dıştan eriyen dikiş kullanıyorum. Herhangi bir iz kalmayan yöntemi tercih ediyorum. Uygulanacak tekniğe göre göre kesi yeri farklılık göstermektedir. Bazen kulağın tam arkasından kesi yapılır, bazen ise kulak önü tercih edilir. Kulağın ön tarafında yapılan kesi ile ameliyat daha kolay gerçekleşir fakat kulak arkasında olan keside ameliyat izinin çok daha kolay gizlenmesini sağlar. Sonuç olarak her iki yönteminde avantaj ve dezavantajı vardır. Kepçe kulak operasyonu için başvuran hastaların çoğu kulak kıvrımlarının az olması şikayeti ile gelir. Yani kulak ile saçlı deri arasındaki açılanma normaldir. Bu hastalarda “modifiye kaye” yöntemini kullanılabilir. Bu yöntem ile hastanın cilt yüzeyinde kesi izleri olmaz sadece iğne delikleri açılır. İşlem bu deliklerden gerçekleşmektedir. Kepçe kulak ameliyatı sonrası aynı gün çıkış yapıp günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. Ortalama 1 hafta kulak bölgesine bandaj takıyoruz aslında ameliyat kadar bandaj olayı da çok önemli. İlk hafta hafif ödem oluşabilir, zamanla o ödem geçecektir.

0

Doktor Hanım merhaba, benim oğlumun sünnet düğünü olacak bu yaz. Öncesinde 15 yaşındaki kızıma kepçe kulak ameliyatı yaptırmak istiyorum. Kepçe kulak ameliyatı sonrası dikişler ne zaman erir? Düğünde kulaklarında istenmeyen bir görüntü istemiyorum.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, kepçe kulak operasyonunda kulak arkasına attığımız minimal boyuttaki kesileri kapatmak için attığımız dikişlerin erime süresi 1 hafta kadardır. Yalnız şöyle ki ameliyat sonrası verilen bandajı kullanmak iyileşmede çok önemli. İlk 1 hafta sürekli, ilerleyen 1 – 1 buçuk aylık süreçte ise aralıklarla bu bandajı takmak gerek. Düğün hangi ay olacak bilmiyorum ancak benim önerim ameliyatı imkan varsa en az 2- 3 ay önce yaptırmanız. Böylelikle endişe duymanıza da gerek kalmaz. Sevgiler…

0

Merhaba hocam, genetik yapım gereği kepçe kulaklara sahibim. Bu nedenle bu yaz kepçe kulak ameliyatı olacağım. Ancak ameliyat sonrası çok geniş bir vaktim yok. Acaba kepçe kulak ameliyatı sonrası dikişler ne zaman erir? Bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhabalar, kepçe kulak ameliyatı neredeyse en az iz bırakan cerrahi operasyonlardan biridir. Bu ameliyatta kesiler kulak arkasından açılır ve buradan başlayarak kıkırdak dokusuna dek devam eder. Operasyon bitiminde kulağın yeni şeklini alması sonucu kesi açılan yere dikiş atılır. Kepçe kulak ameliyatında kendiliğinden eriyen dikişlerden yardım alırız. Böylece dikişlerinizi çıkartmak için tekrar gelmeniz gerekmez. 1 hafta içerisinde dikişler eriyecektir. Bu süre zarfında güneş ışığına maruz kalmamaya özen göstermelisiniz.

0

Selamlar Leyla Hocam, ben 25 yaşındayım. Kepçe kulak operasyonu olmak istiyorum ancak saçlarımı genellikle toplu kullandığım için kulaklardaki dikişler çok belli olur mu merak ediyorum. Dikişler tam olarak ne zaman eriyor? Çok uzun sürer mi? Bilgi alabilirsem çok sevineceğim. İyi çalışmalar.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, kepçe kulak ameliyatında çoğunlukla kulak arkasında kesi uyguluyoruz. Bu kesileri kapatırken kendiliğinden eriyen ipler ile dikiş atıyoruz. Bu sayede dikişleri çıkarmak için tekrar kliniğine gelmenize gerek olmuyor. Dikişler operasyondan sonraki ilk haftada erimeye başlar. Böylece ameliyat sonrası iz de bırakmaz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta ameliyat sonrası kullanmanız gereken bandajlardır. Bu bandajları doktorunuzun ikinci bir talimatına kadar kullanmanız gerekir.

0

Leyla Hocam merhaba, kepçe kulak ameliyatı sonrası dikişler ne zaman erir? Ablamın nişanından önce ameliyat olacağım iz görünsün istemiyorum da. Bilgi verir misiniz? Teşekkür ederim.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, kepçe kulak ameliyatı yaparken kulağın arka kısmına minik bir kesi atıyoruz. Bu kesiyi de kendinden eriyen ipler ile dikiyoruz. Bu iplerin erimesi ortalama 1 hafta kadar sürer. Vakit ayırmanız gereken kısım operasyon sonrası verilen bandajı kullanmanız. İlk 1 hafta çok önemli. İlerleyen 1- 1 buçuk aylık süreçte ise yalnız geçirdiğiniz vakitlerde bu bandajı kullanmaya dikkat edin. Eğer vakit varsa nişansan en az 2- 3 ay önce ameliyatı olursanız içiniz rahat şekilde nişana kadar ameliyat olmamış gibi hazır olabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

0

Leyla Hanım merhaba, 30 yaşındayım. Kepçe kulak ameliyatı olmak istiyorum. Yeni bir işe başlayacağım, operasyon izlerinin fark edilmesini istemiyorum. Kepçe kulak ameliyatı sonrası dikişler ne zaman erir?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, kepçe kulak ameliyatlarında kulakların arkasına çok ufak kesiler atılır. Bu kesilerde kullandığımız dikişler kendiliğinden erir, aldırmanız gerekmez. Ortalama 1 hafta içerisinde dikişleriniz erir. Ancak, operasyonun başarısı için size doktorunuzun söylediği dönemlerde mutlaka bandaj kullanımına devam edin. Eğer operasyon olduğunuzu söylemek istemiyorsanız işe başlama tarihinizi ameliyattan sonraki iyileşme döneminizi göz önüne alarak bildirin. İlk 1 hafta önemli. Sonraki ilk 30-45 günlük süreçte bandaj kullanımını sosyal ortamınızdan uzak olduğunuz zamanlarda yapabilirsiniz.

Doktorunuza Sorun

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Sidebar
    error: Kopyalama Yasaklandı