Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci?

455 görüntülenmeKulak Estetiği (Otoplasti)
0
1 Yorum

Merhaba, 14 yaşında kızım var ve kulakları kepçe kulak okulda ve sosyal hayatında çok sorun yaşıyor. Okulda çocuklar onunla alay ediyorlar ve çok üzülüyor bandana takarak kulaklarını gizlemeye çalışıyor. Kepçe kulak ameliyatı yaptırmak istiyorum iyileşme süreci nasıl ilerliyor okulunu etkiler mi?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, evet okul çağlarında kepçe kulak sorunu çocukların sosyal hayatlarını etkiliyor ve özgüven kaydı, travmalar yaşamalarına sebep olabiliyor. Kepçe kulak ameliyatı genel anestezi ya lokal anestezi altında yapılabilir. Küçük çocuklarda genel anesteziyi tercih ediyoruz ama kızınız 14 yaşında poliklinik ortamında sedasyon ile işlem uygulanabilir. Bilinci açık olacaktır sadece ağrı hissetmeyecektir. Kepçe kulak estetiğinden sonra rahat bir iyileşme süreci yaşar. Ameliyattan sonra aynı gün taburcu olabilir ve ağrı hissetmez. Evde ilk birkaç gün dinlendikten sonra günlük hayatına ve okuluna devam edebilir. Ameliyattan 3 gün sonra duş alması uygundur. Kepçe kulak estetiğinden sonra dikişlerini korumak ve kulağının yeni şeklini sabitlemek için kafa bandı takmasını öneriyorum. Tenis bandı olarak da bulabileceğiniz bu bantlar kulaklarını iyileşme sürecinde koruyacaktır. Ameliyattan dolayı oluşan ödem ve şişlikler 7.günden itibaren azalır. Kulaklarının son halini ilk haftadan sonra görebilirsiniz.

0

Doktor Hanım merhaba, 21 yaşındayım. Kepçe kulak sorunu yaşıyorum ve ameliyat olmak istiyorum. Ancak sınav dönemlerim de sık sık oluyor. Kepçe kulak ameliyatı sonrası iyileşme süreci hakkında bilgi alabilir miyim?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, kepçe kulak ameliyatı 1 saat civarında sürer ve lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Operasyondan sonra iki kulağa baskı yapacak şekilde bir sargı sarıyoruz. Ameliyattan sonraki 5 güne kadar kulaklarda şişlik, ödem, kızarıklık oluşabiliyor. Ancak bu etkiler de zamanla geçiyor. İyileşme durumunuza göre 4 ila 6 hafta süresince bandaj kullanmanız lazım. Ancak bu sosyal hayatınızı etkilemez. Geceleri evdeyken kullanmanız yeterli olur. Yaz dönemi gelmişken muhtemelen okulunuz da sınav sonrası tatile girecektir. Bu dönem ameliyat olmanız için bir fırsat diye düşünüyorum. Muayene için kliniğimize gelebilirseniz daha detaylı görüşebiliriz süreci. Aklınızda hiçbir soru, endişe de kalmamış olur. Sevgiler…

0

Merhaba doktor hanım, yakın zamanda kepçe kulak ameliyatı olacağım. Acaba kepçe kulak ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıl ilerliyor? Kısaca bilgi alabilirsem sevinirim. Kolaylıklar.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, kepçe kulak ameliyatı genellikle genel anestezi etkisinde gerçekleştirilen bir cerrahi operasyondur. Hasta işlem sırasında anestezi etkisinde olacağı için herhangi bir ağrı ya da acı hissetmez. Yaklaşık 1,5 saat süren operasyon sonrası işlem bölgesinde hafiften ağrı hissetmeye başlayabilirsiniz. Ancak endişe etmeyin, bu ağrı ve sızılar basit ağrı kesiciler yardımıyla kolaylıkla hafifletilebilir. Ameliyat sonrası tedavi bölgesinde ödem, şişlik ve kızarma gibi olağan komplikasyonlar görülebilir. Hastalarımız genellikle 10 gün içerisinde gündelik yaşamlarına geri dönerler. Ancak bu süre zarfında kulak bandajı kullanmalısınız. Bandaj sayesinde iyileşme süreciniz çok daha konforlu geçecektir. Unutmayın, ameliyattan en az 3 ay sonrasına kadar kulaklarınızı çok iyi korumanız gerekir. Sevgiler.

