Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci?

blank
1 Cevap

Merhaba, 14 yaşında kızım var ve kulakları kepçe kulak okulda ve sosyal hayatında çok sorun yaşıyor. Okulda çocuklar onunla alay ediyorlar ve çok üzülüyor bandana takarak kulaklarını gizlemeye çalışıyor. Kepçe kulak ameliyatı yaptırmak istiyorum iyileşme süreci nasıl ilerliyor okulunu etkiler mi?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Haziran 17, 2020

Merhaba, evet okul çağlarında kepçe kulak sorunu çocukların sosyal hayatlarını etkiliyor ve özgüven kaydı, travmalar yaşamalarına sebep olabiliyor. Kepçe kulak ameliyatı genel anestezi ya lokal anestezi altında yapılabilir. Küçük çocuklarda genel anesteziyi tercih ediyoruz ama kızınız 14 yaşında poliklinik ortamında sedasyon ile işlem uygulanabilir. Bilinci açık olacaktır sadece ağrı hissetmeyecektir. Kepçe kulak estetiğinden sonra rahat bir iyileşme süreci yaşar. Ameliyattan sonra aynı gün taburcu olabilir ve ağrı hissetmez. Evde ilk birkaç gün dinlendikten sonra günlük hayatına ve okuluna devam edebilir. Ameliyattan 3 gün sonra duş alması uygundur. Kepçe kulak estetiğinden sonra dikişlerini korumak ve kulağının yeni şeklini sabitlemek için kafa bandı takmasını öneriyorum. Tenis bandı olarak da bulabileceğiniz bu bantlar kulaklarını iyileşme sürecinde koruyacaktır. Ameliyattan dolayı oluşan ödem ve şişlikler 7.günden itibaren azalır. Kulaklarının son halini ilk haftadan sonra görebilirsiniz.

blank

İyi günler. Doğuştan kulaklarım kepçe ve bundan çok rahatsız oluyorum. Ameliyat olmak istiyorum ama sonrasında iyileşme süreci ne kadar zaman alıyor?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 14, 2021

Merhaba, iyi günler. Haklısınız gelişen estetik algısı ile birlikte insanlar kulaklarında normal dışı görüntüleri kabul etmiyorlar. Kulak ameliyatı ile kepçe kulak şeklinin tedavisi mümkündür. Kulak estetiğinin izi kulak arkasına saklandığı için neredeyse hiç belli olmaz. Ameliyatta öncelikle minik bir kesi ile kıkırdak dokusuna ulaşılır. Kulak kepçesinin tam arkasından açılan bu kesi sayesinde kıkırdakların kıvrık olan bölgesi zayıflatılır ve arkaya doğru asılarak sabitlenir. Böylece kulak estetiği ameliyatı dikiş atılarak tamamlanır. Ameliyattan sonra dikişlerin üzerine bandajlar takılarak bu bölge korunur. Kepçe kulak estetiğinden sonra estetik olan kulak bandaj ile kapatılır. Kulağınızda ilk birkaç gün ağrı duymanız çok normaldir. Ameliyat sonrası iyileşme süreci yaklaşık 1 hafta sürer. Var olan izlerin silinmesi ise 1-3 ay sürebilir. Bu izler tam katlantı bölgesinde olduğundan, zamanla görünmez olacaktır. Bu ve buna benzer aklınıza takılan sorular ve muayene için sizi dilediğiniz zaman kliniğimizde ağırlamaktan mutlu oluruz. Sevgiler.

blank

İyi günler Leyla Hocam, 16 yaşında bir kızım var, iki kulağında da kepçe kulak problemi var. Yıllardır bu problemden muzdarip kendisi. Çok çekingen ve utangaç bir yapısı var. sanırım arkadaşlarından olumsuz sözler duyduğu için. Gerçi saçlarıyla kapatıyor kulaklarını ama yine de gençkız olduğu içi at kuyruğu gibi farklı modellerde de saçlarını toplamak istiyor. Okulların ara tatil döneminde bu ameliyatı olsa acaba 2. döneme iyileşmiş olur mu? Yani kepçe kulak ameliyat süreci nasıldır? Şimdiden teşekkür ederim.

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 13, 2021

İyi günler, kepçe kulak ameliyatlarının erken dönemde yapılmasını önermekteyim ancak erken yaşta ameliyat olamamış çocuklarda da operasyonda bir kısıtlama bulunmamaktadır. Kepçe kulak operasyonu genel ya da lokal anestezi uygulanarak yapılmaktadır. 16 yaş küçük bir yaş olmadığı için sedasyon yöntemi de tercih edilebilmektedir. Kepçe kulak operasyonundan sonra hasta evine gidip birkaç gün dinlenmelidir. Operasyondan sonraki ilk üç gün banyo yapılmamalı, duş alınmamalıdır. Operasyondan sonra dikişleri korumak için ve kulağın formunun sabitlenmesi için 2-3 hafta arasında tenisçi bandı takılması iyileşme süresinde kulakları koruma bakımından önemlidir. Operasyonun getirisi olan ağrı ve ödem yedinci günden itibaren azalmaktadır. Operasyon sonrasında kızınız daha özgüvenli ve daha mutlu olacaktır.

blank

İyi günler Leyla Hanım, bu yıl 7. sınıfa gidecek 11 yaşında bir oğlum var. Tek kulağı kepçe. Geçen yıl okulda arkadaşlarının psikolojik şiddetine uğradığı için bu yıl okul değiştirdik. Okulların açılmasına az bir zaman kaldı. Kepçe kulak ameliyatı sonrasında ne kadar sürede iyileşme görülmektedir?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 14, 2020

İyi günler, kepçe kulaklılık problemi özellikle çocukların okul ve sosyal hayatlarını olumsuz yönde etkilemekte, özgüven azalmasına neden olmaktadır. Özellikle kepçe kulak ameliyatlarının 6 yaştan sonraki dönemde yapılmasını önermekteyim. Aksi takdirde sizin de yaşadığınız gibi küçük yaşlarda yapılmayan tedavi, okulda çocukların alay konusu olmalarını ve travmaya maruz kalmalarını önlemektedir. Küçük yaştaki çocukların kulak operasyonlarında genel anesteziyi tercih etmekteyiz. Ameliyattan sonra aynı gün taburculuk işlemi gerçekleşmektedir. Operasyondan üç gün sonra duş alması uygun olmaktadır. Kepçe kulak ameliyatından sonra kulağı başa sabitlemek ve dikişleri korumak için kafa bandı takılması gerekmektedir. Ameliyattan sonraki birinci haftada kulağın durumu daha net görülebilmektedir.

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Kullanıcı deneyimini geliştirmek ve size daha özel bir deneyim yaşatmak için çerez kullanıyoruz. Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.
    Sidebar