0

Merhaba hocam iyi haftalar, 8 yaşındaki çocuğum için kepçe kulak ameliyatı yaptırmak istiyorum. Fakat okula gittiği için çok fazla devamsızlık yapamaz. Acaba kepçe kulak ameliyatı sonrasında iyileşme süreci nasıl geçiyor? Süreç çok uzun ve zorlu geçiyor mu? Bilgi alabilirsem çok sevinirim. Kolay gelsin.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhabalar, kepçe kulak ameliyatı sonrasında iyileşme süreci doktorun tavsiyelerine uyduğunuz ve işlem bölgesini koruduğunuz sürece oldukça rahat geçer. Ameliyat sonrası hastanede kalmaya gerek yoktur. İşlem sonrasında tedavi bölgesinde minik bandajlar yerleştirilir. Bu bandajlar kulağınızın durumuna göre 1 ila 7 gün içerisinde çıkarılabilir. Kulak arkasında atılan dikişlerin çıkarılması da 10 günü bulabilir. Bunun dışında işlem bölgesini çok iyi korumanız, darbelerden ve zorlayıcı aktivitelerden kaçınmanız önemlidir. Ameliyat sonrası günlük yaşama geri dönmek için 1,5 ay beklemeniz gerekebilir. Sevgiler.

0

Leyla Hocam merhaba, 30 yaşındayım. Kepçe kulak ameliyatı olmak istiyorum. Bu ameliyat için şehir dışından geleceğim. Kepçe kulak ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıl oluyor? Bilgi verir misiniz? Teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, kepçe kulak ameliyatlarını lokal anestezi altında gerçekleştiriyoruz. Kulağın arkasında minik bir kesi atıyoruz ve kulağı estetik formuna getiriyoruz. Ameliyat ortalama olarak 1 saat kadar sürüyor. Ameliyat sonrasında iki kulağa da baskı yapan bir sargı uyguluyoruz. Sargı çıktıktan sonra da saç bandı ya da tenisçi bandı kullanımını tavsiye ediyoruz. Operasyon sonrası ilk 3- 5 gün kulaklarda şişlik ya da kızarıklık olabilir. Bu durum normaldir. Bu süreden sonra günlük hayatınıza dönebilirsiniz. Yalnızca 4- 6 hafta süresinde hem geceleri hem de evde oldukça bandaj kullanmaya devam etmenizi öneririm. Kulağınızı darbelerden koruyun. Bir süre spor yapmayın. Yaşınız ameliyata uygun. 6 yaş sonrasından itibaren kepçe kulak ameliyatı yapıyoruz. Vakit kaybetmeden tedavinizi planlayabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

0

Leyla Hanım merhaba, ben 19 yaşında bir kadınım. Kepçe kulak durumum var. Bugüne dek hep saçlarımla kulaklarımı gizledim ama artık bu durumdan rahatsız oluyorum. Özel sektörde çalışıyorum. Uzun süre izin alamam. Kepçe kulak ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıl oluyor? Ne kadar sürüyor? Anlatabilir misiniz?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, kepçe kulak ameliyatlarını yetişkin hastalarımızda lokal anestezi ya da sedasyon dediğimiz hafif uyku hali esnasında gerçekleştiriyoruz. Kulak arkasından hafif bir kesi atarak kulakları istenilen estetik forma sokuyoruz. Bu operasyon ortalama 1 saat kadar sürüyor. Ameliyat sonrasında iki kulağa da baskı yapacak şekilde sargı yapıyoruz. Sargı açıldıktan sonra hastamıza tenisçi bandı ya da saç bandı kullanmalarını öneriyoruz. Ameliyattan sonra 3- 5 gün kulaklarda hafif bir kızarıklık ya da şişlik yaşayabilirsiniz. Bu durum normaldir, endişe duymanıza gerek yoktur. Bu süreden sonra günlük yaşantınıza devam edebilirsiniz. Sadece 4- 6 hafta boyunca geceleri ya da evde vakit geçirdiğiniz sürelerde bandajı kullanmaya devam edin. Aynı zamanda bu süre zarfında kulağınıza darbe almamaya dikkat edin. Bu tip sporlar ile uğraşıyorsanız ara verin. Sonrasında hayatınıza hiçbir engel olmadan devam edebilirsiniz. Biz kepçe kulak ameliyatlarını 6 yaştan sonra yapabiliyoruz. Sizin yaşınız 19’a gelmiş. Hiç vakit kaybetmeden operasyonu olmanızı ve hayatınıza daha rahat bir şekilde devam etmenizi tavsiye ederim.

Doktorunuza Sorun

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Sidebar
    error: Kopyalama Yasaklandı